Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
11. nov 2011

Tak k večeři byla krupičná kaše... mňam... a slazená... neodolala jsem... a po hodině a půl sice "neprošla", ale není to až taková katastrofa... mám 7,6.... ale byla to slušná vzpruha...

Jo a zase další změna v dietě... 😀 Jsme dneska s dr. debatovaly nad množstvím sacharidů a řekla mi, že mám mít 275g... tak jsem jí řekla, že v průkazce mám 225g... tak se podivila, že to je blbost... že jako těhule určitě 275 a v průkazce mi to přepsala. 😝

maxkatka
11. nov 2011

Holky, tak to mám poprvé za sebou... 😅 No byla jsem pekelně nervozní... třepala jsem se (vnitřně), ale šla jsem do toho... už jsem si nachystala špek na aplikaci, tak jsem ještě chtěla "couvnout", aby mi to píchnul spíše chlap než já sama sobě, ale on jen "zavrčel", že sleduje TV... tak jsem to udělala sama... a vůůůůůbec nevím, že jsem si něco píchla!!! Já jsem naprosto v euforii!!! 😵 Odběr z prstu na kontrolu glykemie BOLÍ!!!, ale toto NE-E!!! Stráááášně se mi ulevilo.

mmaarrkkeettkkaaaa
12. nov 2011

@maxkatka no řekla mi, že jsme podle tabulek, takže asi dobrý...ted jsem koukala na tu mojí velikostní tabulku a tam to je jak píšeš, 29.tt cca 1200g a 30.tt cca 1400g a až 31.tt je 1.600g takže jste jak říkala dr. o týden starší 😉 což si myslím že je v pohodě...
včera jsem to nakonec zvládla bez prášku a dneska se to už zdá dobrý...dopoledne si ještě raději poležím a odpo jdeme přát synovci, má 1rok 🙂 S tim inzulínem jsi mě potěšila, kdyby někdy náhodou, tak řikáš že se není čeho bát jo ? 😀

llluckaaa
12. nov 2011

@maxkatka Šikulka 🙂 Taky bych si nemyslela, že to bude bolet míň než braní krve z prstu, ale člověk má vždycky větší strach z neznáma než ze skutečnosti, teda aspoň u mě to tak funguje. Tak aspoň se dr. projevila rozumně a nemusíš se bát, že plácá nesmysly 🙂
Já byla včera ve škole a zjistila jsem, že se musím naučit nazpaměť přes 10 různých diet včetně množství sacharidů, tuků atd. a všech potravin, které při nich smíš nebo nesmíš. To nemám šanci si zapamatovat ☹

maxkatka
12. nov 2011

Tak ranní zázrak se nekonal... 😖 Glykemie 6,6 na lačno a 7,2 po snídani (dneska jsem poprvé prubla klasický bílý rohlík) a i přes to, že jsem byla s malou na vycházce, tak žádný zázrak.... mi příjde, že snad začal blbě měřit i glukometr... Před tím jsem měla proužky F-3 a teď mi dali s označením F-4 (jsou určené do mého glukometru), ale příjde mi to divoký - ty hodnoty... a nebo je to shoda náhod a tím jak se dostávám do vyššího stádia těhu, že se to hold zhoršuje... no uvidím jak dál... ale čekala jsem od toho víc, že? No a nebo stále nízká hladina inzulinu... na druhou stranu je fakt, že dle glukometru mám od včera o 1 celou jednotku méně... jenže včerejší porovnání glukometru a odběru ze žíly mám, že glukometr mi naměřil o 1,5 jednotky VÍCE!!! 🙄 Což je dle mě strašně velký rozdíl!!!! 😕

petrusew
12. nov 2011

Holky, prosím, prosím, nemáte některá glukometr Optium Xceed? Potřebovala bych zjistit, co znamená hláška E-7, děkuji moc.

maxkatka
12. nov 2011

@petrusew asi Tě moc nepotěším... našla jsem teda návod jen v angličtině... a tam je

E-7 Electrode error. - Monitor again using an electrode designed for use wiht Optium Xceed.
Electrode is damaged, used, or the monior does not recognize it. - If the error message appears again contact Costumer Service.

no a google translation to přeložil:

E-7 Elektrody chyba. - Monitor opět pomocí elektrody určené pro použití s ​​Optium Xceed.
Elektroda je poškozené, použité nebo monior nerozpozná to. - Pokud se chybová zpráva zobrazí znovu kontaktovat servis zákazníkům.

Co poradit? Zkusit vložit nový testovací proužek... a pokud se chyba znovu objeví, tak kontaktovat toho, od koho glukometr máš - nemocnici. Pokud sis ho kupovala sama, tak kontaktovat výrobce/dovozce - http://www.mediset.cz/prakticke_lekarstvi/gluko...

maxkatka
12. nov 2011

@petrusew áááá sláva... našla jsem ho i v češtině - manuál... Koukni na tyto stránky...

Tak by to nemusela být taková katastrofa...

http://www.abbottdiabetescare.cz/produkty-adc/g...

petrusew
12. nov 2011

@maxkatka dííííííky ti dobrá vílo!!! Tak jsem to udělala trošku jinak, ale nevadí. Nejdřív jsem nakalibrovala a pak dala nový proužek, ale měří. Moooooooockrát moooooockrát děkuji!

mimys
12. nov 2011

@maxkatka Tak vidis, ze jsi to zvladla... ja taky myslela tehdy, ze to nepreziju a byla jsem prekvapená, že to zas tak nic hroznýho není. Tak hlavně, aby se to pak usadilo...

akova
12. nov 2011

Ahojte mozete mi prosím poradiť....nastúpila som do nemocnice koli hroziacemu predčasnému pôrodu. Den pred tým mi volali od môjho dr., že mi vyšli mierne zvýšené testy na cukrovku. Mala som sa zastavit pre vysledky ale už som nestihla. V nemocnici som povedala že mam zvysene vysledky tak asi volali k môjmu dr. lebo mam dietnu stravu. Ale vôbec netuším čo mozem a co nie nikto mi nic nepovedal ani mi nemeraju cukor. mozem jest jogurty ovocné light s ovsenymi vlockami?prípadne mi môžete napisat co môžem a co nie? V nemocke mi dajú asi to co môžem ale co mimo toho si môžem dať. Dik.

petrusew
12. nov 2011

@maxkatka Už funguje zase normálně 🙂

maxkatka
12. nov 2011

@akova hele, základ - bez volného cukru - takže všude tam kam přidáváš cukr, tak NE-E... to samé čokošky, oplatky a takové... samozřejmě pozor i na omáčky typu rajská - ta se hodně sladí... a co se LIGHT či DIA pokrmů týče, taky ty taky NE-E! Tam je to z důvodů umělých sladidel, které nejsou otestované na to, jak působí na plod. Mě moje diabetoložka řekla, že kdybych třeba měla chuť na vánočku, tak si mám dát raději kousek normální než kousek DIA... To je asi základ... samo, že se vyhýbat i dalším cukrům jako je fruktóza či hroznový cukr či med... Ostatní bych u Tebe zatím tak přísně neřešila... pak až budeš moci, tak si zavolej doktorovi... By mě zajímalo, z čeho ten cukr měřili. Byla jsi na OGTT?

maxkatka
12. nov 2011

@petrusew Tak to je dobře... tak to byl asi špatný testovací proužek... 😉

maxkatka
12. nov 2011

@akova jo u těhu cukrovky sleduješ "pouze" obsah sacharidů... tuky či bílkoviny Tě až tak zajímat nemusí... Takže si dej raději dobrý jogurt s vločkama(bez cukru) než light.....

Jinak si můžeš pročíst asi tak jedny z nejznámějších stránek www.tehotenskacukrovka.cz

maxkatka
12. nov 2011

Co holky vůbec nepíšete??? 😖 Já teda dneska nic moc... hodnoty.... 6,6 - 7,2 - 7,0 - 7,8... docela brutálně se mi to zvedlo i během dne... jako jo, dneska jsem si dopřála... ale né sladké jako takové, ale rohlíky byly celkem 2ks 😔 No zítra mám útrum... nic takového... a budu opět měřit... nevím proč mám po večeři takové hodnoty... večera po krupičné kaši jsem měla hodnoty nižší než dneska po tom tmavém chlebu se sýrem a salámem a kus okurky... 🙄

werumka
12. nov 2011

@maxkatka A co ty ketony? Nemáš je i přes den?

gianni
12. nov 2011

@mimys bože dnes sme cestovali a potom malý ešte spal tak som si šla kúpiť do Lidla ten fajnový maslový croasant a po 2 hodinách ma zarazilo že 9,9,porance to ani taký malý rožok si človek nemôže dať,tak som čakala ešte asi hodinu aby som sa mohla najesť,nech mi to kus klesne,ja si tie tabletky budem asi pýtať lebo takto sa týrať nemienim,no a keby som si nezmerala tak sa s kludom hned najem a som spokojná

maxkatka
12. nov 2011

@werumka Hele, přes den jsem měřila jednou... a nebyly... tak už je neměřím zase ani ráno... měřila jsem je ale 5 dní v kuse a furt tam byly... a to jsem večeřela v deset pečivo a prdlajs... stejně se objevily... a to jídlo takto pozdě v noci mi nedělá vůbec dobře... pak mě tlačí v noci žaludek a nemůžu pořádně spát...

slavikovci
13. nov 2011

ahoj holky, tak jsem včera měla zase měřící den a mám hodnoty 4,6; 5,3; 4,2; 4,9....to je nádhera, tak jsem zvědavá, co zítra řekne doktorka na výsledky....a to jsem si odpoledne dala i kus dortíku a jídlo jsem si nevážila. Kéž by se to pak s rostoucím tt nezvyšovalo, to by byla krása. Krásnou neděli všem přeji 🙂

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Zkus si je ráno změřit teď, když máš inzulín. Teoreticky by měly mizet...

mimys
13. nov 2011

@gianni ahoj 9,9 .. to je taky dost, no :-/ Já se taky ptala na tabletky, ale pry to neni az tak jednoduche... nesmi se pri nich kojit. A take mi dr řikala, ze se davaji jen pri diabetu 2 typu. Tak nevim.,.. rikala mi, ze si mysli, ze budu diabetik 1 typu, ale bude mne jeste testovat. tak se jeste uvidi... kazdopadne drzim palce, at se ti to zlepsi..

mimys
13. nov 2011

@werumka ahoj. tak jsem 4 den na inzulinu a jsem z toho nejaka zmatena. Snazim se jist tak nejak priblizne stejne, abych to jidlo skloubila s tim inzulinem, ale strasne mi to lítá. ráno mívám od 7,5 do 10,5, po snidani mam jednou 10, podruhe 2,9 ... po te stejne snidani a po stejných jednotkách.... pri tom hypu mi bylo tentokrát fakt zle, jakl jsem byla posledni dobou v tech vysokych hodnotach... no tak jsem si dala banán, jablko a jogurt s vločkama., jako rovnou i svacinu... asi jsem to prehnala, protoze pred obedem pak bylo 13...obedove hodnoty byvaji tak porad nejak stejne, s tim problem neni, ale vecere me teda matou.... predstav si, ze jsem mela dvakrat 1.5 hodiny po veceri hypo, ale jednou po te same veceri 13.... Vcera jsem mela po veceri 2,9 zase a bylo mi zase fakt zle, ze jsem si vzala dve kosticky cokolády a hrst rozinek. Jsem zvykla, ze to vzdycky rychle prejde, ale bylo mi porad hur, ikdyz jsem si pak jeste vzala banán a napila se dzusu...pak jsem se zmerila znova a mela jsem po pul hodine jeste min.... normalne jsem musela kluky poslat pro dalsi cokoladu, uz jsem nebyla schopna si tam ani dojit a nacpala jsem do sebe dalsi 4 kosticky a pak to teprve preslo. Myslíš, že se může stát, že slinivka občas fuhguje? jak si to jinak vysvětlit, že jednou mám 13 a jednou 2,4? a bylo to opravdu stejne jidlo, i stejne mnoužství .... fakt jsem z toho jelen....................co si o tom myslíš ?

werumka
13. nov 2011

@mimys Ahoj! Trochu by mi pomohlo, kdybys mi napsala ty glykémie, jak šly po sobě jednotlivé dny (klidně do IP). Na hypa obecně jdi vždycky přes sladký pití (i když je to třeba v době svačiny, nebo jinýho jídla) - protože jakmile máš pod tři, tak to vstřebání cukru z pevné stravy je vždycky pomalejší. Takže si dej sladký sirup (více sirupu) do dvou deci vody, nebo čaj se dvěma až třema lžičkama cukru. A ve chvíli, kdy budeš cítit, že to hypo opadává, tak si dej ještě třeba půlku chleba. To pití zabrání tomu, abys pak měla reakci ve formě vysoké glykémie při příštím měření (játra totiž nebudou nucený posílat do oběhu další cukr). A pak máš jako reakci těch 13.
Záleží hlavně na typu cukrovky - pokud by se potvrdila cukrovka 1. typu, tak u ná prostě dochází k tomu, že Ti imunita zničí langerhansovy ostrůvky, které ve slinivce produkují inzulín.Tahle likvidace je nenávratná a dost rychle se většinou musí přidávat inzulín, protože ten průběh likvidace bývá rychlý. Ale to ukážou testy na protilátky. Jestli jsem to dobře pochopila, tak ty ranní hodnoty míváš vyšší konstantně?

eyael
13. nov 2011

ahoj holky, my byli o víkendu pryč, zapoměla jsem si doma glukometr, takže jsem celý víkend neměřila a neděli musím nahradit pondělním měřením ☹ tímpádem budu do poradny volat až v úterý dopol, což doufám, že se dovolám, protože ten den si zvou pacientyk, tak moc neberou telefony...

maxkatka
13. nov 2011

@werumka však si měřím každé ráno... a stále nic moc... jsem doufala, že ta glykemie zmizí hned... jako že půjde dolů hned... ale nejde... je možné, že jsou ty dávky nízké... mám jen 4j. na noc... jo a dneska jsem si porovnávala měření s jiným glukometrem a ten mi měřil o 0,4 méně než ten můj... 😖 Ten můj ukazoval vždy více... no u někoho, kdo má vyšší glykemie je to šumák, ale mě ne-e, že? Jinak v pátek ráno bez inzulinu (ještě) nemocnice 6,2 - glukometr 7,6!!!! 😲 v sobotu ráno po inzulinu (nočním) 6,6 a dneska ráno opět po nočním inzulínu 6,2 (na mém glukometru). Takže stále nejsem v normě... 😖 Takže buď měří úplně blbě (což ale nepoznám) a nebo je málo inzulínu a dávku mi zvýší....

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Myslím, že máš ještě málo inzulínu - 4 jednotky jsou opravdu jen takovou kosmetickou záležitostí, na které se začíná. Ale k těm glukometrům - bohužel je to stejný, jako s každým jiným zbožím. Mám třeba dobrou zkušenost s mým glukometrem Accu-Chek - ten měří téměř identicky, jako laborka. A pak je dobrý třeba One Touch. Ale i v tomhle bych dala na ověřenou značku - stejně jako třeba u výběru kočárku 🙂 Ale zkus opravdu první kapku krve setřít a druhou teprve vzít. Ta první bývá sladší.

maxkatka
13. nov 2011

@werumka No právě já mám nějaký Arkray X-meter či tak nějak... a moje máma má One Touch... a porovnávala jsem je mezi sebou... Jo a ty 4j taky beru jako "kosmetickou" záležitost (nazvala jsi to fakt trefně). Teď už je mi tak nějak jedno, kolik si budu píchat, že? Už jsem to zvládla, tak je jedno jestli tam budou 4j nebo 10j...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Tak tu značku neznám ani z doslechu 🙂 A jak Ti to porovnání vyšlo? Teď už je jedno, kolik jednotek si budeš píchat. Když už je jednou potřeba, tak ať to k něčemu je 🙂

maxkatka
13. nov 2011

@werumka OT 6,4 po snídani, můj 6,9 a po obědě OT 6,7 a můj 7,1... večeři už neměřím, protože jsem mámě přece jen nechtěla glukometr sebrat... v pátek se zkusím v nemocnici domluvit... buď na kalibraci, výměně a nebo alespoň ať mi napíší proužky do toho OT a musela bych mámě ten OT sebrat...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre