Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

oli26
27. júl 2012

@mm_mm ano ze je to rychlým metabolizmem a telo si neukládá zásoby 🙂

jija
28. júl 2012

@llluckaaa přes 6,6 jsem měla ještě před nasazením diety v méně než 1/4 případů, mívám spíš kolem 6, ale už se mi stalo, že jsem měla 2 hodiny po jídle i 4 takže snad zas až tak blbě nefunguju
dotazník Ti vyplním, třeba se i poučím 😉

@mm_mm o kontrole na UTZ srdce mi nikdo nic neříkal, ale teprve v pondělí půjdu poprvé od poslání na diabetologii na gynekologii, tak pak napíšu
jinak mě se zatím ani ketony ani cukry v moči naštěstí neobjevily, takže jsem k tomu zatím nezjišťovala žádné info, akorát neměla by být třeba i nějaká průměrná hodnota za celý den? je to sice trošku hnus, ale brácha si vždycky před kontrolou musí sbírat moč celý den a pak dělat testy, ale možná je to na jiný typ indikátorů

mm_mm
28. júl 2012

@jija Já jsem se v pátek ptala doktorky na tu kontrolu srdce a ona řekla, ať se tam teda objednám. Ale bylo vidět, že kdyby záleželo na ní, tak se na to vybodne. Takže se objednám...
Máš pravdu, že ta ranní moc je nevypovídající...Kdybych odevzdávala moč za celej den, tak je jasný, že by se odhalilo víc...

luly13
29. júl 2012

Dobre ranko, nemate niekto glukomer xceed optium? Kupila som si tie nove listky freestyle, ale ked ich tam strcim, tak mi stale ukazuje LOT cislo, na ktore bol glukomer nakalibrovany este starymi listkami s kalibracnymi stitkami. Teraz neviem, co s tym 😒

fazolka_2012
29. júl 2012

@mm_mm Ahoj, tak se také hlásím do "klubu" Mně dělali OGTT v 25. tt, vůbec jsem nepočítala s tím, že by měl vyjít špatně (nemáme cukrovku v rodině, jsem štíhlá, nekuřačka, sportuju...snad jen jediný "rizikový faktor" u mě byl věk 31 let...) no každopádně mi vyšel test na hraně - 4,3 - 8,8 - 6,0 😒 Moje gynekoložka popravdě nevěděla moc co se mnou, tak jsem si v podstatě sama našla diabetologii v Brně kam docházím. Vedou mě tam jako že GDM mám a cca od půlky června mám dietu. Na diabetologii jsem ale nedostala ani glukometr, jen papírky na moč a mám si měřit jen ketolátky a cukr z ranní moči.Cca po 14 dnech jsem tam byla na kontrole (když jsem tam byla poprvé brali mi moč i krev ze žíly na dlouhodobý cukr) a výsledky byly super, dlouhodobý cukr naprosto v normě a v moči cukr negativní a ketolátky na jeden křížek. Diabetoložka mě uklidnila, že to není nic hrozného, dokonce mi díky super výsledkům dovolila i občas trochu "zhřešit" (např. že si můžu dát něco jako pribináček nebo porci ovoce navíc, když budu mít opravdu nezvladatelné chutě, ale že se to nesmí stát pravidlem). Takže i když se dietu snažím držet přiznám se že občas trochu zhřeším 🙂 Jenže tento týden jsem se vyděsila...náhodou jsem si udělala cukr v moči (testování papírkem) cca hodinu a půl po jídle a papírek trochu zezelenal 😒 Vždycky na lačno jsem ten cukr měla negativní, negativní ho mám i vždy i u gynekoložky (ale tam nejsem nikdy tak brzo po jídle)... tak mám strach, zda se mi ta těh. cukrovka nějak víc nezhoršila... Vím, že pokud je, tak s postupem těhotenství se právě zhoršuje, no a já jsem teď 32 tt...Od začátku jsem to brala tak nějak ne na "lehkou váhu", to vůbec ne, ale spíš jen jako že mám nějakou trochu zhoršenou glukozovou toleranci. Teď to tedy beru tak že GDM opravdu mám a docela se i děsím toho abych třeba neskončila na inzulinu ☹ Diabetoložka mě cca před měsícem uklidňovala, že když bude UZV ve 30. týdnu OK, že se nemám nějak moc plašit. Byla jsem na něj teď 19. 7. a vše v naprostém pořádku, říkala jsem doktorce co mě vyšetřovala i o mé GDM, jestli mimčo není nějaké větší nebo nemá nějaký problém a ona se usmála a říkala, že malá je spíš menší, ale v normě, takže z tohoto opravdu nemám mít strach 🙂 Ve středu ale i tak chci hned po mém návratu z dovolené naběhnout na diabetologii (vzhledem k dobrým výsledkům z minula jsem měla přijít až za měsíc) a MUDr. o tom cukru v moči říct...jsem zvědavá, co mi na to řekne...

mm_mm
29. júl 2012

@fazolka_2012 Já jsem sem psala asi před dvěma dny, že mám taky cukr v moči po jídle - zjistila jsem to úplně náhodou, když jsem si měřila ketony. Sestra na gyndě mi řekla, že důležitější jsou hodnoty z krve. Je blbý, že nevíš, jestli v tu dobu, kdy máš cukr v moči, ho nemáš třeba zvýšenej i v krvi. Ono to běžně totiž bejvá tak, že v moči je, až když je hodně zvýšenej v krvi. Ale třeba můj případ to není, protože já ho mám v moči, i když mám v krvi třeba jen hodnotu kolem 5...
Zaráží mě, že ti jako zhřešení navrhujou porci ovoce navíc. Vím, že by se ho nemělo moc jíst, mně taky říkali, že tak jednou denně, ale jsou dny, kdy si ho dám víc, a jako zhřešení to nevnímám. Mně sestra řekla, že si můžu občas dopřát koblížek, tak možná proto na to ovoce reaguju takhle. Co všechno je v pribináčku, nevím, takže k němu se těžko vyjádřím. Myslím, že jsem ho nikdy nejedla.
Jinak mně zjistili těhotenskou cukrovku už v 16.tt a zatím se to nehorší. Spíš myslím, že naopak. Jak jsem najela na dietu, tak se mi ten cukr v krvi tak nějak stabilizoval a i hodnoty nalačno mám mnohem nižší (začínala jsem na 5,2 a dneska jsem třeba měla už jen 4,1). Z inzulínu mám taky šílenou hrůzu, proto se snažím tu dietu držet, i když někdy prostě ujedu - ale myslím, že ne moc často. Většinou, když jsem třeba trošku psychicky labilnější nebo když už mi to prostě leze všechno totálně na nervy, tak si prostě něco dám a v tu chvíli nevidím nalevo ani napravo. Minulej tejden jsem si dala dva kousky bábovky, užila jsem si to a hodnota byla po těchhle kouskách a po chlebu se sýrem 6,5. Takže tělo to asi jednou za čas zvládne...🙂
Podle ultrazvuků velikost zatím taky odpovídá, teď na poslední kontrole dokonce vyšlo, že je o 3 dny menší, takže cukrem prcka asi opravdu moc nezásobuju. Snad bude vše OK!

fazolka_2012
29. júl 2012

@mm_mm Já vím žes to tady psala, pročetla jsem asi 10 stran zpět a právě jsem na to reagovala 🙂
No ty bláho, koblížek, taky jsem tak už jednou zhřešila a brala jsem to teda jako hodně těžký hřích a měla z toho dooost špatné svědomí.
Co se ovoce týče, tak mně na diabetologii oficiálně povolili pouze jablko, citrusové plody (mandarinka, grepy, pomeranč) a kiwi. Jinak nic. Ale je pravda, že toto občas porušuju, hlavně vzhledem k ročnímu období a dám si třeba sem tam i broskev, meruňku, maliny, meloun.... snažím se ale jen v menším množství. Vyhýbám se hroznům (které jinak miluju) a banánům.
Jinak je pro mě největší utrpení asi to, že nemůžu jíst jogurty jak jsem byla zvyklá (tzn. ty s příchutěmi, nebo právě ty pribináčky) ale jenom bílé, které mi strašně nechutnají ☹ Párkrát jsem si sice ochucený jogurt vzala, ale teď po tom cukru v moči mám zase strach.
Právě to mě vyděsilo, že jsem taky slyšela, že cukr v moči je až opravdu u vysokých hodnot cukru v krvi, úplně mě to zase srazilo. Hned jsem se šla projít, po návratu z procházky už zase proužek na moč negativní - žlutý. Předtím také nebyl úplně zelený, spíš žlutozelený, ale ta zelená tam prostě byla ☹
Jinak lačnou glykemii mám vždy vzornou, cca 4,3 - 4,5, takže hodnoty zdravého člověka. Problém je to, že nemám glukometr a nemám tedy žádnou možnost kontroly po jídle. Když jsem se na něj ptala minule MUDr. tak mi říkala, že takových maminek bez glukometru tam mají víc a že ho nepotřebuju - tak kdoví, možná ho teď už vyfasuju, ach jo ☹
I když minule jsem takhle vyšilovala z ketolátek, kdy mi nalačno proužek lehce zrůžověl, hned jsem volala na diabetologii a doktorka to vůbec neřešila, prý to mám jen z hladovění přes noc a vůbec nic to neznamená. Tak uvidíme jak se teď postaví k tomu cukru. Na stránkách těhotenská cukrovka jsem si ted dokonce našla, že cukr v moči může mít víc těhotných a vůbec to nemusí znamenat cukrovku a naopak...

fazolka_2012
29. júl 2012

@mm_mm Jinak s tím záchvatem kdy mám největší depku a tehdy zhřeším nejvíc to mám úplně stejné 🙂 Posledně jsem takhle zdlábla hořické trubičky na které jsem měla už fakt nezvladatelnou chuť 🙂 🙂 Ale jinak když tyhle chutě nemám, snažím se co nejvíc ovládat. Jo a co se čokolády týče, kterou taky miluju, zkusila jsem si koupit tu 70% kde není tolik cukru a dát si třeba kouek (samozřejmě ne každý den).
A taky si někdy říkám, co mimču vlastně víc uškodí. Jestli troška toho cukru navíc a nebo ten stres a šílené odpírání co člověk kvůli tomu má.... 😒 Já třeba vzhledem k tomu že jsem nikdy neměla sklony k přibírání se nikdy v ničem neomezovala a sladké si dávala kdy jsem měla chuť, takže docela závidím těm maminkám co na sladké nebyly už před diagnozou GDM 😝

rejocka
29. júl 2012

Ahojte maminky,skončila niektorá z Vás s cukrovkou a ketonmi v moči v nemocnici a čo Vám robili,čo vyšetrovali,lebo ja som v nemocnici a nič so mnou nerobia-ako bonus som na jeden prst otvorena,tak magnezium 3x denne 😒

luly13
29. júl 2012

@fazolka_2012 Tak mne ovocie vobec nezakazovali,len nemam prehanat naraz. Na olovrant si davam biely jogurt, do toho celu posekanu broskynu a dve lyzice kukuricnych lupienkov. Po hodine a tristvrte som po tomto olovrante mala u diabetologicky cukor 4,8. Na desiatu si davam 200g melonu, co je vlastne jedna sach.jednotka a plus krajec chleba. Na druhu veceru pohar acidka a kysle jablko, alebo dve slivky. Podla mna je to v norme,ci? Hlavme ako tehotne potrebujeme vitaminy a vlakninu. To ovocko treba jest,len ho musis rozlozit po castiach. Si teda myslim. Mne uz ide zelenina krkom.
A ja tiez hresim. Ked bol fen blbec,tak som si namiesto 2v1 spravila 3v1 😅 . Pripadne na oslavach si odhryznem z manzelovho zakusku,lebo inak by som asi zosalela 😀
Dnes som si kupila aj ja tie papieriky na ketony a cukor z mocu. No uz vidim, ako mi to vsetko bude hyrit farbami. Od zaciatku tehu mam kazdy jeden odber pozitivny na 2-3 kriziky. A nikto na to nic 😨

luly13
29. júl 2012

@rejocka to ta dia poslala? A kolko si mala krizikov? Kde lezis? Ozaj , prisli ti tie veci na mail, som ti och cez tyzden posielala...

fazolka_2012
29. júl 2012

@luly13 Já uvidím co mi řekne v tu středu kdy chci jít na kontrolu na diabetologii. Já tu dietu beru od začátku spíš tak nějak normálně tzn. nic nevážím, prostě se snažím jíst normální porce jak jsem byla zvyklá (ani dřív jsem nesnědla k obědu k omáčce 4 a víc knedlíků, maximálně 2-3) s tím, že si dávám ty přesnídávky a vynechala jsem to sladké, kterého jsem dřív oproti ostatním jedla asi opravdu celkem hodně (a sladila jsem si např. i čaj, zezačátku jsem myslela, že z hořkého čaje zblázním, ale na to jsem si už aspoň trochu zvykla, i když mi to nechutná). Jenom mě mrzí jak si ostatní dávají co chtějí a já nemůžu... těšila jsem se v létě na nanuky, na výletě sem tam na nějaký zákusek a teď můžu tak maximálně hladně koukat na ostatní (i když taky občas kousnu do něčeho od přítele abych nezblbla úplně 😀 )
S tím ovocem to mám tak jak ty, taky to porušuju nejčastěji, snažím se nejíst tedy vyloženě to hodně sladké jako hrušky, hrozny, banány, ale jak už jsem psala nektarinku, broskev nebo meloun si občas dám a říkám si, že tím pořád malé škodím rozhodně míň než dát si čokoládu nebo zákusek.
Problém mám se sladkými mléčnými výrobky. Miluju takové ty různé jahodové, banánové, vanilkové mléka (Olma, Activia apod.), pribináky, ochucené jogurty....jenže ve všem je bohužel cukr, tak si dávám max. bílé jogurty nebo mléko a to teda vážně nic moc 😒

luly13
29. júl 2012

@fazolka_2012 naozaj si ho skus zmiesat ten biely jogurt aj s uplne mixerom rozdrtenym cerstvym ovocim. Bola by si prekvapena, aku dobru chut to spravi. Ja sam biely jogurt ani nezjem.
Inak s tym letom a sladkym ti uplne rozumiem. Zmrzlina, zakusky, kopec ovocia naraz 🙄 . Ja mam uz objednany veternik do porodnice , hned na prvu navstevu pribuznych 😀

luly13
29. júl 2012

@fazolka_2012 a este ladova kava so zmrzkou na teresa. Pomooooooc :D

rejocka
29. júl 2012

@luly13 Ahoj,ano dia ma posala,mala som dva krížiky,potom sice jeden,no ale ani jeden nemá byť -ketolátky.aj cukor som mala zvyšený-po raňajkách-8,6 a pritom som mala tie iste raňajky ako deň pred tým a vtedy bolo-5,8,ja už tomu nerozumiem.keto látky sú od hladovania v noci-zvykla som si dávať jogurt biely a do toho pokrájane nejké ovocie-najčastejšie jablko-ráno dva krížiky tak že si mám dať k tomu pri druhej večeri aj pečivo-a ráno-síce jeden krížik no cukor-8,6.Teraz som si merala,že 8,8-skoro ma vystrelo,tak v zápätí ešte raz a už 7 ja už tomu nerozumiem.Ležim v Lv.nie nič mi neprišlo zatiaľ mailom 😉

luly13
29. júl 2012

@rejocka fuha, to nejak supom zobrali. Ja som na tom podobne aj s ketolatkami aj skakajucou glykemiou 😒 . Tak to skusim preposlat este raz. Pripadne mrkni, ci ti to nehodilo do spamu.

didulka85
30. júl 2012

@rejocka tyzden so mnou nic nerobili, davali mi 3 krat denne jest, takze ketony boli nonstop na 3 kriziky. Pila som 6 flias Lucky denne. Jedine co robili bolo to, ze som si sama ocuravala pruzok, nosila som im to na sesternu, oni to zapisovali. To iste som si robila aj ja doma. A merali mi glykemiu pred a po jedne. To iste som robila aj ja doma. Glykemiu som tam pri mojom hladovani mala okolo 4. V piatok na velkej vizite mi hovoria, ze cukor mam velmi nizky, inzulin mi nedaju, lebo by som sa mohla dostat do komy, bla bla. V sobotu ma pustia domov(kvoli peniazom od poistovne), v pondelok mam ist k diabetologicke a pokusit sa vyriesit to stravou. V sobotu 37 stupnov na izbe a sluzbu mala taka mlada fuchtla. Ze ona ma nepusti, v sprave je napisane, ze hospitalizacia za ucelom nastavenia na inzulin kvoli ketoze, tak ona ide a donesie inzulin. Som myslela, ze sa mi sniva. Zacala som plakat, volala som muza. S nim sa doktorka odmietla bavit, vyhodila ho za dvere. Furt si mlela svoje o inzuline, odmietala volat primarovi, s ktorym sme sa den predtym dohodli. Tak som sa nahnevala, podpisala reverz a odisla.
V druhom tehu ma kvoli cukrovke nikto do nemocnice nedostane.

luly13
30. júl 2012

Baby, este mam otazku, priberate odkedy drzite dietu? Lebo ja som skor kilo schudla.ale nic nepribrala za tie dva mesiace. A dr sa to az tak nepaci...

saricek83
30. júl 2012

@mm_mm jsem z České Lípy a do Ústí to mám hodinu autem, jezdíme na ty kontroly srdce tam. Máme tu přepážku srdíčka trochu zvětšenou, je to tím, že to srdíčko miminka musí vzhledem k tý cukrovce víc pracovat. Myslím si, že by to mělo být kontrolováno pravidelně, aby se to nezvětšovalo moc. Od kamarádky která měla taky cukrovku v těhotenství jsem se dozvěděla, že tam pak jezdili na kontrolu srdíčka i s mimčem po narození. Určitě bych se na to gynekologa zeptala, proč tě tam neposlal.

saricek83
30. júl 2012

@anina32 radši bych se na to srdíčko zeptala, měli by kromě velikosti (což u mě hlídají taky), hlídat i to srdíčko jestli není zvětšené. Hlídají to pak i po narození, že se s mimčem jezdí na kontroly na kardiologii,, aby sledovali, že to zmizelo.

rejocka
30. júl 2012

@didulka85 ahoj aj ja mám po vizite-cukrovku berú ako banalitu,mne ketony ani nemerajú,ja si tiež sama a mám tam,tak im hovorím,ale neriešia.....cukor mi merali v piatok 3x-samozrejme pred jedlom čo ja mávam dobré a z toho vydedukovali,že vysledky mám dobré.mám isť teraz na sono,lebo som otvorená na jeden prst,ale mám íst aj na sono,že ako sa mi skracuje krčok.tak som tu už vlastne len otváranie,na magnézii 3x denne tabletky čo som brala aj doma.dnešné dietne raňajky-3 hrubé chleby,malo,džem a kakao,takže aj tak mi musia nosiť a musím sa stravovať podla seba...zvykne ti blbnúť glukomer?:Lebo včera som si merala hod.po jedle,že 8,8 no skoro ma vystrelo,tak som si v zase hneď premerala a už 7,no bola by som daal určite aj 5 😀 ,len som už neskúšala,lebo mám málo papierikov.

rejocka
30. júl 2012

@luly13aj ja chudnem a to nieje dobré mi hovorila,že len také kilo,kilo a pol je ok viac nie,že to znamená,že hladujem a nejem správne.

didulka85
30. júl 2012

@rejocka mne glukomer neblbol. Ale ja som mala glykemiu do 7 okrem jedneho zhresenia, ked som mala tusim 9.

@luly13 priberala som poriadne kym mi nezistili cukrovku. Potom uz som nepribrala skoro nic. A to mala dcera predpokladanu porodnu hmotnost 5 kil.

mm_mm
30. júl 2012

@saricek83 Já jsem se v pátek ptala na kontrole a bylo mi řečeno, že se tam mám teda objednat. No, pokud bych si o to neřekla, tak by mě tam asi nikdo neposlal. Teď jsem na dovolený, takže tam zavolám ve čtvrtek, čekací doby jsou prý jen pár dní, tak jsem zvědavá. Byla jsem na kontrole srdíčka v 21.tt, ale to ten doktor nevěděl, že mám GD, tak ani nevím, jestli tu přepážku kontroloval, ale předpokládám, že ne. Jinak s tím Ústím jsem to jen střelila, protože mám pocit, že v jiných městech to snad doktoři vůbec neřešej...Já jsem z Teplic , ale doktora má v Ústí.

saricek83
30. júl 2012

@mm_mm tak hlavně, že tam půjdeš. Ale je fakt divný, že tě tam doktor neposlal hned, jak to máš vědět, že se má kontrolovat i srdíčko...

adetka
autor
30. júl 2012

dievcata.. s tym chudnutim msa nebojte... ja som pri oboch detoch pri dodrziavani diety nepribarala ani kilo.... a po porode som mala o osem kil menej ako pred porodom 😵 ... ale zas... pri prvej som otehotnela ako 73-kilova a pri druhej ako 81-kilova 😒

na kontrole srdca babatka som bola len pri druhom tehotenstve... ale to len z dovodu zlych vysledkov AFP odberu (1:2500)... nie pre GD... a obe baby su v poriadku

mm_mm
30. júl 2012

@saricek83 Ještě mě napadá, že můj gynekolog má v ordinaci docela kvalitní ultrazvuk a navíc některý dny ordinuje i v nemocnici, kde je ten ultazvuk ještě kvalitnější, takže si i ty velký ultrazvuky (20.tt a 30. tt) dělá sám. Tak je klidně možný, že něco kontroluje a já o tom ani nevím...🙂 Teď na poslední kontrole tam měl záskok (nějakou doktorku), která samozřejmě netušila...

saricek83
30. júl 2012

@mm_mm to má ten můj taky, všechny ultrazvuky i ty velký mi dělal u sebe. Jen na to srdce mě poslal do ústí

jija
30. júl 2012

@fazolka_2012 já taky bílé jogurty nesnáším, zkusila jsem ho akorát jednou a málem jsem ho vyhodila 😒

@mm_mm já jsem se nakonec zapomněla u Dr. na to srdce zeptat a doktor neříkal nic, že bych někam měla jít, akorát se ptal jestli jsem už byla na té diabetologii a co mi tam řekli

jinak co se týče diety tak nejhorší výsledky mám paradoxně po rohlíku 😀, po ovoci mám úplně skvělé výsledky pod 5, tak já teda nevím z čeho se mi ten cukr tvoří 😀, jedině tipuju, že mi možná trvá dlouho než ty polysacharidy rozštěpím na jednoduché cukry, ale nevím jestli to tam může fungovat

misule82
30. júl 2012

Holky chtěla bych se zeptat, jak je to s citronem, opravdu snižuje cukr? A jakým způsobem? Jde mi o to, jestli to je pravda, tak proč diabetici nejedí pořád citrony a měli by cukr v pořádku. Nevím, asi blbě pokládám otázku.... Snažím se teď pít často vodu s citronem🙂 taky jsem si všimla, že po jídlech s kysaným zelím mám taky dobrý cukr. A ještě se chci zeptat, vadí hodně, když mezi jídly sním vždycky tak dvě hrsti arašídů? Poslední dobou mi začaly hrozně chutnat🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre