Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

siuzun
26. okt 2011

zuzka 17 skús si pozrieť môj album dala som tam tie naskenované fotky..... ak to nepôjde tak si ťa pridám medzi priateľov....

siuzun
26. okt 2011

@petrusew žáha ťa bude páliť čím ďalej tým viac. ja som si kúpila tabletky na žáhu čo mi odporučili v lekárni po dohode s lekárom. a keď to začne dám si a je to v pohode ale väčšinou je to večer... a je to hrúza... a ten cukor po 1 a pol hod si mala podľa mňa dobre..... veď hranica je 9 po dvoch hodinách...

callex
26. okt 2011

baby zacala som ranajkovat tie krekerbroty..zjem ich to jedno balenie je ich tam 5kuskov...ale ako za polhodinu neviem ze som nieco jedla a som strasne hladna.kolko ste toho jedli na ranajky?

llluckaaa
26. okt 2011

@miriam79 Od věku 25 let matky je test povinný (tedy samozřejmě ho můžeš odmítnout...), takže by tě na něj měl lékař poslat. Ideálně je testovat 24 tt, maximálně plus dva tři týdny navíc. Jestli tě na něj neposlal a blížíš se termínu, tak se určitě zeptej. Ty DIA testy se ne všude dělají každý týden a někde jsou dlouhé čekačky a nemusela by ses jim tam vejít.

katuska
26. okt 2011

@callex @adetka @llluckaaa Tak som bola včera v diabetolog. amb. kvôli tej cukrovke, a dr. sa zhrozila, ked som jej doniesla výsledky a tam len jedna hodnota....volala som priamo odtial mojej gynekologicke, že potrebujem aj hodnotu rannej glykemie nalačno a ona, že to oni nerobia!!!!!! A diabetologička s hrôzou v tvári sa ma opýtala, že či im tam ešte po podaní tej sladkej vody nikto neskolaboval.....ked nevedia počiatočnú hodnotu cukru.
Takže som si pekne včera kúpila glukometer a budem si pichať 3x do týždna do prstíka, aby som si zmerala cukor v krvi. Medzitým mám ocikávať papieriky ráno nalačno a 1,5 hod po jedle. Mám si rozložit jedlo na 6x denne (cca. po 30-50 g sacharidov), udržať cukor v nejakej stabilnej hladine, bez veľkých výkyvov. A môžem aj sladké, len musím si to rozložiť na menšie dávky, počítať cukry. Lebo vraj aj málo cukru je zle, potom sa vytvárajú tie ketolátky, ktoré tiež nejako blokujú inzulín.
Inak teta dr. mi povedala, že sa nemusím báť, že budem mať z inzulínu veľké bábätko, že ja ho budem mať veľké "vďaka" magnéziu, ktoré beriem 3x denne o 3 mesiaca kvôli tvrdnutiu bruška!!!!!! 😠

llluckaaa
26. okt 2011

@katuska Tak aspoň dr. na dia je rozumná 🙂 Tak držím palce při držení diety, hlavně na Vánoce 🙂

eyael
26. okt 2011

ahoj holky, tak jsem se rozhodla dneska zas měřit, do zítra nevydržím 😉 😎 ráno jsem měla 4,7 na lačno, po snídani po hodině jsem měla 6,9. Trochu jsem zhřešila větší porcí pečiva a plátkovým sýrem 😔 nestihla jsem nakoupit šunku. Ale pořád to ještě jde 😉

llluckaaa
26. okt 2011

@eyael Plátkový sýr se nemá? Dyk v něm nejsou skoro žádné sacharidy, tak by neměl vadit, ne?

eyael
26. okt 2011

@llluckaaa - nám v poradně říkali, že si nemáme dávat ke snídani žádné mléčné výrobky, protože zvyšují glykémii. Že si máme dávat mléčné výrobky a sýry až na svačinu. A musím říct, že když si dám ráno šunku mám lepší hodnoty než se sýrem, byť plátkovým.

llluckaaa
26. okt 2011

Aha, tak to jsem ještě neslyšela. Třeba na mlíko bych si pozor dala, ale tomu eidamu nerozumím. Já tu mám vzorové jídelníčky pro diabetiky a tam na snídani mléčné výrobky (i mlíko) jsou... Musím se na to poptat ve škole 🙂

llluckaaa
26. okt 2011

@eyael Aha, tak to jsem ještě neslyšela. Třeba na mlíko bych si pozor dala, ale tomu eidamu nerozumím. Já tu mám vzorové jídelníčky pro diabetiky a tam na snídani mléčné výrobky (i mlíko) jsou... Musím se na to poptat ve škole

adetka
autor
26. okt 2011

@katuska aspon, ze diabetologicka ma rozum

katuska
26. okt 2011

@eyael @llluckaaa ano to aj mne ta dia dr. povedala, ze v mlieku a mliečnych výrobkoch, v laktóze je tiež cukor, síce nie veľa, ale nalačno sa rýchlejšie vstrebáva, preto sa neodporúča mliečne na ranajky až na desiatu, alebo ich rozumne rozložiť v priebehu dňa. 🙂

katuska
26. okt 2011

@llluckaaa pritom podla tej stránky tehotenskacukrovka.cz, taulky sacharidov eidam nemá skoro vôôôôbec žiadne sacharidy 1g na 100 g. takže podľa mňa v pohode, hlavne ked to zajes chlebíkom, tak to podla mna už nie je nalačno a nemôže ti to tak zdvihnút cukor, to skôr ten chlebík 🙂

katuska
26. okt 2011

baby ja mam ešte jednu otazocku prosím. Mám tie papieriky (prúžky) DIA PHAN na kontrolu cukru v moči. Na krabičke sú najprv nakreslené: GLUKOZA žlté políčko - neg. a KETONY šedé políčko - neg. (tak vyzerá aj ten papierik/prúžok, ked je neocikaný.) A potom pri glukoze sú tie 4 do zelena sfarbené políčka s konkret. hodnotami a pri ketonoch 3 políčka od ruzovej do fialova s konkrét. hodnotami. Moja otázka znie, ked ocikám ten papierik/prúžok a nijako sa nesfarbi, znamená to, že nemám zvýšené hodnoty cukru a ketonov, čiže neg. výsledok. alebo som ten papierik zle ocikala? 😀 😀 😀
Dúfam, že A je správne. 🙂

gianni
26. okt 2011

@callex zase je to individuálne,ja si napr.nemôžem dovoliť viac ako 2 kusy a pravdaže ani neviem že som niečo zjedla,preto k tomu vela zeleniny

gianni
26. okt 2011

@katuska ja mám penta phan prúžky a ked je to v pohode tak sú sfarbené ako to prvé políčko,to vidíš či je to mokré teda či si to ocikala alebo nie,ja mám pod tým ešte že krv a hemoglobín a práve včera sa mi sfarbilo políčko na zeleno pri hemoglobíne čo som pred tým nemala a neviem čo to znamená

gianni
26. okt 2011

@cavik presne s tou cviklou , aj ja som mala málo železa ked som bola tehu tak som si varila cviklu a zistila som že mi to od nej poriadne dvíha cukor,tak teraz fakt človek nevie že čo si má dať,teraz si tak jednu malú cviklu nakrájam do šalátu ale nie na ranajky

eyael
26. okt 2011

@llluckaaa - pozor, klasická diabetická dieta je jiná než dia dieta pro těhule 😉 třeba se těhulím nedoporučují náhradní sladidla, i když klasický diabetik je může...

eyael
26. okt 2011

@katuska - na těch stránkách je také napsáno, že mléčné výrobky až na svačinu 😉 sami říkají, že neví, proč tak tomu je, když mají málo sacharidů, ale že prostě na snídani to rozhodí ten ranní cukr. Takže doporučují ráno raději nedávat.

eyael
26. okt 2011

@katuska - mmch chlebík na ráno je taky sacharid 😉 musíš si hlídat, kolik ho sníš a ne s tím ještě zajídat další sacharidy 😎

petrusew
26. okt 2011

@siuzun já mám reflux jícnu, takže mě pálí žáha téměř pořád, ale teď je to horší 😒 vím dobře, že to bude horší a horší. To i s tím cukrem tuším, že to může být horší..

kaciatko81
26. okt 2011

@katuska ja som bola na magneziu od zaciatku tehu, vlastne ho beriem standardne (teraz nie) a uplne v pohode, babatko si cele tehu drzi velkost podla tt, tak sa neboj
@gianni cvikla presne, chcela som ju kvoli zelezu, ale ked som videla ten cukor 😖
@adetka nebola si dnes na kontrole?

adetka
autor
26. okt 2011

@kaciatko81 v rizikovej poradni na Antolskej... zajtra nastupujem do nemocnice... chcu mi dat male davky inzulinu a nastavit liecbu pre vysoky tlak...

callex
26. okt 2011

@llluckaaa @katuska ja ked som nevedela info o tych mliecnych vyrobkoch na ranajky som si nakrajala 2-3platky nejakeho tvrdeho syru ..eidam gouda...a cukor mi vyskocil.ked som to vysadila isiel dole.

llluckaaa
26. okt 2011

@callex @katuska Já jsem jedla pokaždé ke snídani ovesné vločky, jogurt a půlku banánu (sacharidy přesně spočítané na povolenou dávku) a měla jsem to cca 5, 5 a když jsem si náhodou musela dát místo toho chleba se šunkou, tak mi to vyskočilo přes 9. Tak to fakt nechápu.

llluckaaa
26. okt 2011

@katuska já se dívám na složení výrobků sem, to je výborná databáze: http://www.stobklub.cz/databaze-potravin/

llluckaaa
26. okt 2011

@eyael to jo, jenže mně to právě nikdo neřekl ani při těhu dietě. Ale i na www.tehotenskacukrovka.cz to píšou, tak na tom asi něco bude. Mně přijde, že při těhotenské dietě se nemá skoro nic, a to co má, to člověka nadýmá nebo mu to nevoní ☹

petrusew
26. okt 2011

@llluckaaa mě spíš přijde, že každá těhulka to má jinak. Já si dala k snídani graham. rohlík s máslem, šunkou a sýrem a výsledek jsem měla 5,2.

gianni
26. okt 2011

@llluckaaa
@petrusew áno každý musí vyskúšať sám na sebe čo mu robí dobre a čo nie,mne napríklad bolo lepšie na ranajky ovocie s jogurtom ako chlieb s niečím

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre