Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
9. dec 2011

@elisisse Přesně tak, založilo se to do karty a už se o to nikdo víc nestaral 🙂 Pak je ale nutno říct, že jsem přešla do jiné porodnice a tam byli hodně pečliví a všechno si četli a řídili se podle toho. Je to asi případ od případu.

elisisse
9. dec 2011

@werumka presne hovoris mi z duse. 🙂
no uvidime co budu so mnou robit ked pojdem uz do porodnice... vsak to nemozu nechat len tak snad to nieje ziadna sranda.

maxkatka
9. dec 2011

Tak jsem po kontrolách....

Na lačno doma 5,4 a hodinu a půl v nemocnici 6,2 (stále na lačno)...... pak gynekologie - malej má odhad 2400g (neřekl mi na kolikátý den vychází - dnes jsem 33+5, ale malý nevím, ale za ten týden přibral cca 200g). Do teď nemá zprávu z nemocnice, takže jsem se nic nedozvěděla. Krev na játra mi teda vzal a napsal další dva léky místo toho původního. Pak mi teda vysvětloval tu těhotenskou hepatopatii, ale takovým způsobem, že vím kulový. Pak jsem byla na DIA... u nějaké mladé doktorky, která byla lehce zmatená.... dávky inzulinu mi snížila... ráno z 15j na 10j, večer teda 5j, a noc 10-12j. Prý si mám přidávat jen po jedné jednotce a kontrolu už za TÝDEN!!! Tentokrát se poprvé jak na gyndě, tak na DIA podivili, že mám o ty 2kg dolů... Tak jsem jim řekla, že za to může nemocnice... Taky jsem byla u edukační sestry a vím opět velký kulový... Jen jsem se s ní domluvila, že kdyby se hospitalizace opakovala, tak že za ní dojdu a ona mi nechá upravit dietu na ODD. Prostě viděli 9S, což je klasický diabetik v šetřící dietě, tudíž je to na 225g sacharidů a to je pro těhotnou prý málo, že tam je to potřeba dát na těch 275g, abych nehubla. Taky jsem na DIA nahlásila ketony (že jsem je měla celé dny), ale více neřešila... No byla jsem tam asi půl hodiny než si to opsala a domluvily jsme se.... Zásoby inzulinu a jehliček jsem dostala, proužky neměli, tak na ně mám poukaz, tak si je musím někde sehnat a prý v těhu je neomezený počet. Glykemii mám sledovat tak jako do teď - lačno, po snídani a po večeři. Po obědě namátkově a prý je mám moc rozlítaný ty hodnoty, tak proto kontrola hned po týdnu a kompletní zase i krev... Glykovaný mi stoupl na 4,1, ale to je prý pohoda... že je to za poslední 3 měsíce (a já žila v domění a všude to na netu i tak uvádí, že je to za 4-6 týdnů).

gabuci81
9. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa V stredu rano o 4,00 som zacala pocitovat stahy asi tak kazdych 10 minut, neboli nijak bolestive, ani nebolo treba predychavat, tak som este vyluxovala byt, zasla na obed do mesta, na kafe... 😀
Hovorim si, takto ked to bude pokracovat, hallelujah... naivka. Okolo piatej poobede sme sa na doporucenie mojho lekara isli ukazat do porodnice, stahy stale kazdych 10 minut. Hovorim drahemu, ze aj tak nas poslu domov. Dalsi omyl. 😅 Hned si ma tam aj nechali, otvorena na 1 prst, doktor premeral maleho, odhad 3500gr. Hovorim si parada, tto zvladneme. Okolo siedmej mi pichli doxyn, ci ako sa to pise, vraj si z toho alebo oddychnem alebo sa to spusti. A vtedy to zacalo. Bola som pripravena na vsetko, ale na toto teda skutocne nie, bolesti jak svina kazdych 5 minut, skoro som im kachlicky pooberala. Desat hodin, vysetrenie, ja, ze to uz musi byt na desat prstov po tychto bolestiach, vysledok, otvorena na 2!!! Dalsie dve hodiny cakania, to som uz pomaly prestavala vnimat dianie, o polnoci ortiel otvorena na 9, ideme rodit! (Neviem, ci pomohlo homeo alebo len vtedy ten doxyn zabral). Este som si na doporucenie dala sprchu, vraj mi to pomoze, no prd to pomohlo. 😅 To som sa uz kultivovane nebola schopna ani ochotna vyjadrovat. O jednej vpadol otecko, ze vraj tlacime, to uz bola len jedna dlha neprestavajuca bolest, nerozlisovala som stah a vsetko tlacila do hlavy, napriek krasne nastudovanej teorii a absolvovanym kurzom. Ked som citala porodne pribehy,tak som si hovorila, ze holky, co tvrdia, ze sa im sestry valali po bruchu, pekne zvelicuju, no veru, doslova sa mi hadzali na brucho, aby maleho vytlacili centimeter po centimetri. Ked vsak po mne zhukli, ze malemu dochadza kyslik, tak som pozbierala zvysky samej seba a s ich pomocou sme maleho dostali von. Bolo 1:25. Neopisatelna ulava, vsetky moje iluzie o tom ako si tam ako rodinka na kopke poplaceme sa nekonali. Bola som strasne stastna, ze to mame za sebou a ze som maleho pocula plakat (hned ho brali na vysetrenia), ale jedine na co som sa zmohla, bolo tupe civenie do stropu. Dalsia dobra sprava ma len cakala, mamicka porodime placentu, ja ze to bude uz malina. Haha, chybicka se vloudila. Zrazu sa oklo mna zhrkli vsetci doktori zo sluzby, placenta prirastena k maternici. Ruka doktora v maternici a ze tlacte!!! To uz som nevnimala absolutne nic, len bolest. Sitie, na ktore maju mnohi zle spomienky som vobec necitila, mohli ma aj celu povysivat, ani by som o tom nevedela.
Dnes si vsak uz skutocne tu bolest neviem vybavit, dobre to ma ta priroda zariadene. A som stastna-prestastna, ked sa pozriem na svojho syna!
No podarilo som mi to trochu na dlho, nie je to ani k teme 😀 a uz vobec nechem vylakat ziadnu prvorodicku, tych pribehov o lahkych porodoch je nespocetne vela, moj bohuzial medzi ne nepatril.. Ale isla by som do toho znovu. 😀

gabuci81
9. dec 2011

@elisisse Na Slovensku tu cukrovku doktori vazne az tak prisne neberu ako v Cechach. Co ti viem poradit, nastuduj si tie stranky www.tehotenskacukrovka.cz, rob si domace merania glukomerom, sama zistis, co mozes, co nie a v akom mnozstve. Pokial tie hodnoty budu v norme, viac menej sa na dia len pojdes raz zacas ukazat.

lucy56
9. dec 2011

v partizanskom, u primara, on je super odbornik aj clovek

jasin
9. dec 2011

Ahojte, druhy den som doma z nemocnice- zial o babo sme prisli 😢

dakujem vam este raz krasne za podporu za rady..

maxkatka
9. dec 2011

@jasin Jejda, tak to mě strašně moc mrzí ☹ Řekli Ti příčinu? Jako CO bylo špatně? Na druhou stranu raději hned na začátku než později.... ale já bych to nesla strašně těžce... Buď silná, další pokus určitě už výjde a mimiška se dočkáš!!!!

maxkatka
9. dec 2011

@gabuci81 tak hlavně, že to máš za sebou... já se porodu bojím jak čert kříže... 🙄 Strašně se bojím bolesti... jsem hysterická a přecitlivělá, takže si "užiju" nejen já, ale i personál okolo... 😖

werumka
9. dec 2011

Tak @eyael už má miminko 🙂

werumka
9. dec 2011

@jasin Je dobře, že jsi doma, líp se z toho dostaneš. Stejně pro to svoje miminko už navždycky budeš maminkou a bude na Tebe dávat pozor! Přeju hodně sil a věřím, že další těhotenství už bude v klidu a pohodě! Cukrovka zmizela, nebo Tě ještě kontrolují?

maxkatka
9. dec 2011

@werumka jejda, tak to šlo teda nakonec nějak rychle!!!! Podrobnosti asi nevíš, že?

werumka
9. dec 2011

@maxkatka Nene, jen jsem teď narazila na její status. Doufám, že v tom zas neměla prsty preeklampsie...

maxkatka
9. dec 2011

@werumka no i kdyby... teď už je to jedno... už je malá na světě a eyael je taky v pořádku... na jednu stranu jí i závidím, že ty stresy jí už skončily a půjdou brzo domů...

maxkatka
9. dec 2011

Jo a dneska jsem absolutně zasklila píchání inzulinu před snídaní... škoda, že jsem ani neměřila... inzulin jsem sebou měla, ale vůbec mi to nedocvaklo... nic jsem necítila... byla jsem úplně v pohodě... pot mě "polil" až v poledne, kdy mi to došlo... no stalo se no....

eyael
9. dec 2011

ahoj holky, hlásím se zas od Apolináře, jo JO malá už je na světě, koukněte do fotoblogu 😉
ale musím říct pár perliček z dietního stravovacího plánu diabetika tady v tom ústavu - dietolog se tu totiž asi úplně zbláznil nebo ho někdo bacil něčím hodně těžkým do hlavy 😠
Po porodu jsem dostala najíst v 11 večer - rizoto s pálivým masem a KUKUŘICÍ! Pro kojící! Vzhledem k tomu, že jsem nejedla celkem 16hodin mazec, snědla jsem to. Ještě že jsem jen na dietě, být na izulínu, tak mě asi odvezou, i tak jsem asi 8hodin měla v puse chcíplou krysu 😖 😔
K snídani po porodu jsem dostala DVA BÍLÉ ROHLÍKY, ostatní pacientky celozrnné housky 😨 a mám je i ke svačině a druhé večeři 🙄 chleba ač už jsem ho ani nemohla vidět jaksi není 😨

maxkatka
9. dec 2011

@eyael ještě jednou gratulace!!! A čtu, že se rozhodla jít na svět sama a šla přirozeně!!! Jste fakt holky šikovný!!! Jinak to stravování děsný!!!!

elisisse
9. dec 2011

@gabuci81 dakujem za radu pozriem si to. to by bolo fajn si to merat len neviem ani ako to vyzera. 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
9. dec 2011

@gabuci81 mooooc gratuluji 😉 a porod tedy dost děsnej...sice se utěšuji tím, že to naštěstí nemáme všechny stejné, ale děsím se, že bych to mohla zažít i já 😖 už abych to měla za sebou...je mi jasné, že bolest přejde, přesto ta představa je děsivá ....a co sladké? už jsi něco zbaštila? 😎
@eyael též gratuluji a závidím, že už to máš za sebou...i když vydržet ještě 14 dní by bylo určitě pro malou lepší...A co cukrovka, neměla ni ní žádnej vliv?
@jasin moc mě to mrzí ☹ musí to být hrozné,, musíš být statečná a vím, že žádná slova nepomůžou, musí se s tím člověk vyrovnat sám...

werumka
9. dec 2011

@eyael Tak to je báječný, že se povedlo přirozeně. Malá je šikovná, že už pěkně dýchá sama, teď už budou přicházet jen ty pokroky! 🙂
Proč mám pořád pocit, že bez vlastních zásob jídla v nemocnici člověk nevyžije? 🙂 A kontrolují Ti ještě glykémii, nebo je to už jen dieta?

@maxkatka To je škoda, že ses po té snídani nezměřila, třeba bys byla příjemně překvapená 😀 😀

maxkatka
9. dec 2011

@werumka no třeba jo... 😀 No večer jsem stáhla zpět na 10j.... a ráno dám taky jen 10j. na přání paní doktorky...

maxkatka
10. dec 2011

Jak můžu mít dobrou glykemii, když to děcko mě tak vytáčí svým neustálým fňukáním kvůli ničemu!!!! Nemůže najít ponožku, tak začne fňukat... nejde ji něco začne fňukat, ale takovým tím stylem, kdy to ze sebe vytláčí za každou cenu!!! Jsem doufala, že čím bude starší, tím to bude lepší, ale opak je pravdou!!! a já z toho zešílím!!! Toto fakt na svým dítěti fakt nesnáším... fňukání.. Nemyslím brečení, když spadne či se bouchne, či jiná "újma"... když plače, tak plače... nefňuká....

sarinka
10. dec 2011

Ahoj holky 🙂

čtu vás již delší dobu a jste všechny hrdinky, jak vše zvládáte.
Já mám zjištěnou těh. cukrovku od 14 tt a zatím jsem na dietě a měření stále kolem 5, jen 1x2x kolem 6, ale to vím proč 😔 😀
Prosím ale o radu..dneska ráno se měřim na lačno a 7, tak se změřim za 3 minuty znovu a 4.8, pak hned znovu a 5.0 a pak ještě jednou a 4.6..jsem z toho jelen, nevim co platí a hlavně se nemůžu měřit 50x abych zjistila kde je pravda 😕

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka No s tím měřením je to takové "divoké" ty glukometry mají odchylku... takže nikdy nezměříš 2x stejně... já to taky zkoušela...

Jinak já si včera píchla jen 10j (z původních 12j) a ráno 5,7, ke snídani taky jen 10j (z původních 15j) a po snídani 7,3 😲 Takže pohoda!! Jsem sama překvapená... K večeři včera 5j (to jsem nechala původní hodnotu) a taky 7,3 a ke druhé večeři jsem dojedla po malé takový ten koblih donuts (je to jak klasický koblih, ale bez marmelády a obalený v cukru) a po hodině a půl 8,3 😠 (a pak se mi božsky spalo 😀 ).

sarinka
10. dec 2011

No jo, když já ale mám strach, že si pořád píšu pěkných kolem 5 a třeba mám vysoký hodnoty... 😅 ☹

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka ne, to neřeš.... a těch 5 máš vlastně kdy? Jako měříš před jídlem? Po jídle? Na lačno?

sarinka
10. dec 2011

@maxkatka měřím na lačno, a po jídle ( snídaně, oběd, večeře)..tak je to vždy kolem 5..někdy 4.6 někdy 5.5, ale pořád se to motá tak nějak v normě.
Ale mám prostě strach, že dr ukážu měření a dle nich bude vše ok, a přitom, mám třeba měření jiný ( vysoký)

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka to určitě ne-e... mimo to, oni Ti taky berou krev... zatím máš teda na můj vkus až moc nízký hodnoty 😲 By mě zajímalo, kolik máš před jídlem... a nebo držíš naprosto nízkosacharidovou dietu a to by taky nebylo dobré... Jinak počítej s tím, že s přibývající dobou těhotenství ty hodnoty můžou (ale nemusí) jít dost nahoru... Já mám teda cukrovku až od 27tt a už se těším, až to všechno skončí... dieta DIA mi až tak nevadí... ale ta nízkotučná šetřící k tomu mi vadí maximálně... Si totiž nedovedu představit, že můj jídelníček se dalších šest týdnů bude ještě skládat z bílých rohlíků, šunky, tvarohových sýrů a bílého masa pouze na přírodno (na mrkvi či protlaku mi to fakt nejede), bez koření a ze zeleniny pouze v podstatě rajčata... 🙄 ovoce jen omezené a taky né všechno... 🤐

werumka
10. dec 2011

@sarinka Ahoj! Teda Tebe jsem naposledy zahlídla před dvěstě lety 😀 Jaký máš glukometr a odkud tu krev bereš? Otíráš první kapku krve? I kdybys měla nepřetržitě glykémii 7, tak se svět neboří, neboj 🙂

werumka
10. dec 2011

@maxkatka Asi Tě nepotěším - cukrovka zimzí, ale fňukání zůstane 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre