Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

foofee
21. júl 2016

ja som to nejak tusila, ze sa vratim po 2 rokoch. Opat mam GD. Nalacno 4,18 a po 2hod 8,3. Rovnako ako pri prvom. Krv mi zase brali z prsta, hoci som sestricku prosila, nech mi vezme zo zily. Zase zacina ten otravny kolotoc. Akoze fakt je mi do revu..

foofee
21. júl 2016

mozem si rano ovsenu kasu (vo vode robenu) dosladit agave sirupom, alebo kokosovym cukrom? vraj maju nizke gi. A mozem si dat ovocie (napr 1 jablko/banan/grep) na desiatu/olovrant?

werumka
21. júl 2016

@foofee Pokud máš glukometr, tak si tu kaši ozkoušej - doslazování si zkontroluješ tak, že se změříš za půl hodiny po jídle a za hodinu. Na svačinu bys měla sníst 30g sacharidů, takže to ovoce si nakombinuj tak, abys to měla akorát (třeba jedno jablko je sacharidově málo).
Bohužel pořád existuje reálná šance, že cukrovku nemáš... krev z prstu je opravdu v tomhle k ničemu. Navíc měřená jen po dvou hodinách ☹

foofee
21. júl 2016

@werumka glukomer mam, no musim pockat do poradne, nech mi predpise pruzky. Prosila som ju.. vraj ona ma info, ze tak to ma robit, a jej vraveli, ze kapilarna krv je dokonca presnejsia. No nenechala sa ukecat. A to ze dezinfikuju prsty alkoholom je ceresnicka 😀

werumka
21. júl 2016

@foofee To by mě zajímalo, odkud to info má 😀 asi bych snad to té laborky poslala mail s dotazem, zda mi mohou poskytnout jejich zdroje 🙂

guizui
22. júl 2016

Baby, mozno mi tu budete vediet poradit - som v 28t, mam tehu cukrovku, tyzden dodrzujem dietu - ziaden cukor a biela muka, obmedzujem aj ovocie - a tym padom chudnem.. mam vsak nadvahu, takze realne je z coho chudnut.. Poradnu mam az o tyzden, takze zatial nepoznam nazor svojej gyn.. Od zaciatku tehu som pribrala 3,5kg, avsak teraz kvoli uprave stravy som schudla 2kg, takze pribratie od zaciatku tehu je len 1,3kg. Nehladujem jem dost, ale teda kvanta zeleniny a bielkoviny. Verim tomu, ze ked ma clovek nadvahu, taketo chudnutie je ok a malej sa nic nestane - boli ste niektora v podobnej situacii? bohuzial mi dia nedala glukomer, cize netusim co konkretne mi dviha cukor, takze musim dietu celkovo dodrziavat - odbery mi robi dia kazde 2 tyzdne, dnes boli hodnoty vyborne, takze strava zabera..

werumka
22. júl 2016

@guizui Při nadvaze můžeš s cukrovkou hubnout. Většinou pár týdnů jde váha dolů a pak se ti zastaví a zůstává stejná. Miminko se daří dobře, vliv to na nej nemá. V čem si davas sacharidy? Kolik jich za den snis?

guizui
22. júl 2016

@werumka Dakujem krasne za reakciu, si ma ukludnila.. sacharidy prijmam momentalne zo zeleniny najviac, na ranajky mam celozrny chlieb 50g s 2 vajickami a zeleninu, dnes som nakupila celozrne cestoviny, kedze mi diabetologicka kazala zvysit prisun sacharidov, teda tych zdravych.. ale nejem ryzu ani zemiaky.. maso vylucne so zeleninou, vela salatov a potom bielkoviny z cottage cheesu a syrov... myslim ze ta zmena stravy je velmi prospesna - ved cukor a bielu muku fakt nepotrebujeme.. len tym ze cukor doma nemam merat, snazim sa tu dietu uplne ukazkovo dodrzovat, az lekarka mala pocit ze hladujem, to vsak nastastie nie..

n0mi
22. júl 2016

@foofee jablko/grep ok. Ale urcite nie banan ma najvyssi GI. Ovseba kasa su uz zlozene sacharidy cize zbytocne pridavas dalsi cukor

n0mi
22. júl 2016

@guizui aj ti predpisr glukomer ci nie?
Lebo takto je to velmi indicidualna ci strava posobi alebo nie. Ja sa meriam 4-5x denne a presne vidim ake jedlo potravina robi zle alebo nie.

foofee
22. júl 2016

@n0mi neprezrety banan je vraj ok, taky este zeleny, ten nema vela cukru. A kasu si chcem dosladzovat kvoli chuti

werumka
22. júl 2016

@guizui Takhle odhadem mi připadá, že máš sacharidů málo. Třeba k obědu bys měla mít 60g sacharidů a to zeleninou nenazenes (pokud treba nemáš hrášek, kukuřici). Jakmile klesnes s přísunem sacharidů pod 190g za den, začnou játra vyrábět zásobní cukry samy, začnou vznikat ketolatky a tohle hubnutí moc vhodné není...

guizui
22. júl 2016

@werumka prave ten hrasok alebo varenu kukuricu si davam praveze ako mensiu prilohu, planujem este hnedu ryzu zahrnut ale zatial nemam na nu moc chut.. aj celozrne cestoviny chcem zacat jest.. ta cukrovka bol pre mna dost sok, takze som sa prve dni bala, co mam jest, teraz sa viac snazim na tanieri vybalancovat vsetky zlozky..

guizui
22. júl 2016

@n0mi praveze nepredpisala - tvrdi, ze to budeme najskor sledovat upravenou stravou a ona meria cukor kazde 2 tyzdne. Cize ja vobec netusim, ktora potravina mi cukor dviha a ktora nie.. preto som mala zo zaciatku strach cokolvek zjest a tie sacharidy som obmedzila asi moc, teraz sa tie zdrave sacharidy pokusim jest viac.. vacsina diabetologov hned predpisuje glukomer, ze?

n0mi
22. júl 2016

@guizui neviem ci vacsina ja mam automaticky glukomer a pruzky ihly k tomu. Ale ja sa meriam a som na diete uz od 16tt

guizui
22. júl 2016

@n0mi ako to ze ti na cukrovku prisli skor?

n0mi
22. júl 2016

@guizui sama som povedala ze mam na to podozrenie, ja som v UK tu sa to inak vsetko berie.

vvia
22. júl 2016

@guizui ja som pri dcerke tiez nedostala glukomer a bola to chyba. Jedla som tak malinko ze som vkuse chudla. Pribrala som az posledny mesiac dva a aj to som rodila s minus 2kg. Pri synovi som ich o gluker poprosila ale cukroku mi pozvrdili hned na uaviatku tehotenstva. Chudla som sice tiez ale zjedla podstatne viac a naprike tomu som si strazila hodnoty, dokonca mi obcas prwsla aj mini maskrta.

helen111
22. júl 2016

@guizui Ja som mala to iste, za cele tehotenstvo som pribrala len 5 kg a tiez ma bolo dost, dodrzovala som dietu a mala sa narodila s 3400g a 50cm cize pekne miery a ja som po tehotenstve vdaka tejto diete a aj kojeniu schudla 10 kg za co som vdacna. Glukomer si vypytaj, povedz ze vela tehotnych ho dostava. Je to ozaj super vediet co ti robi dobre a co zle, potom si uz profik a mas odhad. Aj po tehotenstve, do zivota, vies co ti robi zle. Ak ti diabetologicka nebude chciet glukomer pozicat, mas narok aspon na diabeticke pruzky a osobne by som si glukomer kupila aj z vlastneho vrecka. Vela zdaru

montynka131
22. júl 2016

Ja som sintiez musela.glukomer kuoit pruzky mi predpisal. No aj oed som pravidelne merala stravu dodrzala on bol.zastanca inzulinu a to namnuskodilo tal ze.drobcek musel akutbou sekciou von v 37tt

zuzuzuzka
22. júl 2016

Ahojte, chcem sa spytat, co si o tom myslite. Na testoch som mala cukor nasledovny...nalacno 5,1, po1.hod. 9,3 a po 2.hod.9,7. Pichali ma do prsta. Diagnoza tehu cukrovka. No a moj svokor je cukrovkar, ma doma glukomer, takze ako sa Vas tu citala, ze banan ma najviac cukru (ci coho), tak som ho zjedla a po hodine mi zmeral svokor cukor a mala som 4,0. Aj den predtym, co mi meral cukor som mala 4,5. On si hned na to odmeral a mal 14, neviem kolko. Ako mam tomu rozumiet? Tak mam teda tu tehu cukrovku? Ci ani nie? 🙂

danielita18
22. júl 2016

@zuzuzuzka ahoj no podla testov ju urcite máš a tehotenská cukrovka a normalna cukrovka ma aj iné hodnoty aj v tom je rozdiel mala by si dodržiavat dietu a banan niekomu moze zvýšit cukor niekomu nemusí,a ovocie a zelenina sa celkovo nezakazuje,ale uprednostnuje sa zelenina a tebe mozu zdvíhat cukor vysoko niektoré potraviny ktoré tvojmu svokrovi nevadiaa zase co jemu zdvíha cukor tebe možu pasovat to je vsetko len o trávení

zuzuzuzka
22. júl 2016

@danielita18 cize najlepsie by bolo mat ten glukomer doma a merat si po kazdom jedle, co je "zakazane", ci mi dvihne cukor, ci nie.

danielita18
22. júl 2016

@guizui rýža ti môže zvýšit cukor viac ako zemiaky,var si radšej natural alebo tarhonu

danielita18
22. júl 2016

@zuzuzuzka nie to nie je dobre merat si po každom jedle stačí ti raz za den,ja som si merala tak ze jeden som si merala po ranajkach 2h,druhy den po obede a tretí den po veceri a musela som si to zapisovat a postupne nato prídeš ktoré jedlo si jedla viac dni posebe a mala si vyssí cukor alebo ktoré si jedla viac krat po sebe a nemala si zvysený cukor to s anaučíš a popýtaj s aviac diabetologičky mne aj dala leták čo najviac dvíha cukor a čo nedvíha a ked ide je st napriklad maso ryžu tak vzdy zeleninovú oblohu,a daj si radsej viac masa vela zeleniny a len kopček ryze,proste prílohy len polovičnú porciu ako si zvyknutá,neboj naučíš sa a ja som aj pila casto vodu s citronom a aj keby zjes nieco co vies ze by ti mohlo zvýšit prudko cukro tak si daj tu vodu scitronom,ale bacha pri nízkom tlaku

zuzuzuzka
22. júl 2016

@danielita18 tak Ta diabetologicka, co som pri nej bola mi len vsetko "odblabotala" a ked som od nej pytala nejaky papier, ze co mozem a co nie, tak mi odpovedala, ze ved som Vam to prave povedala. A bolo vybavene. Pozerala som na nu ako vyhukana, kedze som v zivote taketo veci neriesila a nepocitala som s tehu cukrovkou a vobec, na takych testoch som bola prvykrat.

danielita18
22. júl 2016

@zuzuzuzka ja to isté ja som tiež dovtedy nemala ani potuchy o cukrovke len som vedela ze niečo také je,ja som mala síce šialenú doktorku ale zase povysvetlovala mi dobre,a aj ma dost vystrašila,mne s adarilo držat si cukor,stalo sa ze mi vybehol ale hned som roznýšlala čo asi a skusila som na druhý den bez toho auz bolo dobre,ved aj pokukaj na nete rady a recepty ale moja vecera bývala ladový sala,mrkva a jedavala som sojové rožky allebo nejaké celozrnné pečivo a začala som pozerat uplne inak na stravu,odkkedy mi vysiel zvysený cukor nepribrala som ani kilo,preberal len malý a narodil sa v 37 týzdni sekciou s váho 3630,51cm,keby bol v bruchu dlhsie tak by bol o moc vacsí,mam aj dobreho gynekologa na kazdej poradni mi robil ultrazvuk a premeriaval maleho ci prudko nerastie,vsetko dobre dopadlo aj vdaka tymto dvom doktorom lebo mi vela poradili

zuzuzuzka
22. júl 2016

@danielita18 🙂 takze vies ako sa citim teraz. Kazdy okolo mi hovori, ze nech kaslem na to, ze ziadnu cukrovku nemam, no ale ja uz neviem, ze ako. A hlavne po tych vysledkoch u svokra, ked som mala cukor v pohode. Su aj nejake priznaky, ked je vyssi? Ci na to prides len tym glukomerom?
Inak, keby som vela priberala znamenalo by to, ze som to neustriehla? Ze mam cukor zvyseny stale? Joj pytam sa ako puk, ale ta doktorka mi dnes vzala krv a vysledky budu az o dva tyzdne, pretoze maju dovolenku :/

danielita18
22. júl 2016

určite to neber na lahkú váhu,to su len sprosté mudre reči,keby sa niečo prihodí potom ta budu vsetci vinit ze si mala davat pozor na cukor,ono je to nebezpečné pre babatko nie pre teba,dieta z toho cukro prudko priberá a namiesto organov mu rastu len svaly,nemusí byt dobre vyvinuté,nechcem ta strašit ale aj mne to priamo doktorka povedala najskor som bola nahnevaná ale potom som pochopila ze to nebolo na skodu a zdravsie stravovanie prospeje babatku aj tebe a ja sa odvtedy dívam uplne inak na stravu ako dovtedy,už si neviem obed bez zeleniny ani predstavit,a aj malý je tak naučený v záhrade je ako malá kozička,papá všetko ale nmá rád sladké a pritom nikdy som mu nezakazovala,maximlane si dá čokoladku ale ziadne prejedanie,neboj naučíš sa a počítaj na nete nejaké recpty ale nie je to nič tazke tak akkos om ti písala polovičné prílohy a hlavne viac krat za den jest vmensích množstvách ale zdravo 🙂,ja ked som napríklad zjedla polievku tak medzi tým som si vedela dat kocku horkej cokolady a nikdy mi to cukor nezvýšilo ale fakt len kocku za den 🙂

guizui
22. júl 2016

@n0mi jasne chapem.. drzim palce nech vsetko prebieha hladko.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre