Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

emers
26. máj 2010

makinecka: ono to uteče fakticky hrozně rychle, říkala jsem si jak to přežiju a už se blíží konec! 😉
to víš že těším, ale i bojím zároveň, to pořádně si oddechnu až se narodí - doufám, že mě nebudou brát moc dopředu, ale jen ten týden dopředu!
a že bude vše ok 😉 pak teda za nějaký čas, až mi řeknou že to fakt byla jen těhotenská cukrovka, s ničím jiným nepočítám!!! 😅
jo, jinak mi říkala doktorka, že i po porodu se mám i nadále stravovat racionálně, tak samozřejmě taky s ohledem na kojení že jo...
ale sladký si už dávat budu 😝 a ne že ne 😀

ducky
26. máj 2010

Holky já už tady právě kroutila hlavou nad tím, proč si myslíte, že nesmíte ovoce a pak Didulka napsala to s těma jahodama a ano, je to tak, pokud si dáš jen jahody, můžeš skutečně sníst tolik. I toho melouna. Takže buďte v klidu 😉
Já si včera schválně měřila glymču po jogurtu s půlkou banánu a dvouma jahodama a po hodině 5.3, takže naprostá nádhera. Teď si na druhou véču dám taky jogurt, páč jsem ho dneska ještě neměla a chybí mi a nakrájím si tam zase banána s jahodama. 😀

Emers gratuluju k výsledkům 😉

makinecka
27. máj 2010

ducky tak to jsi mě potěšila 😀 já si právě nebyla jistá jeslti dobře vidím když jsem to spočítala kolik toho melounu se může a velice mě to potěšilo,ten já miluju 😵

makinecka
27. máj 2010

tak mám za sebou první samostatnej odběr kve a nešlo mi to jaksi vytlačit do té trubičky,sem to dělala na několikrát,asi sem se málo píchla tím kopíčkem a to sem se bodla dvakrát 🙂

didulka85
27. máj 2010

@makinecka hodnoty mam take nizke stale... Maximalne som mala 5,7 po ranajkach. Najprv si skus pomackat, vymasirovat ten prst, az kym nebudes mat brusko take tmavsie a potom si pichni. Mne to pomaha. Inac mi ani krv poriadne netecie. Ja mam nadmernu zrazanlivost krvi.

Takze super... 600gramov cerveneho melona na olovrant ma velmi tesi. Musim si kupit a potom odmerat glykemiu.

mollyweasley
27. máj 2010

No mě třeba překvapilo, že můžu na oběd sníst 400 gramů brambor, když si k nim dám kus masa a třeba salát. Od doktora jsem dostala jídelníček, kde bylo na oběd 150 gramů brambor, což jsou dva malínké brambůrky. Zoufale jsem je první den držela v ruce, hysterická, že zcela jistě zhynu hlady, než jsem si prostudovala odkaz na těhotenskou cukrovku, kde jsem byla vyvedena z omylu. Prostě nejlepší je neřídit se nějakým doporučeným jídelníčkem, ale normálně si propočítat u všeho sacharidy. Pak se člověk nestačí divit 🙂

Emers, blížící jistotu porodu ti fakt závidím. Já pořád nevím, na čem jsem, jestli u mě budou brát v potaz ten UTZ z prvních týdnů nebo velikost miminka, jestli mě budou vyvolávat dřív nebo v termínu anebo jestli čirou náhodou neporodím sama. Dneska jsem posly už musela osprchovat, už mě to s nima fakt nebaví. Ale radši mlčím...miminko k nám přišlo zázrakem po dvou a půl letech přirozeně (předtím jsme měli neúspěšné IVF a spoustu dalších jiných pokusů), neměla jsem vůbec žádné problémy, tak si myslím, že nějaká cukrovka a dva měsíce poslíčkování je jenom malá daň za to, že nám vůbec byl takový zázrak umožněn 🙂

didulka85
27. máj 2010

Mne povedala diabetologicka, ze mozem maximalne 10 ceresni denne, maly platok melona atd... A ze si mam nastudovat kolko z coho mozem... Lenze to sa lisi od toho, co mi povedala.

Molly s tym terminom porodu mam tiez problem. Kedze sme 3 tyzdne dopredu, tak to znamena, ze budem rodit uz coskoro? Cisarskym alebo vyvolavackou? Buduci tyzden idem do poradne, tak som zvedava... Uz mam napisane vsetky otazky na doktora.

makinecka
27. máj 2010

@mollyweasley ty máš tak ydo termínu už je tří rýdny,uvidíš že to brzo uteče a miminko budeš mít u sebe,já si ještě počkám 🙂

eliska252
27. máj 2010

Ahojte chcem sa opýtať či je tu niekto kto mal po cukrovom teste zvýšenú hodnotu? Ak áno poslali Vás na diabetológiu? Aké vyšetrenie Vám tam robili a išli ste tam nalačno? Dik

eliska252
27. máj 2010

mala som ale zvýšenú hodnotu len v 2 vzorke

mollyweasley
27. máj 2010

Maki, jenomže to je právě to, co já nevím. Podle prvních UTZ mám opravdu termín 17. června, ale podle zápisů v průkazce bych měla podle doktorky rodit až snad 30. června. Já bych se klidně smířila i s tím datem k poslednímu červnu, ale ti poslové mě fakt štvou, navíc mě i znervózňuje mamka, která tohle nezažila ani u jednoho svého porodu. Volá mi každé ráno, jestli jsem ještě celá a přesvědčuje mě, že to a to už určitě nestihnu, tamto už nedokončím...no prostě psychická podpora ohromná 🙂

Didul, taky mi bylo řečeno, že ovoce jenom tolik, kolik se mi vleze do dlaně a ideálně jenom jablka a citrusy...těžko říct, jestli to třeba není proto, že v ovoci je hodně cukru, který bychom ve velkém neměly?

Jdu hlídat kamarádce roční holčičku, před třema dny mě po hlídání začala strašně bolet stydká spona a nepřestalo to, tak třeba teď už i porodím...její sestra taky porodila den po tom, co ji hlídala...navíc je zatím i hezky, musm si užít posledních pár dnů/týdnů volna 🙂

makinecka
27. máj 2010

@eliska252 já jsem na lačno neměla nic zvýšený,až po dvou hodinách a byla jsem poslaná na diabetologii,kde mi řekli co a jak,chodím tam na lačno s krví co si odeberu doma a s močí.
holky většina má doma glukometr a měří si hodnoty doma a s těmi jdou na diabetoloii,všechny jsme na dietě,některé i na inzulínu
všechno ti vysvětlí na diabetologii,pokud tě tam gynekolog pošle 😉

eliska252
27. máj 2010

@makinecka už ma tam akže len pojdem k diabetologičke tam mi zasa urobia nejaký test a potom mi povie čo možem a koľko jesť? No tak držím palce aby sme to všetky zvládli až do porodu v pohode 🙂 dakujem

werunka21
27. máj 2010

Taky jsem byla obdarována jídelníčkem, s tím, že prý mám vážit i to maso. Na oběd prý 70g, a ovoce na dopolední sváču a jen 150g a na druhou večeři taky. I zeleninu naváženou. Já z toho byla první dny úplně zoufalá, protože těch 150g je pouze půl pomeranče ☹ . Ještě že jsem našla vás, a tím i webovku o těhu cukrovce, hned se člověk cítí lépe 😀

makinecka
27. máj 2010

@eliska252 no mě vzali krev na lačno a po jídle na cukr a dali mi papír kolik čeho můžu sníst,takže si vážím některý potraviny,některý ne a teď jdu na kontrolu podruhé zítra tak uvidím co mi řeknou 🙂
jinak sem zatím měla hodoty nízký,tak sem zvědavá jak to bude teď a taky budou výsledky krve ze žíly na různý věci tak uvidím 🙂

didulka85
27. máj 2010

@eliska252 u mna sa to tahalo neskutocne dlho... Prva navsteva u diabetologicky bola len na to, aby ma objednala na dalsie testy o tyzden. Povedala mi, ze si mam nastudovat co mozem jest a co nie. Dala mi take papiere s dietami, ale nezabudla pripomenut, ze to u mna neplati, lebo nemam normalnu, ale tehotensku cukrovku.
Na odber som mala prist nalacno, potom som sa tam naranajkovala a o hodinu ma pichli zase. O tyzden mala vysledky, kde sa cukrovka potvrdila a dala mi glukomer. Moj prvy glukomer bol pokazeny, takze o dalsi tyzden som dostala novy. Teraz sa picham 2 dni v tyzdni prsty a rano ocikavam papieriky na zistovanie ketonov v moci.

makinecka
27. máj 2010

@werunka21 ten jídelníček mám taky,ale zas až tak ho nedodržuju,maso si teda nevážím a kldně sním kolik chci když v něm nejsou sacharidy proč bych měla jíst jen 70g a ovoce si počítám dle tabulky mám tam taky 150g,ale prdím na to 🙂 svačím jen ovoce a mám u svačiny ještě pečivo,ale to já teda nejím,prostě si vypočítám kolik čeho můžu a hotovo,kdyžtak mi dr nadá,ale jak mi ho dávala říkala mi že je pro normální cukrovkáře né pro těhotné 😉

eliska252
27. máj 2010

@didulka85 fu tak to je dosť teda. no ja som bola na cukrovom teste u gynekologičky 4. mája a až 2. mája v daľšiej poradni mi dali výsledok s tým, že to mám v druhej vzorke 8,09 a mám ísť k diabetologičke. Ty si mala všetky vzorky zvýšené alebo tiež len jednu. Ja som mesiac jedla normálne kedže som nevedela výsledok testu.

eliska252
27. máj 2010

25.mája tam malo byť

eliska252
27. máj 2010

@makinecka tak držím prsty aby to už bolo ok

makinecka
27. máj 2010

@eliska252 já tu druhou měla 8 🙂 ale zavolala sem si o výsledek sestře,abych měla klid a myslela sem že to bude dobré a budu se moct cpát čokoládou a prd,pěkně sem setřela 😠
no a brali mi taky krev na lačno a po jídle a měla sem hodnoty do normy,ale stejně mi dala dietu a průkaz diabetika 🙂

werunka21
27. máj 2010

@makinecka Taky jsem pak maso přestala vážit a na dopo sváču si vezmu ovoce a k tomu si dopočítám třeba grahamové tyčinky se sezamem, nebo jsem měla i takové ty kukuřičné křupky 😀 . A obědy taky nevařím nějak dietně. Jen tolik nezahušťuju a pokud možno nedochucuju cukrem. Takže pohoda 🙂

makinecka
27. máj 2010

@eliska252 ono to dobré být může,ale stejně budu muset do porodu tam chodit na krev a doma si zkoumat moč a odebírat krev až do porodu 🙂

eliska252
27. máj 2010

@makinecka no si ma teraz nepotešila ja že to je len nejaká chyba v labáku ale asi to nebude sranda. asi pojdem ráno na tu diabetologiu pre istotu, lebo som to odkladala na buduci týždeň.

makinecka
27. máj 2010

@werunka21 to já dnes mám na oběd smaženej sýr a měla sem už i hermelín a jsem zvědavá co na to zítra krev a snad mi to nezatrhnou 🙂 já si zvážím třeba brambory a dopočítám zeleninu a hotovo,na snídani a večeři si vypočítám a odvážím pečivo a dopočítám zeleninu,abych se vlezla 🙂 akorát už za ten týden vím že když si nedám druhou večeři tak mám ráno ketony 😉

eliska252
27. máj 2010

@makinecka aj dietu budeš musieť držať dalej do porodu?

didulka85
27. máj 2010

@eliska252 tu druhu vzorku som mala viac ako 10. Tusim 10,7. 🙂
Prvu vzorku nalacno som mala 5,1.

makinecka
27. máj 2010

@eliska252 no já si to myslela taky,sem jediná v oko kdo tím trpí no a stejně mě tam poslali,krev dobrá a stejně dieta,ale jsem ráda aspoň vím že je mimískovi dobře a necpu ho cukrama,do porodu vydržím a pak budu jíst normálně 🙂

makinecka
27. máj 2010

@eliska252 no doktorka mi řekla že cukrovku nemám,že tam nějaká porucha tolerance cukru je,tak že mi dieta neuškodí,moc to nechápu 😅 jestli cukrovku mám,nebo ne teda?no uvidí se na dalších kontrolách a dietu budu mít asi do porodu 🙂

eliska252
27. máj 2010

@didulka85 to som zvedavá čo ma to zas čaká ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre