Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
1. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa mně to teda neporovnávali a ani mě u nich neměřili, ani mi vlastně nedělali takový ten celkový profil, nebo jak se tomu říká, asi mi věřili, že poctivě dodržuji dietu a nekecám 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
1. nov 2011

@llluckaaa u mně tedy měří každý 3týdny, vždycky na lačno, pak hodinu po jídle a zbytek si měřím už sama...A za ten den si to píšu do průkazky. Možná tím že jsem už na diabetologii chodila dřív, tak je to třeba jiné...ale myslím si že tenhle postup dělá sestřička všem. A co tvoje dětičky a žloutenka,?

llluckaaa
1. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Žloutenku měly obě, ale nechodili je ozařovat a pustili nás "už" 6. den (kvůli císaři to dřív nejde), jenže se to doma pak rozjelo víc, tak jsme slunili za oknem (i v lednu...) a spravilo se to tak až ve 3 týdnech. Takže nic moc, radši si to nechat vyléčit přímo v porodnici.

maxkatka
1. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa o čekárně důchodců mi nemluv 😠 Včera bych tam jednu babu nejraději vzala něčím mezi vočima!!! Jako kecy typy: ježiši, tady je ale těhotnejch... to tady budeme čekat pěkně dlouho... kvůli nim.... proč je jako objednávaj zároveň s náma nemocnejma... ony nejsou přece nemocný, ony jen těhotný!!! a takový!!! Už jsem chytala z ní nerva a nejraději bych jí řekla něco od plic... ale nebylo mi dobře, tak jsem mlčela... 😖 Přitom sestra poctivě brala jednu těhuli, jednoho diabetika... na střídačku... a že nás objednávají dohromady? Za to my těhu snad nemůžeme, že... Jinak u nás to probíhá takto: Ráno jdeš rovnou na odběry (do osmi hodin ráno) - donést ranní moč a sestřičky Ti vezmou krev.... a pak máš dvě hodiny "čas" než jsou výsledky hotový... pak se teprve jde k doktorovi/ce. Nemusíš být po celou dobu v nemocnici... můžeš dojít za ty dvě hodiny a nebo nejpozději (nejpozději tak v jednu odpoledne - jsou tam do dvou). No a tam Ti to "vysvětlí" co a jak... Je u mě blbý, že jak vidí, že jsem obézní, tak mi prdlajs věří, že...

Jinak zátěžák se znovu provádět nemá... a ani po 28tt to prý už nemá smysl... ale to je asi názor od názoru lékaře... Mě to teda bylo řečeno jak to píšu...

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa týjo, jak jsi "slunila" i v lednu? Kolik jsi musela mít doma teplotu? Si to nedovedu přestavit... Malá byla na konci května a i tak mi přišlo, že vyslíknout jí a dát k oknu, tak se mi nachladí... Ale ona jí měla silnou, takže nás i vraceli do špitálu (ve středu nás dopoledne pustili, ve čtvrtek očkování a kontrola, v pátek ráno kontrola z krve a v poledne nástup zpět do špitálu do neděle na intenzivní fototerapii - 2 hodiny svícení, 1 hodina mimo a toto bylo celých 48 hodin v kuse...)

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Měla jsem jí v košíku a stěhovala po bytě za okna, kam šlo v té době nejvíc světla. A svlečená nebyla, dr. říkal, že to stačí jen na hlavu (asi proto taky trvalo tak dlouho, než se z toho dostala). Venku byly zrovna hrozný mrazy, plno sněhu a i celkem sluníčko, takže světlo kupodivu vcelku bylo. Hm, ty sis ten porod a šestinedělí fakt užila, co?

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa no za spoustu stresu si můžu sama... to druhé svícení už bylo ve špitále v pohodě... na šestinedělí mi ji prostě vzali a donesli jen na kojení... jinak jsme ji neviděla... ale na tom dětském odd. mi dali inkubátor na pokoj, návštěvy tam ke mě mohli kdykoliv... ač to byl klasický dvoulůžák, tak jsem tam byla sama... vše mi nosili na pokoj - já chodila jen na WC a do koupelny (a i tak jsme se musela furt desinfikovat, abych nechytla nic od těch malej prťat co tam ležely) a fototerapii jsem si "řídila" sama... teda dodržovala jsem stanovené hodiny... ale prostě už jsem jí měla furt u sebe... inkubátor metr od postele... furt jsem na ní viděla... mohla jí kdykoliv pohladit... utišit... atd. to už bylo dobrý 😅

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Nějak tomu nerozumím... Jaká prťata ležela na WC a v koupelně? Když má člověk miminko u sebe, tak se všechno líp zvládá. Proto jsem chtěla právě i ten spinál. Ukázali mi jí, řekli, že je zdravá a já si mohla oddychnout a další půlhodinu se nechat zašívat.

petrusew
1. nov 2011

@maxkatka souhlasím, čekárny plné důchodců jsou bomba! Na ten zátěžový test se pak jde až po nějaké době po porodu. Dělá se během těhu opravdu jen jednou. Pak jenom ten glykovaný hemoglobin (tam se pozná, jestli dietu dodržuješ) a pak ty samoodběry a sběry moči.

llluckaaa
1. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Tak to se teda máš, i já musela čekat s důchodcema, někdy třeba i dvě hodiny, než se na mě dostalo. A to jsem byla objednaná!

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa jsem měla napsat prťata co ležely na stejném odd a používaly tu stejnou koupelnu a WC jako já s novorozencem... 😀 Jsem to tam napsala, jak kdyby ležely na WC a v koupelně, že? 😀 😀 😀 Myslela jsem na ostatních pokojích... můj pokoj neměl vlastní WC....

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Aha, tak to jo 😀 Ty sis brala miminko s sebou do koupelny? Náš dvoulůžák měl své WC i koupelnu, ale mimčo jsme tam stejně kvůli hygieně tahat nesměly. Nebo jsem to zase blbě pochopila?

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa nééééé, malá nesměla opustit pokoj!!! Jen já... a to právě jen na to WC či koupelnu 😀

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa ale v momentě, když jsem se vracela do pokoje k malé, tak jsem si musela desinfikovat ruce!!! Takovým spešl gelem!!! A to prvně hned na WC či koupelně a pak znovu na pokoji!!!

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka OK, jasně, už to chápu, tak to bylo jako u nás. Právě jsem se divila, že by se někde mohla brát miminka na záchod, ale člověk nikdy neví.... A co jsi dělala, když se ti chtělo? Kdo ti mimčo hlídal? My se střídaly a nebo ho odevzdávaly na sesterně (třeba když se šlo na jídlo). My tam taky měly nějaký sajrajt na ruce a tím se natíraly sestry a návštěvy, ale my (maminky) jsme nemusely.

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa nikdo ji nehlídal... byla v inkubátoru... jídlo mi nosili na pokoj...

ivavec
1. nov 2011

@petrusew Hlavně jde o zdraví miminka tento postoj je dost nezodpovědnej 😖 ale jsme si za to zodpovědné sami

petrusew
1. nov 2011

@ivavec tak tak, pod tohle se můžu jen a jen podepsat!

maxkatka
1. nov 2011

Sááákryš... byla jsem s malou poprvé na cvičení od školky... jsem myslela, že hlavním úkolem je unavit děti... a né rodiče. Jsem stahaná jako kůň... Teď jsem se najedla... ač jídlo s knekebrotem, ale pochutnala jsem si... tak uvidíme co bude s cukrem... 😕

gabuci81
1. nov 2011

@eyael Viem, ze je zvysena pravdepodobnost DM II, ale nie je pravidlom. Aj tu vo fore zostalo len malo mamiciek, ktorym sa to neupravilo. Hlavne treba mysliet pozitivne! Aj ked s niecim sladkym by to pozitivne myslenie asi islo lahsie. 😉

eyael
1. nov 2011

@gabuci81 - ale to jsi špatně pochopila. To že po porodu většině maminek cukrovka "zmizí" je způsobeno tím, že zmizí i těhu hormony, které mají na špatné vstřebávání izulínu vlil. Ale pravděpodobnost cukrovky typu DM II znamená, že do 10ti let máš 40% pravděpodobnost, že tenhle typ cukrovky propukne. Což je něco jiného, než že po porodu ti těhotenská cukrovka zmizí 😉
jinak mě sladké tedy nechybí 😉

maxkatka
2. nov 2011

Ahoj, tak po večeři krásných 6,4 a ráno na lačno 6,3 😢 Tak zkusím hold v noci navštívit lednici.... Třeba to pomůže... Ty ranní hodnoty už jsem dlouho nedostala do normálu.... 😖

mimys
2. nov 2011

@gianni Ahoj
tak jak to u tebe vypadá s odstupem času? měříš si? já si teď změřila po vic jak týdnu a jsem zase otrávenější, než dřív :-/ Ted v sobotu mi končí šestinedělí, tak jsem si jen tak pro zajímavost změřila po snídani...
ach jo... dvě hodiny po půlce grahamovýho rohlíku s máslem s hrnkem hořkýho kafe s mlíkem jsem měla 14,9 !!!
Už mě to pěkně začíná **át! už nějak přestávám věřit, že se to zlepší :-/ ani se mi nechce jit k doktorovi.. jestli mi bude delat profil... nechci ani domyslet 😠 chjo !

llluckaaa
2. nov 2011

@maxkatka Vypadá to u tebe fakt pěkně, až na to ranní hodnoty - ale třeba zabere častější papání. Kdy máš večer poslední jídlo?

maxkatka
2. nov 2011

@mimys wau, tak to je hodně... no mě říkali, že půjdu 3 měsíce po porodu na kontrolu, ale co mezi tím nevím.... Osobně bych "vyhodila" ten grahamový rohlík... po něm jsem měla taky vysoký cukr... od včera testuji ty knekebroty a zatím si to nemůžu vynachválit... vypadá to, že budu dlouho fungovat na nich.... před snídaní 6,3, po snídani 5,7 a to jsem si to namázla pomazánkovým máslem, ředkvička a plátek sýru ... měla jsem 3 ty knekebroty, což je minimum sacharidů po ránu a k tomu meltu s mlékem a lehounce oslazenou... ani né půl kostky, ale hořkou ji prostě nedám... 🤐

maxkatka
2. nov 2011

@llluckaaa poslední jídlo mám cca v sedm... dr mi říkala, že druhou večeři NE! Jen pokud bych dva dny za sebou naměřila ráno ketony v moči... a nebo pokud nedostanu na noc inzulín... ale stejně to dneska otestuji.... myslím, že horší to být nemůže, než to je... 😢

llluckaaa
2. nov 2011

@eyael Mně sladké chutnalo nejvíc v těhotenství a když jsem ho nesměla ☹ Teď už mi zase nejede. Ale zase ulítávám na klobáskách 🙂
Naprosto souhlasím, po porodu těhotenská cukrovka téměř vždy zmizí, ale je otázkou času, kdy se objeví DM II, proto také ty pravidelné testy.

llluckaaa
2. nov 2011

@maxkatka Takže seš bez jídla cca 14 hodin? Předpokládám, že se vracíš ze školky stejně jako já v 9 🙂 To musí tělo ale hodně hladovět, ikdyž to třeba necítíš. Přijde mi teda rozumnější si tu denní dávku sacharidů rozdělit do víc porcí. No zkus, uvidíš, já myslím, že tím nic nezkazíš a snad to i zabere. Já měla 2. večeři povinnou (ale při mé dávce 325 S na den se není čemu divit).

mimys
2. nov 2011

@maxkatka Já v těhu taky nejedla celozrnny rohliky, ale vzhledem k tomu, ze mi vzdycky bylo říkáno, ze po porodu bude vlastne vsecko v pohode, jen se nesmim cpat sladkym, jsem si pulku grahamu dala, no :-/
nejen ze se sladkym necpu, ale drzim porad stejnou dietu :-/ a jak je videt, tak ani s pulkou pitomyho rohliku "zahresit" nemuzu :-/ a to me mamka pokouší.. ale dej si kousek babovky, vzdyt neni moc sladka a kojíš... energii potřebuješ!.... to bych teda chtela videt, jak by to vypadalo potom :-/

llluckaaa
2. nov 2011

@mimys Teda to je strašně moc! Oni tvrdí, že se to spraví pár dní po porodu. Už bys to měla mít vyrovnané... Já jdu na kontrolní OGTT v lednu (rok po porodu).

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre