Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werunka21
27. júl 2010

@makinecka 😀 to se ptáš brzy, když za chvíli rodíš 😀

@luckaa to se ti zdá, třeba obědy a večeře se ani do plného množství sacharidů nedá zvládnout. Když si vezmeš, že maso je bez, můžeš ho kolik chceš a k tomu tím pádem můžeš 400g brambor, tak to je na prasknutí. Já mám co dělat s 200g brambor.

luckaa
27. júl 2010

@luckaa No,to je fakt a co ty dvě večeře,to taky se musí dodržovat,mě stačí jedna a co tak běžně snídáte a večeříte?Hodně jsem tu četla,že pečivo s máslem,ale to já nemůžu ani cítit

luckaa
27. júl 2010

Ještě jsem se chtěla zeptat,byla mi zjištěna bílkovina v moči,to taky nějak souvisí?

makinecka
27. júl 2010

@luckaa bílkovin a si myslím nesouvisí s cukrovkou ta bývá v souvisloti s preeklapsií ( tam musí být ještě otoky ) nebo ledvinama.
já se přiznám tu druhou večeři nejím,jen ze začátku když sem měla ketony v moči ráno tak jo,ale ty už nemívám tak to prdím už dávno spím 😅
já snídám chleba s pomazánkovým máslem,salám,párky nebo vaječinu na másle ta je mňam

makinecka
27. júl 2010

@werunka21 já vím 😀 ale mě to napadlo až teď 😀 stejně hodnoty byly nízký tak co,to pak spíš klesá po hodině cukr nebo ne?

fim
27. júl 2010

@werunka21 Děkuji moc za útěchu, ono to nějak dopadne. A třeba se mi ještě ozve i Evajza s těma hodnotama. 😉

@makinecka Myslím, že ten čas by se měl dodržovat. Když to nevydržíš tak dlouho, tak pak se může stát, že budeš mít hodnoty vyšší než je pravda. 😉 JInak mě nikdo žádné gramy nepředepisoval - ještě to tak, vážit si jídlo. 😝

@luckaa To je fakt zvláštní, že máš ty další hodnotu ještě vyšší. Leda by to bylo tím, že se do řečiště dostala už plná dávka cukru z potravy. Jinak si to nedovedu představit. Mě zas třeba zaráží, že čím víc hladovím, tím vyšší ty hodnoty mám. Prý je to ale fyziologické.
Každopádně, co mi hlava nebere a už v miulém těhu jsem se pro to rozčilovala, jak je možné, že všude se to měří jinak, každej má referenční meze taky trochu jinak a dietu taky jinou - nejvýznamnější příklad je pro mě ovoce - já nesměla ani ovocnej jogurt, natož broskev a jiní si mohli jíst ovoce kolik chtěli. 😅
A co se týče mého měření, tak já hned po oGTT (nebo jakou to má zkratku), co jsem se dočkala výsledků, nafasovala glukometr a měřím se sama doma den před kontrolou. Pak ve 36tt, kdy se snad chodí naposled, ho zase vrátím. 😉

luckaa
27. júl 2010

@makinecka no otoky mi kontroloval a naštěstí nemám...no to je nápad,smažený vajíčka,tak to si sem tam dám,díky za rady,jste zlaté,z toho papíru co jsem dostala se toho moc nedozvím

makinecka
27. júl 2010

@luckaa jo a snídám dva tekné plátky chleba což je asi 70g
no a večeřím dva,nebo tři chleby jak se mi chce,zeleninu a k tomu párky,hermelín,plátkový sýr,salám,slaninu,teď ujíždím na tuňáku v oleji Rio mare,mňam já to nějak nehrotím hodnoty v pohodě tak co se budu trápit 😀

luckaa
27. júl 2010

@fim No,tak ovoce podle tohohle papíru taky můžu jak chci,je to fakt zvláštní,taky jsem čekala,že mě někam odešle a ne,jen mám kontrolu už za 3 týdny a musím mít hotovej ten profil,nebo jak se to jmenuje

luckaa
27. júl 2010

@makinecka Tý brďo,tak to já se teda osekávám víc než musím...no,ale odhad váhový u prcka je docela velký,tak fakt nevím 😕

makinecka
27. júl 2010

@fim no jo,já vím ale já je vždycky měla pod 6 takže dobrý,no tak teď naposledy si tu krev teda vezmu hodinu a půl po jídle když už tam snad jdu naposledy 😀

werunka21
27. júl 2010

@luckaa já se stejně divím, že tě nikam neposlali s takovýma výsledkama 😲 . Profil jednou za měsíc je hodně málo. To i Maki chodí častěji, a to měla hodnoty po testu nízké v porovnání s tvýma. Já měla hodnotu 11, dostala jsem glukouše a skončila jsem na inzulinu. Ale je fakt, že si každý doktor dělá co chce 🙄

fim
27. júl 2010

@luckaa Mě právě ta absence ovoce, kor v létě, zlobí nejvíc. To úplně trpím. V lednici mám blumy a můžu se na ně akorát tak koukat a slintat. Melouna jsme od kontroly radši ani nekoupili. 😝
@makinecka Jo tak to už je fakt skoro jedno. 😀
Těm,kterým se to blíží, přeju pohodovej a rychlej porod. 😵

makinecka
27. júl 2010

@luckaa co ty teda jíš když se osekáváš,já se ze začátku jedla málo protože jsem se bála a dle hodnot jsem zjistila že je to blbost tak sem si přidala 🙂
tech chleba krájím schválně na tenko,mě se víc líbí když můžu sníst dva tenké než jeden 😀 a tři sním když je chleba menší,já si to vždycky pro jistotu převážím a vlezu se do 80g chleba co mám na tom papíru a dopočítám si zeleninu abych nepřesáhla těch 60g sacharidů co mám povolený 😉

makinecka
27. júl 2010

@werunka21 to máš pravdu já měla 8 po 2h a chodím buď co tři týdny nebo co 2 týdny

werunka21
27. júl 2010

@fim proč se vyhýbáš ovoci? Můžeme přece jak blumy tak meloun, klidně si dám i banán a hrozno hlavně když si to spočítám. Bych se zbláznila být bez ovoce.

luckaa
27. júl 2010

@werunka21 No,mě hlavně straší to,že ty hodnoty byli ve 20.týdnu a co jsem četla tak postupem času se to ještě horší,takže kam se vyšplhám 😕 no nezbývá mi než důvěřova a striktně dodržovat

@fim No,ani mi nemluv,já bych absenci ovoce nesla hodně špatně,vlastně na svačiny a na chuť si nedávám nic jiného,akorát s tím melounem jsem zmatená,někde jsem četla,že se může a jinde,že v žádném případě,že obsahuje moc cukru.

Holky jakej jste měli odhad váhy u druhého velkého UZ,myslím kolem toho 20 týdne?

makinecka
27. júl 2010

@fim proč nejíš ovoce já mám v lednici taky blumy a dvě si na sváču dám a meloun tak dva plátky,klidně i půl kila 🙂
mě ovoce nezakázali mě dr řekla jíst vše jen počítat tak se toho držím 😀

makinecka
27. júl 2010

@luckaa v melounu je 5g sacharidů ve 100g podle tabulky ten sacharidy skoro nemá!banán má nejvíc.oni to hodně říkají že se nemá i já to mám napsaný v tom papíru,ale meloun je možná sladkej na chuť ale sacharidy nemás skoro vůbec tak to nechápu proč to zakazují.

luckaa
27. júl 2010

@makinecka No,jeden krajíček chleba k snídani nebo rohlík k večeři taky,maximálně jeden a půl,oběd jsem si dávala spíš dětskou porci,někdy jsem ani nesvačila

fim
27. júl 2010

Já zas nemám nic počítat, ale ovoce, když už, tak si ho rozdělit a za celej den můžu tak dvě broskve maximálně. A to je na mě děsně málo. ☹ S melounem a vínem to asi vůbec nehrozí a o švestkách se říká, že co švestka, to kostka cukru - takže blumy na tom budou asi podobně. Navíc naše doktorka na dia je asi magor, tam se nemůže snad pomalu nic. 🤐

luckaa
27. júl 2010

@makinecka V tom papíře od doktora to nemám,jen jsem to někde četla na internetu,už nevím kde....ale jinak k ovoci tu mám psáno,že v běžném příjmu ovoce cukrovku nezhorší

luckaa
27. júl 2010

@fim No,tak švestek teda teď jím tak pět,šest klidně najednou....

makinecka
27. júl 2010

@luckaa to protože jsi neměla hlad nebo že jsi se bála,to je málo časem budeš mít hlad,mě to ze začátku taky stačilo to je fakt,ale teď jak malý nabývá tak mám větší hlad.

makinecka
27. júl 2010

Ovoce
Smíte všechno, ale počítejte sacharidy a nepřekračujte doporučené množství. Nechte si je na svačiny a druhé večeře. K hlavním jídlům je příjem sacharidů vyšší, a pokud obsahuje i ovoce, pak hrozí vyšší glykémie kvůli obsahu ovocných volných cukrů. Ovoce vždy jen čerstvé nebo mražené (pokud nebylo přislazované), nikdy ne kompotované nebo kandované. Vhodné není ani sušené – pro vysokou koncentraci ovocných cukrů. Stejně tak džusy, ani ty 100% - jedna sklenička obsahuje šťávu z velkého množství ovoce.

toto píšou na stránkách o těhu cukrovce a já se tím řídím,nejíst ještě ovoce tak se zblázním.
napočítám si kolik čeho smím a navážím si to a sním a hotovo 🙂

werunka21
27. júl 2010

@fim četla jsi www.tehotenskacukrovka.cz ? Všechno je tam krásně vysvětleno. Tabulka sacharidů i vzoreček pro výpočet. Mě dr. taky řekla max 150g ovoce 2xdenně, ale to není ani jeden celý pomeranč. Když si to pěkně propočítáš, tak můžeš v klidu až 900g melounu na sváču. Víc jak půl kila jahod, mega banán, a myslím nějakých 270g švestek...

luckaa
27. júl 2010

@makinecka No,částečně ze strachu a ani hlad není takový,já ze začátku dost zvracela,takže jsem nebyla zvyklá moc jíst....měla jsem kilo dole a teď mám další kilo dole...
Nevíte někdo jak je to s kafem 2 v 1 ?
Já mám dokonce psané,že se může rozumně přislazovat i medem,to mě docela překvapilo

luckaa
27. júl 2010

@werunka21 Já na tý stránce tu tabulku nemám

werunka21
27. júl 2010

@luckaa Přislazovat medem 😲 , to se mi nezdá. Máš pravdu, taky na to koukám, tabulka se jim nějak ztratila 😖

luckaa
27. júl 2010

@werunka21 jj,je tu dokonce napsáno..Není námitek proti rozumnému užívání medu jako sladidla...je to přímo papír co sestavil můj gynekolog

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre