Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ffiinnkkaa
2. feb 2013

Ahoj holky, dostala jsem glukometr asi jako každá, chtěla jsem se zeptat..všechno dobře funguje, zapnu, chce to kapku krve a pak mi to odpočítává a nakonec hodí něco jak ER 5 nebo eror ..nevíte co to znamená? V podnělí si tam zavolám..ale kdyby někdo věděl?

werumka
2. feb 2013

@ffiinnkkaa Zkus mrknout do návodu, co znamená ER5. Co je to za značku glukometru?

tommyka
2. feb 2013

ahojte, našla som fajnu stránku o zdravý na FB: http://www.facebook.com/pages/Zdravý-život-Heal...
a je tam aj dačo pre tehulky kde má admin rozdelené albumy podľa toho čo koho zaujíma stjí to za pozretie, nakoľko sa tam denne pridávajú štúdie, odborné články a novinky 🙂

tommyka
2. feb 2013
ffiinnkkaa
2. feb 2013

@werumka Návod jsem k tomu nedostala..

@tommyka Ale už jsem přišla na to, že jsem tam dala málo krve..tak děkuji 🙂

ballenka
8. feb 2013

@werumka prosim o radu aj ked som pochopila, ze ty nie si obycajna tehu cukrovkarka, ale mam kazde rano ketolatky v moci vacsinou na 1+ ale niekedy aj na 2 +, moja doktorka to moc neriesi, nejak ju to nevelmi vzrusuje, len mi hovori, uz tri krat, ze by som mala mat aj druhu veceru.
Ale tu mam, a tie ketony aj tak. mam pridat jest vecer pred spanim, alebo sa tym nejak nezaoberat, hlad uz necitim. Skor naopak casto mam pocit, ze som najedena az az a glykemie mam celkom v norme, len obcas ak sa najem v mensej pauze nez 3 hodiny po sebe, tak napr. pred vecerou 6-6.3 ale po veceri uz normalne 5.8- 6,3 max.
v ine casti dna uplne v pohode. Sacharidy nevazim je ich mozno malo? dakujem za radu Lenka

werumka
8. feb 2013

@ballenka Ahoj! Ony ketony mohou někdy samy o sobě způsobit nechuť k jídlu. Ale spíš bych to viděla na rosutoucí dítko 🙂 Reálně Ti ale mohou o něco zvedat glykémie, pokud je máš dlouhodobě.
Kdy si dáváš druhou večeři a co?

ballenka
8. feb 2013

Dieta je velke, par dni nad termin cca 5-6 dni, ale to som mala aj predtym a ziadna cukrovka = 3x deti cez 4kg par deka.
Druhu vecer si davam tak o 21-22.hod a to 2,5dcl kefiru + zo 2-3 jahody mrazene mixovane alebo 2 knakebroty+zelenina alebo trochu nizkotucneho tvarohu cca 100gr+ 3-5 mraz .jahoda a stevia potom tak za hodku chodim spat. 😲 niekedy len 3dcl mlieka lebo uz hlad fakt nemam.

werumka
8. feb 2013

@ballenka Ta váha dítěte je hodně o dědičnosti. Mně pořád strašili nekompenzovanou cukrovkou ( i když podle výsledků viděli, že kompenzovaná je), protože syn byl větší. Ale nikoho nezajímalo, že manžel měl porodní váhu přes 4 kila 😀
To mléko je dobré, vyměnila bych nízkotučný tvaroh za normální tučný. Zkusila bych si jeden večer dát na noc obyčejný krajíc chleba, třeba se zeleninou.

ballenka
8. feb 2013

skusim normalny chlieb ten som skoro vylucila a normalne mlieko, tvaroh, jogurt som nahradila teraz nizkotucnymi, lebo som si myslela, ze je to lepsie. Ja uz totiz atakujem 90kg(: jasne, ze to budem riesit az potom, ja som otehotnela s 80kg, kratko po operacii a nehybani sa,
Mozno je to zmenou z normalnych na tieto odtucnene, ale chemii v tom sa vyhybam.
A moje deti su velke doteraz :13rocna dcera ma 166cm a este porastie, nohy ma 39/40 viac nez ja, 11 rocny syn ma 158cm predpokladam ze skonci niekde medzi 190-195cm 🙂 a noha bude u neho obrovska🙂 mimochodom tento stredny pri plnom kojeni mal na konci 5mesiaca 9500gr a odvtedy ,,opticky,,chudne.
A najmladsi je uz normalne velky, ale ten je po nasich.

ballenka
8. feb 2013

@werumka ballenka skusim normalny chlieb ten som skoro vylucila a normalne mlieko, tvaroh, jogurt som nahradila teraz nizkotucnymi, lebo som si myslela, ze je to lepsie. Ja uz totiz atakujem 90kg(: jasne, ze to budem riesit az potom, ja som otehotnela s 80kg, kratko po operacii a nehybani sa,
Mozno je to zmenou z normalnych na tieto odtucnene, ale chemii v tom sa vyhybam.
A moje deti su velke doteraz :13rocna dcera ma 166cm a este porastie, nohy ma 39/40 viac nez ja, 11 rocny syn ma 158cm predpokladam ze skonci niekde medzi 190-195cm a noha bude u neho obrovska mimochodom tento stredny pri plnom kojeni mal na konci 5mesiaca 9500gr a odvtedy ,,opticky,,chudne.
A najmladsi je uz normalne velky, ale ten je po nasich.
Dnes o 15:28 • 3 deti • Odpovedz • •

miruska7979
12. feb 2013

@werumka Ahojko..tak mi napokon zistili,ze mam zvyseny cukor v moci, nic mi na to nedali, nijako sa nevyjadrili, len, ze nemam sladke jest a o mesiac na kontrolu...doktorovi som nerozumela ani slovo, bol to dajaky mulat, nevedel dobre po slovensky..ale poviem ti, je to tazke nejest sladke..ale vydrzim..dakujem za info 🙂 Prajem pekny den 🙂

goldlady
14. feb 2013

holky mám dotaz včera i dneska mám po obědě vždycky strašně nízké hodnoty. Včera jsem před měla 7,6 (na svačinu jsem měla ovoce, který mi to tak moc zvýšilo) a hodinu po obědě 6,8. Dneska vzorově před jídlem 5,1, ale hodinu po 3,5... Co dělám špatně? Neměla by ta hodnota po obědě být vyšší? Kolem těch 7?

vendy1407
18. feb 2013

Ahoj holky, chci se zeptat, mám si dojít teď v I.trimestru na krev - glykémie na lačno. Co všechno mě tam prosím čeká?

mimys
19. feb 2013

@vierka1111 Ahoj
mě stejne jako Gianni take cukrovka zustala. Take 1 typ. Po porodu jsem vysadila inzulin a po trech týdnech jsem ho měla zpet, namerila jsem dokonce 19. Tak nevim, po takove delsi dobe, jak to je. Nicmene kdyz jsi mela tehu cukrovku, muze se "opravdova" cukrovka objevit prakticky kdykoli, tak bych to urcite nepodcenovala. Udelej si glykemii vicekrat zasebou, rano poledne vecer a uvidis.... Urcite kdyz uvidis vysoke hodnoty, na 26.2 cekat nemusis a zajdi k Dr driv.

........ostatne @gianni jak ziješ? jsem tu nahodou po delsi dobe a uvidim "starou znamou" 🙂

mimys
19. feb 2013

@werumka Ahoj ja ted procitam kousek zpatky... uz jsem tu nebyla, ani nepamatuju... Rada te vidim 🙂

To s tema pojistovnama... to jsem nevedela, ze za prislusenstvi k pumpe se ted plati takove sumy ??? 😕 Ja se ted uz asi 3 mesice pokousim prestat kojit, abych mohla dostat pumpu... tak teda nevim, jestli si to jeste nerozmyslim, teda...
To jsou novinky... ja nevim, proc se vsecky zmeny deji vzdycky jen k horsimu ?? ... 😒
Mimochodem ... moje dr mi tvrdi, ze pri kojeni nemuzu mit pumpu... prijde mi to nejaky pritazený za vlasy... co si o tokm myslis?? pry se ten inzulin, co se dava do pump nemuze pri kojeni brat...

werumka
19. feb 2013

@mimys Ahoj!
Pokud nejsi u VZP, tak by se Tě ty doplatky netýkaly. Já už jsem se přehlásila, ale oficiálně budu u nové pojišťovny až od ledna 2014. Reálně, pokud bys u VZP byla, zaplatíš každé tři měsíce asi 700 Kč k pumpě. Plus kdybys chtěla nějaké další pomůcky, jako třeba nové pouzdro, tak to se platí celé. Teď už se dávají nové pumpy, které mají trochu jiné příslušenství, než ta moje, takže ty ceny se od toho odvíjejí.
O tom, že by se nemohlo kojit s pumpou slyším poprvý 😀 A připadá mi to jako naprostá hovadinka - ten inzulín, který se dává do pump, se používá i injekčně. A nechápu, v čem by měl být kontraindikací ke kojení... zkusím si pročíst příbalový leták. Ale některé diabetičky musí být na pumpě, protože s injekcemi nejsou kompenzované a že by kvůli tomu nemohly kojit se mi nezdá... A diabetoložka v těhotenství se o tom taky nezmiňovala. Tak nevím...
Ale jinak pumpu si určitě předepsat nech, je to mnohem lepší.

werumka
19. feb 2013

@mimys Tak už jsem to našla. Píšou tu: " Pokud kojíte, bude zřejmě nutné změnit příjem inzulínu nebo vaše dietní návyky." Toť vše. Ale o tom, že by se tenhle inzulín používat neměl se nikde nepíše. Doktorka se spíš bojí, že jak je to rychle působící inzulín, tak by ses mohla rychleji dostat do hypa. Ale to je jen o cviku. Osobně bych v tom žádný problém neviděla.

mimys
19. feb 2013

@werumka ahoj diky za rychlou odpoved..
me to taky prijde fakt divny, proc by se jako nesmelo pri kojeni.. 🙂 vzdyt zensky maji pumpy pred tehu i v tehotenstvi..., aby byly dobre kompenzovane a nevidim taky duvod, ze by to melo skodit, pri kojeni zvlast kdyz kojim uz opravdu jen symbolicky na vecerní a nocní zadudlání... nedovedu si predstavit, ze by nekdo cele tehu mel pumpu a pak ji kvuli kojeni odlozil 🙂 jestli se Dr boji, to fakt teda nechapu .... vubec mi ta moje dr prijde trosku podivna, no ... 🙂
Beru na noc insulatard a na den Apidru, driv jsem brala novorapid. Do pumpy se dava neco jinyho?

mimys
19. feb 2013

@werumka s tou pohjistovnou .. jsem u skodovacky... ja myslela, ze to maji vsecky pojistovny stejný.. ? asi nejsem v obraze...

werumka
19. feb 2013

@mimys Já mám v pumpě Humalog, což je rychlý inzulín. Dále se do pump dává právě i Novorapid, což je to samé, akorát od jiné firmy. Dávají se tam inzulíny, které mají rychlý účinek a ta pumpa je dávkuje často po malých dávkách.
Jestli jsi v době kojení brala Novorapid, tak pak je ta výmluva o pumpě a kojení zcela bezpředmětná.
No, asi bych možná změnila diabetologa 😀

werumka
19. feb 2013

@mimys nene, udělala to jen VZP, která je v dluzích. A dala to vědět až po novém roce, aby pacienti u ních ještě rok museli být přihlášení. V celkovém součtu je to tak, že jim za rok dá diabetik cca těch 5000, což je hranice pro vrácení poplatků. Samozřejmě, že nad už to nedosáhne. Ale těch 5000 jim zadotuje.

mimys
19. feb 2013

@werumka no jasne, novorapid jsem brala cele tehu a pak jeste rok. Apidru mam asi 4 mesice...
tak to teda nechapu.. ? Jak rikam.. nejak se mi ta zenska nezda...
prosim te.. ted me napadlo.. jak probiha navsteva u tebe kdyz jdes k diab? Me zvazi, zmeri tlak a zepta se jite ovoce? zapise " jí ovoce"... pak se zepta jite zeleninu? ja reknu jim ...ona zapise ji zeleninu ..... zepta se co pijete ? vodu .. zapise pije vodu...
a pak rekne dojdete si na glyk hemog. a prijdte za 3 mesice. no a vse se opakuje .. 🙂

mimys
19. feb 2013

@werumka tak to je sila, teda. Hlavne ze pojistny plati vsichni stejne...

werumka
19. feb 2013

@mimys No tak to je celkem gól s tím inzulínem 😀 Bych se jí zeptala, jak to teda myslela, že se v kojení nesmí Novorapid, který jsi celou dobu brala 😀
No bývá to různé, změří mi tlak, někdy se zeptá na váhu, zeptá se mě, jak se cítím a projdeme výsledky z odběrů. Když mám nějaký problém s glykémií, tak se třeba zeptám já a pak se většinou bavíme o dětech a dovolený 😀 Ale ono je to tak, že týden před kontrolou jdu na odběry a on má při té kontrole čerstvé výsledky - ne tři měsíce staré, jako se někde dělává. Někdy se to dokonce kombinuje tak, že ten samý den jdeš na odběry a o pár hodin později na kontrolu. Zálěží, jaké odběry dělají.
Kdybych třeba potřebovala senzor na kontinuální monitoring glykémií, tak si zajdu na edukační. Tam pomáhají i co se týká jídelníčku, různých trendů apod.

werumka
19. feb 2013

@mimys To víš, všechny pojišťovny jsou si rovné, jen některé jsou si rovnější 😀

mimys
19. feb 2013

@werumka 🙂

gianni
19. feb 2013

@mimys
@werumka
ahojte baby,chodím tu už velmi málo,čítam že sa tu bavíte o pumpách,ja to zatial neriešim,neviem či by som si zvykla mať niečo stále v sebe zapichnuté,ale možno hodnoty by mi tak neskákali ako posledne,tiež ešte kojím,ale len večer pred spaním, ja mám denný humalog a prešla som na levemir(nočný)- sa mi zdá že je trochu silnejší lebo pred tým som mávala na lačno kolo 10 a teraz pri tých istých jednotkách(10) mám okolo 6 ale posledné 2 dni som mala len 4,tak neviem či si neuberiem pre istotu,kontrolu mám o mesiac a tiež to prebieha podobne ako u mimys že čo nové,kukne na rýchlo hodnoty,zapíše,poprípade zmení jednotky a kontrola o 3 mesiace....
ale musím sa pochvaliť , kúpila som si eliptical trenažér a po každom hlavnom jedle si zamakám 15 minut a hodnoty su lepšie...
už sa mi to kráti a o 2 mesiace nastupujem do práce,len neviem ako to bude , lebo náš doktor mi povedal že budem musieť ist pred komisiu ktorá rozhodne či budem môct ostat alebo nie,ma porazí ked prídem kvôli tej hnusobe opácu ☹

mimys
19. feb 2013

@gianni ahoj to jsme na tom stejne, me to taky ted lítá nahoru a dolu . Jeden den rano 4, druhý den 9. Večer mi občas vyletí az na 16. ....nechápu. Doufám ze s tou pumpou by bylo lip.. jen se děsim, že mi to ten můj malej raubíř z bricha vyrve. je to číslo.... .
Co delas prosim te za praci, ze musis pred komisi? 😕 to slysim poprve! ??

gianni
19. feb 2013

@mimys
som pri armáde 9 rok a nerada by som prišla o takú robotu .....
tiež nerozumiem tomu že po večeri mám 8 a ráno už 13,alebo potom opačne mi to zase klesá,človek aby meral stále...
a s detmi mám ist ešte do kúpelov,tak neviem čo skôr....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre