Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gilmorka
12. apr 2010

Ja si dnes extra sledujem ten moc, tak 2 hodiny po kazdom jedle, a zapisujem, co som jedla a ako bol na tom test a zajtra sa chystam k mojej doktorke, co mi na to povie. Bola by som rada, kebyze mi este raz zopakuju ten zatazovy test, ci mi nevyskoci vyssia hodnota cukru v krvi ako v 26.tt alebo nech ma posle diabetologicke, a ked ma ta vysetri a zisti, ze je to ok, budem kludnejsia.
Lebo uz sa mi o tom aj sniva a ten stres neprospieva ani mne ani malemu.

gilmorka
12. apr 2010

Kupujete si aj sunku, ci jete len ciste maso? Cez vikend som poslala manzela, nech mi kupi nakrajanu sunku, kupil v Kauflande ze Kralovska sunka,ale nie balena ale normalne c tam krajaju a ked som si citala zlozenie, tak tam bola aj glukoza. Cize som ju nejedla. V kauflande a Tescu aspon nalepia zlozenie, ale normalne u masiara sa ani nedozviem, co to vlastne obsahuje. Ako to riesite? Rada by som si dala nieco take na chleba, ale uz sa bojim 😒

ellysa
12. apr 2010

šunku áno, ževraj nie balenú, ale krájaná sa v pohode môže, kupujem väčšinou detskú, ale či je lepšia ako normálna netuším

nivalis
12. apr 2010

Ahojky baby🙂 ja som druhy krat tehu a chcela by som sa spytat- tie co ste mali cukrovku pri prvom tehu mali ste ju aj pri druhom??? chcem vediet ci ma to zas caka?! ☹
Gilmorka- hlavne nestresuj!!! ja som pri malej jedla vsetky mozne salamy- bez ohladu na zlozenie... a keby len salamy... 🙂 vsetko ovocie aj to moc sladke a ked sa mi chutilo tak aj nanuk som si dopriala 😀 mala som doma glukometer a po viacerych testovaniach som pochopila ze vysledky ani tak nezalezia na tom co zjem, skor ako vela vody vypijem, ci sa dost pohybujem ale co je najdolezitejsie- ci som kludna!!! lebo ked som stresovala- tak cukor vyletel 😠 inak mala sa mi narodila presne na termin a uuuplne zdravucka!!!
drzim palce vam vsetkym "cukriky" 😀

jaruska8
12. apr 2010

Ja jem šunku, čo som pozerala, tak tam glukóza nebola. Ak ju tam aj nájdeš, tak to môžeš jesť, ale si daj menej chleba,aby to neprekročilo tých 60 alebo 40g na raňajky alebo večeru. Ja som si minule dala aj párky a pohoda. Takže až 6,4???? Tak to je už vážna kravina!! Keď si to pozerám, tak som to v podstate síce dodržala, naozaj mi to nevystúpilo vyššie veľakrát (možno 5x nad 6,4 po 2 hodinách, ale len 2x nad 7) za obdobie 11 dní, takže celkom fajn, no budem sa riadiť podľa svojej diabetologičky.

lenocka84
12. apr 2010

gilmorka ja si myslim ze da sa vsetko, s mierou
ja jem dokonca aj zemiaky, aj ryzu obcas, zmeriam cukor a ok
ale samozrjeme vsetko s mierou,
a co sa tyka sunky, tak bud prazsku, neobshuje muku, alebo hyd. dietnu, z kauflandu
pripadne v bille maju bezlepkove sunky a salamy

gilmorka
12. apr 2010

nivalis dakujem za povzbudenie 😉

jaruska8
12. apr 2010

Nivalis, presne, to som spozorovala, keď po jedle idem von, poprechádzať sa, niečo doma urobiť, tak je všetko OK a ke´d veľa pijem, tak tiež. A ja už nestresujem, lebo to je nafigu potom úplne, niekdy ma to chytí, ale snažím sa ovládať. 😀

ellysa
12. apr 2010

aj ja jem aj zemiaky aj ryžu, dokonca normálnu, natural mi jednoducho nechutí, presne ako hovoria baby všetko s mierou, ale netreba sa príliš stresovať, to je ešte horšie 🙂

jaruska8
12. apr 2010

Nebojte baby, my to zvládneme, viete koľko toto malo žien, ja som prekvapená, že strašne veľa. My čo sme tu sme poctivky, koľko je takých, čo majú celé meranie a diétu na háku!!!!! ??

lenocka84
12. apr 2010

jaruska ano, ako pises
tiez take poznam, a maju sa ok, aj deticky zdrave,
my sa tu len stresujeme, a to nam robi horsie ako cely cukor

jaruska8
12. apr 2010

Presne, kamoška internistka mi hovorila, keď ženám robí predoperačné, tak až jej vlasy dupkom stoja, keď sa ich opýta, vy ste mali tehu cukrovky a držali ste diétu??? Oni kukajú ako puk, že čo???? A po minúte ticha, že hej, sem-tam. 😀 😀 😀 A pritom my nemáme tehu cukrovku, len poruchu výmeny glukózy.

lenocka84
12. apr 2010

inak zaujimalo by ma, ked nam uz diagnostikovali tu poruchu, je nutne v tychto pripadoch robit cisarske?
lebo uz aj take som pocula a ide ma rozhodit

jaruska8
12. apr 2010

Hm, aj ja som to počula, ale neviem, treba sa doktora opýtať, ale ak je tá porucha pod kontrolou, tak podľa mňa nie. ja ale budem mať cisársky aj tak, takže toto ma netrápi.

lenocka84
12. apr 2010

jaruska a preco budes mat?

jaruska8
12. apr 2010

Ale kvôli očiam. A počuj, ty vôbec neješ ryžu ani zemiaky???? Ve´d sa môže, ale len málo, ale môže. Hm???

lenocka84
12. apr 2010

aha, tak to ano, vtedy je nutny
ja jem uplne ze vsetko, okrem bieleho peciva, a cukru
inak vsetko s mierou
aj dnes som mala zemiaky v polievke

jaruska8
12. apr 2010

TAK VE´D ZA TO, Už SOM SA ZľAKLA, žE HLADUJEš. 😀 😀 😀 Blbý caps lock. 😀 😝

lenocka84
12. apr 2010

prve 2tt som bola z toho hotova, ked som citala co mozem jest a kolko toho mozem zjest
dokonca som sa toho drzala, sice s placom lebo som bola hladna, ale potom ked somdostala domov glukomer, uz nastali ine casy
aj grilovane, aj pikantne, aj viac aj sladsie,
proste normal strava, akurat s mierou, a viac pohybu a vody, a to zabralo

katarina822
12. apr 2010

ahojte baby viem co prezivate aj ja som to prezivala a chcem len dodat ze pri tehu.cukrovke sa odporuca prirodzeny porod cisarsky ak by nastali komplikacie .a co sa tyka jedla mozete jest vsetko okrem sladkosti ale s mierov ale ak si merate cukor a mate vyssi musite vynechat aj ovocie mlieko a ak by ste aj tak mali vysoke hodnoty tak uz nastupuje liecba inzulinom.ale vo vacsine pripadov postaci dieta a treba si pravidelne kontrolovat cukor a bude vsetko ok.drzim palce 😉

jaruska8
12. apr 2010

Napr, jablko mi nič zlého nerobí, zeleniny na tony. A grilované???? Mäsko môžeme dosýtosti. Ak mám chuť na sladké, tak to riešim orieškami a ovocím. Ešte som nezhrešila, ani horkou čokoládou. A napr. v sobotu sme boli v McDonalde a ja som tam musela vyzerať ako cvok, tehotná si pýta šalát a ešte bez dresingu a ešte som sa aj opýtala, či tam nedali nejakú zálievku, ckr a tak. 😀 😀 😀 😝 A po obede, že 5,1. 😀

gilmorka
12. apr 2010

Co som nasla tabulku so sacharidmi na webe na ceskej stranke o tehotenskej cukrovke, tam bolo, ze 100 g varenych zemiakov ma asi 14.8 g sacharidov. A ked si k tomu dam len maso, a na obed mozem 60 g sacharidov, tak to potom mozem vcelku dost zemiakov, nie? Ci podla vasich tabuliek maju zemiaky viacej? A varena ryza tam ma 27,6 g.
Tu je ta stranka
http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...

Ja idem v sobotu na svadbu, to bude teda riadne odriekanie 😖

lenocka84
12. apr 2010

no tak ja uz ziadne sacharidy nepocitam
uz som sa napocitala a naplakala dost
trpela som hladom kvoli tomu, a uz to nemienim riesit

teraz su vysledky ok, zjem fakt takmer vsetko, ale s mierou a je to fajn

gilmorka
12. apr 2010

lenocka84 je fajn, ze si mozes zmerat, co ti to robi v krvi. Potom aj vtedy, ze ked zjes aj viac, ale krv je ok, vies na com si. Ja bez glukomeru len tipujem a je to na nervy, lebo v moci si to robi co chce,papieriky mi zelenaju, asi aj podla toho kolko toho vypijem a ktovie, mozno v krvi ten cukor ani az tak zvyseny nemam. Ved uvidim zajtra, ci budem mudrejsia.

dominikaa
12. apr 2010

ahojte kocky,tak ja som bola na ten test dneska,a som z toho riadne nestastna,pretoze som to vyvratila,uz ked som to pila tak ma natahovalo ale vydrzala som,potom ma pichla po hodine a doniesla som moc,a vravela ze o hodinu zase no to som uz nevydrzala teraz neviem aky je postup dalej druhy krat sa uz asi nejde vsak?Ona mi uz k tomu nic nevravela ☹

lenocka84
12. apr 2010

gilmorka ale dolezite je nebyt v strese

dnes som glukomer vratila, lebo odchadzam do svojej dr., uvidime co novy dr povie

syraell
12. apr 2010

gilmorka
brambory nejsou az takovej problem. Kdyz si je delam podle tabulky z poradny, je to takova porce, ze se s masem ani neda snist🙂
Jinak vyborna vec je Nutricni vaha. Stoji stejne jako klas. kuch.vaha a staci do ni natukat kod potraviny a vypocita sama obsah cukru...Moc jsem tomu neduverovala, ale kdyz to doporucujou primo v cukr. poradne, tak jsem do ni sla.
Jsem s ni moc spokojena. Jediny problem je, ze tam jsou cizi potraviny a nektery nase zase chybi, ale na ty bezny veci to bohate staci...

emers
12. apr 2010

ahoj holky,
taky se přidávám, už 3 týdny se taky potýkám s dietou a teď nově měřím, ale mám si dělat jen ty glykemický profily - 1 velký a 1 malý a dle toho se uvidí co dál. Občas se změřím i jen tak, hodinu po jídle. Byla jsem šoklá z toho, že jednou mi po 1 hodinu po večeři vyskočila hodnota až na 9,4 a to jsem měla dietní jídlo - těstoviny se zeleninou a šunkou.
Dneska jsem se změřila po obědě, brambory dle tabulky, o něco méně a maso a zeleninu a měla jsem přesně 7,0 a to 1 hodinu po jídle.
Snažím se to dodržovat, co mi zbývá, ale byla jsem zvyklá mezi jídly uzobávat právě sladkého, tak má teď docela mezi jídly hlad. 🙄 Na to, že jsem přibrala za celé těhotenství 4 kila a to jsem se cpala jak nezavřená, teď držím dietu, tak se bojím, že už nepřiberu. Ale hlavní je, že mimi je prý zatím dle tabulek, tak si bere asi co má a přitom teda ani není naopak velké.
Bojím se na druhou stranu těch ketonů v moči, když se hladoví, já teda nehladovím, ale nevím zda mi to takto stačí, abych naopak nedělala něco blbě tím, že to dodržuju. Jsem hubeňour a nechci mít zas podměrečné miminko, tak moc nevím jak to mám vyvážit 😔 Uvidím co dál, snad to bude ok.
Přeju všem ať to máme co nejdřív za sebou, hlavně ať pak už můžeme glukometry vrátit 😝 a máme hlavně zdravá mimča!

mamina
12. apr 2010

Emers,glykémie právě nejvíc zvedaj(aspoň mě) pečivo a těstoviny.Tak dietní to zase není,jak si myslíš.Pokud jsou z pšeničný mouky,ty nejlevnější na krámě,obsahujou složitý cukry,který sice nejsou sladký,ale tělo je dýl a hůř odbourává.Co se týče zeleniny:bacha na cibuli!Je,mrcha,sladká jako blázen!Taky hrášek,mrkev,kukuřice...Zvláčť sterilovaný v plechovce ve sladkokyselým nálevu.Ani Ti to nepřijde,že by tam toho cukru mohlo bejt moc,ale je ho tam až až...
Pokud máš hlad mezi jednotlivejma porcema,je to ŠPATNĚ! Ty nesmíš mít hlad!Prostě nečekej,až budeš přesně 3 hodiny po jídle a najez se o chvilku dřív.Nebo si mezi jídlama vezmi třeba půl banánu nebo půl hrnku mlíka,nebo kousek celozrnného pečiva...(pozor na moc tmavý pečivo-může bejt dobarvovaný karamelem!)
Co se váhy týče,nedělej si s tím starosti.Já mám kilo a půl dole. 😉 😀 A přesto prý malej vypadá tak o týden větší... 😅

syraell
12. apr 2010

Nám teda tvrdili, že mezi jídli nesmíme ani ťuk...Taky mi to dělá docela problémy, ale co se dá dělat.
Gynekoložka mi zkrátila intervaly kontrol, aby mohla kontrolovat, jestli mimčo neroste víc, než má. Délka kostí je genetická věc, na špatně léčenou cukrovku ukazují větší tkáně - bříško apod. Takže snad moc neporostem...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre