Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

sylvka
14. júl 2008

ahojky tak se bohužel hlásim mezi těhu cukrovkářky 😢

zelva
14. júl 2008

Ahojky sylvka a ostatní,
já se také hlásím. Dozvěděla jsem se to minulý týden. Měla jsem hodnotu za dvě hodiny 8,5. Zatím jsem byla jen u svého gyn, který mi to sdělil a musim říct, že mě to řádně vykolejilo. Zmohla jsem se jen na pitomou otázku, jestli si nemůžu ani osladit čaj. 😝 Řekl mi zatím, že nemám jíst vůbec sladké, tučná a močná jídla a jíst hodně ovoce a zeleniny a odlifroval mě do poradny pro riziková těhotenství, že prý už budu chodit tam a ne k němu. Tam jdu tento čtvrtek, tak uvidím copak se dozvím. Předpokládám, že mě asi pošlou na diabetologii, že? Když mi tu novinku sdělil, tak mě teda oddělalo to s tou dietou (koho ne, že, pro těhotnou je to fakt trest boží nesmět si dát na co má chuť) a pak to, že budu chodit do té poradny pro rizikové. U nás totiž ta nemocnice je jeden velkej čurbes a vůbec tam tomu a to mi ještě řekl, že se v té poradně střídají lékaři, pokaždé je tam někdo jiný. Tak už vidím, jak tam je furt jinej expert a luští co tam napsal ten před ním. 😖 😢
No jinak zatím jím opravdu zdravá jídla, bez cukru a hlavně 5 - 6x denně, to je prý důležité, že? 🙄
A nevíte někdo jestli dia sladkosti se mohou či také nemohou jíst?
Děkuji a pardon za tak dlouhé litanie. 😀

zelva
14. júl 2008

Oprava: moučná a ne močná jídla. 😀 😀 😀

kalo
14. júl 2008

zelva: s dia sladkostmi bych byla opatrná. Prostě se u všeho dívej na množství sacharidů a spočítej si to, jestli to není příliš. Ty dia sladkosti nekteré obsahují umělá sladidla, které se zase nesmí v těhotenství. Bohužel ale nevím přesně název. Ale zkus si to někde nahledat, jaké konkrétně. Tak nejdřív prostudovat etiketu 😠 Já z toho byla také na mašli...těšila jsem se, jak si budu vyžírat dobroty a prdlajs 🙂 Ale zase jsem po porodu neměla co hubnout, když jsem nic moc nenabrala 😖

kalo
14. júl 2008

Ono totiž konec konců, když sníš pár čtverečků normální čokolády /ne celou tabulku 😀 / , tak to množstvím sacharidů vyjde stejně jako když si dáš nějakou dia sušenku....a ještě do sebe nenacpeš nějaké umělotiny, co jsou do toho přidané...Tak zase se z toho nezbláznit, neeeee?????? 😉 😉 😉

zelva
14. júl 2008

kalo: díky. Já zatím nejím žádné a stím počítáním to zatím nedělám, ještě jsem nebyla v té poradně, tak až co mi řeknou. Pak holt budu počítat a počítat 🙄
Holky a jak byste řešily to, kdybyste šly na svatbu? Já totiž jdu za 14 dní na svatbu sestřence a hrozně moc jsem se na ní těšila no a teď s tím jídlem... ☹ ☹ ☹ Porušily byste to nebo radíte prostě pít jen vodu, chroustat zeleninu a nešťastně zírat na ty dobroty? ☹

xsuzzi
14. júl 2008

zelva já bych jedla všechno 😅 🤐

zelva
14. júl 2008

xsuzzi: já taky 🙄 , no ale uvidim. Jenže i když bych se rozhodla, že tam nic jíst nebudu, tak to tam budu jako v mučírně. Ach joooooooo. To je teda věc. Myslíš, že by to mimoušovi nějak uškodilo, když bych 1 den nejedla tak jak mám?

xsuzzi
14. júl 2008

jsem si jistá,že ne 🙂
já držela poctivě snad týden čtrnást dní,pak jsem si prostě už musela dát to na co jsem měla chuť,sice byli výčitky typu,že to nesmím a co když to malej bude mít taky atd ale když jsem to držela dycky pár dnů a pak už nevydržela a dala si třeba něco sladkého,tak pak už jsem to neřešila.Hlavně proto,že jsem měla už ke konci těhu(mě přišli na cukrovku až v 32tt) a pak protože se to prostě nedalo vydržet,čím víc sem byla těhu,tím myslím po 35tt tím víc jsem musela víc jíst,i v dia mě řekli,že je to v pořádku,že musím,že si to tělo a mimi žádá,no a když jsem měla špatné hodnoty i po tom,že jsem si dala víc brambor,tak jsem to prostě později neřešila,pač to se prostě nedalo jíst jenom brambor,kuř. maso,rybu a celozrný rohlík a mega moc zeleniny.Neříkám,že jsem to nedržela,to já se snažila a moc,ale prostě později jsem si už dala třeba obden něco,takže,když si dáš ten den něco mňamkatýho,tak pak další dny najedeš na tu dietu a když jí budeš dodržovat,tak se nic neděje🙂miminko si to žádá taky 🙂

zelva
14. júl 2008

Tak to jsi mě uklidnila. Děkuji moc moc. 🙂

xsuzzi
14. júl 2008

jo a to hlavní,malej byl po porodu v pořádku,takže pohoda 🙂

zelva
14. júl 2008

Tak to je fajn. Přeji tobě i malému hodně zdraví. 🙂

eliotka
14. júl 2008

Ahoj holky, mně taky zjistili těho cukrovku. Na internu jdu ve čt, tak se snad dozvím více.
Ale když jsem teď jeden den zkoušela vážit, abych měla do 25g/den, zdá se mi to dost jídla. Ke snídani mohu dva plátky chleba s máslem třeba, k obědu i dost brambor s masem. Jako hlady bych netrpěla.
Ale nevím, kolik budu moci sacharidů.

Jak jste to měly vy, kolik sacharidů/den jste mohly?

zelvo, já bych asi na té svatbě jedla normálně, jen bych se moc necpala sladkým. Jen třeba kousek dortu. Také proto, aby ti pak nebylo špatně. 😉

Holky, a myslíte, že si občas mohu dát kousek hořké čokolády??? 😅

Jinak s těma dia výrobkama, vhodné jsou jen ty slazené fruktozou a nesmí tam být umělá sladidla, ta se v těhu NESMÍ!!!

zelva
15. júl 2008

Hi hi hi, koukám že tu každý vymýšlí jak si dát alespoň něco sladkého. No ale bodejť, vždyť to je mučení nedat si až do porodu vůbec nic a to nejsem nějaký velký žrout sladkého. Nevim nevim s tou hořkou čokoládou...Tam nejsou cukry vůbec?
Také mě teď navštívily kvasinkové infekce, asi to souvisí s tím zvýšeným cukrem, dostala jsem na to čípky Clotrimazol, ale vůbec nepomohli a dneska si to ke gyn mažu znovu 🙄 . Měly jste nebo máte s kvasinkama při těhot. cukrovce také zkušenosti?

sarkal
15. júl 2008

Ahoj holky.Já naštěstí cukrovku nemám,ale mojí kamarádce jí zjistily.Úplně se zhrozila co jí čeká,že si dokonce těhu nemůže dát na co má chuť a že se musí furt hlídat.Ale včera byla na diabetologii a není to tak hrozné dokonce byla až překvapená.Může jíst téměř vše jen né bílé pečivo,samozřejmě sladké ani jídlo ani nápoje a musí jíst cca po třech hodinách hrozně malinko.Jinak hodně zeleniny a ovoce smí skorem všechno.Mě to docela překvapilo,protože jak to tu pročítám tak diety máte docela přísné a to co ona smí vy nesmíte.Chci se zeptat jestli je tu někdo kdo má takovou dietu jako kamarádka,docela se bojím aby na té diabetologii kde ona byla nebyli nějací laxsní a aby něco nezanedbaly.

zelva
15. júl 2008

sarkal: tak já zatím nevím co mi napaří za dietu, jdu až teď ve čtvrtek do poradny pro rizik těhotenství a pak mě asi pošlou na tu diabetologii. Zatím prostě nemám jíst sladké, tučné, moučné 😝

eliotka
15. júl 2008

sarka, já si také myslím, že se může všechno, ale v malé míře a napočítat si, kolik je kde sacharidů.
A proč nemůže bílé pečivo? To mě děsí, já tmavé nesnásím. V bílém je sice víc sacharidů, ale když se ho sní o to méně. No, jsem zvědavá, co mi řeknou.
V hořké čokoládě asi je trochu cukru, nevím. 😅

zelvo, a ty také ensmíš bílé pečivo, nebo ještě nevíš?

gabrus
15. júl 2008

holky, je tady některá, která nebyla na glukozovým testu?? Můj doktor se na to tváří, že to nerad vidí, že je to velká zátěž pro organismus matky, psal o tom i nějakou práci, přím o téhle prblematice, prý mě nebude na něco takovýho posílat, že mně to odeberou kolem 30týdne biochemicky. že na tenhel stest prostě nepůjdu..tak nevím. je tady taky někdo, kdo na tom nebyl a vypadá to, že ani nepůjde?

zelva
15. júl 2008

eliotka: já ještě nevím jestli smím či ne, ale tak nějak jsem automaticky odvodila že ne, když mi gyn řekl, že nemám jíst moučná jídla, tak to je i bílé pečivo ne? Já uvidim co mi řeknou ve čtvrtek. Jinak z toho tmavého pečiva je asi tak nejlepší chléb Moskva - z Penny - ten je jen ze žitné mouky, mají ho třeba i ve Sparu, ale je to namíchaná žitná s pšeničnou. Když si ten plátek chleba chodíte do topinkovače, tak je pak hezky křupavý a opravdu i chutný. Některé ty tmavé chleby jsou prostě humus, hlavně ty německé balené - eee 😝

eliotka
15. júl 2008

gabrus, tak zátěž to je. A když ti udělá test bez pití toho roztoku, tak by to snad mělo stačit, ne?
Někde ten test dělají jen rizikovým skupinám, tj. těm, co mají cukrovku v rodinné anamnéze, mají nějaké potíže, nebo jsou nad 30 let věku.

zelva
15. júl 2008

Stejně je to nějaký divný ne? Já myslela že to je tak daný a dělají to prostě už dneska všem. Já například do žádné z těch rizikových skupin vůbec nepatřím a cukrovku mám. A vemte si teda, že komu jí zjistí, tak ten drží fakt fest dietu a někomu třeba se neobtěžují ani ten test udělat? To zdravotnictví je teda fakt zvláštní....

eliotka
15. júl 2008

No, je to teda zvláštní. K cukrovce jsou ještě další atributy jako nadváha, vysoký tlak, otoky, žízeň... Já nemám nic z toho, ani rod. dispozici, ani jsem se necpala spaldkým, a taky cukrovku mám. 😒 Ale slyšela jsem, že chtějí uzákonit, že test budou dělat všem bez rozdílu. Dříve, a to nemyslím, nějak hodně dříve, třeba před 5 lety, ten zhátěžový test vůbec nedělali.

Jinak moje kamarádka na tom atky nebyla a je v riz. skupině!!! 😕

zelvičko, tak až se vrátíš od dr., tak poreferuj, já jdu taky ve čt, tak jsem zvědavá.

xsuzzi
15. júl 2008

eliotka:taky nepatřím do rizikové skupiny a měla jsem jí a sladký jsem nejedla celej život až v těhu 😝

zelva
15. júl 2008

Jo, je to prapodivný.
eliotka: jasně že si poreferujeme. Já jdu ale zatím do poradny pro rizikové těhu, tak nevim jestli mi řeknou něco tam nebo mě pošlou někam jinam, ale kdyby poslali, tak to zkusím vzít jedním vrzem hned ve čtvrtek.

sarkal
16. júl 2008

Je to zvláštní,protože kamarádka taky neni v rizikový skupině,celý život je hrozně drobounká a sportovala,tlak vysoký nemá a cukrovku v rodině taky nemají.Zato my máme v rodině cukrovku,sice praprababička,ale máme.Sladké jím dost a těch pár kilo,které bych mít neměla mám.A cukrovku nemám,proto si myslím,že nějaké rizikové faktory jsou prostě hloupost.Vám všem držím palce ať to zvládnete!! 🙂

zelva
17. júl 2008

Ahoj holky,
tak jsem dorazila z rizik. poradny. Poslali mě rovnou na diabetologii, tam mi zatím sestra řekla, že tu hodnotu nemám vysokou (8,5) a že teď do neděle mám vynechat to sladké (z ovoce úplně vynechat banán a hrozno a jinak 1 ks ovoce denně) a nejíst bílé pečivo - pouze celozrnné a v pondělí jdu na odběry krve. Když budu mít tu hodnotu stále nízkou, tak budu držet jen tuhle dietu a pokud nějakou vyšší, tak mi dají ten glukometr. Takže holt příští úterý se dozvím, jak na tom jsem. Kéž by to dopadlo příznivě a nemusela jsem měrit ten cukr doma. 😔 😕

ada80
17. júl 2008

Ahoj holky já mám taky těhu cukrovku a dokonce si musím píchat inzulín a dělat si 3x týdně profil,ale těší mě že si budu píchat jen do porodu.

zelva
17. júl 2008

ada: a kolik máš tak ty hodnoty, že si musíš píchat inzulín?

tanaba
17. júl 2008

sarkal ja som mala takuto dietu a vsetko bolo v pohode. Uz som to tu pisala - mohla som vsetko, len som vynechala jedla z bielej muky, bielu ryzu a jedla som malo zemiakov a kopec zeleniny k tomu masko...A aj ovocie som mohla, aj cerveny melon 😉 trosku. Uz som po porode a maly aj ja sme ok. Este ma cako po polroku test, tak snad to bude vsetko v poriadku.
Jeeeeeeeeeeeje ideme papat. Maly sa mi budi. 🙂

Drzim palce, nech mate len dietu, ono sa to da zvladnut 🙂 🙂 🙂

ada80
17. júl 2008

já měla nalačno přes 8 pak 10 a pak zas kolem osmi takže si musím píchat a dodržovat dietu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre