Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

liaa
18. dec 2007

Lukin-má ten lakmusový papírek na sobě 4 čtverečky???Návod by měl být též na složeném příbalovém letáku!

Je více druhů těchto testů.Ty by jsi měla mít Tetra Phan DIA!!
Můžeš se vyčurat do skleničky-chytit za tu volnou část a papírek i s těmi čtverečky namočit do té sklenice.Stačí jednou-rychle smočit.Pak vytáhnout a do 1 minuty podle zbarvení čtverečků odečítat výsledek.
Na konci jsou ketony-jak vidíš-ty se mohou zbarvit do fialova.Druhá je glukoza-ta se zabarví při pozitivním nálezu do zelena.Tyto 2 hodnoty jsou pro tebe podstatné.Porovnej si to podle barevné tabulky na té kovové krabičce,podle daného směru!!

liaa
18. dec 2007

Lukin-lakmusové papírky jsou pouze na moč.PH-ti ukazuje PH moče(kyselost či zásaditost)Hlavně to musí být Dia lakmusové papírky-tedy pro ty,co si chtějí kontrolovat cukr!!v moči.
Tam máš 4 čtverečky na kontrolu:ketony,glukosa(to je ten cukr)bílkoviny,PH.

liaa
18. dec 2007

Deina-ten ginseng neznám.Ale nejspíše to bude něco na způsob Gingo biloba-takové věci jsem taky vyzkoušela.I 100%aloe vera,bylinky a podobně.ASi na lidi co jsou unavenější v důsledku přepracovanosti,vypětí a pod.to určitě pomáhá.No já to mám v důsledku vnitrobuněčné infekce...

lukin
18. dec 2007

liaa: Hm, tak jsem si koupila jiné 😒 . Jsem trdlo 😀. Žádné čtverečky tam nejsou. Jinak podle hodnoty stupnice mám Ph 6.

liaa
18. dec 2007

Lukin-Tak ta 6-ka je celkem ještě v normě- 🙂
Takže musí to být DIA lakmusové papírky.Odborně název Tetra PHAN Dia-pro 4 udaje!.-)

lukin
18. dec 2007

Dekuju za vysvetleni 🙂. A od kolika by to uz nebylo v norme?

lienockaa
18. dec 2007

lukin- no ak si kúpiš tie lakmusové papieriky so 4 políčkami, tak musí byť okienko pre glukózu, ketóny a bielkoviny úplne v norme, t.j. nesmie tam byť vôbec žiadna odchýlka vo farbe..pH je rôzne, býva okolo 5, ale mhoho tehotných má ph až do 8, to veľmi záleží na strave, akú papáš počas dňa, to ovplyvňuje pH..

deina
18. dec 2007

Fiha, liaa, to mas fakt tazke. Moja unava je nic oproti tej tvojej. Mne ginseng pomahal asi aj preto, ze u mna ide o autoimunitne ochorenie a zevraj je ginseng dobry pre reumatikov. Tiez som mala brat lieky, ale otehotnela som skor, ako sme zacali s liecbou. 😅 Nechcela som cakat, kym sa zacnu liecit a potom cakat par mesiacov od vysadenia liekov...

liaa
18. dec 2007

No já to mám těžké v tom-že nejsou v ČR lékaři,kteří by byli ochotni mi pomoci.Protože o unavovém syndromu nic neví,mají zkreslené představy a pod.Po 2 letech jsem asi ze 30 lékařů,kterýma jsem prošla pod rukam poznala tak 5-co mají skutečně odborné znalosti o co jde.Bohužel je i mnoho mylných a zavádějících informací..Nehledě na to,že jsem třeba potkala spolužačku,která mi také tvrdila že má též unavový syndrom.Přitom dělá nákupy,může jezdit s rodinou na dovolenou,chodí do práce...No co já bych za to dala,zvládat alespoň tyto zíkladní věci...
Ale nedá se nic dělat..Prostě ted se snažím soustředit na miinko-a mám pár typů co vyzkoušet..V první řadě bych se chtěla vrátit k té americké léčbě pomocí kombinovaných ATB.Je to sice hnus ale zatím u toho jediného jsem viděla konkrétní pokroky a cítila konečně ulevu.Podařilo se mi po dlouhých měsících poznat imunologa v Praze a lékaře kousek od místa mého bydliště-kteří jso ochotni spolupracovat a pomáhat mi svými odbornými znalostmi a též se kvůli mně ,,dovzdělávat"v této oblasti..Tak mám určitou naději,že už se něco hne! 🙂

donla
18. dec 2007

Ahojte, tak som už späť od diadr. Po jedle - 90min, som mala hodnotu 5,4, povedala, že je to gúúút 🙂 , takže mám ďalej pekne pokračovať v liečbe a o dva týždne znova kontrola. No asi dáky ten maličký malilinký sladký prehrešok si dám keďže budú Vianoce 😎 . Ale na diétke sa to vydržať dá a ja som ešte stále voláko fyzicky aktívna (i keď sa už riadne gulatiem), tak snáď to môj organizmus dostatočne spracuje a škodlivinky nepôjdu do dieťatka.... 😉

liaa
18. dec 2007

Donla!!! 🙂 Tak to máš krásné!

gajdosova
18. dec 2007

Ahoj holky,
měla bych jen takový dotaz. Byla jsem také na testu na cukrovku a hodnotu po druhé hodině jsem měla zvýšenou (8,33 - max.hod. by měla být myslím po 2.hod. 7,8). Když jsem šla k doktorovi na poradnu (v 27tt), tak mi dr. řekl, že mám gestační diabetes, a že mám držet dietu (nejíst sladké,vyhnout se bílému pečivu, jíst po menších porcích a častěji )nic víc mi k té dietě neřekl, ani mě neposílal nikam na diabetologickou poradnu (pravděpodobně to není tak hrozné 😉 ). Na kontrolu mám přijít až za 4týdny. Co si tak pročítám na netu, tak je prý dieta pro těhotné s cukrovkou celkem přísná, a každé jídlo se odvažuje. Bohužel nemám vůbec přestavu kolik těch sacharidů denně můžu nebo jestli je množství sacharidů stejné jak u zdravého člověka a stačí je jen správně přes den rozdělit. Dietku držím asi týden, ale občas je mi dost špatně (motá se mi hlava a občas mi je na omdlení), tak nevím jestli to nedělám špatně.
Mohli byste mi prosím poradit kolik by se těch sacharidů vlastně mělo sníst?

deina
18. dec 2007

Ani ja neviem, kolko by sme mali zjest tych sacharidov. Tak sa mi zda, ze nie vsetci lekari to beru az tak vazne, povedia iba, co jest a nejest, urobia par kontrol a hotovo. Tusim Liaa pisala, ze za den moze zjest 21 SJ. Z coho sa ti mota hlava? Byvas hladna? Hladna by si nemala byt, na to si davaj pozor. Hovorila mi diabetologicka, ze ani chudnut by sme nemali, zevraj aj na to treba davat pozor (no to sa jej povie, ked som nikdy z nicoho nepriberala...).

bledulka
18. dec 2007

gajdosova-ja měla ogtt 5.5-8.9-7.9 a už mě brali jako gest.DM a držela jsem tu přísnou dietu o které píšeš. Měla jsem povoleno 250 gramů sacharidů za den-rozděleno takto snídaně 40,svačina 20.oběd 70,svačina 30,večeře 60, druhá večeře 30. Začínala jsem jíst v 7 ráno a končila v 22 hodin a dodržovala tříhodinové odstupy. Důležité je nevynechávat druhou večeři,nebot by se mohly tvořit ketolátky které miminko neprospívají.. Držela jsem ji opravdu poctivě,dítko je bez obtíží,já nepřibrala(naopak zhubla,ale byla jsem silnější když jsem otěhotněla) a po půl roce kontrolní ogtt mám nalačno 5,2,po 2 hodinách 5,1 ,takže to za to stálo...Jinak mě kontrolovali každý týden glykemickým profilem a jednou měsíčně glykovaným hemoglobinem,který ukáže jak byl diabetes kompenzován...

deina
18. dec 2007

Ked berieme do poradne moc - co sa v nom kontroluje? Aj cukor a ketolatky? Cukor asi ano, tak sa mi zda, ze tam nikdy nebol, ale kontroluje sa aj nieco ine?

deina
18. dec 2007

Toto som este nasla k liecbe:

Liečba gestačného diabetu

Diéta je základným režimovým, aj liečebným opatrením. Pri gravidite sa zohľadňuje hlavne energetická potreba a individualizuje sa podľa hmotnosti pacientky. Ak ste obézne, odporúča sa diéta s nižším energetickým obsahom, ak máte primeranú hmotnosť, energetický obsah sa zvyšuje.

Energetická potreba v gravidite:

- cca 125 kJ/kg telesnej hmotnosti/deň, celkovo cca 7560 kJ/deň

Pravidelne si sledujte prírastok hmotnosti počas gravidity, ktorý by nemal presiahnuť 12 kg. Diéta má byť energeticky vyvážená so správnym pomerným zastúpením všetkých živín, minerálov (hlavne kalcia a železa) a vitamínov. Strava by sa mala skladať z 50 - 55 % cukrov, 18 - 20 % bielkovín a 30 % tukov. Uprednostňujú sa zložené cukry, vláknina, rastlinné tuky, dostatok ovocia a zeleniny. Nezriedka sa naviac dodáva železo a vitamíny.
Pohyb a cvičenie majú priaznivý účinok nielen na metabolizmus glukózy, ale aj na lepšie vedenie pôrodu. Najlepšie je plávanie a turistika. Ak z nejakých dôvodov nemôžete športovať, zacvičte si gymnastické cvičenia na poliklinike alebo doma pod vedením pôrodnej a rehabilitačnej sestry.
Inzulínová liečba je indikovaná vtedy, ak diéta a režimové opatrenia nevedú k poklesu hodnôt glykémie nalačno pod 5,8 mmol/l a 2 hodiny po jedle pod 6,7 mmol/l.

Väčšinou vystačíme s tromi dávkami krátkoúčinkujúceho inzulínu pred veľkými jedlami. Pri ťažších metabolických poruchách, keď je zvýšená hodnota glykémie aj ráno - nalačno, pridávame strednedlho pôsobiaci inzulín aj na noc.

gajdosova
18. dec 2007

Holky moc děkuju za odpověď. No já jak jsem byla u dr., tak ten můj měl zrovna dovču, tak tam byl záskok. Každopádně si ty sacharidy zkusím takhle rozdělit a uvidíme co mi řekne můj dr. na příští kontrole. Taky koukám, že to každý doktor bere jinak.
Jinak nevím z čeho se mi motá hlava, protože tlak mám naprosto v pořádku, někdy spíše trošičku zvýšený. Občas hlad mám, tak je to možná z toho. Zkusím si to více pohlídat. Četla jsem tady o těch dialakmusových papírcích, tak si je zkusím pořídit. Ještě jednou moc děkuji!!!!!

bledulka
18. dec 2007

gajdosova-jo,máš pravdu,že to každý doktor bere jinak-upřímně-mně z toho vstávají vlasy na hlavě-protože neléčený(nekompenzovaný) DM může vést k docela problémům a tak je třeba to hlídat...A záleží i na mamince jak hodně je na sebe přísná či jak to porušuje.Jinak na www.porodnice.cz v poradnách je dr.Moravcová (k té jsem chodila v těhotenství a je to úžasná žena a doktorka) a klidně jí můžeš napsat dotaz...
já na začátku odvažovala každý krajíc,ale pak už jsem to měla v oku a věděla,kolik si toho můžu dovolit... také mi nebylo doporučeno snídat mléčné výrobky(prý je ráno těhotné hůře snáší a víc jim po nich stoupá glykemie než kdyby si tu samou porci daly odpoledne)
no,každopádně hodně zdraví a pěkné vánoce a za pár měsíců zdravé miminko 🙂

elia
18. dec 2007

Liaa mas to tazke, ale uz to mas len za par... Drzim palce aby sa ti to cim skor upravilo.

Baby, teraz som ostala v pomykove, kvoli tvrdnutiu brucha beriem uz asi 2 tyzdne 3x2 tbl. magnezia, pre tehotne je vraj najlepsie vstrebatelna forma Magne B6 alebo Magnerot. Takze ja som to kombinovala, 3x denne po 1 tablete z toho aj z toho. Teraz ma len tak napadlo ci ked mi uz zistili GD ci to neobsahuje nejake sacharidy, pozrela som si letaciky - Magne B6 obsahuje sacharozu, ale nepisu kolko, a Magnerot laktozu. Dufam ze si to nemusim zapocitat do denneho mnozstva SJ, aj tak neviem kolko obsahuje. Ale zrejme ked su to len pomocne latky, tak vela tam toho nebude. Nemate s tym skusenost?

vesi
18. dec 2007

ja som brala kvôli tvrdnutiu brucha magne B6 a mala som GD 🙂 odporúčal mi ho Dr. v rizikovej poradni...

deina
19. dec 2007

Aj ja beriem Magne B6, ked mi ho lekar odporucal, uz vedel, ze mam GD, tak verim tomu, ze vie, co mi odporucal a ze je to vporiadku.

liaa
19. dec 2007

Ahoj holky!!!!U nás na Januárovkách máme dnes další miminko!!! 😵

deina
19. dec 2007

Citala som, ze Julova uz ma Terezku. 😵

liaa
19. dec 2007

Jééé!Jak jí závidíme.-))Už se to pomaloučku rozjíždí 🙂

deina
19. dec 2007

Ani nevrav, aj ja uz chceeeem svojho maleho pri sebe. 🙂

ajka0077
19. dec 2007

Ahojte baby. Tak to vás veru obdivujem. Ja mám tieš GD. po 2 hod. od vypitia tej hnusnej sladkej vody som mala hodnotu 6,4mmol/l. Tak mi doktor povedal asi toľko, že nemám jesť sladké... aby som ho obmedzila. A to je sio. Viac žiadna kontrola ani nič podobné. Zo začiatku som ako tak bez sladkého vydržala, no netrvalo to dlho. Snažím sa to obmedziť, no vylúčiť z jedálnička sa mi to nepodarilo. Ja len dúfam, že všetko bude ok. a julovej teda Zuzke gratulujem. S ňou a s Luculkou to ,,tiahnem" už od min. roku - kedy sme navštevovali stránku moja svadba. Ale to ja len tak v tichosti - v pozadí.len čítam čo majú nové... 🙂

deina
19. dec 2007

Ale ved 6.4 je vporiadku, ci nie? Mne lekarka hovorila, ze nema to byt nad 7. 😕

ajka0077
19. dec 2007

Mne povedali, že je to mierne zvýšené a strašne uvažoval, či ma pošle k diabetologičke. Nakoniec skončil s tamtým, čo som napísala - nejesť sladké. Ale štve ma, že keď to mám ozaj zvýšené - kde je nejaká kontrola? No radšej by som bola keby máš pravdu, pretože tá diéta sa mi fakt nedarííííííí. Ale vôbec ☹

deina
19. dec 2007

Skus kuknut par stranok dozadu, malo by tu byt napisane, nad co to cislo uz byt nesmie. Ale myslim, ze je to nad 7 (hoci niekde som videla, ze aj nad 8, co asi nie).

liby1
21. dec 2007

Ahojky holky,
tak nám taky naměřili těhu cukrovku, po hodině 9,4, po 2 hodinách už jen 6,9, což říkal pak doktor na diabetologii, že je celkem v pořádku, protože je zvýšená jen jedna hodnota a ta druhá už je v normě. Dietu mi žádnou nenasadil, jen říkal, že bych měla omezit sladké a sladkosti, jinak jíst jako normálně. Každý týden chodíme na glykemický profil, ale už naštěstí se píchám do prstu jen 2x ráno (těch pět bylo dost, navíc než jsme přišli na ten správný postup - pomáhá mi s tím manžel, nedělá mi problém se píchnout, ale nemůžu už pak vidět, jak kape ta krev, to se mi motá hlava) a sleduji pomocí DiaPHAN papírků ketolátky - taky 2x denně. Prý jsou všechny výsledky zatím dobré, ale chce si nás pro klid duše pohlídat.
Taky chodíme každý týden plavat a denně na procházky, i když teď přes ty svátky mám celkem obavy z dostatku pohybu, protože se chodí po rodině, člověk tam ztvrdne skoro celý den a všude plno jídla a každý vás nutí ochutnávat cukroví a podobně. Manža už slíbil, že podnikneme nějaké výlety, tak jsem zvědavá jak to dopadne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre