Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
4. nov 2011

Holky, tak teď náhodou koukám do průkazky a mám tam ten HbA1c - to je asi ten glykovaný hemoglobin... a měla jsem 4,0. Ale co čtu, tak je to za období 4-6 týdnů před odběrem... takže o tom, jak pracuje tělo od doby co mi diagnostikovali cukrovku si musím ještě skoro měsíc počkat, že? 😢 Před tím to teda bylo OK, protože čtu, že do 4,5 je to výborná kompenzace...

maxkatka
4. nov 2011

tak ještě oprava... u zdravého člověka je 2,8-4...ale u diabetika do 4,5....

eyael
4. nov 2011

@maxkatka - mě to vyšetření teprve čeká, jsem sama hoodně zvědavá, jak vyjde. Příští týden v pondělí budu volat do poradny a tam mi řeknou, kdy na něj mám jít. Prý se chodí po měsíci až 6ti týdnech, žádanku už nám dali, jen se pak objednáme na termín. Bude mi to vycházet v období od 18.11.-2.12.
jinak s tbc nevím, žádnou kolonku v průkazce jsem nenašla 😨 😕

maxkatka
4. nov 2011

a další zjištění... v průkazce mám napsáno dieta 9 - 225g S... ale rozpis a poučení mám na 275g S. Tak jsou blbý či co?

maxkatka
4. nov 2011

@eyael to plicní mi sestra nadepsala do: Jiná odborná vyšetření. se jí na to můžu vyprdnout někde trapčit...

eyael
4. nov 2011

@maxkatka - ty jo, ani jsem nenašla v průkazce nic o tom, že chodím na dietologii, jen záznam o tom prvním cukrovkářském odběru někdy z června 😨 se budu muset zeptat v poradně, proč to tam nemám. Naštěstí si tedy nosím všechny odborná vyšetření a zprávy s sebou u průkazy v deskách, ale překvapuje mě, že tam není ani zmínka 😕

maxkatka
4. nov 2011

@eyael nééé v těhu průkazce.. ale Dia průkazce... jsem to zase blbě napsala... mám těhu průkaz - to je s tím plicním... a mám dia průkaz a tam je ten hemoglobin a dieta...

eyael
4. nov 2011

@maxkatka 😀 takže jsem nenašla správně 😅 ale dia průkaz tedy nemám 😀 třeba mi ho dají až po tom vyšetření na glykovaný hemoglobin, co já vím 😔
e zajímavé, že tam máš napsaný jiný počet sacharidů než ti řekli držet dietu 😨

maxkatka
4. nov 2011

@eyael Tak to mě ji "vrazili" hned do ruky... tu průkazku... z laborky mě šoupli zpět do ordinace a tam jsem to hned vyfasovala... napsali tam právě další návštěvu.... do toho založili další kartičku s nálepkama (je tam moje jméno, rč., pojišťovna), takže jak jdu ráno do laborky na odběry, tak podle tohoto vědí CO mi mají odebrat... a kartičku mi zase vrátí pak až po "konzultaci" v diaporadně...

petrusew
4. nov 2011

@maxkatka tak do kolonky jiná odborná vyšetření se mi už nic nevleze 😀 Doktorka z alergologie se rozepsala, no 😀
@eyael já ho taky nemám, nic si z toho nedělej.

eyael
4. nov 2011

@petrusew @maxkatka no mě to neva, jen zas zjišťuju, že je to všude jinak 😀

kludsisek
4. nov 2011

@petrusew no ono ty kortikoidy celkově umějí zvyšovat glykemii a celkově i rozházet vstřebávání cukrů...
a jinak děvčata vyšetření na TBC u těhotných se dělá alespoň u nás jen u rizikových pacientek a to poslechem a odberem sputa na vyšetření na Kochův bacil.... 😉 a k tomu ploštému očkování novorozeňat holky po tom co vidím v práci tak TBC je vážně mezi námi a případů je čím dál tím víc.....takže jestli můžu radit nechte své děti naočkovat vakcína již není povinná ale můžete si ji vyžádat u pediatra akorát se očkuje až po hexavakcíně kdy je cca půl roku pauza mezi dávkami a tak je vhodné místo pro naočkování proti TBC a miminka tím že jsou větší ji snášejí převážně bez komplikací 🙂
a ještě mě napadlo plicní vyšetření umí udělat i obvodní lékař nevidím důvod proč by těhulky měli lést na infekční odd. což teda plicní určitě je... 😎

maxkatka
4. nov 2011

@kludsisek hele, už jsme s chlapem o tom mluvili, jestli TBC nechat očkovat či ne-e... já bych byla i pro... malé se to teda špatně hojilo, ale myslím si, že význam to má.... otázka je, jak na tom budeme finančně... u malé jsme taky chtěli očkovat prevenar (který je teď už v základu), ale bohužel nejsou finance... i když zdraví si nekoupíme (když by onemocněla, že?). 🙄 No je to na prd...

maxkatka
4. nov 2011

@eyael no tak určitě je to všude jinak... a taky možná je dost velký rozdíl mezi státní nemocnicí a soukromou ambulancí... mě se teda nikdo na nic neptal a poslali mě do špitálu...

petrusew
4. nov 2011

@kludsisek Já bych chtěla taky nechat naočkovat proti TBC, už jen proto, že mi nikdo nezaručí, že nepřijde do styku s takto nemocným člověkem třeba v obchodě, ve vlaku, autobuse...Kortikoidy jsou celkově mrcha, ale bez nich to bohužel nejde...chjoo

petrusew
4. nov 2011

@eyael já se na tu průkazku a tak ptala mamky a ona říkala, že dávají jen těm těhulkám, které berou insulin, jinak že ne.

maxkatka
4. nov 2011

@petrusew inzulín nemám... a průkazku ano 😀 Fakt to záleží jak kde, nooooo.

petrusew
4. nov 2011

@maxkatka Asi fakt jo. Taky mi říkala, že každá ta ordinace to dělá fakt jinak.

mmaarrkkeettkkaaaa
4. nov 2011

@maxkatka taky mám průkazku a bez inzulínu....

vika34
4. nov 2011

ahojte,ja som 3 dni po pôrode,dávali mi glukozu a od dnes mám normálnu stravu a najvyššia hodnota bola 6,9 po jedle,inzulín si už nedávam,ešte sa snažím to nepreháňať a necpem sa zákuskami,ale myslím,že to už bude dobré a konečne sa poriadne najem 😀

maxkatka
4. nov 2011

@vika34 můžeme Ti jen závidět... a gratuluji k miminku 😵

maxkatka
4. nov 2011

Tak jsem si na vyzkoušení koupila takový ten tmavý těžký chleba... takový ten spešl... no upřímně, po rozbalení se vyvanul smrad... 😖 Vůní je to jak kdyby to bylo slazený medem či tak nějak... ale pak chuťově je dobrý... Obsah sacharidů má ve 100g - 31g S a plátek teda vážil 60g takže cca 19g S. No jsem zvědavá na glykemii po něm... Bohužel jsem dneska "nevychytala" odpolední svačinu 😖 a měla jsem jen půl jablka, což je málo... no když cestuji, tak mi to nevychází 😢

maxkatka
4. nov 2011

A jak tu někdo psal... si připadám jako debil, že čtu etikety kolik co obsahuje sacharidů 😠 V košíku samý knekebrot atd. No teda koupila jsem i listové těsto a zítra upeču jablečný štrůdl... no sobě bez cukru, že... 😕 No snad to bude dobrý......

llluckaaa
4. nov 2011

@kludsisek Fakt se nechci hádat, na to těm procesům v těle dostatečně nerozumím (bohužel, doufám, že to brzy doženu). A jak už jsem tu psala, v souvislosti s cukrovkou (a víceméně i s ostatními dietami) jsem laik, my jsme toho ve škole ještě moc probrat nestihli a co o ní vím, je z osobní zkušenosti nebo co si teď zkouším sama nastudovat....
Fakt 375 už od začátku a všem? Vedeš 🙂 Že by se potřeby diabetiček lišily podle toho, kde bydlí? Jinak si totiž už neumím vysvětlit, proč má každá z nás naordinované jiné množství, a to někdy dost odlišné...
Jestli jsi taky dělala několik let v účetní kontrole v bance, tak to jsme skutečně ze stejného oboru 🙂 No nevím nevím, jestli mě někdo pustí v budoucnu k pacientům do nemocnice, já bych na ně byla asi přísná a zlá... Bývám dost nekompromisní, to se mi bude spíš hodit někde na finančáku 🙂
Děkuji, doufám, že to zvládnu, se dvěma malými dětmi je to mazec.

maxkatka
4. nov 2011

Holky, tak večerní hodnota opět 5,4 😲 po jídle... takže opět super... opět dodržování hodin v jídle... bohužel to ranní číslo je špatné, takže to ten inzulín bude.... ale s tím se smířím... hlavně, že přes den to zvládám... 😅

llluckaaa
4. nov 2011

@maxkatka Haha, dobrý s tou průkazkou. Já tam pro jistotu nemám dietu napsanou žádnou. A bohužel tam nemám ani výsledky OGTT, což mě dost štve, protože papír si nechali na dietologii a já ty hodnoty zapomněla.

maxkatka
4. nov 2011

@llluckaaa tak až tam půjdeš na kontrolu, tak se zeptej, ne?

llluckaaa
4. nov 2011

@maxkatka Jo, zkusím to z nich dostat. A jsem zvědavá taky na nové výsledky...
Jinak gratuluji k dobrým hodnotám, už ti jde pěkně dodržovat. Všechny jsme měly ty začátky těžké (já určitě - hlavně jsem se pletla pořád ve vážení syrových a už uvařených potravin a pak se divila, že je toho málo nebo naopak nějak hodně). Tak lepší inzulín na noc a přes den dietu, než si ho šlehat několikrát denně 🙂 Ikdyž sama si neumím představit, že bych si píchala - jsem hrozný cimprlich a když mi brali krev nebo dávali injekci, skoro jsem omdlívala.

maxkatka
4. nov 2011

@llluckaaa no ani mi nemluv... když si píchá máma, tak už se sice dokážu dívat, ale když chtěla abych jí to píchla já, tak to ne-e.... jsem se jí omluvila, že pokud to není nezbytně nutný, tak ať to po mě nechce... a zatím si budu píchat sama.... je to takový paradox....

llluckaaa
4. nov 2011

@maxkatka Jo ještě jsem chtěla napsat k tomu očkování. Proč chcete dávat Prevenar a platit za něj? Teď je přece ta vakcína v Sinflorixu a platí ji pojišťovna, ne? Teda já jsem na tomhle aspoň domluvená s doktorem, že nám jí objedná a píchne.
A ještě ke staršímu dotazu - já jsem měla v těhotenství křeče jen do nohou a dr. mi předepsala vápník (ikdyž myslím, že se normálně dává magnézko) a byla jsem čiperná až do porodu, ikdyž jsem se snažila i odpočívat - (přes den se tak na hoďku natáhnout). Když jsem to přes den přehnala a neodpočinula si, tak to bylo hned znát a večer mě pobolíval podbřišek.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre