Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mimys
10. okt 2011

@gianni Já od prichodu z porodnice vubec nevim, jak na tom jsem, tak dietu drzim dal, jen jsem najela na muj drivejsi rezim, protoze jidlo pravidelne po trech hodinach fakt s mimcem a dvouma dalsima detma v domě fakt nestiham. Jen po prichodu z porodnice jsem zahresila, kdyz jsem si vzala pri klukovy oslave narozenin kousek cokoladovyho dortu. Od te doby jim dietne, ale nepravidelne... v ramci rezimu rodiny.... jednou obed ve 12, jednou ve 2, v meziletu nejkaky to jablko, jako ze svaca... kdyz se povede večere v 6, dobrý, když ne, tak v 8 ... jinak to bohuzel nejde... neni to dobrý, ale když neni glukometr tak na me alespon z displeje nekouká žádné číslo 😀 žádný stres 😀 ale netesim se na ten test po tom šestinedelí... to budou nervy, teda....

callex
10. okt 2011

@vika34 krasne hodnoty mas.ja si ten cukor davam len do ranneho caju a potom uz cely den...tak si myslim ze to velku sarapatu nemoze urobit.vcera som pozerala na glukomer ako puk..pred vecerou 5.0 po veceri 3.8.

skeptik
10. okt 2011

@callex Skus si ten cukor do ranneho caju nedat, radsej si ho daj hocikedy inokedy. Daj si na ranajky hlavne bielkoviny, trebars platok celozrnneho chleba so syrom nejakym plnotucnym, a potom hodinku pockaj, odmeraj si cukor a o hodinku neskor si daj trebars ten caj s cukrom a nejaku vydatnejsiu desiatu aj s ovocim a po hodine uvidis, ze ti to z tak nevyskoci.
Alebo si hned ako vylezies z postele daj jednu mozarellu (taku makku) a nic ine, len trebars rajcinu a o tie dve hodinky sa "normalne" naranajkuj.

Rano ti to stupa kvoli kortizolu - je to prirodzena vec, len to babo toho teraz vylucuje 10x tolko, nez dospely clovek, tak preto "nestihas".

callex
10. okt 2011

@skeptik aha takze takto nejako mam oklamat telo..vyskusam co to urobi.dam si na ranajky teda ovocny caj bez cukru lebo ranajkovat nasucho teda neviem.to by mi neslo ani dolu krkom..to sa hadam smie.a moj ranny starter cierny caj si dam o hodku dve.

ilonne
10. okt 2011

Ahojte, tak hlásím Anežku, 5.10.2011 v 14.24, 3130g, 49 cm, nakonec bez vyvolání, začaly mi kontrakce dřív - bohužel křížové a užila jsem jich 30 hodin než jsem se otevřela a mohla jít rodit. Pak už byla za 6 hodin na světě.

lussy211
10. okt 2011

Baby čo ste mali s tým cukrom problémy, aké ste mali príznaky??

katusskaa
10. okt 2011

@skeptik vdaka za vysvetlenie preco je to rano vyssie. ja mam cez den pred jedlami v pohodicke do 5, teraz napr som nestihala dojst domov, tak pred obedom 3,9🙂) ale rano je to nalacno 5,6; 5,4; raz bolo aj 6. a to mi skvrka v bruchu pritom. tak uz aspon viem preco.

katusskaa
10. okt 2011

@lussy211 ziadne, ved to:( ale ja som to mala uz pri prvom, pri synovi, na odbery som chodila do nemocnice, glukomer mi domov nedali, merat doma je lepsie. ale da sa to, uvidis.

dievcatam s novymi babatkami blahozelam🙂 a cim skor zabudnut na to ako vas potrapili a aj cukrovka nech je fuc 😎

lucy56
10. okt 2011

@erzulik ahojte tak aj ja uz mam po, maly sa narodil 4.10. o 14:40 a mal 3345g a 51cm, nemal z cukrovky ziadne nasledky,len mal zltacku tak sme boli 7 dni v nemocke, moj cukor ok a aj ja som po porode sice s vyvolavackami, nastrihom aj sitim ale pohoda celkom

skeptik
10. okt 2011

@callex
Ale daj si k tomu ovocnemu caju aj nejake jedlo - kusok syra plnotucneho, vajicko, proste hocico, len aby to nemalo vela uhlohydratov a ziadnu bielkovinu zaroven. Uvidis, ci si mozes dat aj platok chleba so syrom (ale nie druhy k tomu s lekvarom 🙂 )
Tym sa ti uz vyluci nejaky inzulin a rozbehne to.
@katusskaa
Pokial sa na tie ranajky dobre nastavis - t.z. zistis, co mozes a kedy, tak ak nemas silnu cukrovku (ono casom sa to moze zhorsovat este), tak by si mohla niekedy poobede si dat aj nieco "zakazane" - ale len ak budes mat hodnoty ok (v hodnotach ti neviem poradit, my mame mg/dl).

vika34
10. okt 2011

@callex
ja na raňajky pijem mlieko a nejakú celozrnnú žemlu so šunkou ,alebo salámom a s eidamon a hodnoty v poriadku aj vtedy ked som nepichala inzulin,ale pod 5 mám iba fakt nalačno,pred obedom alebo večerou mám aj 6 ,lebo ja do seba dávam tuším každú hodinku niečo,pod 4 som nemala nikdy ,a to tiež nie je dobré ,ked je to tak málo

vika34
10. okt 2011

@lucy56
@ilonne
gratulujem a závidím,že to máte za sebou

čítala som ,že ked máte cukrovku idete automaticky cisarákom a tu čítam ,že nie ,tak neviete ako to je

erzulik
10. okt 2011

@lucy56 gratulujem ja som mala vtedy mat termin porodu ale bolo to skor, hlavne ze je vsetko OK

adetka
autor
10. okt 2011

@vika34 ja som aj pri prvom tehotenstve mala GDM a nesla som cisarskym... zalezi od velkosti babatkaa hroziacich komplikacii... jedine co mi prizvukovali bolo, ze s GDM nesmiem prenasat...

vika34
10. okt 2011

@adetka
ja by som bola najradšej ,keby mi indikovali cisársky,ja som aj dcéru mala cisárskym,takže viem do čoho idem

majkl81
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
callex
10. okt 2011

@ilonne @lucy56 gratulujem k detickam a ze vsetko dobre dopadlo.zelam vela zdravicka a stasticka.
@lussy211 ja som nemala ziadne priznaky...vecsina bab ich nema pri tehu cukrovke zisti sa to tym zatazovym glukozovym testom.
@skeptik ja mam z tych nazvov (sacharidy,bilekoviny,uhlohydraty...) taky gulas ze najradsej by som ani nejedla. 🙂
@vika34 ak je babetko pri GDM ok nie je velke nemusi byt cisarsky..ale ty ho mas vecsie plus vek myslim ze cisarsky vybavis hravo

lucy56
11. okt 2011

@vika34 vraj ked je dobre kompenzovana cukrovka vobec to nie je indikacia na cisarak, ja som mala aj miernu peeklampsiu a napriek tomu som porodila prirodzene

gianni
11. okt 2011

baby gratulujem k bábätkám 🙂
ja som mala hádam najmenšie bábo,včera sme boli u doktorky tak už máme 3 kg pomaly priberáme,dnes po ranajkách(2 sucháre s maslom ,hemendex a zelenina) 7,1 tak žiadna sláva diéta stále rovnaká ved vážim 53,5 kg,taká chudá som ešte v živote nebola(len brucho mám 🙂 )

micicka
11. okt 2011

ahojte kočky 🙂
už som tu medzi vami dosť dlho nebola 😒 ja s cukrovkou celkom ok, aj keď priznám sa, niekedy zhreším, ale vtedy radšej nemeriam 😀 ale tak viem, že to nie je dobré a preto si radšej dávam pozor. inak sa držíme celkom dobre, na včerajšom sone nás "odvážili" a máme 3kg a sme o týždeň väčší 😉

vidím, že s detičkami sa to tu riadne rozbehlo - tak blahoželám všetkým maminkám a prajem im a detičkám hlavne veľa zdravia 😉

micicka
11. okt 2011

@gianni ty pokračuješ v diéte aj po pôrode? si mala cukrovku aj predtým? ja som totižto myslela, že po pôrode sa môžem pustiť do sladkostí 😀

gianni
11. okt 2011

@micicka hej to som si myslela aj ja že nabehnem na všetko sladké a doprajem si ale pravda je iná a hodnoty po pôrode som mala dosť vysoké že 10,11....tak mi zase nasadili diétu a uvidí sa že čo dalej,horšie sme na tom asi tie čo sme si pichali si myslím, ked by sa to neupravilo,proste by som mala nad 8 tak musím brať už lieky ☹ som z toho nešťastná a bojím sa že mi to takto už ostane,

micicka
11. okt 2011

@gianni moje zlaté, držím palce, aby sa to dostalo do normálu. ☹ ja som neplánovala po pôrode už vôbec merať, no ale radšej to potom ešte pár krát urobím..

icub
11. okt 2011

Dievcence, mam na vas jednu otazocku, kazali vam merat po hodine alebo po dvoch hodinach?
Ja som mala pred dvomi tyzdnami zaludocnu virozu, skoro nic som nejedla a acetonu som mala v moci na tri kriziky (fialove az hruza), tak mi moja diabetologicka kazala merat cukor po dvoch hodinach namiesto po hodine... a tam mi to vychadza ukazkovo. Ked vsak naaaaahodou meriam po hodine amen tma....

eyael
11. okt 2011

ahoj holky, dneska jsem byla na testech na cukrovku, vůbec nám ale neměřily hodnoty po hodině, jen první odběr na lačno a pak až po dvou. Je to vůbec k něčemu? 😒 Pak se ještě chci zeptat - asi tak po čtvrt až půl hodině od začátku pití se mi začaly třást ruce, jen mírně, sestrám jsem to ani neříkala, čekala jsem, jak se to vyvine. Po cca čtvrthodině to přešlo. Výsledky budu vědět až zítra odpoledne, ale jakou máte zkušenost vy, znamená to něco? Po cca hodině pak mimísek v břiše docela kopala a vrtěla se 😒

kaciatko81
11. okt 2011

ahojte
gratulujem k babatkam 😵
@micicka mam pocit, ze by mali po porode par mesiacov robit znova ogtt, ze ako sa to po porode upravilo
@icub ja meriam po 90min
@gianni velmi drzim palce
inak, ja mam na ranajky oskusane vlocky... vecer zalejem 2 kopcove lyzice vodou, necham odstat a rano tam dam citron, polku jablcka, orechy a v pohode 🙂

gianni
11. okt 2011

dík baby za podporu,zajtra mám volať na dia za výsledky čo mi brali krv ked som odchádzala z nemocky

@icub meriam aj merala som po 2 hodinách

@kaciatko81 takú kombináciu ovsených vločiek som ešte neskúšala,len s mliekom,ale teraz aj tak nejem kvôli malému ani orechy a ani citrón,hádam pozdejšie vyskúšam
dnes som trochu zhrešila,robila som pudingoše z lístkového cesta a pre seba 3 kesy bez cukru,na olovrant som si jeden dala ,odmerám po hodine,som zvedavá,miniem si už asi všetky prúžky,ale ked som zvedavá čo a kolko si môžem dovoliť,ináč by som sa chcela porovnať s niekým kto nemá cukrovku a zjedol by presne to isté že aký rozdiel by bol v hodnotách

kaciatko81
11. okt 2011

@gianni no jasne, vidis, to ma ani nenapadlo, ze potom nebudem moct ani orechy ani citron (aj ked minule som citala, ze nase klasicke vlasske orechy su ok) a vlastne asi ani med... ale myslim, ze sa to bude dat kludne aj len vlocky s jablckom, asi trosku ina chut, ale preco nie... mne diab dr povedal, ze nemam miesat vlocky s mliekom... a este si robim aj ovsenu kasu-vlocky do vody (pridavam si aj otruby, to je vlaknina) a uvarit a na to cerstve ovocie. ved porovnaj s manzelom 😉
a aby som nezabudla diabetolog odporucal skoricu, aktivuje inzulin

micicka
11. okt 2011

@kaciatko81 hej, hej, to viem, že do pol roka sa musí ten test zopakovať, ale aby som z nevedomosti ničila svoje telo pol roka no neviem. možno pár jedál zmeriam aj po pôrode a uvidíme, veď sa ešte zajtra spýtam u diabetológa.

gianni
11. okt 2011

@kaciatko81 tieto potraviny ako med,citron,orechy budem potom pridávať postupne ,ked bude trošku starší,bojím sa na začiatku
škoricu si zvyknem pridávať ked mám tvaroh s ovocím a práve mi tam chýbajú tie orechy čo som si zvykla dávať
ved som hovorila priatelovi že porovnám s ním ale že on má iné spalovanie a tak ,tak neviem
ja teraz užívam vlastne aj v tehotenstve som to pila,prírodnú vlákninu Psyllium lebo mám problém a vždy som aj mala chodiť pravidelne na wc
vločky len tie obyčajné však? no bola som zvyknutá na čokoládové zapekané mnam,teraz ich tlačí môj syn 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre