Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werunka21
16. máj 2010

Tak jsem si místo 4j inzulinu vzala nechtěně 6j. oběd nic moc, no snad to se mnou někde nesekne 😨 Stalo se vám to některé?

syraell
16. máj 2010

mollyweasley
no vidis a me dr. Moravcova radila, ze bile pecivo je nejlepsi, protoze je tam jistota, ze neni nicim barvene...
Se snidani mam problem, takze mi ji treba rozdelili na 3 krat 20 po dvou hodinach. Jim ale jenom dvakrat 20, tu treti vypoustim a rovnou obedvam...

mollyweasley
16. máj 2010

Syraell, bílé pečivo (a i to barvené) má prý stejně sacharidů, jako celozrnné, ale křivka po něm strašně rychle roste nahoru a pak klesne a je po něm zase hlad. Kdežto celozrnné se uvolňuje postupně. A je fakt, že teď jsem asi týden jedla jakýsi kovářský chleba, ne úplně stoprocentně celozrnný a snídaně jsem měla hrozné, včera jsem opět najela na ty balené celozrnné půlkilovky, co pomalu ani nejdou pokousat, jak vůbec nejsou vykynuté a je to fakt rozdíl (v chuti horší a v glykemii lepší 🙂 )
Doktor mi řkal, že když si nejsem jistá složením (třeba u nebalených chlebů), mám vzít sójový nebo grahamový rohlík a počkat, až narazím na něco bezpečného. Samozřejmě bílé pečivo si můžu vzít taky, ale celozrnného víc a navíc i lépe zasytí. A určitě je zdravější 🙂
Ten chleba Vitastar, co prodávají v Kauflandu, je z 50% celozrnná žitná mouka, nic pšeničného, pak jakýsi kvásek a tak. Je extra trvanlivý, stojí od 16 do 25 Kč (podle druhu) a přemýšlela jsem, že tím, že není kynutý, že bude dobrý i na kojící dobu, dítě po něm nebude bolet břicho (aspoň doufám).
Jinak Moravcovou ti závidím, chtěla bych nebydlet na severní Moravě 🙂

Akorát rozdělení snídaně by u mě neprošlo, snídám v 9 a pak už rovnou ve 12 obědvám, na snídani ale těch 20 sním, takže to je podobné, jako u tebe.

syraell
16. máj 2010

mollyweasley
tak ja se drzim rady a glykemku mam v pohode. Rano pro jistotu pecivo vubec nezarazuju...Jinak tech 20 na dopoledne je docela malo ☹ Nebyva ti slabo?

werunka21
16. máj 2010

Já nevím, ale já bych řekla, že možná lepší i ten klasický chleba, jak už tady někdo psal. Já po těch různých celozrných i těch lisovaných, žitných atd. katastrofa a to třeba jen jeden krajíc cca 40g. A namazala jsem si přesně těch 70g bílého chleba s máslem, rajče a okurka a úplně v pohodě 😅 . Tak pak babo raď. Asi jak komu.

ducky
16. máj 2010

Mollyweasley tak chodím k dr. Moravcové a potvrzuji to, co psala Syraell. Dřív jsem jedla jen celozrnné pečivo, teď jsem přešla na klasické rohlíky, housky, Šumavu. Rozhodně jí věřím, je to jedna z největších odbornic na těhu cukrovku v ČR, takže když ona řekla bílé pečivo, tak jím bílé. Hlad po něm tedy nemám. Víc jím teda housky nebo rohlíky, ptž mě neba krájet chleba na tenké plátky abych se vešla.
Co se týká toho sladkého, tak to bys neměla vůbec a je jedno, že ti to nezvedá glykémii.

Holky co mají rády sladké, další typ je krupicová kaše bez cukru. 200 ml mlíka, 2 lžíce krupičky, trochu másla a na dochucení skořice a mlaskám si. Glykémka po tom krásná, měla jsem nějakých 6.2 tuším. 😉

ducky
16. máj 2010

Syraell na dopo sváču je to ale 30 gramů 😕 Mě to třeba vychází na bílý jogurt a 90 g banánu a po tom hlad nemám 😉

werunka21
16. máj 2010

Ducky, díky za tip, krupicovou kaši určitě vyzkouším, já ráda sladké 😀

ducky
16. máj 2010

Werunko to já taky 😀 Už mi jde huba šejdrem, ale držím se. Včera jsem si teda zase upekla štrúdlíček, tak aspoň něco 😀

syraell
16. máj 2010

Ja jsem taky vcera pekla strudl, je to spasa 😉 Krupicka je ale paradni tip - diky!

mollyweasley
17. máj 2010

Syraell, já na sacharidy počítám jenom pečivo, takže těch 20 gramů sním v chebu. Když k tomu třeba přidám dvě rajčata a půl okurku, určitě se mi ty sacharidy o něco zvýší, ale vážením zeleniny se nezabývám (pokud to není mrkev nebo kukuřice, ale tu ani nejím). Doktor neměl výhrady a říkal, že zelenina je jediná věc, kterou můžu jíst i v té tříhodinové pauze mezi jídly.
Dopoledne mi slabo není (hnípu doma, energie moc nevydávám), ale je fakt, že za tři hodiny už se na oběd hodně těším. Pro mě je ale dopoledne jenom období tří hodin - od devíti, kdy snídám, do 12, kdy obědvám.

Ducky, tak díky za info ohledně toho bílého pečiva, dneska se toho mojeho frajera zeptám, jak to tedy je. Už minule jsem Moravcovou argumentovala, když se na mě škaredě díval, že jím ovoce odpoledne a ne dopoledne, když ale uslyšel, že to tak radí Moravcová, sklapl 🙂 Pro mě by to třeba znamenalo na snídani zapečený toustíček s šunčičkou a sýrem! No holky, hned mám lepší náladu 🙂
Nepotěšilas mě ale s tím sladkým...proč bych ho jíst neměla? Chápu, že sladké není žádné terno pro nikoho, ale fakt to tak moc vadí? Sestra mi říkala, že si klidně můžu vzít kousek dobré čokolády, že můžu třeba jednou denně něco osladit - ideálně glukopurem.

A jinak - na štrůdl mám chuť už od chvíle, kdy jsem ho četla na těch stránkách 🙂 Zkoušela jsem na oběd i jablečné knedlíky (akorát jablka smíchaná s moukou, uvařená) a taky super. Třeba na oběd. Měla jsem chuť na tvarohové ovocné knedlíky, ale nebyl doma ani tvaroh ani jiné ovoce, než jabka, tak jsem ten recept uvítala s nadšením 🙂

luckaa
17. máj 2010

Ahoj holky,mám takový dotaz,když jsem čekala první dítě na po testech na cukr mi po hodině vyšlo víc,než je povolené a po dvou hodinách byl výsledek už v pořádku.V závěru znělo,ještě normální nález.Narodila se mi holčička 4kg.

Teď čekám druhé miminko a četla jsem článek,že už když je překročena jedna z těchto hodnot,jedná se o těhotenskou cukrovku,tak teda nevím,mám jiného lékaře a ten se mě ptal,zda jsem v prvním těhu měla cukrovku vzhledem k porodní váze,řekla jsem,že ne,ale teď teda váhám,mám ten výsledek z cukru doma(lékař mi je po těhotenství dal),jestli se mám zmínit.Jak vy to máme,měli jste zvýšené všechny hodnoty,nebo stačila jen jedna a diagnostikovali vám cukrovku,díky moc.

mollyweasley
17. máj 2010

Já jsem tuším o jednu desetinu překročila hodnotu na lačno, další krev nám brali až rovnou po těch dvou hodinách a to jsem byla v normě. Nevím, jaký je rozdíl mezí tím, když mám zvýšenou lačnou glykemii a tím, když mám zvýšenou až po vypití, nikdo se neobtěžoval mi to vysvětlit a podle normální cukrovky se prý řídit nemám, že je jiná, než těhotenská.
Pokud bys šla na testy u nás, tak by ses nedozvěděla, jestli máš po hodině něco zvýšeného, dali by ti akorát výsledky po dvou hodinách a ty bys měla dobré. Doktorovi se klidně zmiň, kdyžtak tě pošle na testy dříve, než ve 25. týdnu.

luckaa
17. máj 2010

No,já měla hodnoty,nalačno,4,59 po hodině od vypití roztoku 9,32 a hranici tu mám uvedenou 8,00 a pak po dvou hodinách 6,55.Koukala jsem tu na odkaz o té cukrovce,co tu holky dávaly a je tam právě psáno,že už při překročení jedné hodnoty se jedná o cukrovku.Radši to doktorovi ukážu.

ducky
17. máj 2010

Mollyweasley zeptej se 😉 A já taky klidně jím ovoce dopoledne a někdy i odpoledne. Nevím, co bych furt svačila 😝 Pečiva moc taky škodí, takže co.
Povolená ze sladkého je kostička hořké čoko s obsahem kakaa nad 70%. A pak teda ten nesladký štrúdl a tak. Jinak nic. Dodáváš miminku moc cukru a ten rychlej je fakt špatnej. Tak to vydrž, až porodíš, dáš si pořádný kus dorta 😀
A nesladila bych ničím, dr. Moravcová říká, že u těch umělých sladidel není prokázáno, jestli to nemá vliv na plod. To víš, tak jsme se jí ptaly i na dia výrobky a tak a nic nám nepovolila, kromě té čoko 😀

Luckaa již v prvním těhu jsi měla těhotenskou cukrovku a teda ještě že to dopadlo dobře. Určitě to lékaři řekni. Myslím, že všude by se měli zjišťovat všechny tři hodnoty, ta po hodině je skoro důležitější než ta po dvou. Jinak ta hranice je 8,8. Já měla taky zvýšenou jen tu po hodině, měla jsem 9,2 a cukrajdu mám ☹ Na lačno i po dvou jsem byla naprosto v pohodě.

luckaa
17. máj 2010

Ducky díky moc,no mě bylo teda tu hodinu dost blbě po tom vypití toho nápoje.Seděla jsem u otevřeného okna a lokala čerstvej vzduch.Hrůza.Já byla na těch testech před třema rokama a to ta hranice byla jen 8,00 po hodině,teď už je 8,8.Každopádně díky a zítra jdu do poradny a doktorovi to řeknu.Naštěstí malá v pořádku,ale když si pomyslím,co se mohlo stát,brrr.

mollyweasley
17. máj 2010

Ducky, já do poradny hlavně musím nejdřív zavolat, jestli tam doktor dneska je, jestli se vůbec přes vodu dostal do práce a pokud ano, tak jestli neodjel dřív, zavírají nám tady všechny mosty, chtějí rozdělit Frýdek od Místku, o vesnicích nemluvě. Manžela mám v Ostravě v práci a pořád nějak nejede domů, začínám být zoufalá. Jestli vypustí Šanci, tak se zaplaví i ten poslední most, po kterém by mohl dojet domů a pak se obávám, že bude muset chlapák nocovat u svých rodičů...klidně i do konce týdne. Kam se na tohle hrabe jedno jabko na odpolední svačinu 🙂
A to si teda piš, že se po porodu napráskám! Mamka už ví, že mi musí přinést arašídovou Nugetu, takové oplatky typu Miňonky z Billy (je toho úžasný 250 gramový sáček), nějaké čokoládíčky, rumové pralinky 🙂 No, uvidíme 🙂
Ze sladkého jím akorát ovocný jogurt napůl s bílým (ten mám povolený), začínala jsem pár sušenýma švetkama, pak přešla na Bebe sušenky...tím, že jsem sladké hooodně omezila a ze začátku teda nejedla nic krom těch meruněk, tak na sladké nemám ani moc chuť (jenom když jdu hladová do obchodu). I ten ředěný jogurt by šel klidně zředit ještě víc 🙂

syraell
17. máj 2010

mollyweasley
holka, jses diabetik, to je prostý vysvětlení toho, proč nemůžeš jíst sladký 😉 U klasických diabetiků sem tam nějaký prohrešek projde, ale tím, že ho jíš při gestačním diabetu ohrožuješ svoje dítě! Mimochodem - to jsou slova dr. Moravcové 😉
Neblázni, těch pár týdnů zas taková oběť neni a po porodu si to můžeš vynahradit prakticky hned, tak proč riskovat? Zkrátka to neřeš a sladký vypusť 😀

syraell
17. máj 2010

luckaa
určitě si to nenech pro sebe...Já to měla podobné, mě ale při prvním testu nezjistili vůbec nic a Kuba se narodil 4550...navíc podle fotek, co ukazujín v poradně - tipický dítě se syndromem neléčenýho diabetu. Taky jsme měli od mala velký problémy s játrama - novor. žloutenka přetrvávala až do půl roku! To je taky jeden z příznaků neléčené cukrovky...Takže testy nemusí být vždycky úplně průkazný. Teď už to máme poziotivní a víme co se může stát a rozhodně nic nehodlám zanedbat, to za to nestojí...Držim palce!

mollyweasley
17. máj 2010

Syraell, řeším to, bo mi to nedá spáááát! 😀 Jediné, co mě těší, je fakt, že nebudu přenášet, takže by se teoreticky doba těhotenství neměla prodlužovat 🙂 Jinak jsem ale četla článek od jedné holky, co taky chodila k Moravcové a ta to měla tak, že ráno nesměla jíst skoro nic, jak jí lítala hladina, ale když večer nesnědla půlku čokolády, tak v noci kolabovala.

Co se týče tvého prvního těhotenství - uvažovala jsem vždycky, že když někomu ve 25. týdnu vyjdou testy třeba těsně pod hranici, tak to není uznané jako cukrovka a neřeší se a maminka do sebe vesele cpe sladké horem dolem. Postupně se jí to ale zhoršuje, takže když si každý den dá zákuseček nebo čokoládku, může si po něm ve 35. týdnu klidně naměřit glukometrm vysoké hodnoty...o tom to podle mě je - diabetici mají zákaz sladkého, váží si jídlo, udržujou se v normě. Maminka obecná, zdravá, se klidně nacpe sladkého, ale glukometr jí nikdo nepůjčí, aby si vyzkoušela, jestli třeba nemá dvakrát denně hodnoty přes 10.

luckaa
17. máj 2010

Holky díky,zítra jdu do poradny a dám vědět co mi na to můj nový doktor řekne.

emers
17. máj 2010

luckaa: já měla taky zvýšenou jen tu jednu hodnotu a to tu po té první hodině a už mě brali a je fakt, že se mi to zhoršovalo postupně až jsem na inzulínu, kterej mi musí zvyšovat. Kdyby mi ovšem dělali jako některým holkám ty testy jen nalačno a pak po dvou hodinách, tak jsem v normě pro ně (a přitom nejsem). Je to zajímavý, že?! 😝

holky, já myslím, že důležitý je hlavně taky to rozložení jídla během dne, aspoň mně to pomohlo to dodržovat ty odstupy.
sice to znamená vstávat brzo, ale při svých málo kilech a velkém hladu 😀 jsem ráda, že tak nevynechávám dopolední sváču.
prý by se neměla vynechávat a zároveň by mezi snídaní a obědem mělo být rozmezí 5-6 hodin Já jím teda podle vás o něco víc rozhodně, protože jsem měla hlad a ten mít nemám. Ale taky si to asi "můžu dovolit" když jsem na inzulínu. Protože jsem ještě zhubla (mám jen 2 kila nahoru od počátku těhu (55-56kg), tak mi přidávají inzulín a mám se "pořádně" najíst. Musím říct, že i když jím víc a rozhodně překročím o trochu i těch 300g sacharidů (povoleno dr.), tak hodnoty se mi naopak zlepšují, tak doufám, že jsem ten případ komu inzulín pomáhá a jak se někde píše, že se to od 36. týdne u někoho zlepšuje, tak doufám, že by to mohl být můj případ, no snad 😉

emers
17. máj 2010

jo a to pečivo střídám, to mi přijde takový optimální, snažím se nejvíc doopravdy celozrné a pak i obyčejné-bílé. Rohlíky teda vůbec, ty mi přijdou nanic výživově.

luckaa
17. máj 2010

Teda holky,to je teda dost zvláštní,mě při tom doktor nedal ani žádné omezení,dietu,prostě nic.Ten lékař už zemřel a teď mám nového doktora,jsem zvědavá co ten mi teda na to zítra řekne. 😖

luckaa
17. máj 2010

emers a jakou jsi měla tu hodnotu,jestli můžu vědět?

Mě totiž překvapuje to,že před těma třema rokama tam byla hraniční hodnota po hodině 8,00(teď je 8,8) a přijde mi teda,že překročení o 1,32 je docela značné.Mluvím o době před třema rokama.

emers
17. máj 2010

luckaa: 9,6 po té hodině...

ducky
17. máj 2010

Molly tak snad máš manžela doma a poradnu vyřešíš 😉

Luckaa uvidíš, co ti řekne nový dr., ale fakt mu to řekni. On tě i možná pošle na testy dřív, ptž u těhulek, kde byla cukrajda již v prvním těhu ( i když ti jí vlastně nediagnostikovali) se ten test v těhu opakuje snad třikrát a ten první se dělá už v prvním trimestru.

Emers souhlas, taky nevynechávám svačiny ani večeře, páč jinak bych měla hlad. Já teda 2x přeložený vítr nejsem 😀 , ale taky stále hubnu. Od začátku diety mám dole už 4 kg. Jako ne že by mi to vadilo, když vím, že je malej v pořádku, tak jen ať hubnu. Mi to neuškodí. 😝 😀 Každopoádně jsem teď zjistila, že se mi to taky asi zhoršilo, ptž od začátku diety snídám jednu housku s máslem. Dřív prošla tak s 6,8 a dneska 7,3, čili přesně limit. Budu se muset zeptat zítra v poradně, až jim budu hlásit hodnoty. Jen prosím při jakých hodnotách ti nasadili inzulín?

werunka21
17. máj 2010

Hlásím, že krupička bez cukru (kolem dokola jedna jahoda a půl kiwi) výborná!!! Troufám si říct, že ještě lepší než s cukrem 😀 . Sem s dalšími tipy na sladká jídla 😀 .

Ducky, inzulín ti nasadí pokud ti hodnoty přesahují i přes dodržovanou dietu. Já už mám zvýšeno na 8-5-6 a je to měsíc co mi zjistili cukrovku. A pokud 8j. ráno nepomůže můžu si zvýšit až na 10j. A stačilo jak jsem měla hodnoty na hranici a hned jsem dostala inzulin.

syraell
17. máj 2010

ducky
tu ranní glykemku ti možná rozhazuje máslo - mléčný výrobky po ránu prej můžou dělat dost paseku - neví se ale proč...

ellysa
17. máj 2010

jej baby s tou krupicou ste ma potešili, ja mám doma dokonca nejakú tmavú bio, kúpila som si ju predtým ako mi zistili cukrovku a odvtedy mám na ňu chuť, zajtra hneď urobím 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre