Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
6. nov 2011

@eyael nemyslím si, že léky na tlak by to ovlivnili... spíš to pečivo... viz já včera... dala jsme kousek kaiserky a cukr vyletěl na 8,1 jo a jak jsem psala včera - docela mi to dělá vyšší hodnoty, když mám jen malou kapku krve...

llluckaaa
6. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa
@maxkatka
Taky mi přijde, že těch bylinek a koření těhotené moc nesmí, mám tu před sebou seznam na celou stránku... A skořice tu je taky - ve větším množství způsobuje překrvení pánve, ale to snad při jednou kousku štrůdlu nehrozí. A taky bych nebyla proti deci vína (já jsem si taky normálně v těhu dala), jenže teď s cukrouvkou se to ještě komplikuje, protože ono má v sobě často hodně cukru. Ale našla jsem v Tescu víno, které je bez alkoholu a je to odrůda Muller Thurgau, takže skoro bez cukru. Ale podle toho taky chutná ☹ Je dost kyselé ☹

llluckaaa
6. nov 2011

@breslerka Já měla taky půjčený a bez zálohy. Jen jsem si do něj musela koupit novou baterii, protože mě zlobil.

llluckaaa
6. nov 2011

@maxkatka A jak ty to děláš s tím měřením - bereš tu první kapku nebo až druhou? Oni mi říkali, že s tou první by to mohlo být zkreslené. Ale nevím proč, ruce jsem měla vždy umyté a cukr na nich při té dietě nebyl 🙂

maxkatka
6. nov 2011

@llluckaaa no teď co mám cukrovku jsem už neměla ani hlt vína... 😢 ač chuť by byla... ale nebudu to už pokoušet... beru stále tu první kapku... páč druhou bych už nevymáčkla... v nemocnici mi to taky dělali hned z té první... ruce si taky myji před každým odběrem a mýdlem... a do ručníku se pro sichr neutírám... beru si papírový ubrousek... aby někde nebyly stopy cukru (třeba od malé, když se blbě umeje atd., že - no hrabe mi)

llluckaaa
6. nov 2011

@maxkatka Zas tak moc ti nehrabe, neboj 🙂 Mojí kámošce se stalo, že její dceři naměřili cukrovku z moči. Tak pro jistotu opakovali měření a už tam nic nebylo. Prý napoprvé špatně vypláchla trychtýř a když pak přelévala moč z nočníku do sklínky, tak tam ten cukr nabrala 🙂

llluckaaa
6. nov 2011

Těhulky, je tu některá, která měla cukrovku jen při prvním těhotenství a při druhém už ne? Nebo je to na 100%? tutovka, že se bude opakovat?

mirka00
6. nov 2011

@llluckaaa vidíš presnidávku by som mohla,to mám napísané aj v jedálnom lístku 🙂
@breslerka ja som dostala aj pásky na meranie,ale už som si musela pásky aj kupit objednali mi ich v lekárni.platila som 700korun,dalších 700prepláca poistovna.ale neviem ako je to na sk.

llluckaaa
6. nov 2011

@mirka00 Ale chce to sáhnout po nějaké kvalitní, aby tam nebyl přidaný cukr. Oni ho tam dávají docela často. My doma máme takové ty 4x100 g v plastu 100% ovoce - švestka a jablko od Hami a tam je jen 11g sacharidů ve 100g výrobku, takže dobré 🙂 I dobře chutnají, já je právě děcku (9 měs.) přidávám do bílého jogurtu.

mirka00
6. nov 2011

@llluckaaa no zajtra si ju kúpim.ale nemusím len do jogurtu nie?možem ju aj samotnú?

llluckaaa
6. nov 2011

@mirka00 No nevím, jak máš nastavenou dietu, ale lepší by bylo samozřejmě čerstvé ovoce - kvůli vitamínům, vláknině a tak. Navíc těch 100 je jen pár lžiček, tak se z toho moc nenajíš a 200 najednou už mi přijde moc.

slavikovci
6. nov 2011

Ahoj maminky, tak mám také zjištěnou cukrovku, u prvního jsem jí neměla a teď ano...můžu se zeptat, jaké jste měly hodnoty při tom testu? Já na lačno 5,1, hodinu po vypití té glukozy 12,2 to je tedy dost, ale po další hodině 5,4...takže zase v normě....dr. se to zdá trošku divné, na diabetologii jsem dostala seznam, co má kolik cukrů a glukometr na doma na měření, ale konzultovat ty výsledky budem až u kontroly, teď nás tam bylo víc.....a mám dotaz....zrovna dneska dělám domácí měření, protože mám zítra volat ty hodnoty doktorce....a zdají se mi nějaké nízké, na to, že mám cukrovku, mám mít na lačno do 5,5 a hodinu po jídle do 7,3 a ráno jsem měla na lačno 4,3 a hodinu po snídani 5,8 a hodinu po obědě 4,1 a to jsem si to jídlo ani nevážila a myslím,že oběd byl dost vydatný na cukry (hovězí na mrkvi s rýží a porková polévka-vše bych si měla zvážit).....tak jsem z toho zmatená docela....je možné, že by při tom testu mohlo zkreslit to prostřední číslo třeba stres a nebo že jsem si ráno nevzala lék na štítnou žlázu, který beru normálně každý den na lačno? Každopádně uvidím, co mi na to zítra řekne. Kdyžtak děkuji za názory a rady. Díky moc 😉

gabuci81
6. nov 2011

@slavikovci Tie hodnoty co uvadzas na cukrovku teda nevyzeraju. Ja som mala 2 hodiny po vypiti glukozy 11 a aj pri domacich meraniach mavam okolo 6 2hodky po jedle. Jedlo si tiez nevazim, po prvych tyzdnoch hladania, ked mi hodnoty vybehli aj na 8! som sa naucila co jest, co nie a hlavne v akom mnozstve.
Nemyslim si, ze liek, co si si nevzala by ten vysledok skreslil, ale to ti povie skor tvoja doktorka.
Kazdopadne mas krasne hodnoty, co by som za ne nedala 😵, ked budes mat podobne niekolko dni, nemas velmi co riesit. 🙂 Ale z vlastnej skusenosti, tato dieta teda vobec nie je na skodu, dokonca rozmyslam, ze v nej budem dobrovolne pokracovat aj po skonceni tehu. Samozrejme najskor zbastim jeden mega trdelnik. 😀

slavikovci
6. nov 2011

@gabuci81 Děkuju ti, to jsi mě moc potěšila, opravdu. Poradím se s doktorkou až tam půjdu.Ta dieta není na škodu, jak říkáš, ale to sladký mi hrozně chybí 😀 tak za odměnu asi dneska zhřeším trošičku 🙂 Ke konci těhotenství se to prý i může zvedat, ale kdybych to tak měla pořád, bylo by to fajn. A v kolikátém jsi týdnu?
Já si právě říkala, že jiné maminky i ty domácí hodnoty mají vyšší a i při tom testu....že to u mě asi tak hrozné nebude. No ale pak po porodu taková dietka by nebyla marná 😀 to by šly kila samy dolů 😀 Děkuju za povzbuzení 😉

llluckaaa
6. nov 2011

@slavikovci Ahoj, druhou hodnotu v testu máš teda dost vysokou. Uvidíš, co ti bude dělat dieta - vtip je v tom, že když budeš dobře jíst, tak ti hodnoty nad stanovenou hranici vyskakovat nemusí. A co všechno si máš vážit? Já vážila jen "přílohy" a ovoce. A pak byl samozřejmě zákaz jíst cukr v jakékoliv formě. Jestli chceš zhřešit, tak si to pak za hodinu na to nezapomeň změřit, ať víš, jak jsi na tom. Myslím, že žádný prášek to nerozhodil a stres klidně může, ale tak to bys měla asi ty hodnoty rozhozené obě - hodinu i dvě po jídle.

slavikovci
6. nov 2011

@llluckaaa Nejhorší je, že mám skoro pořád hlad a to si dávám porce pořád stejný 🙂 Doktorka mi dala tabulku, kde je co se má vše vážit a je tam samozřejmě ovoce, mléčné výrobky, prý ty bych neměla mít k snídani vůbec, že to těhulkám hodně po ránu cukr vyskočí po mléčných výrobkách, že netuší proč to tak je. Pak veškerá zelenina kořenová by se měla vážit, i pečivo, přílohy....sem tam vážím ovoce a třeba snídani, ale obědy, druhou svačinu a večeři ne....min. týden jsem zhřešila, dala jsem si dort a hodinu po tom jsem se změřila a měla jsem 6,9, takže dobré.....jinak nesladim, nejím nic sladkého.....ale je to pro mě krize 😀

kkomtesa
6. nov 2011

@ slavikovci Ahoj, já jsem o sobě psala na str. 482. Já jsem teda rozhodně nic nevážila, a k snídani jsem jedla banán s jogurtem a ovsem. Rozhodující je, se po jídle změřit, a to Ti moc dobře ukáže, co můžeš sníst a hlavně kolik. Oproti normálním zvyklostem jsem přidávala dopoledne i odpoledne svačinu, spíš abych neměla hlad, a hladová jsem nebyla.

gabuci81
6. nov 2011

@slavikovci No s tym zdvihanim hodnot je to pravda, ja som v 35. tyzdni a od 32-ho mam tie hodnoty vyssie aj ked jedalnicek som velmi nezmenila (parkrat mi to svihlo cez 7-7,5). Som zvedava co mi povie doktorka, pri poslednej kontrole som mala vzorove vysledky, ale to bolo este pred tym 32.tyzdnom.
Mliecne vyrobky na ranajky mi cukor nezdvihaju, pravidelne ranajkujem jogurt alebo chlieb so syrom a zeleninou a hodnoty v norme (5-6).
Sladke milujem, mam otestovane, ze ked si dam kusok-kus 😀 kolacika, keksika, pudingu na olovrant, cukor mi to nedvihne, no keby som to iste zjedla po obede ako dezert, cukor v nebesiach. Najdolezitejsie je rozdelit si to do dennych davok, potom mozes naozaj SKORO vsetko, len s mierou. V ktorom tyzdni si?

maxkatka
6. nov 2011

@slavikovci hele, nepíšeš v jakém týdnu jsi... zatím máš ty hodnoty předpisový... doufej, že zůstanou... ale nejvíce se zvedají mezi 28 - 35tt... Takže to, že TEĎ je to OK, neznamená, že to bude OK i za 14 dní... 😒 Samo, že je to strašně individuální... zatím si můžeš testovat jak reaguješ na různé potraviny...

llluckaaa
6. nov 2011

@kkomtesa To jsi snídala úplně to stejné jako já 🙂 Já taky oves, jogurt a půl banánu (před cukrovkou jsem měla míň vloček a víc banánu a s cukrovkou jsem ten poměr otočila a vynechala sušené brusinky) a někdy, přiznám se...., do toho lžičku medu. A hodnoty jsem mívala kolem 5,5.

llluckaaa
6. nov 2011

@slavikovci Máš si vážit zeleninu a mléčné výrobky? To je opruz teda. Mně říkali, dr. na dia a odbornice na výživu, že zeleniny smím sníst jakékoliv množství. Ale jinak vážit jen ty přílohy - brambory, pečivo, knedlíky, vločky. Ale ani jsem to nemusela vážit dlouho - naučila jsem se rychle, kolik gramů má ta která potravina na jedné polévkové lžíci a podle toho počítala. Ne všem dělají ty mléčné výrobky po ránu zle na glykémii, jestli jsi na ně zvyklá, tak si to zkus změřit po a uvidíš sama, jestli smíš nebo ne.
Pro mě byla největší krize, když mi to oznámili. Přišlo mi to hrozně nespravedlivý. Já totiž jím celkem zdravě, hodně luštěnin, jogurtů, celozrnný výrobků a tak a mám i pohyb, navíc nikdo v rodině cukrovku nemá, tak jsem pořád nemohla pochopit, proč to padlo zrovna na mě. Osobně nikoho s těhu cukrovku neznám...

llluckaaa
6. nov 2011

@maxkatka Tak dneska dělám další štrůdl, tentokrát přesně podle tvého návodu 🙂 Jen mě manžel nachytal u strouhání a měl plno keců, že chce ten s krájenými jablky, ikdyž se rozpadá. Tak mám jednoho hada nastrouhaného a druhého nakrájeného. Jen to těsto mám stejné jako včera (to z Tesca), ikdyž dnes se chovalo trochu lépe než včera a nerozpadalo se hned po nandání na plech.

llluckaaa
6. nov 2011

@gabuci81 Zapomněla jsem se zeptat, kolik sacharidů smíš sníst. Já měla 325 a přišlo mi to akorát, přišlo mi, že jím skoro pořád.

maxkatka
6. nov 2011

@llluckaaa mě k vážení řekla, že zeleninu mimo mrkve, hrášku, kukuřice a červené řepy vážit nemusím... a mléčné výrobky ani maso, ale ty mléčné výrobky vynechat ráno - pokud mi budou dělat zle...

mmaarrkkeettkkaaaa
6. nov 2011

tak mě čeká zítra kontrola...snad se dozvím něco nového...
@llluckaaa mně dr. řekla at nevážím nic, jen omezim...ale stejně se řídím dle stránek, čeho kdy a kolik smím...spíš mi dělá problém jíst až za ty 3 hodiny, takže si to bud skrátím nebo mezitím něco zobnu...nikdy jsem nebyla zvyklá pravidelně jíst...
@maxkatka já si myslím že po 30.týdnu mě inzulín nemine 😒 ty hodnoty ted nemám až tak super a s přibývajícími týdny to bude určitě horší 😒
@kkomtesa taky si dám po ránu i sýr 😉

slavikovci
6. nov 2011

@maxkatka Ahoj, jsem v 27.týdnu a před týdnem jsem teprve začala s tou dietou....vím, že se to může změnit a můžu mít hodnoty vyšší, jen doufám, že moc ne...nemusím mít zas všechno že jo 😀

slavikovci
6. nov 2011

@llluckaaa no mléčné prý proto, že těhulkám to víc zvedá cukr, ale nezkoušela jsem to, radši jsem je ráno vynechávala, ale zkusím si to asi zítra změřit, když si dám třeba mazací sýr a mléko a uvidím.....zeleninu syrovou vážit nemusím, ale kořenovou, jako mrkev, petržel, celer......to bych vážit měla, ale nedělám to 😉
Jojo taky mi to přišlo nespravedlivý, když mi to oznámili a byla jsem dost naštvaná a nepříjemná 🙂 už je to lepší, ale to sladký mi hrozně chybí....tak jsem si upekla také štrůdl, prý jen s jablkama a skořicí....a dá se to...a prý můžu na zahnání chutě i tu 70ti procent. čokoládu, ne teda celou tabulku ale trošku a je pravda, že se mi cukr po ní nezvedl.....

slavikovci
6. nov 2011

@llluckaaa Jo ještě se chci zeptat, každý může sníst jiné množství sacharidů?Já myslela, že je to pro všechny stejné....já můžu max. 250 a to řekli všem, co tam se mnou byly........

slavikovci
6. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa a jaké máš třeba hodnoty? kamarádka byla už ke konci taky na inzulínu....teda takhle, chtěli jí ho dát a ona, že by si nezvládla píchat injekce, tak jí dali nějaké prášky....doufám,že tomuhle se vyhnu 😒

mmaarrkkeettkkaaaa
6. nov 2011

@slavikovci po jídle mám kolem sedmi osmi...většinou je u mně problém spíš na večer...po snídani a obědě je to celkem o.k., ale jak říkám, možná je to tím, že prostě nevydržím ty 3 hodiny...chybí mi ovoce, které jsem byla zvyklá jíst ve větším množství a sladké jakbysmet 😒 takže to byli dřív moje svačinky 😅 prášky, jo? hm tak ty mě určitě nabídnuty nebudou...už minule mi bylo řečeno že dle výsledků se kdyžtak nasadí inzulín 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre