Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

julia30
23. júl 2009

neurologia>
moja diabetologicka mi zoberie rano krv na lacno do skumavky to ide do nemocnice na rozbor, druhu hodinu a pol po ranajkach mi vezme priamo v ambulancii a normalne ma odmera glukomerom. Musim doniest zaroven moc vzorku z 24hodinoveho nazbieraneho a musim povedat, ze kolko som ho za tych 24 hod nacikala. to je vsetko ziadne ultrazvuky. Ale uvidim co mi povie gyndacka, lebo uz som v termine, kedy by som mala na gyndu chodit kazde 2 tyzdne tak uvidime a dufam, ze mi nezatrhne plavanie lebo to by bolo krute pre mna ;(

ale kazda z nas ma tu cukrovku v inom stadiu a v inom rozsahu, takze je mozne ze ta sleduju aby nahodou babatko nezacalo rychlo rast alebo take cosik. Uvidim co bude buduci tyzden v stredu u gyndy. Lebo ked sa nemeriam tak mam lepsie vyslekdy ;) teda ked sa sem tam rozhodnem odmerat po jedle tak mam lepsie ako keb som si to merala pravidelne. A doktorka mi nekazala merat vobec coz je mi cudne, kedze som mala na oGTT po hodine 10.5 a po dvoch 10.00 ale zasa nemam ziadne ketony ci ako sa to vola v moci. Hovorim, kazda z nas ma inu kombinaciu a inu diabetologicku takze to je aj preto. Aj ked na tu moju nadavam, tak ona je ta co prva v republike doviedla prvu diabetologicku k porodu pred tym sa to vsetko bralo tak, ze to je nedonositelne a tak takze asi je odbornicka, ale niekedy mi tak nepripada 🙂 ale ja som lajik a ona je doktorka, takze si robim taku strednu cestu vsetkym co mi povie ;)

a na kontroly to vyzera tiez kazdy mesiac najblizsie idem az 12.8. lebo som mala dobre vysledky na tom jej testovani na lacno 4.48 a po ranajkach 4.8 (inak na ranajky si davam vzdy uhorku alebo cosi podobne) lebo som zistila, ze mi brutal stupal cukor po hocicom na ranajky takze aj pecivo aj vsetko si davam az na obed alebo olovrant. desiatu vacsinou nestiham vacsinou jem az okolo desiatej pol jedenastej, som sa rozhodla, ze sa nebudem stresovat vstavanim kvoli jedlu, lebo to ja nemusim rano jest a nemam ketony takze nehladujem. A celkom som spokojna lebo po nasadeni diety som schudla 3 kg a konecne sa mi podarilo pribrat kilo tak dufam, ze vsetko bude okis ;)

drzte sa

julia30
23. júl 2009

a este som zabudla ;)

ze co sa tyka merania na glukomere tak som sa na to pytala tam kde som ho kupila a ono je to takto, ze prst do ktoreho sa idete pichnut by sa mal utriet benzin alkoholom ten nechat vyprchat alebo utried do sucha pichnut, prva kvapka zotriet a az z druhej merat.

takto som sa to dozvedela ja.

aj ked u diabetologicky mi to sestricka spravila hned z prvej 🙂 ale ok kedy to meriam podla vyssie uvedeneho postupu tak mam normalne hodnoty nevymykajuce sa normalnym hodnotam a tak.

PS> pite vodicku je vonku hic musime to vydrzat 🙂

beruska.sps
24. júl 2009

julia30 - mně zase říkají na dia, že prst ničím nedezinfikovat, že kůže má samočistící schopnost.

beruska.sps
24. júl 2009

Ale ty ruce je opravdu nutné si umývat, pokud jste před tím jedly nějaké ovoce, tak ty sacharidy z něj mohou na prstech zůstat a pak je vymalováno.

samsulka
24. júl 2009

Holky mám takový dotaz. Jak jste byli na cukrovce na zjištění, směli jste chodit? Kámoška šla dneska a normálně ji pustili trajdat po městě za 2h má dojít na krev.Mi to přijde špatně, co vím nikdo nesměl chodit, ptžfyzická aktivita nemusí projevit těhu curkovku.

neurologia
24. júl 2009

ahojte,

pri teste na cukrovku by sa tam malo sediet....lebo pohyb tie vysledky skresli...ale casto to robia tak ze mozes odist a vratit sa akoby bol problem tam tu hodinu posediet...ved ked cakas niekde tiez sa nasedis kym ta zoberu...

inak tak ste ma navnadili tou pizzou ze dne si musim spravit uz sa na nu tesim.... 😀

makyna12
24. júl 2009

ahoj holky, hlásím příchod z porodnice...v neděli 19.7 se nám narodila holčička Verča 3450g a 50 cm
porod ok...ale stejně byl vyvolávanej..protože mě odtékala voda...cukrovku mám ok....
Mišul jak jsi na tom ty??? Už taky něco máš????

samsulka
24. júl 2009

Maky, tak to moooc gratuluji k miminku 😲 😲 😉 😉
tak už to máš za sebou,co?
taky budeme mít Verunku 😅

neurologia
24. júl 2009

makyna12 gratulujem k babatku joooj....to je pekne

misule82
24. júl 2009

maky obrovská gratulace 😀 😀 doufám, že přidáš fotečky 😉
jak zjistili, že máš cukrovku ok? dělali ti profil?

já jsem ještě celá a asi hodně dlouho budu, no stejně budou tak za 2 týdny a kousek vyvolávat, tak to už vydržím 🙂
dneska jsem si volala pro výsledek GH a je 3,9%.... je to stejně mazec, jak se ta cukrovka horší 😒 začínala jsem na 3,4, pak 3,6 a teď tohle.... ale aspoň že to je do těch 4%. Doufám, že další odběry nebudou, protože to už bych do hranice neudržela 🙂 ale stejně poslední měsíc, se mi ty hodnoty aspoň podle glukometru drží fakt dobře a takový zhoršení, nechápu....

a dlouho tady nebyla ivuu 😉

joa.n
24. júl 2009

ahojky holky,

Maky, moc gratuluju k holcicce, fotky urco pridej 😉 Taky uz se nemuzu dockat az to budu mit za sebou a budu malou drzet v naruci 😎

Byla jsem vcera na kontrole a vypada to, ze budeme nejspis po tech zacatecnich problemem s predcasnym porodem nakonec jeste vyvolavat 😖 ale co, ty 2 tydny a neco nejak zvladneme. S manzelem jsem zacali pracovat na prirozenem vyvolani porodu, tak z toho doufam casem neco bude 😀

editah222
24. júl 2009

Dnes jsem byla v dia poradně i na gynekologii a od obou doktorů jsem byla pochválena za dobré dodržování diety, no potěšilo mě to jak prvnáčka jednička na vysvědčení 😀 😀
Malá je velká akorát a všechno okolo je taky OK 🙂

Za to, že jsem už měsíc hodná si zítra zajdeme na véču a já si dám smažák s tatarkou, už se nemůču dočkat 😀

misule82
24. júl 2009

Holky a taky se vám ten glykovanej horší nebo ho dokážete udržet na stejné hranici?

jinak editah gratuluju k pochvale a ten smažák si vychutnej 😉

editah222
24. júl 2009

Glykovaný hemoglobin se prý často s postupujícím těhotenstvm zhoršuje, ale není to pravidlem. Já jsem měla 3,2 a za 14 dní pořád 3,2.
Smažák si vychutnám, díky 😉

samsulka
24. júl 2009

Misu, já nevím mě brali jenom jednou a 3,5 a ted už mi ho brát z dia nebudou nevím zda zgyndu, říkala,že mi budou v pondělí brát krev na krevní obraz tak nevím zda hemoglobin do toho patří.

neurologia
24. júl 2009

booooze baby dnes mi ide hrozne na chut nanuk-magnum joooj ci by som si dala....normalne nedokazem na ine mysliet len na ten nanuk...och asi ma porazi.... 😠

editah222
25. júl 2009

Takže z dnešního smažáku nic nebude, raní hodnota mě odrovnala 😠 Normálně snídám jen tmavé chlebové plátky a dnes jsem si riskla rohlík a půl a málem jsem strhla glukometr. Ach jo, ta cukrovka mě fakt začíná ničit. Nejim žádný cukr a stejně to lítá jak na horské dráze. Jestli to tak půjde dál tak skončím na inzulinu.

misule82
25. júl 2009

neurologia: já jsem si dala jednou magnum místo svačiny a 6,2. Klidně ho zkus a zajdi si na procházku a určitě ti projde 😉

editah: no jo rohlík a půl by mě odrovnal taky 🙂 víš co já mám ke snídani, jen půlku plátku celozrnného chleba, jen 7 g sacharidů..... když si dám celej (pitomejch 14 g sach), tak mám hodnotu nad 8.... moje tělo po ránu nic nezpracuje, ale už tak vydržím ty dva týdny.... ani si neumím představit co to je se normálně nasnídat 😠
a jaké máš jinak hodnoty, že píšeš, že ti to lítá? vždyť máš glykovanej 3,2 a to je krásná hodnota.... to určitě není na inzulín

editah222
25. júl 2009

Misule - já můžu "normálně" posnídat cca 36g sacharidů a hodnoty mám OK, ale občas se mi stává jako dnes po tom rohlíku, že to vyletí nahoru a za 3 hodiny mám jen 3,2 a je mi blbě ☹ Ale už vím, že nemůžu rýži a rohlíky a ani meloun - tyhle 3 věci mi vůbec nesedí.
S těma rohlíkama to byla moje blbost, nedošlo mi kolik má sacharidů, no jo, už budu chytřejší.

Já si nemůžu dát nic jako je Magnum, protože pak bych se asi už nezastavila. Ale až porodím tak si dám pár dní ještě dietku a pak 2 dny zapomenu na všechno a budu se živit jen zmrzlinou (teda jestli mi to mimis dovolí a nebude ji pak třeba blbě 😀 )

Jsem asi jediná v mém okolí kdo se na porod vyloženě těší!!! Všechny se bojí, ale já si říkám, že nic nemůže být horší než tahle dieta 😉

misule82
25. júl 2009

edit: s tím hřešením máš pravdu, jednou začneš a pak už se nezastavíš 🙂 já hřeším docela často ale v menší míře... tenhle týden teda zase půjdeme na pizzu, ale já už to mám za pár, tak to moc neřeším
na porod jsem se taky těšila, jako pro mě je to teď jak ve sci-fi představa, že za chvilku budu snídat můj oblíbený chleba s máslem a kakaem, palačinky atd., hlavně jíst když budu mít hlad 😀 teda jestli ta potvora zmizí....
ale čím víc se porod blíží, tím víc se bojím a bojím se taky toho, jaké to bude doma, až se vrátíme s malým "vetřelcem".... prostě mi to všechno nějak nedochází a mám z toho strach.... ale to je asi normální 🙂

bibi78
25. júl 2009

misule, myslim, ze vsetky mame nejake obavy z porodu a z maleho drobca... ale hadam to pride nejak samo 😅 . neboj, zvladnes viac, nez si teraz myslis!
my sme boli vcera na gynde, tak maly je v polohe napriec - uplne odveci, takze ak sa neobrati, co je momentalne iba 10% sanca, tak bude cisarsky. som z toho sklamana, predstavovala som si klasicky porod s MM pri mne... no co uz... ale dietu vraj drzim dobre, to mi povedal doktor na gynde, zistil to z mocu - iba! takze ani cukor, ani ketony v moci nemam, to mi bral az vecer okolo 1830, tu sa to riesi tymto sposobom, ale aspon sa nestresujem. takze tym padom by som mala rodit 2 tyzdne pred terminom - okolo 23.8., snad nebude dovtedy maly vymyslat!...

editah222
25. júl 2009

Bibi - třeba se ti malá ještě obrátí, nikdy není ni jistého. Moje malá je už hlavičkou dolů a krásně natočená na porod, doktor (porodník) byl potěšen 😀 😀

Misule - já sice na sladké moc nejsem, ale na zmrzku, palačinky a cokoliv v čem je cukr se už děsně těším. Jenomže se teď už vždycky budu bát, že se mi cukrovka vrátí a tak se budu po porodu snažit zhubnout a držet se tak aby měla moje diabetoložka radost a já snížila pravděpodobnost cukrovky na minimum.

ivuu
26. júl 2009

holky ja jsem tu pořád 😀 ☹ ☹ ☹
v uterý se snad dozvím co semnou zamýšlí...

dietu už moc nedodržuju a hodnoty mám v normě... 🙂 🙂 ale už mám jen 2 proužky tak snad s eto rozjede ach jo... ☹

makyno gratuluju k mimiskovi.. 😉 😉 😉

makyna12
27. júl 2009

ahoj kontrolu mě dělalí 3 den po porodu a jen OGTT a bylo to dobré...malá taky nemá nic takže super....držte se a vydžte...ty uzlíčci za to stojí

misule82
27. júl 2009

ivuu: co ty tu ještě děláš 😀 😀 takže tě asi budou tenhle týden vyvolávat, viď? no dej vědět, jak na tom jsi 😉 držím pěsti 😉

maky: já jsem zvědavá, jak to bude u nás v porodnici s testem, ale mám pocit, že půjdu na ogtt až po šestinedělí
je moc dobře, že jste obě s malou v pořádku 🙂

misule82
27. júl 2009

a malá je krásnej drobeček 🙂

ivuu
27. júl 2009

misule..no netvařili se tak moc..prutoky mám vpohodě..placenta taky..a když se ptají na cukrovku a meření tak řikam že v pohodě..pač totak je..a tim nejsem asi moc adeptka na vyvolaní... ☹ ☹

ale že malá bude mít takhle zas epřes 4kg to jim žíli netrhá ale mě jo.. 🙄 🙄 🙄

zítra jdu na kontrolu a řeknou mi co a jak...ale počitam stim horším...

neurologia
27. júl 2009

ahojte,

ja som vcera trocha experimentovala-na veceru som si dala gris (detsku krupicu) tak 400 ml mlieka a 32 g krupice no a povolila som si trosku nesquiku ale inak bez cukru posmakla som si 😝 no a potom som bola zvedava na moj cukor a v pohode...ooo tak super krupica bude aj nabuduce

v piatok ideme domov na dovosku tak som zvedava ako to budem zvladat ved to poznate kolaciky a dobre papanie navarene (najchutnejsie na non je ze ho nevarim ja len si sadnem a najem sa ziadny riad a podobne) ale tak verim si ze to bude v pohode.... 😉

marketa137
27. júl 2009

Ahoj holky, naposled jsem byla těhu v roce 2005 a tak už si nic moc nepamatuju. Psala jsem že min týden jsem měla hodnotu na lačno 7,3 a na diabetologii jdu až 11. srpna. Můžete mě napsat co si mam tak dávat na snídani. nechce se mě čekat až do toho 11. Přijde mě že ta hodnota je dost vysoká tak že bch si už upravila jídelníček. Sladký nejim vůbec, z toho se mě zvedá žaludek 😉 . děkuju, jo a co k večeři jsem trošku závislák na polívkách a nevim jestli je můžu 😒 . děsí mě těch 7,3 protože kolem 12tt v min těhu jsem měla jen mírně zvýšený hodnoty kolem 6 a inzulínu jsem se stejně nevyhla ☹

katarina822
27. júl 2009

ahoj marketa najlepsie by si urobila keby si hned isla k diabetologicke a ona ti nasadi inzulin.lebo je jedno co zjes na rano stale budes mat vysoku hodnotu ked na lacno si mala 7,3.lebo na lacno je norma do 5,6. 7,3je max.hodnota hod.po jedle.podla mna si urobila chybu ze po 1porode si mala po sestonedeli ist znova na test OGTT.

ivuu drzim palce pri porode.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre