Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

bodka.21
19. apr 2010

gilmorka: veď preto, že aj bez cukru je to výborné to budem robievať aj po tehotenstve 😀 . Ja som nikdy nemala problémy s nadváhou, skôr naopak 😝 ale tej cukrovke sa chcem vyhnúť kilometrovým oblúkom! Pozerám, že máme rovnaký termín 😉
syralel : Bohužiaľ je to tak ☹ mne dnes tiež určite skákal cukor (len som ho nemala kedy odmerať), ale už je stres za mnou, pôjdem sa napapať 😀

jan12
19. apr 2010

Dievcata, dostali ste glukomer na predpis, alebo sa da kupit aj v lekarny bez predpisu.

bodka.21
19. apr 2010

Mne ho požičala doktorka.

syraell
20. apr 2010

jan12
dostala jsem ho v poradne - zapujcka. Jeho cena je pry kolem 5000Kc...

ewulin
20. apr 2010

Ahoj, mně ho taky půjčili na diabetologii-do další kontroly, tam se rozhodne co dál.Jinak odedneška měřím jen jednou denně po jakémkoliv hlavním jídle-tak se mi třeba zahojí ty rozpíchané prsty 😀

jan12
20. apr 2010

Ahojte, vcera som sa bola informovat v zdrav. potrebach na glukometer - cena 3000 Skk, tak na 3 mesiace si urcite kupovat nebudem.
Dievcata poradte co si davate na olovrant a druhu veceru. Ja som vcera vecerala o 18.30 - grahamovy rozok s ramou a hyd. sunkou + uhorka a redkvicka. O 21.00 ma chytil hlad, len potom som sa napila vody a zaspala som. Rano o 5.30 mi krutil zaludok od hladu, a ked som vstala o 6.00 a bolo mi zle od hladu na odpadnutie, prve co som urobila zjedla biely jogurt aktiviu a grahamovy rozok a potom este jeden rozok s ramou a zeleninou. Dufam, ze som to nepokazila, lebo mne nepozicali glukomer. Je mi do placu - dufam, ze si zvyknem ☹
Dnes mam na obed francuzke zemiaky 250g, ako mam v tabulkach + zelenina a na desiatu jablko, ale neviem co na olovrant, ked mozem jedno ovocie denne 😒
Lekarka mi to rozdelila ranajky 6 SJ, desiata 2SJ, obed 6SJ, olovrant 1SJ, vecera 6SJ - druhu veceru mi nedala ☹

berucka
20. apr 2010

jan12, asi nebude vsetko ok, ked Ti rano bolo od hladu zle. Podla mna by si mala mat aj tu druhu veceru! Vsade sa pise, ze je to dolezite, aby si neupadla do hypoglykemickeho soku, takze by si mala zjest nieco, co vylucuje cukor pomaly, ako napr. pecivo. Dva grahamove rozky na rano je zase podla mna vela. Ja by som si mohla dat tak polku jedneho, aby som bola v norme 😒 Inak, na desiatu a aj na olovrant jedavam bielu aktiviu bud s jahodami alebo s kiwi (dva ks kiwi do jedneho jogurtu alebo 6 ks jahod). Mozes si k tomu dat pripadne zase kusok peciva, ale ja ho nepotrebujem. Ak mam napecenu dia-strudlu, tak niekedy namiesto jogurtu zjem kusok tej strudli. Mozes si este uvarit kakao (bez cukru a zajest s nejakym pecivom. Chce to len trošku fantázie 😉

jan12
20. apr 2010

berucka dakujem za odpoved, asi si potrebujem zvyknut, ked som bola na tom zatazovom teste, tak som ranajkovala 1 grahamovy rozok so syrom a sunkou a 2 kolaciky forneti a po hodine som mala 6,9. Lekarka povedala, ze to je dobre - musim sa zmestit do 7. Skoda, ze nemam glukomer. Budem ranajkovat 1 grahamovy rozok - rano som to nezvladla od strasneho hladu. Asi aj zaludok si musi zvyknut na mensie davky - este je chudak vsoku, ze malo dostava 😀
Ja to mam blbe, ze este chodim do prace ☹

berucka
20. apr 2010

Aj ja este chodim do prace, ale da sa to zvladnut, zvyknes si 😉 Obcas ma chyta debka, ked si predstavim, ze to takto budem musiet dodrzovat este viac ako dva mesiace. Cloveku uz niekedy dochadza fantazia pri vymyslani, ako by si tu stravu spestril. Ale potom sa zase nejak namotivujem, poviem si, ako je to fajn, ze sa musim takto zdravo stravovat, ze to urcite robi dobre mne aj tomu babatku 🙂 No aj tak sa už teším, ako si po porode doprajem nieco sladke, chutne, nezdrave 😉

ewulin
20. apr 2010

Berucka jako bych slyšela sebe...včera jsem manželovi říkala,že až porodím tak mi druhý den do porodnice donese obří zákusek(a to jsem sladké nikdy nejedla) a pak si objednám domů tu největší pizzu😀

ewulin
20. apr 2010

jan12:máme termín ve stejný den🙂, mně ho akorát koník spočítal a ještě jsem to nezměnila🙂 na 27.7.,ale podle doktora je to tak🙂

jan12
20. apr 2010

baby nerobte mi chute, cakam kedy bude 12.00, aby som sa mohla najest tej mojej malej porcie francuzkych zemiakov. O 10.00 som zjedla jablko a uz som hladna ☹
ewulin tiez som moc nejedavala sladke a teraz by som si strasne nieco dala, ale my to vydrzime 😀
A to som sa tesila, ze v tehotenstve trosku priberiem, lebo moja vaha pred tehu bola 50kg - a zasa mi nie je sudene pribrat 😠

jan12
20. apr 2010

ewulin ano budeme este spolu dietovat 3 mesiace 😝 , to je super aka nahodicka 🙂

ewulin
20. apr 2010

Jan12:přesně tak,já jsem vážila taky 50 kg před těhu a říkala jsem,že až budu čekat mimi, tak si klidně přiberu,že to zase pak zhodím,že miminku dopřeju na co bude mít chuť...tak chuť by byla,ale bohužel nemůžu☹...jooo a ve 12 to bude bájo, to jdu zrovna na obídek-ještě pracuju,tak codím k nám do jídelny,sice jak vidím jak všichni dlabou a já jen můžu malinko,tak mám chuť křičet,ale co se dá dělat, pro mimi všechno 😉

evitkamalicka
20. apr 2010

ahojte, dnes som bola na OGTT a nastastie v tomto tehu cukrovku nemam, som sa bala ze sa mi to zopakuje, lebo pri prvom som mala

bodka.21
20. apr 2010

Jan12 zo začiatku je tá diéta krutá, ale rýchlo prídeš na to, čo môžeš. Doktorke povedz nech Ti požičia glukomer, načo by si si ho mala na tých pár mesiacov kupovať. Inak, ja si niekedy dám na raňajky alebo aj olovrant plátky eidamskej tehly, do nej zakrútim plátok syra. K tomu ani nepotrebuješ pečivo. Syru a šunky sa môže zjesť viac, tak sa toho neboj 😉 K tomu ešte uhorku a vydržím nejesť tie odporúčané tri hodiny. Tak to skús 😉

emers
20. apr 2010

ahojte holky,
nedávno jsem tu psala...
mně dieta nestačila, ode dneška mám i inzulín, tak se s tím zatím sžívám 🙂
prý mám ale všechny hodnoty z krve a moči co mi brali výborné, jen prostě ty hormony placenty tak pracují, že prý i kdybych téměř nejedla, tak prostě mi to skákat bude, jsem případ, že mi jen ta dieta holt nestačí 😎
taky jsem si myslela jak v těhu přiberu, na začátku těhu 54 a nyní mám 57,5.
ale prý je důležitý jak přibírá mimčo a to přibírá přesně dle tabulkových hodnot, takže je to ok.
doufám jenom, že to bude fakt jen ta těhotenská cukrovka, samozřejmě by se mi nechtělo celý život držet tuto dietu a ještě si píchat - je to i náročné na čas, mně teď přijde, že nebudu dělat nic jiného než se babrat kolik čeho mám denně sníst a kdy si přesně píchnout a pak kdy přesně změřit a tak dále...
mám před sebou 10 týdnů, tak to člověk bere sportovně 🙂

tinka349
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaruska8
20. apr 2010

Ahoj Emers, neboj, po pôrode to bude určite dobré, treba tomu veriť. Pre mňa je naozaj zaujímavé zistenie, že všetky, čo sme tu, sme pred tehu boli naozaj chudučké. Podľa mňa to s tým má súvis, jednoducho je to záťaž na náš organizmus a po pôrode to bude OK. Ten inzulín ti nezávidím, ale verím, že si na to rýchlo zvykneš, drž sa!!

berucka
20. apr 2010

emers, vidím, že máme skoro rovnaký termín 🙂 Odkiaľ vlastne si, resp. kde budeš rodiť? Držím Ti prsty, aby si to s tým inzulínom zvládla! Tiež som zvedavá, čo mi budúci pondelok v poradni povedia. Už samotné dodržiavanie diéty mi príde dosť obmedzujúce a prísne ☹ Ale človek to všetko nejak podstúpi, veď nejde už len o nás, že 😉

emers
20. apr 2010

holky, díky, taky věřím, že to bude dobré... zrovna já jsem totiž veliký jedlík sladkého, tak bych si to pak nedovedla představit, no ale tak musela bych no 😉
a jsem z Brna a hodlám rodit taky v Brně 😀

jaruska8
20. apr 2010

Presne, nejde len o nás, ja si myslím, že sme tie najdisciplinovanejšie ,,cukrovkárky" . Lebo ja o zopár ,,ozajstných" viem svoje, človek je tvor, ktorý si rád užíva a veru sem-tam tomu alkoholu a sladkému neodolajú, ani sa im inak, nečudujem. 😉

berucka
20. apr 2010

Mne už sa v práci smejú, keď ma vidia v kuchyňke, ako si krájam ovocie do jogurtu, že aký som poctivec 😀 Ja som si práve o sebe nikdy nemyslela, že mám pevnú vôľu, ale teraz sa fakt prekonávam.

jaruska8
20. apr 2010

Berucka, ja tiež, pevná vôľa nie je práve mojou cnosťou. 😀 😀 😀 😀 😀

werunka21
20. apr 2010

Ahoj holky, mohu se k vám přidat? Taky mi byl včera zjištěn vysoký cukr. A jsem z toho docela špatná. Já vůbec netuším, co podle té diety mám jíst 😔 . Asi to chce trošku času a praxe, než se do toho člověk trochu dostane, tak snad to nakonec půjde 🙂

ewulin
20. apr 2010

Ahoj werunka21,nic se neboj to zvládneš,je to sice záhul,ale naučíš se...kolik můžeš mít hodnotu po jídle?A máš půjčený glukometr?

werunka21
20. apr 2010

Při tom krevním testu mi bylo zjištěno 11, ale něco na mě lezlo, tak jestli to mělo vliv. a pak u diabetologa 7,7 ale to jsem měla sladší snídani. Jinak si nevzpomínám, že by mi řekla lékařka nějakou hranici, jen jsem se dočetla, že by to nemělo být větší než 7,8. Glukometr půjčený mám, ale prý se mám změřit jen jednou týdně (pokud jsme si dobře rozuměli, ale myslím že to fakt bylo 1x týdně)

ewulin
21. apr 2010

weru.7,8 je slušná hranice,já dostalanařízeno 7 a při testech jsem měla jen jednu hodnotu špatnou (9,5)...ta dieta se dá vydržet,akorát mně třeba trvalo 5 dnů, než si tělo zvyklo na to,že toho jídla je méně-měla jsem pořád hlad, teď už to tak není...už se držím, dokonce snídám jen salát,protože ráno mám ty nejhorší hodnoty a je to ok...teda zatím,kontrolu mám 5.5., tak jsem zvědavá co mi řekne dr...kdy máš kontrolu ty?

werunka21
21. apr 2010

ewulin: Já mám kontrolu 3.5. Možná až při ni mi stanoví nějaký limit jak uvidí, jak reaguju na tu dietu a tak. Uvidím, taky jsem zvědavá

ewulin
21. apr 2010

Weru a musíš si psát co jsi jedla a hodnoty po jídle?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre