Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ivuu
6. júl 2009

no mě teda nikdo placentu od 31tt na utz nezkoumal...

nevím jak ted..zítra jdu na monitor....

no já budu mít maleho chcipačka pač nemá z čeho nabrat..ale jak píše misule..víc pohybu víc jídla,ja se teda nestresuju před KO mám dobrou dr...

werumka
7. júl 2009

misule - chápu, že musí mít doktoři přísný metr, protože někteří moji vrstevníci, kteří radši zvolili "užívání života" než starání se o cukrovku, teď mají velké problémy s očima a ledvinama... a doktoři jsou pak ti, kteří to musí hasit. Ale pokud jsi spíš ten typ, co se snadno nechá vystresovat, tak je určitě lepší to způlky házet za hlavu. Ten stres narozdíl od tohoto dokáže dítěti ublížit mnohem víc. Samozřejmě, že vám řeknou, ať omezíte sladké - ale když si na svačinu místo banánu dáte horalku, která má jen tak mimochodem stejné množství sacharidů, tak vám to bude maximálně víc chutnat😀 Není dobré to při gestačním diabetu dělat pořád, ale někdy to vůbec nezaškodí, bez cukrů je člověk hrozně unavený a v posledních týdnech před porodem zvlášť. Tohle vám ale žádná dietologická sestra neřekne, protože by hrozilo, že toho zneužijete a pak to hodíte na ní. Nejdůležitější je držet to v určité hladině a nedovolit, aby se glykemie vychylovala jednou moc nahoru podruhé moc dolů. Pro dítě je primárně nejdůležitější hladina glykovaného hemoglobinu, kterou s těhotenskou cukrovkou nikdy nemůžete mít nebezpečně vysokou (to vám ale žádný doktor taky neřekne😀). Já mám první typ cukrovky od tří let, takže jsem matador😀 Ale vše bez pozdních komplikací a užívám si života na inzulínové pumpě🙂 hodnoty jsou u mě značně proměnlivé (záleží na mnoha okolnostech), například teď vůbec nerozeznávám hypoglykemie -pocitově - takže se musím měřit tak desetkrát denně, protože je realita, že mám glykemii 6 a za 40 minut už jsem na 2,9. Není to časté, ale stává se to. Můj ideál je před jídlem mezi 4,5 a 5,5 a po jídle kolem 7,5. Někdy se zadaří, někdy ne. Většinou sice jo, ale spíš to musím držet malinko výš, protože mám vysokou citlivost na nízkou glykemii, takže už při glykemii 3,5 mi po jídle dokáže hodnota vyletět na deset.
ivuu - tu placentu zkoumají až tak v posledních dvou týdnech. V praxi nechtějí, aby diabetičky přenášely. Dřív se ale s tou placentou stejně nic nestane🙂

samsulka
7. júl 2009

Hojte holky, vidím,že jste toho zase nakecali 😀

Weumko, díky za tvé slova útěchy, já musím přiznat,že ted už držím dietu 3 týden páni to letí uff a prvních pár dní jsem probrečela,ptž jsem z toho byla tak špatná těžko snáším než si zvyknu na nové věci,ale pak to už bylo docela v pohodě,ale i tak je fajn,že si má člověk o tom s kým pokecat, mě to teda pomůže a dost.
Já mám takovou nicjakou dr. za to sestra je bomba tak mi vždy pohladí na srdci a jsem v klidu,ale dneska mám KO dia tak se bojím co bude, výsledky krve a to moje měření, po tom co tu psala Miska mám hrůzu co mi řekne, máme stejou dr.

misule82
7. júl 2009

samsul neboj, KO bude určitě v pořádku, vždyť máš i krásné hodnoty. Držím pěsti 😉

všechny co jdete dnes na ko, dejte vědět 🙂

samsulka
7. júl 2009

MIsu, já věřím,ale ta dr. je divná vždyt víš co řekla Misce. Ještě,že dneska neměřím to bych to měla snad na 15 😀 😀 😀

misule82
7. júl 2009

Já mám taky dr. na dvě věci 😒 ona má teď ještě dovolenou, takže na ko jdu až 27.7..... to je vlastně za měsíc od poslední kontroly na dia, tak takhle se o mě starají....

já dneska taky neměřím, to si užívám 😀

beruska.sps
7. júl 2009

misule82 - ty bláho celou šišku štrůdlu? To bych si nelajzla. Sním 1 kousek.

samsulka
7. júl 2009

Jo? no já čekám kdy bude mít ta moje dovču, ale sestra říkala,že budu chodit do 10-14 dní to je na pakárnu ale stačí co dva týdny at mám klid.
je fakt,že já jak neměřím tak jsem v klidu taky hihi, měřím až zítra.
27.7. jdu an gyndu na KO hihi tak se těším na malou až ji uvidím.
Co vaříš dobrého? já dneska pro sebe špenát a pro manžu kuře on to nemá rád a já bych se po tom utloukla 😀 😀

Včera odpoledne jsem měla žravku to bylo hrozný, zkusím se zeptat dr, zda bych neměla nějak více jíst odpo mě jedna svačinka nestačí od oběda do večeře. tobě jo?

misule82
7. júl 2009

beruska: mně by jeden kousek jenom podráždil chuťový buňky 🙂 a ona to je taková hubenější placička, takže to jde sníst fakt v pohodě 😀

dneska si dělám kuřecí rizoto s rajčeteme a paprikou. Manža jí v práci, takže obídek jenom pro mě🙂
ale fakt se holky těším na to, až si dám třeba dva normální chleby s máslem a kakaem.... jím teď jenom ty celozrnný a klasika šumava už mi dost chybí....

no dr. mi řekla, že když by se mi hodnoty na glukometru horšili, ať to řeknu svému gynekologovi a pošlou mě třeba na dia do Ústí, ale snad se tak nestane
až půjdu na tu další ko, tak už budu v 37 tt a snad mi na 14 dní nenasadí inzulín, to bych podle výsledků zkusila ukecat 🙂

misule82
7. júl 2009

samsul a co si dáváš za svačinky?

misule82
7. júl 2009

já obědvám tak ve 13:30 a sváču jím v 16 h, večeře v 19 h..... dávám si většinou plátek celozrnnýho chleba s větším kusem madelandu a kus zeleniny a to mě docela nasytí, takže nemám problém vydržet

samsulka
7. júl 2009

Misu, já nevím zda bych se udržela taky se dvěma kousky hihi,ale ještě jsem ho nedělala.

No většinou bud ovoce nebo 40g chleba s mlékem a to mi fakt nestačí.

misule82
7. júl 2009

jenom ovoce je hladový a k tomu chlebu si zkus dát ten tvrdý sýr, je skoro bez sacharidů (madeland light má na 100 g jen 1,2 sach)

samsulka
7. júl 2009

Misu, mě celozrnné pečivo skáče nahoru jinak mi taky stačí ale tak musím chleba jenom když měřím.
večeřím většinou teplé jídlo když měřím.
Včera jsem dělala 200g brambor orestovanou cibulku a mléko 200ml a byla jsem sytá večeře mi stačí většinou druhou zase nemám ptž jsem nacpaná.

misule82
7. júl 2009

já kupuju balený celorz. slunečnicový od firmy penam a má jen 32 g sach. na 100 g (1 plátek má 50 g).... takže cukr po tom tak nevylítává a ještě to zasytí... zkus si ho sehnat.... jinak to kusový celozrnný vůbec nekupuju, tam nevíš, co všechno v tom je
já obědvám i večeřím teplý a druhou večeři mám taky (zase plátek chleba), jinak bych se budila v noci hlady 🙂

no já se loučím, jdu žehlit.... 😠

samsulka
7. júl 2009

dík za radu mrknu dneska v obchodě.
jen si to užij, u nás je teplo takže žehlit nehrozí.

editah222
7. júl 2009

Právě jsem se vrátila z mé první dia poradny. Je dobrý, že po týdení dietě, kdy jsem žádný den nepřekročila 220g sacharidu mám cukr nalačno horší než před dietou 😀 Doktorka taky říkala ať to moc nedramatizuju, ale dietu ať se snažím dodržovat.
No a havně musím začít hubnout po porodu, aby jsem zmenšila riziko cukrovky ve středním věku. Sama na sebe jsem naštvaná protože to není tak dlouho co jsem vážila 60kg, fakt nechápu kde jsem se tak vypapala 😉

evena
7. júl 2009

ahoj holky tak já se po menší pauze hlásím 🙂

stále mám rozbitý glukometr takže sem ušetřená měření a je mi líp, jen to stresuje
včera sem si poprvé co držím dietu dala oplatek a naunuk, bože to byla lahoda 😀 samozřejmě místo svačiny a pak sem další 3 hodiny hladověla ale stálo to za to 😀 úplně sem koukala že ty tvarohový nanuky mají tak málo sacharidů 😕 akorát pidi oplatek co mě chuťové buňky jen rozdráždil 21 s

zítra du do poradny pro riziková těhotenství, tak se trochu bojím, mám za sebou jen první návštěvu ale to byla spíš jen konzultace tak nevím co tak semnou budou dělat
plus du ještě do dia poradny a to se bojít trochu víc, ty hladiny cukru byli tak malé při tom měření min. týden tak se obávám že mi nadá, když už mi po telefonu nadal ten dr. co mi ty výsledky sděloval ... 😒 😒

edit jak je? podzimní mimča trochu flákáš 😀 😀 dnes je tam "živo" asi mají holky hodně práce ... já se doma nudím, chtěla sem se vrhnout na umývání oken a prostě sem nějaká líná

samsulka
7. júl 2009

Edi, koukám,že dneska máme skoro všechny dia poradnu já jdu na 13h tak jsem zvědavá co mě tam čeká.
Vidíš člověk drží dietu a ještě je na tom hůře,co?
Já chci taky trochu shodit po porodu taky jsem nabrala ale já ti měla z hornomů co jsem užívala,abych otěhotněla tak chcí jít zpět na svých 65kg- no ale myslím,že to s prckem půjde dobře a taky člověk už nebude mít tolik hlad jak porodí budeme už živit jenom sebe a s tím co mám ted by mi to bohatě vystačilo.

editah222
7. júl 2009

Diabetoložka říkala, že pokud se naučím dodržovat dietu teď tak mi bude hubnutí po porodu připadat jako lahoda, protože budu moct neomezené množství zeleniny a ne hlídat jestli má rajče víc cukru než okurek 😀

Nevíte někdo kolik bych měla každý den sníst kcal nebo kj? Hlídám jen sacharidy a mám strach abych nejedlá málo nebo moc.

samsulka
7. júl 2009

Eeve, hlavně nestresuj, ono jsme jenom lidi a dr. jsou paka tak jájdu dnes auž to kašlu tk prostě když to nebude ok tak co nadělám prostě držím dietu a už mě nebaví poslouchat,že to je špatně atd.
já tak hřeším tak 2 za týden hih,ale sladké tak teda nemusím nějak se mi zdá všechno moc přeslazené čím to asi bude?????? 😀 😀 😀 já si raději přidám oběda to je pro mě lepší.

samsulka
7. júl 2009

a kolik máš na den sacharidů?

editah222
7. júl 2009

Samsulka - já mám max. 250g sacharidu na den. Ale tak moc jsem jich ještě nikdy nesnědla a to počítám opravdu všechno (na flora.cz jsem jako doma 😉 ) Jenomže třeba jsem měla na véču smaženou mozarellu (v troubě), ta má sacharidů akorát, ale zase má moc kalorii. No a když si dám třeba ke druhé večeři jen rajčata s kouskem sýra tak mají taky sacharidů v normě, ale kalorie skoro žádné. Mám strach abych náhodou nezačala hubnout.
Počáteční váhu mám sice vysokou, ale během těhu jsem přibrala jen 3kg.

beruska.sps
7. júl 2009

misule82 - taky kupuju tenhle chleba od Penam.

beruska.sps
7. júl 2009

editah222 - já mám napsáno 2150 kcal.

miska66
7. júl 2009

Holky hooj ja taky po delsim odmlceni, jsem byla na chalupe 3 dny a mam dost, s tychni a tchanem a muzem.

Jsem normalne namerila vcera 27,7, skoro jsem odpadla jak jsem to videla, ale to jsem mela asi spatne umyte ruce, protoze mi to nedalo tak jsem je poradne umyla a mela 4,8, tak ja ne´vim jestli ten posraty glykometr je v haji nebo co. Zase dostanu zdrbane od dr. jdu tam zitra tak uvidime co rekne na to, kazdopadne bude prdel 😀

A zitra jdu na prohlidku porodnich salu a takovy rychlokurz predporodni, jelikoz mam termin kolem 14teho a ty kurzy se u nas v nemocnici prez prazdniny delaji jenom jeden mesicne aj to jenom takovy rachlovka na 4 hodiny, jsem zvedava 😉

makyna12
7. júl 2009

ahoj holky,
tak jsem přišla z kontroly a malá přibrala jen 15 dkg...takže ok...byla jsem zvědavá jestli nepřibrala tolik jako min. týden...asi prostě jen potřebovala dorůst a nebylo to selhání cukrovky🙂 tak jsem ráda.
v pondělí jdu na měření do porodnice a v úterý naposledy na gyndu, pak už by mě to měli pomalu vyvolat.

makyna12
7. júl 2009

Ivuu jak jsi dopadla ty???

samsulka
7. júl 2009

Tak jsem zpět z poradny, zničená z toho vedra fuj.
U dr. vše ok jsem moc ráda, dr. byla velice příjemná a chválila moje hodnoty,že jsou dobré. Ale našli mi stopu v moči mám tam bílkovinu nevím co to přesně znamená, moc mi to nevysvětlila, musím donést znova moč na další poradnu jdu 21.7. a moč sbírat od 18-do rána tak to bude něco hihi. Ale snad to není nic vážného.
Ten hemoglobin mám 3,5 tak jsem ráda. jinak vše ok, zvedla mi z 225 na250 g S ptž jsem jí říkala,že mám hlad odpoledne a taky jsem shodila 1 kg.

Misko, tak dneska dr. byla hodně naladěná snad bude i zítra. ty vole 27 to je masakr.

JO a ptala jsem na ty proužky, tak mi dala žádanku a musím do pojištovny, kde mi to bud dají nebo ne, a pokud en tak si to budu prej muset kupovat sama tak jsem jí řekla,že at se nezlobí,ale prostě 700Kč za to nedám i když na to mám,ale myslím,že si platím dost aby mi něco pojištovna dala,ne? toje fakt síla.

samsulka
7. júl 2009

Misko,že sji neřekla, já bych šla taky na se podívat je středa,ale samotné se mi nechtělo, škoda.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre