Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

berucka
11. jún 2010

akurat by som mala do pol roka ist znovu na OGTT, len pre istotu, ci cukrovka skutocne odisla. To by mala ist asi kazda z nas. A pri dalsom tehu sa odporuca ist na testy uz skor, aby sa to podchytilo. Tiez som bola prekvapena, ze po porode hned mozem jest sladke, ale tak mi to povedala. Mozno zalezi od toho, ako je ta cukrovka kompenzovana, aky ma priebeh. Neviem, ci dievcata s inzulinom tiez mozu hned mlsat 😒
fifinna, ako to mozes vydrzat bez mlieka a jogurtov? To mas potom velmi obmedzeny vyber toho, co mozes jest 😖

berucka
11. jún 2010

inak, neviem, co by ma donutilo drzat dietu stale a dobrovolne. Myslim, ze nebyt toho, ze je to kvoli malemu, tak ani teraz by som nebola tak svedomita. Samozrejme, keby mi zistili, ze sa ma ta cukrovka drzi aj dalej a ze musim dietu drzat cely zivot, tak si asi nepomozem, ale aby som sa dobrovolne preventivne vzdavala sladkeho uplne, to nehrozi. Uvidime, mozno prekvapivo po porode ani nebudem mat na to sladke chut, ale teraz sa tak vytesujem, ze uz konecne budem moct 😵

fifinna
11. jún 2010

@berucka, ja som bola na zatazovom teste po ukonceni kojenia a mala som ho v poriadku , cez tehotenstvo som mala len dietu, ziadny inzulin a pod. a aj tak mi povedala, ze si mam davat pozor. No a mlieko , jogurty a pod. nejem skoro od narodenia, takze mi to ani nechyba.

berucka
11. jún 2010

hm, tak to je jasne, ze Ti to nechyba. Ja som nemala rada jogurty, ked som bola mala, ale teraz ich rada mam a mlieko zboznujem. A Ty akoze vobec cely zivot uz nehodlas jest sladke ci co?

makinecka
11. jún 2010

@berucka ty už to máš taky za pár a brzo budeš mít malého u sebe a budeš moct mlsat pokud bude chuť 🙂
mě zajímá jestli pak se mi bude chtít něco sladkého jíst,určitě bude ale nevím jeslit budu mít nějaké velké chutě jak si plánuju 🙂

berucka
11. jún 2010

@makinecka, tiez neviem, ci som si na tej diete neodvykla od sladkeho uplne. Ale som si ista, ze je par veci, ktorym neodolam... napr. bonboniera Tatiana (jednu uz mam v taske do porodnice), zmrzlina HaagenDazs (obzvlast s prichutou Macadamia nuts), tiramisu a tvarohovym frgalom z Valasska 😀

makinecka
11. jún 2010

Berucka tak to já taky určitě si něco dám 😀 já už mám schovanou Milku s ořechem a karamelem a nějakou buchtu když budu péct tak si zobnu to je jasný 😀 a asi si budu muset zajít na nějakej pořádnej zmrzlinovej pohár mňam a kdybych dál přemýšlela tak by se našlo spoustu dalších věcí takže se ráda vrátím k mlsání,ale nesmím to moc přehánět ať neztloustnu po porodu 😀

berucka
11. jún 2010

tak toho sa bojím aj ja 🙂 Vďaka diéte sa mi podarilo pribrať za celé tehu len 10 kg a to ešte pred začiatkom diétovania, tak som sa tešila, že aspoň nejaké to pozitívum. Ale sa bojím, aby som potom nebola jak utrhnutá z reťaze 😅

makinecka
11. jún 2010

no právě,musíme ochutnávat postupně,jenže já se lehce rozežeru právě takže bojím 😀 ale musím se hlídat a všechno postupně však to sladké neuteče 😀

sabua
11. jún 2010

Ahoj holky, já jsem přibrala taky 10kg, to je asi jediné pozitivní na dietě 😉 . Čokoládu mám také připravenou, jahodama se cpu dneska celý den. Ve čtvrtek jsem vrátila glukometr a dietit mám DO porodu. Potom do půl roku kontrolní OGTT a uvidíme. Doufám, že žádná cukrovka nebude. Co se týká přibírání a rozežrání po porodu, doufám, že to bude trochu i psychika. Ten pocit, že můžeš kdy chceš co chceš snad nezpůsobí, že budu sedět před otevřenou lednicí... 😀 a ono taky asi nebude moc času. A v těch vedrech 🙂 Dneska jsem měla chuť na vychlazené růžové víno, to si ale ještě počkám. Ale po porodu si dám nealko Bohemku. Tak se všechny držte a ať nám to uteče. V poradně mi řekla, že to bude tuty minimálně o týden dříve, takže ještě 14 dní (3150g sacharidů 😀 😀 )

makinecka
11. jún 2010

jo tak to taky doufám že jak to nebude zakázané nebude to tak vzácné a lákavé,ale třeba na zmrzku se těším tu si v září snad ještě užiju 🙂 akorát teď jak nic nesmím tak mě přepadají chutě na věci co bych normálně nejedla,anebo by mě to nenapadlo takže si teď říkám že je tolik dobrých věcí a já blbá je nejedla 😀

bambulka77
11. jún 2010

Ahojky, tak si citam ako sa mate 😅 ja som nestastna,lebo mi dr.povedala,ze u mna to vyzera byt na cukrovku 2.typu - coz je asi ta ''starecka'' a picham si dost vysoke davky inzulinu, neprejedam sa a aj tak mam vysoke hodnoty ☹ a ked mi nahodou nalacn klesne na nejakych 4 - 4,2 tak to mi je uz vazne zle od hladu, zalieva ma studeny pot a trasiem sa ☹ ☹ ☹ a ked sa najem (v ramci dovoleneho) tak mi niekedy vyleti nad povoleny normal...alebo potom zase napriklad hodnoty na obed v pohode, o 2 az 3 hodky si dam jablko, potom zase cakam aj 3 hodky a glykemka pred vecerou 7 😒 no co s tym mam robit???? viac ako 3 hodiny bez jedla mi uz neda....som z toho nestastna a prave ani nemam chut nejaku dietu drzat od zlosti,ale nakoniec si vzdy poviem,ze ide o mimco,nie o mna....moze posobit aj to horuco na cukor? a stres? lebo vyzera to tak,ze to je u mna viac nez to jedlo...ked som nervozna, potim sa a tym padom som z toho v strese, tak mam vzdy cukor vyssi aj keby som nejedla....k doktorke idem az za tyzden a pol a dovtedy sa tam ozaj nedostanem...ale nebude rada az uvidi tu tabulku...a najvacsi problem mam s cakanim na 2.veceru, to castorktat zaspim pri telke, raz som dokonca zaspala tak tvrdo,ze ma ani manzel nedokazal zobudit a zobudila som sa az rano - nepichla som si nocny inzulin a rano na lacno hodnota 6,4 ☹ a napriklad dnes 6,0 ...fakt neviem co robim zle 😖

ducky
12. jún 2010

@bambulka77 Jejej, tak to mě moc mrzí, že máš takové trápení. A nezkoušela jsi jíst třeba každé dvě hodiny? Jako že si ty sacharidy rozpočítáš jinak? Já třeba dopo, oběd a svačiny mám po 2 hoďkách, pak večeře a druhá už po třech, vlastně jsem si přidala jedno jídlo a ty sacharidy jsem si upravila a přepočítala, aby mi to sedělo na celkových 250g. Já totiž dopo vždycky hladověla, oběd jsem zhltala a někdy jsem si i dala víc, než bylo zdrávo, prostě jsem měla fakt hlad. Za to odpo se mi nechtělo moc jíst. Tak jsem si to upravila, aby mi to vyhovovalo a hotovo. 😉
A ten stres ti rozhodně nepřidává a určitě ti i zvedá hladinku ☹ Ale těžko ti říct, ať se přestaneš trápit, fungovat to nebude, dokud k tomu nedojdeš sama ☹

bambulka77
12. jún 2010

dakujem ducky ... ale nieco ma napadlo...ked si mam merat hodnotu cukru PO jedle - tak mam napisane,ze hodinu po, ale vsimla som si, ze niekedy to nestiham- ideme niekam alebo tak a zmeriam si uz po 40 - 45 minutach - moze byt,ze preto je ta hladina vyssia? lebo ak si zmeriam hodinu aj takych 10 minut po tak je ok..... a mam merat hodinu po tom co zacnem,alebo skoncim jest? lebo sa ucim jest pomaly a niekedy mi to trva aj 15 minut nez sa najem....takze hodku po tom co som dojedla? Znie to strasne hlupo, ale mozno tam tych 15 - 20 minut tiez zohra nejaku ulohu... dnes sme boli cely den vo Velkych popoviciach na akcii ;) a celkom som sa drzala - az na jednu cervenu limcu co som uz myslela,ze umrem od smadu a nic nesladke a studene nemali,tak som proste jednu exla a hotovo 😖

radula75
13. jún 2010

bambulka mi doktorka vysvětlila,že se mám měřit až hodinu po tom co dojím,až se všechen cukr ukáže,dříve to nemá význam

ducky
13. jún 2010

Bambulko jak píše Radula, hodinu potom, co dojíš. Ale ta hodina 10 minut už je zase moc, křivka pak velmi rychle klesá. Nám řekly v poradně, že tak max hodina a 5 minut.
Tak vidíš, ono to zase nebude tak strašný, jak jsi myslela 😉

makinecka
13. jún 2010

@radula75 tak jak jsi dopadla v poradně?už víš kdy budeš rodit?

makinecka
13. jún 2010

já si beru krev teda hodinu a půl jak začnu jíst a někdy i třeba i o něco dřív tak asi nesmím 😅

zulok
13. jún 2010

ahojte maminky, tehulky, chcela by som sa vas spytat... v minulom tehu som mala tehotensku cukrovku.cize budem mat aj teraz, ze? to uz mam drzat dietu aj pred tym cukrovym testom alebo nie? sladke sa snazim nejest, inak tu dietu zatial neriesim.. zevraj cukovka vznika od takeho 20tt ale minule som citala, ze uz od 15tt..tak netusim..prosim, ako to bolo s vami, co uz cakate druhe dietatko...dakujem

ducky
13. jún 2010

@zulok Tak já při prvním těhu cukrovku neměla, takže mi dělali test klasicky ve 24tt. Nicméně v ČR to dělají tak, že testovat začnou už tuším ve 12tt a test se opakuje během těhotenství celkem 3x, vlastně v každém trimestru. Právě proto, že je pravděpodobnost, že cukrovka vznikne i u druhého těhu. Zas i vím o holkách, které jí v prvním těhu měly a ve druhém ne, nicméně bych si ten test vyžádala co nejdřív.

Maki o tom už jsme tu debatily 😀 Apolinář chce odběry po hodině, pak ta křivka rychle klesá.

makinecka
13. jún 2010

@ducky no já vím že jo,ale moje dr prostě chce po hodině a půl,ale teoreticky když jím tak asi 5 min,sypu to do sebe jak bagrem a když si vezmu krev dřív než za hodinu a půl tak si ji beru skoro za hodinu,tím líp 😀

makinecka
13. jún 2010

zítra budu vařit guláš a v něm si spočítá jenom cibuli a jíšku že?takže bych ho mohla normální talíř a pohoda ne?a připočítám si chleba že,teď co mám cukrovku poprvé vařím jídlo z více složek proto se tak ptám dote´d jsem jedla jen jednoduše ale to mě nebaví už 🙂
a dnes sem měla meruně mňam celých šest malých meruněk smím jupí jupí jou 😀

claca
13. jún 2010

mAKINEČKO,JÁ TAKY DĚLALA JEDEN VÍKEND GULÁŠ A MĚLA K TOMU CHLEBA,POVOLENÉ MNOŽSTVÍ A DOCELA MĚ TO ROZHÁZELO,ALE NA KAŽDÉHO PŮSOBÍ NĚCO JINÉHO,DNES JSEM TŘEBA SNĚDLA SNAD PŮL STROMU TŘEŠNÍ A PO HODINĚ 4,8,TAKŽE POHODA

makinecka
13. jún 2010

claca a to tě rozhodil ten guláš nebo ten chleba?když si dám talíř guláše a krajíc chleba tak snad to ustojím,jelikož nemám na čem měřit tak to stejně vědět nebudu 😉

didulka85
13. jún 2010

Ahojte! Takze som doma z nemocnice. Musela som podpisat reverz, inak by ma nepustili. Od stredy mi nerobili nic ine, len mi jeden den merali glykemiu. A zistovali ketony v moci. Som im hovorila, ze to iste som si robila aj ja doma.
Predstavte si, ze mi dali denne 3 krat jest. A este mi aj povedali, ze nic ine nesmiem jest iba to, co mi daju. Samozrejme som mala stale ketony. Aj cez den. Co som doma pri diete nemala. Hodnoty glykemie mi klesli pri ich strave na 4 max 4,5.
V piatok na vizite mi povedali, ze inzulin mi nemozu podat, lebo upadnem do hypoglykemickej komy. Ze musim len dodrziavat dietu, ze nic ine sa neda robit.
V sobotu mi doktorka povedala, ze ona ma nepusti domov, lebo mam ketonuriu. Ja ze samozrejme, ked mi nedavaju jest. Predstavte si, ona mi chcela pichnut inzulin. Ja som to odmietla. Predsa sa nenecham dobrovolne uviest do komy.
Potom za mnou poslali niekoho z interneho a ten sa ma opytal, ze preco za mnou ani jeden den neposlali diabetologa. To uz mi praskli nervy, zacala som plakat.... Tak 4 dni som tam lezala uplne zbytocne.

ducky
13. jún 2010

Didi tvůj popis zní jak s nějakého strašidelného filmu. Jak tě mohli nechat jíst jen 3x denně? 😲 Dobře jsi udělala, že jsi podepsala revers. A ty protichůdné pokyny, jejda jejda 🙄

didulka85
14. jún 2010

@ducky stale som im hovorila, ze som hladna. Kazdy mi tvrdil, ze pri cukrovke nemozem jest veci donesene z domu. A v sobotu mi ta OSOBA ktora si hovorila doktorka povedala, ze co sa stazujem, ze mi mal manzel doniest kopu ovocia a to som mala jest, ked som bola hladna. Tak som sa jej opytala, ci vobec tusi, co je tehotenska cukrovka a aka dieta si ma pri nej dodrziavat. Evidententne nemala ani sajnu... A ta mi chcela pichat inzulin.
Mesiac som dietovala doma, sama... A clovek ide na 4 dni do nemocnice a rozhadzu mu cely metabolizmus.

makinecka
14. jún 2010

didul panebože co tam stebou dělali,jde vidět že nemají vůbec zkušenosti s těhotnou cukrovkářkou to je hrůza,ležela jsi tam zbytečně a ještě vás s mimi trápili hlady 😠

makinecka
14. jún 2010

didu a dál se to teda bude nějak řešit nebo co s těmi ketony,já to nechápu pošlou tě do nemocky a tam neví co s tebou 😠

makinecka
14. jún 2010

mě napadlo že tu dlouho nebyla molly že by už porodila?? 😵 syraell už má chlapečka taky u sebe už to opadává tady 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre