Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mirka0703
1. sep 2015

zienky mate niektora pristroj na meranie cukru optium xceed? akosi neviem prist na to ako funguje..... ked tam vlozim ten strip na ktory mam dat krv tak podla navodu by malo byt na obrazovke znazornene kvapka....no ja ked to tam vlozim nic neukaze...da sa to nejako aktualizovat prip. restartnut cely pristroj

mariankah
1. sep 2015

@mirka0703
mam iny glukomer, ale na youtube je video, ako ma fungovat, sice po ang., ale ukazuje tam kvapku

https://www.youtube.com/watch?v=ScBuJVPbsHA


predpokladam, ze je chybny glukomer, ak ho mas od lekara pozicany, skontaktuj sa s nim, nech ti ho vymeni, ak si ho kupovala, mozes reklamovat 😉 😉

niky21
25. okt 2015

Baby, neviete či minerálka ,,Baldovská,, môže trochu dvihnúť ketolátky na močovom teste ? Ďakujem

nerko
30. okt 2015

Ahojte kocky. Poprosim Vas o radu. Pri prvom tehotenstve mi zistili tehu cukrovku. Stacila dieta. Vysledky po porode boli ok. Tie co ste znovu otehotneli, museli ste drzat dietu od zaciatku, alebo az po glukozovom teste? Dakujem!

zuzbo
16. nov 2015

Ahoj devcata. Chtrela bych od vas radu. Zkusenosti urcite nejake mate😉 budu rada kdyz reknete vas nazor..vsechno se cenni🙂 byla jsem na odberu krve na cukrovku. Na lacno jsem mela 4.6, hodinu po vypiti 10.5 a po dalsi hodine 5.5 🙂 samozrejme jdu do poradny si domluvit kdy tam mam dojit ale doktor rikal ze to jsou katastroficke vysledky i se mi zvedl tlak ze 115\70 na 140\70..rikal ze uz ted je malej tak o deset dni vetsi nez by mel byt a ze to nebude male dite. A prosil a obrzke a rychle objednani..myslite ze je to tak hrozny. Mela jste to nektera podobne. Diky za nazory

nerko
16. nov 2015

@zuzbo ja som mala hodnoty daleko vyssie ako Ty. U nas je diabetologia o nicom. Pozri si na nete stranku tehotenskacukrovka.cz. Je tam vsetko pekne vysvetlene aj poradna tam je ak budes mat otazky. Dodrziavala som dietu podla toho. Schudla som 3 kg. Celkovo som pribrala 10 kg. Tiez ma strasili ze budem mat velke babo a malo len 3 kg. Bola som vedena ako rizikova pacientka a nemohla som prenasat. Dieta je narocna, hlavne ked su tehu chute, ale co by sme nespravili pre nase deticky...

nikab22
27. nov 2015

Ahojte včera som bola u gynekologa na teste na cukrovku dnes mi volala sestrička že sa mam objednať na diabetologiu lebo vraj pri druhom odbere som mala zvýšený cukor ale neviem ani o koľko myslíte si že to nemusí hned znamenať tehotenskú cukrovku ?

nerko
27. nov 2015

@nikab22 a to si tu glukozu pila na gynde? Mne robili testy priamo na diabetologii,a ked som si prisla po vysledky, tak mi to povedali, ze ju mam. Ak si mala zvyseny cukor a mas sa tam objednat, tak ju budes mat podla mna. Viac info si precitaj na super stranke, ktoru som uviedla vyssie.

nikab22
27. nov 2015

ano pila som ju u gynekologa a dnes volala sestricka ze pri druhom odbere som mala trosku zvyseny cukor nic viac a ze sa mam objednat na diabetologiu

nerko
27. nov 2015

@nikab22 tak sa objednaj, asi budu chciet vidiet tie vysledky co mas na gynde. Nieje to taka tragedia, da sa to prezit. U nas diabetologia je o nicom, doktorka ma objednala az po mesiaci od vysledkov, tak som si vsetko nastudovala na tej stranke. Je tam aj poradna. Zdravo papat, co tri hodiny. Vyhybat sa sladkostiam, obmedzit muku, mucne jedla, sladke vody, ovocie s rozumom. Niektore potraviny som si vazila, aby som nepresvihla mnozstvo cukru. Viac sa hybat, hlavne po jedle. Pri cukrovke sa neprenasa. A pri dodrzani diety ani vela nepriberies. Ja za cele tehu 10 kg.

snehulienka82
5. jan 2016

@nerko ahoj, vyzeras, ze sa vyznas, tak ti pisem... mne vysla hodnota v 24. tt 2 hodiny po ogtt 7,88, nalacno to bolo okolo 4, a gynekolog ma poslal na diabetologiu, lenze som zatial nikoho nenasla, lebo boli same dovolenky. pocas Vianoc som jedla sladke, nie velmi vela, ale jedla... a teraz citam, ze ziadne sladke kolace, nic a to som pravidelne jedavala na ranajky s mliekom... teraz sme na zaciatku 28.tt, diabetologa stale nemam... co mam robit?? myslis, ze to je vysoka hodnota? pozeram prave tu stranku cesku, co je vyssie uvedene... neviem, kedy zozeniem nejakeho diabetologa... u nas nikto nie je... a vsade idu podla rajonizacie, je to strasne... dakujem za kazdu radu!

dominikav123
5. jan 2016

@snehulienka82 ak je 2 hodiny po vypití glukózy hodnota cukru v krvi nad 7,8 mmol/l ide o pozitívny test a teda sa jedná o tehotenskú cukrovku. to si normalne vyguglis na nete...ti tie kolace stoja za to ?

snehulienka82
5. jan 2016

@dominikav123 nemam problem jest hocico, nie iba sladke, netreba ma hned zdupat... lekar mi povedal, ze je to hranicna hodnota, ale nic mi k tomu nepovedal, len ze by bolo lepsie zajst k diabetologovi, lenze kvoli sviatkom su vsade dovolenky.

dominikav123
5. jan 2016

@snehulienka82 to nema nic zo zdupanim...mne len pride nezodpovedne mat sice "len hranicne hodnoty" napriek tomu sa pchat sladkym...ale tvoje zdravie a tvoje decko...

snehulienka82
5. jan 2016

@dominikav123 ty uz mas aspon 5 deti a zakazdym si vsetko robila spravne a zodpovedne, vsak?

snehulienka82
5. jan 2016

@dominikav123 ja som potrebovala radu, kde najst dobreho diabetologa. tieto keci o zodpovednosti si mozes nechat, ak dovolis.

nerko
5. jan 2016

@snehulienka82 http://tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti... Pozri si prilohu. Normy sa trochu menili od vtedy co som ja bola. Ci uz to aplikovali aj na Slovensku neviem, ale v CR ano. Podla noveho by si ju nemala, ale krv sa berie 3x. Hladaj teda lekara. Pripadne telefonicky sa s nejakym diabetologom porad. Na tej Ceskej stranke je aj poradna, skus napisat, no niekedy dlhsie trva kym odpisu. Pre Tvoj pokoj, kym to neporiesis s lekarom zacni dodrziavat jedalnicek. Najdes ho tu http://www.tehotenskacukrovka.cz/sites/default/....
Ja som sa k lekarke dostala az po mesiaci, lebo mala plno. Nikto mi nic nevysvetlil, tak som si sama nastudovala. Sestricka len skonstatovala nejedzte sladkosti a ovocie. No je to o niecom inom. Pravidelnost a striedmost v stravovani a pohyb. Drzim palce!

snehulienka82
5. jan 2016

@nerko dakujem, si zlata, pozriem to.

brokli
11. jan 2016

Děvčata prosím marně hledám už dloooouho...je tu nějaká která ma normální Cukrovku 1typu a už má dítko???Nebo je tehu?Prosím pomozte mi někoho najít... Mám pár důležitých otázek.Děkuji!!!!

kjucukovna
23. feb 2016

holky prosím o radu, test na těhu cukrovku mi vyšel negativní...ale doktorka mě na něj ve 3.trimestru posílá znovu :-/ (měla jsem cukrovku při 1. těhu) moc se mi na to tedy nechce.... také vás posílají opakovaně, když byl test negativní?

priora
23. feb 2016

Ja som pri prvom mala cukrovku tebotensku a teraz mi robila klasicky v tom tyzdni ako ostatnym pricom som citala ze by mala hned na zaciatku ale uz ma nikam neposiela iba mi zistili nizke zelezo

nerko
23. feb 2016

@kjucukovna ja som tiez mala pri prvom tehu. Teraz ma cakaju testy o mesiac zas. Okrem toho som si dala urobit na konci prveho trimestra u obvodaka glykemiu, ta bola ok.

kikikong
23. feb 2016

Mile damy,
Mam otazocku, minuly tyzden mi robili glukozovy test a prebehlo to cca. takto:
*POZN: v prvom rade som sa zial poriadne neinformovala vopred ako to prebieha a moja gynekologicka mi taktiez zial nic nevysvetlila. Cize dorazila som na odber na lacno ale az okolo obeda, nie rano (cize cez 16 hodin hladovky) v domneni ze sa jedna o obyc krvny odber, (t.j. zoberu mi krv a dovidenia, idem domov), v dni vopred som sa stravovala uplne normalne bez obmedzeni a dokonca den predtym som zjedla 2x mega palacinky s nutellou a bananmi.*
1.) odber mocu (na lacno)
2.) prvy odber krvy (na lacno)
3.) hodinu na to mi dali vypit 300ml tekutiny s 75gr glukozou (vypit behom 5min)
4.) o hodinu na to, druhy odber krvy (ziaden pohyb, iba povolene pitie vody v malom mnozstve)
5.) o hodinu na to treti odber krvy
6.) vysledne OGTT hodnoty: 78/166/176 mg/dl, moc v poriadku.
7.) zaver: mam tehotensku cukrovku, musim sa teraz zacat specialne stravovat, zaobstarat si glukomer a zapisovat si presne udaje z odberu na lacno a potom 2 hod po kazdom hlavnom jedle. Dalsia navsteva u dietologa a endokrynologa o 2 tyzdne.
Vas nazor?
PS. cukrovku v rodine nemame, v moci som cukor nemala, (amatersky) pravidelne sportujem a pestro sa stravujem v ramci normy (a plus si este viac davam pozor co dam do ust od kedy som tehotna) preto ma tato sprava dost zaskocila. Viem ze to moze mat aj ine dovody, hormonalneho povodu atd. ale predsa ma to dost ma velmi mrzi, uprimne povedane :(
Vopred dakujem za radu!

nerko
23. feb 2016

@kikikong ja som na tom bola podobne. Nieco cez 50kg. V rodine nikto cukrovku nemal. U mna mozno do uvahy pripadal vek nad 30 rokov a nadmerny stres v praci. Urcite som necakala, ze mi test vide pozitivne. Pozri si stranku tehotenskacukrovka.cz. Tam mas vsetko pekne vysvetlene.

snehulienka82
23. feb 2016

@kikikong ahoj, mne ten test robili tak, ze odber nalacno z prsta a potom 2 hod. po vypiti tej gebuziny opat. mne pohyb nezakazali, bola som dokonca pocas tych 2 hodin na EKG, ale pit som nemohla ani glg vody, nic, jest jasne, ze nie. hodnoty mi vysli 4,08 mmol/g nalacno a 7,88 mmol/g 2 hod. po. Poslali ma k diabetologicke, ktora ma spucovala, ze kde som bola tak dlho, vysvetlila mi vsetky mozne nasledky neliecenej tehotenskej cukrovky, az som odisla od nej so slzami. dala mi "miernu" dietu, vdaka ktorej som pocas 5 dni schudla 1kg, pricom sa chudnut nesmie... potom som sa zariadila podla seba a odvtedy je aj pani doktorka aj ja spokojna...
velmi mi pomohol glukomer, ze som si pravidelne merala cukor, a vedela som, co mozem, prip. nemozem zjest. ten test je iba orientacny a zalezi vzdy od diabetologa, co poradi, resp. ako prisnu dietu nariadi. velmi dobry jedalnicek je na tehotenskacukrovka.cz, skus si to popozerat, ak naozaj mas tehu cukrovku, tak ti to pomoze. ja som ani raz nenamerala zvysenu hodnotu a po tych 5 dnoch, co som schudla, som zacala postupne zvysovat davky sacharidov (kedze na zaciatku mi povolila napr. polku rozku na ranajky a jeden zemiak, prip. lyzicku ryzi na obed...) a sledovala som si hladinu, az som vyskusala uplne normalne, bezne davky, co som jedla aj predtym a cukor som mala stale v norme!!! takze moj zaver je, ze tehotensku cukrovku nemam, test mohol byt prevedeny nepresne, mala som miernu nadchu pritom, robil sa iba jeden odber, podla najnovsich sa ma robit ako u teba, ze aj hodinu po sladkej vode treba zobrat krv... a pod. Teraz chodim kazde 2 tyzdne na kontrolu, co vyzera tak, ze den pred odovzdanim vzoriek mi manzel odoberie krv do skumavky z prsta /kedze mne samej to neide a podla dr. nemam byt az taka princezna/ a pridem si po vysledky a pochvali ma, ako pekne sa stravujem. 😉 /pricom sa stravujem uplne normalne, akurat sa snazim jest kazde 2-4 hodiny, takze mam aj desiatu aj olovrant vo forme ovocia, ci jogurtu a pod/. Drzim ti moc palce, a sleduj sa doma glukomerom. Ak by si mala prilis vysoke hodnoty, tak ti daju inzulin, ale vacsinou to netreba. Aj mna tato skutocnost zarazila, ale aj s tou dietou sa to da, keby k tomu naozaj doslo. Uvidis, ake budes mat hodnoty po jedle. Zial so sportovanym ani so zdravou stravou to nema nic spolocne, proste sa to moze objavit v tehotenstve. Na druhej strane nie je pravda, co vacsinou tvrdia, ze ked mas napr. pri prvom tehotenstve tehu cukrovku, tak musis mat aj v dalsich tehotenstvach. Poznam baby, na ktore to absolutne neplati. Drz sa!!!

michellevendero
24. feb 2016

Žienky je tu niektorá čo má DM2 a snaží sa o mimčo ???
Mám za sebou pár spontánnych potratov a začala sa hľadať príčina...
Do toho prišla silná chrípka a po nej mi zistili DM 2...v rodine nikto cukrovku nemá...
Ako začať variť atď.

kikikong
25. feb 2016

@nerko Dakujem velmi za radu, idem na ten link studovat 🙂

kikikong
25. feb 2016

@snehulienka82 Ahojky, velmi dakujem za radu a podporu, ja som tak isto bola z toho dost...mimo. Ale posledne dni som si o tom nastudovala roznu literaturu, aj na internete je vela info...uz som kludnejsia - netreba panikarit 🙂 od dnes si pycham a zapisujem udaje (glukomer) a uvidim na dalsej kontrole...dam vediet keby daco! Fakt dakujem velmi baby! 🙂

snehulienka82
26. feb 2016

@kikikong drz sa!!! Ono sa to bude postupne zlepsovat! 😉

josephine15
9. apr 2016

Ahojte, aj mne v pondelok zistili tehu cukrovku, odvtedy som na diete, ale glukomer mi zatial nedali, mam o 2 tyzdne kontrolu...co ma ale prekvapuje, ze moj doktor ma napriek tomu objednal na ultrazvuk az v 34.tyzdni...naposledy som bola v 21tt a vtedy bol malicky o 2 tyzdne vacsi, odvtedy utz nerobil...robili niektorej ultrazvuk na rizikovej poradni kvoli cukrovke? Ci ist k dakemu sukromnikovi a zaplatit si ho?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre