Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ponyxx
23. aug 2010

jaruska8 rozpravocka - ja som z povodnej vahy 55 kg na 57 kg takze som toho vela do diety nenabrala 😒

niekde na internete som sa docitala, ze ak mate chut zhresit 🤐 , tak sa odporuca papat sladke s nejakym "vacsim" jedlom, potom sa vraj tie jednoduche cukry tak rychlo nedostanu do krvi, alebo s vlakninou... aj ked mam pocit, ze co sacharidova tabulka, to ine mnozstvo sacharidov.. na dve veci su potom take rady, ked kazdy vravi nieco ine 😖

werunka21
23. aug 2010

@rozpravocka palačinky si udělej bez cukru, klidně s pravou šlehačkou a ovocem. Nebo zkus k tomu neslazenou přesnídávku. Já si dělala i krupici bez cukru a nebo žemlovku s jablky bez cukru. A jablečný listový závin bez cukru je taky mńamka. Jsou to "sladké" varianty bez cukru a všechny jsou super. Kolikrát ti ani nepřijde, že ten cukr tam není 🙂 😉

ponyxx
23. aug 2010

rozpravocka - ja som bola na tom s cukrom este trochu horsie 8,5 i ked si myslim, ze za to moze sirup od kaslu (stodal) lebo ten je sladky totalne, ale ta co uz ....prevencia 🙂

mmorgana
23. aug 2010

Včera jsem měla na večeři krupici bez cukru a místo Granka kakao - teda nebylo to úplně ono 😒
Když mně bylo 9, měla jsem 2 roky přísnou jaterní dietu, to bylo mnohem, mnohem horší. A když jsem vydržela v 9 letech 2 roky bez čokolády, tak teď ty 3 měsíce dám 😎

ponyxx
23. aug 2010

fuuu krupica bez granka? velke sebazaprenie 🙂

mmorgana
23. aug 2010

@ponyxx Mám krupici ráda, dělám si ji dost často. Sypu Grankem a skořicí. S dietou jsem začala v pátek a tohle bude první jídlo na seznamu, co si dám po návratu z porodnice 😎
Zatím mi docela chybí ovoce - byla jsem zvyklá si teď přes léto co chvílu zobnout broskev, nektarinku, banán, melou a teď čekám na svačinu a ovoce odvažuju 😖

rozpravocka
23. aug 2010

@werunka21 hej, krupicu si obcas robim, ale vacsinou len na druhu veceru. A popravde mi tam ten cukor velmi nechyba. Ale mne pri tych palacinkach ani tak nejde o ten cukor ako o to mnozstvo 🙂 Keby som si ich mala dat na obed, tak to by som si ich musela dat aspon 8, aby ma to zasytilo - a to si myslim, ze by som poriadne presvihla ten pocet sacharidov na obed (aj keby to bolo uplne bez cukru). Ale asi to vyskusam spravit nejak tak, ze si predtym dam nejaku polievku bez sacharidov, nech ma to zasyti a potom tie palacinky uz len na chut 🙂

@ponyxx no, tak to si vela nenabrala 🙂 Ale neboj, lekar ta bude sledovat a keby nieco nebolo v poriadku, urcite ti da vediet. Naozaj nemusis pribrat, tým sa netrap. Inak, aj mne lekarka povedala, ze ak hresit, tak s nejakym jedlom, aby sa to tak rychlo nedostalo do krvi. Resp. s niečím kyslím, lebo vraj kysle má schopnost spomalovat prenikanie cukru do krvi (kysla kapusta, grep, voda s citronom) Inak tiez sa celkom neriadim tou tabulkou, lebo mam s nej tiez divny pocit, uz vyssie som spominala nar zemiaky, ale dietu sa snazim aj tak dodrziavat - teda hlavne tie volne cukry.
Inak, ty si mala tesne predtym, alebo pocas testu ten sirup? Lebo vsak vtedy sa ma ist nalacno, ci nie?

ponyxx
23. aug 2010

@mmorgana melon je vraj ok, teda opat podla nejakej sacharidovej tabulky 😀 , cca 3 krajce obsahuju 1 sacharidovu jednotku, a opat podla nejakej tabulky my maminy diabeticky ich mozme 25 za den,
mne lekarka dovolila ako ovocie, skor kysle... ribezle egrese, maliny... ze ked jablko tak len jedno...aj to je nieco 😉

mmorgana
23. aug 2010

@ponyxx Jj, meloun jsem měla o víkendu a fakt, že když si ho vážím, tak ho vychází třeba na svačinu dost 🙂 Jen jsem měla teď v těhu větší chuť na ovoce a více jsem se ládovala.
Holky, nejsem moc zvyklá vařit a jíst polívky. Dáte nějaké tipy na polévky? Čeho se vyvyrovat a tak?

ducky
23. aug 2010

@mmorgana Nejlepší jsou čisté vývary s masem. Jak tam dáš nudle, zeleninu, musíš to počítat. Třeba mrkev, celer, hrášek mají docela dost, to samé jsou nudle. Takže vývary 😉

Holky pokud máte hodně chuť na sladké, tak kostička hořké čoko to taky spraví. Musí mít obsah kakaa víc jak 70%, já jedla tuším Figaro hořkou s malinama a jedna kostička mě v nouzi nejvyšší fakt pomohla 😉
Pak jsem si dělala štrúdl bez cukru, tu krupicovku taky. A pak mi kámoška udělala takové větrníky z odpalovaného těsta, tam taky není cukr a naplnila je ušlehanou šlehačkou a to byla mňamka nesmírná 😀

luckaa
23. aug 2010

@ducky Taková kamarádka je poklad 😉 😀 😀 😀

mmorgana
24. aug 2010

@ducky Takže když si budu dělat svoji oblíbenou hustou čočkovou polévku, ve které stojí lžíce, tak můžu vážit, co všechno tam dám a pak ji počítat jako normální jídlo. Jo?
Nikdy jsem nebyla moc na zákusky, ale řekla bych, že na větrníky se šlehačkou dojde 😎 Díky za tip.

ratatooy
24. aug 2010

ahoj těhulky a maminky,tak jak se vám vede?já vám můžu říct že mám ty diety po měsíci celkem po krk,dneska už taky přemýšlím o tom větrníku že bych upekla 😀 jinak dietku samozřejmě držím ale spíš už tak nějak od oka,už si to jídlo tolik nevážím a sem tam sním i něco navíc,tak snad mě to nezabije 😀

ducky
24. aug 2010

@luckaa Jojo 😀

@mmorgana Jj a platí to o všem. Jen nesmíš zapomenout zvážit nejen čočku, ale mouku, kterou zahustíš, co já vím cibuli, jestli se tam dává, prostě vše. A pak si dát tu správnou porci 😉
Mě manžel udělal tabulku, kam jsem zadala všechny ingredience a vyhodilo mi to příslušnou gramáž. Takže jsem si třeba dělala kuře na paprice a tuším 10g z dávky k obědu dělala omáčka asi 119 g, což byly krásné dvě naběračky. Maso se nepočítalo, takže těch 50 g (měla jsem obědovou dávku 60 g) jsem pak přepočítala už jen na těstoviny a byl to príma oběd, kterým se člověk pěkně najedl 😉

mmorgana
24. aug 2010

@ducky Díky 🙂 Mám už obrovskou tabulku v Excelu, kde zadám všechno k obědu a pak nechám Excel spočítat, kolik g si můžu dát přílohy 😎 Možná zkusím uvařit tu polívku a uvidíme.

ratatooy
24. aug 2010

vy jste holky šikuly takovou tabulku chci takýýý 😀

mmorgana
24. aug 2010

Holky, narazila jsem na další tabulku - to když jsem hledala počet sacharidů v podmáslí http://www.e-kulturistika.cz/view.php?cisloclan...

luckaa
25. aug 2010

@mmorgana No hezký,tam toho taky je 🙂

rozpravocka
25. aug 2010

baby, nemáte pocit, že odkedy ste na diéte, tak vám nejak chýba energia. Ja mám pocit, akoby som bola zombie. Pred diétou som poobede vždy spala, ale pri cukrovke sa to vraj neodporúča, takže mám pocit, že meliem z posledného. Ale to je asi iba zvyk 🙂

@mmorgana inak, taká tabulka by sa aj mne hodila 😀 mne sa to nikdy nechce počítať. Napr. včera som si varila špenátovú polievku, a úplne som zabudla pripočítať mlieko, našťastie ho tam fakt ide iba troška 😀 a aj tak, keď som spočítala, koľko sacharidov som zjedla na obed, tak to bolo ledva 30 - a to som bola nadžganá až po krk. Niekedy - hlavne keď mám taký nízko sacharidový obed (proste len nejaké mäso na prírodno so zeleninou a zemiakmi (ktorých by som musela zjesť tak 350 g 😀 , aby som splnila normu)) rozmýšlam, či si predsa len nedať nejaký ten mafinček (samozrejme nie čokoladový) 😀

fim
25. aug 2010

@rozpravocka To není pocit, to regulérně zažívám. A proto se přiznám, že občas natvrdo zhřešim, pže jinak bych si snad hodila provaz - to mám jinak neskutečný depky, nic nezvládám, pořád bych spala - a to s cvrčkem jaksi moc nejde.

rozpravocka
25. aug 2010

@fim no, tak to sme dve 😀 A ja este ani nemam dieta, takze sa nemozem stazovat, ze ma vycerpa 🙂

Inak, baby - prave som dorobila a zjedla tie celozrnne palacinky, a na jednu palacinku vyslo cca 21g sacharidov, takze relativne dost. Ked si do nich chcete dat nejake ovocie, tak viac ako dve vam na obed nevyjdu ☹ takze zrejme to nebude obed, ktory budem pravidelne robit 🙂

luckaa
25. aug 2010

@rozpravocka Mě taky připadá,že jsem nějaká víc unavená,ale jak kdy....

No a zítra budu běhat do laborky na odběry na profil,tak mi dámy držte palce,jsem zvědavá,jestli budou zas tak dobré výsledky jako poprvé 🙂

makinecka
25. aug 2010

ahoj holky jak válčíte s dietou?my válčíme s budulínkem 😀
chtěla sem napsat že během těhu jsem shubla kilo dolů a po porodu jsem o 8 kilo lehčí takže ta dieta je super odtučňovací kůra i když jím sladké a čoko a koláče tak zatím se váha drží,takže vydržte miminko za to stojí a pak si můžete užívat mlsání jako já 😀

werunka21
25. aug 2010

@makinecka já nabrala něco do 5kil a zhodila jsem 10. Takže mám o 5kilo méně než před těhu a připadám si nějak vyzáble, se vůbec v zrcadle nepoznávám 😨 😀 Zadek se mi úplně ztratil, špeky v pase taky...no prostě bájo 😀 😀
Ale nějak vyloženě chuť na sladké nemám. Ale užívám si třeba sladké jogurty, větrníky, nebo buchty od manžela, konkrétně čokoládové muffiny od Vitany - co by pro mě všechno neudělal 😵 😵
Takže holky vydržte, určitě to stojí za to!! 😉

Trošku jsem šmírovala a zjistila jsem, že Lio je ode dneška doma a ani nepřišla poreferovat 😠 , tak snad to ještě napraví 😉

luckaa
26. aug 2010

Ahoj holky,no moc Vám to přeju,jen se pořádně nadlábněte,já mám dole od začátku těhu 2 a půl kila,tak uvidíme co dál.....dneska lítám na ten profil,byla jsem na lačno,teď jsem dala snídani a za chvíli mažu zpátky,ale dohodla jsem si to tady u nás,tak nemusím dojíždět jako na ten první....Holky k čemu je ten glykovanej hemoglobin?(snad jsem to napsala správně)

ducky
26. aug 2010

@luckaa Glykovaný hemoglobin je ukazatelem dlouhodobé kompenzace diabetu 😉
http://www.dia-urbanek.cz/hemoglobin.php

luckaa
26. aug 2010

Aha,díky....no při prvním odběru jsem měla 2,1...tak co teda jsem,když u zdravého člověka se to pohybuje v rozmezí 2,8 až 4 😕 😅
@ducky

ducky
26. aug 2010

@luckaa Hele tak to nevím 😀 Já měla 3,7 tuším nebo 3,9, teď už si to nepamatuju. Vím, že ve zprávě jsem právě měla, že díky výborně kompenzované cukrovce se nemusí těhotenství ukončovat před termínem 😝

luckaa
26. aug 2010

@ducky No,já jsem asi exot....protože hodnoty při OGTT nad 10,pak když jsem byla na profilu,tak jsem měla hodnoty úplně krásný a hodnota toho glykovanýho hemoglobinu 2,1.....no jsem zvědavá na tenhle profil....mám pocit,že mi špatně změřili ten OGTT a zbytečně mě tu trápí

ducky
26. aug 2010

@luckaa Každopádně je to zvláštní 😀
Jinak ten test ti nemuseli udělat špatně, ale ta glukóza je šíleně sladká, právě aby viděli, jak se s cukrama popereš, takže je možný, že když se stravuješ normálně a tím pádem do sebe nedostaneš naráz tolik cukru, tak jsi v normálu. Můžeš se na to zeptat, fakt si nedovedu přestavit, jak by šel ten test zkazit. 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre