Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

saronka
2. sep 2009

Nealko pivo mi fakt chybí..docela bych si ho dala..
jinak zítra jdu do dia poradny a před tím na utz..tak držte palce at malá není moc velká a vše dopadne dobře.. nosíted sebou něco?? já si kromě zapisování a glukometru asi nic neberu...
Even já nemám rozpis kolik čeho mám prý jíst na co mám chut ale hlídat si cukry a tak..no pizzu si dám až po porodu 🙂 to mi zase tolik nevadí 🙂)

mapris
2. sep 2009

editah222,
ty jo.. to mně nenapadlo, přitom jsem jí používala docela dost :o))) A to si to někam píšeš a nebo si to zaznamenáváš přímo sem do toho e-deníčku.

já mám teda pizzu strašně ráda, a dělám jí i občas doma, ale teď se jí nějak vyhýbám...

saronka,
mi povídej.. Já jsem si ho dávala skoro denně a teď mi chybí, protože mi srovnával žaludek.. No co, počkám si po porodu :o))

editah222
2. sep 2009

Mapris - ukládá se mi to přímo v tom deníčku, je to super, přesně vím co jsem jedla a po čem jsem měla vysoké hodnoty 🙂

Já vím, že občas mírně zvýšená hodnota zas až tak nevadí, proto jsem v klidu - měla jsem 7,6 což je ještě pod rizikovou hranicí 😀

Na pizzu se docela těším, teď si fakt raději nedávám. Ten pidi kousek, který mi nezvýší cukr mi teda nestačí. Mám pak hlad a ani neukojím chutě 🙂

mapris
2. sep 2009

edita222,
no jo no, mateřská demence silně působí :o))) Přitom ještě v lednu jsem si tam zaznamenávala jídla, protože jsem chtěla něco shodit a ta flora je tam fajn... :o)) dík za "osvěžení" paměti :o))
Já radši oželím i svoje oblíbené latté, jenom když vím, že mimi bude v pohodě :o))

lenka19822
3. sep 2009

Ja si dnes po kazdom jedle odoberam krv do takych malych skumaviek a som hrozne hladna!!! Do obeda mi ostava este hodka, ale dnes budem iba spenat s vajíčkom 😀 . Zajtra rano to odnesiem diabetologicke a potom sa uvidi. Objednana som az na 8.9. som hrozne zvedava ake budem mat hodnoty. Baby, kolko stoji ten glukomer?

zuzuh
3. sep 2009

Ahojte. Pridavam sa k vam. tiez mi zistili tehu cukrovku.
Po 2 hod na zatazovam teste hodnota 8,8.
Zacala som chodiť k diabetologicke a ta povedala ze mozem jest vsetko ale s mierou.
Dala mi gukomer ze si mam sledovat hodnoty cukru pocas dna ako mi reaguju na jedlo.
Dnes rano na lacno som mala 4,7. Na ranajky som si dala -kedze kazala jest normalne- rozok s maslom a lekvarom a po dvoh hodinach cukor 9,9.
Takze asi budem musiet nasadit nejaku dietu ale neviem ako postupovat, co vlastne mozem a co nie.
Nemate nejake typ alebo odkaz na stranky kde najdem nejaku diety alebo vzorove jedalnicky co mozem a co ne.

lenuska101
3. sep 2009

zuzuh - ten lekvarik ti asi neurobil dobre. Len jeden rozok si si dala? vacsina bab tu ma problem s pecivom, obilniny dost zvysuju hodnotu glykemie.

neurologia
3. sep 2009

http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...

mne pomohla tato stranka vo vsetkom sa zorientovat a prisposobit si jedalnicek....
a veru pecivo je pohroma...no a ak mas tehu cukrovku ten lekvar asi nebol najlepsi napad.....v kombinacii s rozkom ...ale dala by som si mnam to som ranajkovala rada

neurologia
3. sep 2009

a glukomer no ja neviem co stoji presne ale ten moj (ja som ho mala na predpis cize zadarmo) ale na blocku bolo ze by inak stal okolo 30-35 eur...

deni26
3. sep 2009

zuzuh, na ranajky je dost uz aj rozok, nie to este lekvar. Kym mi nezistili GDM, ja som ranajkovala rada sladke tiez, ale to skoncilo. Odvazim sa dat si tak sladky rozok s kakaom (takym skor trosku hnedym mliekom, ako kakaom 🙂), ale urcite nie na ranajky. Mne diabetologicka odporucila na ranajky len polku krajca chleba s niecim a odvtedy mam hodnoty max. 5,2 po ranajkach. Doktorka, ktoru som mala predtym mi nepovedala nic, a ja som jedla tak jeden celozrnny rozok a drzala som to ledva do 7,3. Musis sama prist na to, co ti robi dobre, ja tiez skusam, aj sladke a malicky je v pohode. Vobec nie sme vacsi. Dolezite je drzat sa pod hranicou, a dodrziavat tie intervaly. Vtedy aj ked nieco prezenies, za tri hodky ti to pojde dole. Alebo ak ta hryzie svedomie, chod na prechadzku, u mna to fakt zabera.

editah222
3. sep 2009

Zuzuh - jestli jsou lekvat naše povidla (něco jako švestková hustá marmeláda) tak to asi jako těhu cukrovkářka opravdu nebudeš moct 🙂 Já ráno nemůžu ani celý rohlík, jen půlku a za dvě hodinky další půlku, je to teror 😉

Jinak jsem dnes byla na monitoru a kontrole v nemocnici a vše v pohodě až na to, že mi byl při stěru nalezen vagináln streptokok 😠 To prý znamená antibiotika při porodu a možná i hned pro novorozeně. No jo no, po čem h...o to mám, jako kdyby nestačila těhu cukrovka.

saronka
3. sep 2009

Ahoj holky tak vážíme 1772g, což odovídá naprosto normě...dostala jsem v diaporadně pochvalu jaké hezké hodnoty mám, prý stačí až za 3 týdny kontrola, dlouhodobý cukr v pohodě.. a to mi ho dělali ještě před nasazením diety..tak jsem si ulevila 🙂)

editah222
3. sep 2009

Saronka - gratuluju!!
Já jsem měla před dietou gly. hemoglobin taky dobrý, bohužel se zhoršil po dietě 😀

saronka
3. sep 2009

jejda...no ted mi nebrali tak uvidíme zda příště ale to tam jdu až na odpoledne..to se bere na lačno ne???
no hodně se mi ulevilo..že je vše ok, bála jsem se jak malá bude nějaká hoodně velká..jsem na dietě jen 14 dní

zuzuh
3. sep 2009

Tak to fakt bude tazke. Ja som bola zvyknuta na ranajky jest kralovsky.
Na obed som mala cestoviny so syrom a po dvoh hodinach 6,1 - myslim ze je to ok.
Teraz rozmyslam co s vecerou.
Nemate nejaky typ.
A vlastne by som potrebovala nejake typy na cely jedalnicek pocas dna lebo neviem co vlastne jest.
Od kedy vam zistili cukrovku chodite castejsie na ultrazvuk ci ani ne?
Ja by som chcela castejsie aby som vedela ako maly rastie.
Nechcela by som rodit 5 kg dieta.
Prvy syn mal 4,1 kg a to uz bola riadna makacka porodit.

lubkaaa
3. sep 2009

ahojte. odkedy mam glukomer, som pokojnejšia. všetky hodnoty mam v norme-len biele pečivo katastrofa. už ho nejem. všetko ostatne čo som skusila je v pohode! jem už aj čokoladu 😝 ..ale dnes sa nejako prejedam.. 😠 (taka som ostala vesela po ultrazvuku-vahu mi Dr. nepovedal, ale že maly je uplne v norme, ani velky ani maly 😉 )
zabudnime na diety, glukomer je super vec! 🙂 až na tie prsty. ☹

neurologia
3. sep 2009

aj moja malinka ma podla ultrazvuku 1800-1900 g co je uplne v norme co som velmi spokojna a aj hrda na seba ze tu dietu zvladam...dam si aj cokisku ale tak s mierou jednu dve kococky....

zuzuh pre teba som hodila o par prispevkov vyssie jeden link to ked si precitas budes vediet ako na to ....

mapris
4. sep 2009

lubkaaa,
no, ja biele pečivo vobec nejem. Naučila som sa na obyčajný alebo neaký celozrnný chlieb. Ten nema tolko cukrov.

zuzuh,
rozok je vela, aj ten lekvar nie je dobry... ja ich tu mam vela od obi dvoch mamicek a jeden robil aj moj muz, ale musela som si ich teraz "odpustit". Su dost sladke. Ja som si zvykla na ranajky kupovat vianocku. Nie tu tukovu, ale existuje takova mala obycajna, tusim ze je dietna a nie je taka sladka, a tu si davam s ramou alebo perlou a k tomu caj.... Na obed vacsinou jem normalne jedlo co mala. Varim pre nas denne, tak si dam polievku a troska druheho. Len s omackami to neprehanam, to si davam opravdu minimum, len aby som nemala suche cestoviny alebo ryzu. Maso sa moze skoro v akemkolvek mnozstve.. No a na desiatu si davam ovocie, lebo chodim s malou von a na popoludnu svacinu si davam jogurt .... Ranajkovat by sa nemali mliecne vyrobky... A ja ich zle znasam, takze ich jem az popoludnie....
ten odkaz je fajn, aj ja som tam hladala informacie a dost pomohol. Inak co sa tyka veceri, tak ja si davam platok chliebu s maslom alebo neakym syrom a zeleninu.. Tej si nandam kopec. A druhu vecerku - zalezi ak kedy. Ja si zvykavam kupovat tie racio jahodove jazycky a k tom si obcas dam neaky ten jogurtovy napoj...

marketa137
4. sep 2009

Holky jen dotaz, včera jsem byla v rizikovce a vše ok ale ještě musim na genetiku. Byla jste taky některá kvůli cukrovce? screening dopad dobře.

saronka
4. sep 2009

Market..nene já byla na genetice kvůli triple testům a pak jsme šli na plodovku ale kvůli Downova syndromu..

marketa137
4. sep 2009

Tak uvidim, screening prý ok, včera zatim neni ani poznat cukrovka dle UTZ ale minule to bylo vidět až od 20tt že je malej furt větší a prý jdu na UTZ a pak do poradny tak uvidim co mě řeknou. Já na plodovku nejdu, to by muselo vyjít riziko postižení což je zatim ok, NT bylo 1,6 a krev taky ok tak uvidíme a třeba naznačí co to bude 🙂

mapris
4. sep 2009

marketa137,
já taky nebyla. Měla jsem genetiku taky kvůli triple testům...

marketa137
4. sep 2009

Tak to vypadá že naše nemocnice je zase něco extra. Ale spíš to vidim jinak, byla tam mladá doktorka a sestra na mě jestli jsem byla na genetice a já řekla že ne, protože i můj doktor říkal že to neni nutný a než jsem se vzpamatovala tak mě objednala 🙂 a do telefonu právě říkala že mam cukrovku tak asi kvůli tomu. Jinak si mylsim že pokud by bylo něco špatně tak mě to řek doktor při UTZ a to řek že je vše jak má být 🙂 a zatim plodovky přiměřeně 🙂

lenka19822
4. sep 2009

Saronka, super ze babo je v norme. Aj ja som dnes bola na scriningu a doktor povedal ze mala ma 1290g a tiez je to v pohode. Stale strasia velkymi detickami, ale ja mam pocit ze pri diete je to v poho.

lubkaaa
4. sep 2009

lenka a ake ma Tvoja mala rozmery hlava a femur? lebo mne yistuju len to, hmotnost nepocitaju..

zuzuh
ja sudiac podla s eba-by som na Tvojjom mieste ak maš glukomer: jedz to čo si jedla doteraz-len si zakaždym meraj glm. ak budeš mať po nejakom jedle zlu-nabuduce obmedz sacharidovu zložku v danom jedle.. ja som zo začiatku glukomer nemala, bola som vystresovana čo mozem a čo nie-a nebolo to dobre..všeličo som počitala a čim viac som počitala, tym viac som mala chutť na jedlo.. takže žiadne stresy-len pozoruj čo Ti robi "zle".. 😉 tot moja rada ohľadom stravy

lenka19822
4. sep 2009

lubkaaa - hlavicku ma 70,7 a to druhe neviem co je.Skus napisat aka je to skratka.

saronka
4. sep 2009

leni my máme hlavičku 79 🙂

lenka19822
4. sep 2009

Moj gynekolog mi napisal do knizky, ze ma hlavicku 72,6, ale dnes na tom scriningu mi doktor napisal 70,7 a tearz som z toho trosku mimo. 😕

Saronka a je uz miminko otocene dole hlavickou?Ta nasa je uplne naopak. ☹

lubkaaa
4. sep 2009

FL stehenna kosť. my mame 76 a 55. (29.tt). my sme sa už otočili dole hlavou 😠 ja sa z toho moc netešim..ja som chcela mať radšej planovanu sekciu ako zasa nejake neuspešne vyvolavanie, čomu sa asi zasa nevyhneme.. 🙄 (planovanu sekciu robia v 38.tt (mne vyvolavali pôrod v 42.tt- viete čo je to mesiac s brušiskom navyše?a ako za ten mesiac dopraskalo? 🙄 ) stale som zavidela ženam čo porodili skôr ako na TP.. po TP je to hrôza a dni sa vleču a doktori strašia.. nechcem zasa preživať tie stresy z prenašania..chcela som sa tomu vyhnuť a potešila som sa , keď mi v 20.tt napisali polohu KP..ale to je už jedno 😒

mapris
4. sep 2009

lenka,
no tie screeningy byvaju presnejsie, podla toho kde, ale tu v prahe maju na scriningoch kvalitnejsi pristroje ako gynekologovia.... su to 2 cm, to zasa nie je taky rozdiel :o)

No, ja aby som pravdu povedala tak neviem... Moj gynekolog to bere vsetko tak lahko, buduci tyzden idem do poradne do porodnice, tak dufam, ze sa dozviem viacej. Uz ma trapi poslickovia...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre