Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jarkalada
1. aug 2011

nemáte někdo zkušenost při této dietě, když zároveň užíváte Magnezko? Jestli vám to zvyšuje hladinu cukru?Já ho teď mám kvůli tvrdnutí břicha nařízeno brát 3 x 2 tablety denně. Zrovna dneska jsem si ale pořádně pročetla příbalovej leták a tam píšou, že to obsahuje mléčný cukr. Nepíšou kolik. Ptala jsem se na to telefonicky mojí dia Mudr., ale říkala, že to neví, tak že to na mě vyzkouší.. A dnes jsem si hodinu a něco po svačině zkoušela ten papírek na moč..a po chvíli to na mě svítilo zeleně 😒 Je teda fakt, že jsem jen tak polehávala. Tak nevim, jestli to zároven může být tim magnezkem, který jsem si předtim dala, nebo taky, že jsem měla třeba Termix(abych ho nemusela vyhazovat 😝 - ale ten obsahuje 13,4g Sach. a krásně se mi počtama vešel do svačiny), tak nevim.

gabuci
1. aug 2011

@jarkalada ja som voľakedy bola len na diete kvôli cukru,ale Magne B6 som mala brať až do konca tehu,takže až do pôrodu som brala.Ináč viac liekov obsahuje mliečny cukor.Však ti lekár dia poradí podľa výsledkov si myslím.MagneB6 je veľmi dobrý na tvrdnutie bruška,takže neviem čo je pre teba podľa nich prednejšie,výsledky cukru aké budú,alebo to bruško,aby neboli kontrakcie...

gianni
1. aug 2011

ináč to tvrdnutie brucha,sama minule pýtal že či mi netvrdne,mne sa nezdá hádam len vtedy ked som v predklone(ked kúpem malého a som nad vanou zohnutá,alebo ked umývam dlážku...),spýtala som sa prečo sa pýta a on že mám skrátený krčok,neviem vlastne presne kedy je to tvrdnutie brucha,ani pri prvom som to nevedela,tiež len vtedy sa mi zdalo ked som bola zohnutá
dnes na lačno 7,3 a po ranajkách vyše 8 😒

lucy56
2. aug 2011

@lifinka ja idem vo stvrtok na merania, naposledy mal 940g,ale to bolo v 25tt

lucy56
2. aug 2011

@jarkalada ja som ho mala tiez brat poctivo koli tvrdnutiu ale tiez som si citala ze je tam mliecny cukor a kedze ja mam hodnoty hranicne vacsinou ze sa do nich ledva vleziem nebudem si to este s magne zvysovat, som ho vysadila a pekne davno,lebo ja som mala pocit z neho ze aj priberam neumerne a tvrdnutie mavam sem tam,pri namahe ale snazim sa ho vyriesit oddychom
@gianni tie ranajky su hrozne co? aj mne to tak lieta, sice nad 8 som este nemala,ale netusim preco to nejde dole ale hore, asi to bude tymi tyzdnami postupujucimi, len dufam ze uz ked prejde 32 sa to nejako ustali, tak hovorila moja diabetologicka, ze od 30-32 je to najhorsie

petapete
2. aug 2011

@jarkalada - ono u těch sacharidů v tom sladkým jídle je nejvíc zrádný, že na počet to není tak moc, že by to nevešlo do "limitu" pro daný jídlo...ale ony se ty volný cukry uvolňují jinak, než ty polysacharidy z příloh...vyjedou v té krvi strašně rychle a hodně nahoru, prostě zatímco 20g sacharidů např. z brambor, rýže,...se bude uvolŇovat postupně dejme tomu ty tři hodinky po kouscích, tak 15g sacharidů z cukru volnýho (termix, nebo jiný slazený věci) ti vylítnou komplet všechny do krve najednou a tu glykémii zvednou strašně prudce a hodně a tělo si s tím při cukrovce prostě neporadí😉. Jinak já tu mám magnézko jako Magnosolv - rozpustný ve vodě a na tom je psaný, že je vhodný i pro diabetiky, takže předpokládám, že tam ten cukr není žádný...ale já ho neberu, MUDra mi ho předepsala hned někdy v 20.tt, kdy jsem si postěžovala, že mě v noci chytá křeč do nohy, dala jsem si tak pět sáčků všehovšudy, ale protože mi břicho netvrdne ani nedělá jiný neplechy, tak ho neužívám...

petapete
2. aug 2011

Já dnes neměřím, ale včera jsem měla po snídani skoro 7 (jsem otestovala, jestli ráno projde ten štrůdl z listovýho těsta, moc teda neprojde😀), sice jsem pořád v limitu (mám mít hodinu po snídani do 7,2), ale ta hodnota už se mi nelíbí...po stejný štrudlu na odpolední svačinu jsem měla 5,3, takže ta snídaně je fakt děsná...dnes jsem měla krajíček chleba s máslem a rajčetem, měřit nebudu, protože bych sebou asi švihla, od noci jsem v děsným stresu - M. měl večer v práci úraz, kámen mu rozdrtil ruku, je v nemocnici, teď už po operaci, sešívanou šlachu, nějak spravovaný kloub, rekonvalescence odhadem min. na tři měsíce, takže dnes budu mít cukr asi v hvězdných výšinách i úplně bez jídla😖, tak raději neměřím😀

martini
2. aug 2011

Ahojte baby, sorry, že Vám tu skáčem, ale práve dnes mi sestrička u gynekológa napísala výmenný lístok k diabetologovi. Na glukozový test som bola a jedna hodnota z krvi (tá po hodine) vyšla jemne nad normu, pričom po dvoch hodinách to už bolo ok, ale že predsta len mám ísť pre istotu... Som z Košíc a chcela by som sa poradiť (ak ste niekto košičanka), že k akému konkrétnemu lekárovi sa mám objednať. Ďakujem za všetky rady 🙂

lucy56
2. aug 2011

@petapete no to mi je luto manzela, to mas fakt riadne nervy,najhorsie je ked sa nieco taketo stane este ked je clovek tehu a ma mat klud, ja som tiez testovala tu strudlu na ranajky a presne ako ty 7 som mala, takze som ho potom jedla len na olovrant a tam v pohode hodnota, tusim 6,2, zvlastne ako je to rano tazke vobec nieco co nezvysuje najst,

jarkalada
2. aug 2011

Já to magnézko mám v tabletách. Brala jsem ho 3 x po jedné tabletce. Ale břicho mi poslední dobou tvrdlo fakt několikrát do hodiny - celé se to trochu napne, vyboulí, za chvíli zmizí. Tolerance je tak 15 x za den, to jsem měla ale mnohem víckrát i v noci. A jelikož navíc čekáme capartíky dva, tak mi to zvýšil jednou tolik. A prý, pokud to nepomůže..tak šup si lehnout do nemocnice. Takže raději poctivě beru. No uvidim, dnes jsem byla odnést vzorečky do laborky, tak uvidím, až si zítra zavolám, co se dozvím.

petapete
2. aug 2011

@lucy56 - manžel už je doma, ale teda zafačovanej pořádně😀. Mě ten štrůdl právě fakt překvapil - už jen tím, že ho mám "naporcovaný" na ty svačinový dávky, tzn. na 30g sacharidů, na snídani bych mohla vlastně ještě o 1/4víc a stejně je to na hraně...a pak jsem si právě kousek dala odpoledne na tu svačinu a pak si říkala, že to bude asi taky blbý, bylo mi z něj i docela těžko (ale to je mi teď docela dost často, myslím, že to bude tím, jak prtě tlačí na žaludek) a ejhle - 5,3, což jsem byla v šoku🙂

erzulik
2. aug 2011

@lucy56 ja idem zajtra k diabetologicke a som zvedava co mi povie, par krat som mala 7,2 a 2x 8,4 po zmrzline a zakusku mnam, ale ostatne mam do 6,3. Urcite mi bude brat krv a bude chciet vediet priemer za mesiac a posledne 2 tyzdne. A dnes rano sa mi stalo ze som sa najedla ako zvycajne a mala som po ranajkach 3,9 tak tomu som naozaj nerozumela a merala som si hned 2x po sebe ci sa glukomer nezmylil.

erzulik
2. aug 2011

@lucy56 to som ani nevedela ze od 30-32 cukor kolise, moja dia je divna ak sa neopytam ona mi nic navyse nepovie

erzulik
2. aug 2011

@lucy56 po 2 hodinach si mala 7?

erzulik
2. aug 2011

@lifinka 31 tt- 1750 g

petapete
2. aug 2011

@erzulik - on ten průšvih u těhu cukrovky (odolnost vůči inzulínu) způsobují placentární hormony a jeden z nejvíc nárustů jejich hladin je v období od 28. do 32.tt, takže v téhle době ta zhoršující se tendence cukrovky graduje, pak už by měla být +-zhruba stejně kompenzovatelná...akorát jsem se třeba dočetla zajímavosti, že jestliže ke konci těhotenství nastane výraznější zlepšení hodnot cukrovky (tzn. že si může těhule víc "vyskakovat" a projde to s dobrou glykémií), tak to není důvod k oslavám, ale přesně naopak k obavám a většímu sledování, protože to může znamenat vyhasínání funkce placenty a její odumírání, že produkuje míň těch hormonů, který ovlivňují tu problematiku inzulinu...

gianni
2. aug 2011

no dnes dia poradna,ale nič nové,kontrola 6.9., ani na tie hodnoty na lačno nič nepovedala,ba ešte ma pochválila že gl.hemoglobín(4,6)je dobrý,i ked doktor povedal že je to trochu nad hranicou a ešte povedala že asi budem jediná ktorá nebude musieť chudnúť po pôrode(57,1 kg)
dnes po ranajkách zase 8,5 😒

petapete
2. aug 2011

@gianni - a nezkoušíš tu snídani rozdělit na dvě porce? Já tu procházím tu poradnu těch doktorek od Apolináře ve volných chvílích a tam to fakt doporučují😉. řešilo se tam i to, kdy měřit (ze začátku po obou těch porcích snídaně po hodině, pokud jsou hodnoty ok, tak pak prý stačí měřit už jen po té první porci...a doporučují tam v tom případě dělení schéma: v 7 první snídaně, v 9 druhá snídaně, v 11 svačina, ve 13oběd...posunout prostě ta jídla po dvou hodinách od sebe až do oběda🙂

lucy56
3. aug 2011

@erzulik nie po hodine a pol ja mam merat,ty mas miernejsiu diabetologicku, ja mam taku prisnu dost,idem dnes uvidim co povie, namerane hodnoty mam ok celkom,asi len jednu mam vyssiu ako 6.3, obcas aj ja mam taky vykyv ze 3.1som mala raz a tiez som nechapala ze preco, mas super vahu, ja som obor oproti tebe,
@petapete dobre vediet to o tom konci ,ja som sa spoliehala ze ked prejdu tieto kriticke tyzdne tiez si trochu zvolnim rezim ale asi v zaujme maleho to nebudem skusat

erzulik
3. aug 2011

@petapete ja od vcera zacinam 32 tt. tak dufam ze sa mi to ustali, dnes idem k dia ozvem sa co mi povedala. dakujem

erzulik
3. aug 2011

@lucy56 drzim palce a ozvy sa

monulka003
3. aug 2011

ahoj holky, která z vás už porodila vyvoláním kvůli cukrovce? já jdu v pátek na ko a dozvím se datum vyvolání 😕

embabuli
3. aug 2011

@monulka003 ja som tak rodila pred mesiacom na Bulovke.. 😉

monulka003
3. aug 2011

@embabuli a v kterém týdnu? a jaký bylo vyvolání?

embabuli
3. aug 2011

@monulka003 v 40tt, respektive 39+2tt
no bol to mazec 😀
rano o osmej mi zaviedli prvu tabletu, uz ma nechali na hekarne a robili monitory..
do dvanastej nic, len slabe kontrakce aj ked caste..
tak doktor zaviedol druhu tabletu, za hodinu prisiel skontrolovat a stale som sa neotvarala, bolesti sa dali zvladnut, vravel ze uz ma nebude trapit dalsimi pokusmi a nechame to na zajtra..ale akonahle odisiel tak od druhej zacali silene kontrakce rovno po 5 a potom po 3 minutach..to uz som nadavala riadne..
chvalabohu o strvtej prisiel doktor a zahlasil, hura otvorena na 3, ideme na epidural nech sa mi ulavi..
o stvrtej mi ho pichli uz na sale, manzel na ceste ..o piatej prisiel a uz sa skoro zacalo tlacit
17:44 bol maly na svete 😉

monulka003
3. aug 2011

@embabuli tak to nakonec šlo....já doufám že to nějak zvládnu 😉 díky za popis 🙂

lifinka
3. aug 2011

@erzulik my měli v 31tt 1600g, ale je to jen odhad takže říkají dr., +-300g

embabuli
3. aug 2011

@monulka003 bolo to rychle a tie dve hodky pred epiduralom to bolo fakt peklo, ale aspon to tolko netrvalo..
neboj, bolet to bude, ale zvladnes to a potom sa rychlo zabudne 😉
drzim moc palce!

monulka003
3. aug 2011

@embabuli snad to zmáknu 🙂 díky za podporu

lucy56
3. aug 2011

@erzulik no som spat doma od doktorky,takze namerane hodnoty sa jej pozdavali,ale zas mi vyskocil tlak a dala mi nan tabletky, mna uz do konca tehu sibne,stale nieco nech uz porodim lebo moj organizmus to nezvlada nejako ku koncu, ja tiez este tento tyzden a uz na buduci som 32tt tak dufam ze tie kriticke tyzdne som prekonala a som fakt zvedava akym sposobom ma nechaju rodit, so vsetkymi tymito komplikaciami

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre