Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kacule85
3. apr 2014

Tak sem dopadla na Dia dobře 🙂 Hodnoty jsem měla cca hodku po jidle 4.3.Jídelníček sem zahodila,ubrala jsem na přílohách a už taky nevážím.Paní doktorka říkala,že to takto bude uplne stacit 🙂A protože mám doma glukometr,tak si jednou tydne mam 3 krát po jidle zmerit a pokud to bude ok tak kontrola za 4 týdny .Hrozně jsem se toho báa jak to dopadne,ale oddychla jsem si.Ptala jsem se paní doktorky taky na to jesli můžu do jogurtu nebo mléka musli a říkala že můžu v přiměřeném množství,pokud nesjou přislazovány medem.Takže si myslím ,že pokud si dám 2 lžíce musli,nebo medu tak to vyjde na stejno 🙂 Všem přeju hezký den 🙂

sisi137
3. apr 2014

@kacule85 jeee tak to je parada.To se mas🙂

ynett
3. apr 2014

@kacule85 to je super🙂

werumka
3. apr 2014

@annyk A jak to vypadalo s ketony po to inzulínu?
Ketony u diabetiků vznikají z různých důvodů, ale u těhotných diabetiček jsou téměř výlučně kvůli tomu, že málo jedí. Ketony z nedostatku inzulínu jsou u diabetiků 1. typu (je tam trochu jiná problematika). Každopádně pokud máš ketony, tak budeš mít ráno i vyšší glykémii.

annyk
3. apr 2014

@werumka no právě já mám super hodnoty po ránu - 4.6glyk. a ketony jsme měla 0-1 bez inzulínu, po inzulínu teda i nula...jenomže moje diabetoložke nechce jen hodnoty ráno nulové ale i během dne - těch ketonů, což nechápu...

werumka
3. apr 2014

@annyk A během dne je taky míváš? U těhotných jsou časté právě ty ranní, protože v noci se nejí. Ale jinak hodnota 0-1 je dost nizoučká. Pokud Ti to nezvedá glykémii (což při takovém množství ketonů ani nebude), tak je inzulín úplně zbytečný. Paní doktorka léčí normálně těhotné s diabetem, nebo má hlavně klasické diabetiky? Trochu mi ten způsob léčby připomíná léčbu klasického diabetu. Ten má ale jiné zákonitosti.

annyk
3. apr 2014

@werumka léčí ty i ty, převážně zřejmě ty klasické diabetiky....

werumka
3. apr 2014

@annyk To by tak odpovídalo 🙂 U klasických diabetiků vznikají ketony z nedostatku inzulínu - k tomu je samozřejmě přidružená vysoká glykémie (nad 10 mmol/l). Co přes den a večer jíš?

annyk
3. apr 2014

snídaně - plátek chleba s pidi máslem + sýr + půlka rajčete, svačina - bílý jogurt nebo ovoce...oběd brambor + maso...svačinu někdy odbydu, ale převážně grahamový rohlík + sýr + ledový salát...večeře zbytek od oběda, pak si dám mnohdy ještě jednu večeři, třeba kousek chleba + sýr + 3cherry rajčata...a před spaním bílý jogurt s půlkou banánu a teď mi bylo doporučeno si ještě dát k tomu třeba ten grahamový rohlík - čtvrtku...podotýkám, že tímhle stylem nepřiberu ani deko...dříve jsem jedla hodně sladkého... @werumka

kacule85
3. apr 2014

@ynett jsem moc ráda 🙂 Zkusím tu tvoji ovesnou kaši ,já mám vločky ráda tak mysim ze to bude dobrotka 🙂

ynett
3. apr 2014

@kacule85 veru skús, ja ju milujem. kombinácia kakaa a trošku kokosu je uplne že mnam🙂

werumka
3. apr 2014

@annyk To je jídelníček, ze kterého můžou vznikat ketony z hladu. A glykémie přes den míváš jaké?

garam_g
3. apr 2014

Holky, mužete mi prosím poradit glukometr? Také se trápím s těhotens cukrovkou. Děkuji

ynett
3. apr 2014

@annyk to ja jem asi raz toľko, fujha som ale pažravá.

annyk
3. apr 2014

@ynett jsem právě taky šíleně najezená...a občas zhřeším něčím sladkým ☹....
@werumka před snídání zpravidla 4,8, po snídani cca 6,2, po obědě 6,5 a po večeři 6,4 (někdy po každém jídle 5,4 někdy až 7 - je to různé, dle toho co sním...)

A co tedy jíst?? Abych se zbavila těch ketonů?? Děkuju

Už jsem fakt zoufalá ☹....

ynett
3. apr 2014

@annyk tak ja som asi fakt pažravec. ale je pravda, že niektoré dni nemám taký veľký hlad ale dnes som mala furt. Na raňajky som mala krajec chleba s maslom, syrom, šunkou a asi 10 cherry paradajok, na desiatu asi 250 g jahod, o hodinu na to som už vyžierala dobre hustú a masovú fazuľovú polievku, o dalšiu hodinu som mala 3 vajíčka so šunkou, asi 15 redkvičiek a krajec chleba, potom asi 2,5 hodiny kľud. následne som zasa bola hladná tak som mala plnú misku domácej kakaovej ovsenej kaše osladenej nutellou, len trošku nutelly ale bolo to famozne, našťastie cukor oka 5,7 no a potom na večeru zasa fazuľová polievka. Popritom som uzobkávala z jahôd a trošku orechov. No a teraz večer o pár minút plánujem dojesť tie jahody. Bolo ich dohromady tak cca 750 gramov. Takže fakt som dnes jedla piate cez deviate.

ynett
3. apr 2014

@annyk zajtra ráno zmerám aj cukor aj ketony, tak snád tie ketony budú v norme. lebo ráno ak nejem večer alebo spím dlho (cca 12 hodín) tak mám horibilné hodnoty cca aj 8, ked večer jem a ešte aj popijem čo to v noci tak mávam tak 1,5 a občas aj negatívne🙂

annyk
3. apr 2014

fíjo, tak já asi se půjdu ještě najíst 😀...já jak jím ty 3hodiny, tak toho moc nesním, já se právě hodně moc dojídala tím sladkým, za den jsem byla schopná sníst sladkého tolik, co jiní nesní ani za týden, ale teď se snažím kroti....ježda když čtu, že sis dala nuttelu 🙂 - mňam - hned bych si ji také dala 😀
@ynett

ynett
3. apr 2014

@annyk no kým mi nezistili tehu cukrovku tak som tiež relatívne málo jedla lebo som presne ako ty doplnala všetko sladkým. zjedla som aj 200 g čoko denné. no a teraz si to nemám ako doplniť tak fakt som niekedy hladná aj po hodine.
no dnes som otestovala tú nutellu, bolo to cca pol polievkovej lyžičky a cukor po takmer dvoch hodinách bol 5,7 takže pohodka🙂 ale na tento krok som sa odhodlala až po dvoch mesiacoch dia diety, trošku experimentujem. ale určite si nedám nutellu len tak samú, to si myslím, že by mi cukor vyletel, takto v jedle sa s tým telo dokáže dobre vysporiadať. jasné že teraz nebudem mať ovsenú kašu 5x denne😀 max raz🙂

annyk
3. apr 2014

@garam_g já mám glukometr zapůjčený z diabetologie

garam_g
3. apr 2014

@annyk to mi asi nepujčí:( budu si muset pořídit sama

annyk
3. apr 2014

@garam_g já myslela, že to půjčují všem....jinak mám - ACCU-CHEK Performa

ynett
4. apr 2014

@annyk tak ketony ráno negatívne a hodnota cukru 4,3🙂 takže treba si veru viac jesť a ketony budú v pohode🙂

annyk
4. apr 2014

@ynett já ketony ráno 1 a cukr jsem si teda neměřila ... z těch ketonů jsme nešťastná ☹

ynett
4. apr 2014

@annyk hodnota 1 je dobrá, ja niekedy mávam až 8 ale to je tým že ja fakt dlllllho spím, som na rizikovom tak vyspávam😀
skús pridať jedlo🙂

m.artina
4. apr 2014

Ahoj holky! Můžu se k vám přidat? Před 14 dny mi zjistili na oGTT těhu cukrovku, mé hodnoty 4,6 a po 2 hodinách 8,4. Trochu mě to šokovalo, v prvním těhu jsem cukrovku neměla. Do poradny jdu až v úterý, takže jsem teď odkázána na informace z netu, má doktorka mi kromě toho, že mám omezit sladké, nic neřekla. Snažím se dodržovat jídelníček dle tehotenskacukrovka.cz, i když se přiznám, že zatím ujíždím a nedaří se mi dodržet intervaly po 3 hod. Ale pomalu se mi to dostává pod kůži. Teď je to opravdu pro mě velká neznámá, věřím, že s glukoměrem budu zase chytřejší...
Chci se zeptat, jak na vás působí banán? Asi je to individuální, že? Přemýšlím, jestli si můžu dát ke svačině třeba 2 dcl s rozmixovanou půlkou banánu? Zažene mi to chuť na sladké.

annyk
4. apr 2014

@m.artina u mě teda banán v pohodě, ale každý to má jiné...

ynett
4. apr 2014

@m.artina ahoj, ja som mala takmer totožné hodnoty ako ty. Moja diabetologička mi povedala, že mám vynechať sladké typy ovocia, t.j. banán, broskyne, marhule atd. Mám zmenšiť množstvo príloh a chleba skôr celozrnný ale na to pozor, lebo môže byť prifarbený karamelom. Kupujem len balený chleba kde si viem prečítať zloženie🙂 no a ešte mám vymeniť živočísne tuky za rastlinné a mliečne výrobky len nízkotučné. I ked mlieko mi povolila polotučné. Inak môžem jesť ako chcem, kedy chcem a koľko chcem. Samozrejme snažím sa jesť pravidelne cca každé 2 hodiny a radšej menej. Vtedy ten cukor tak nelieta. Niekedy jem aj po hodine, podľa toho ako som hladná alebo čo som zjedla. napr. ovocie mi strašne rýchlo vytrávi. Zatiaľ sa mi stalo len 2x ked mi hodnota cukru vyletela nad limit. 🙂
banán nejem takže neviem povedať, ale napr. si robím domácu ovsenú kašu s kakaom a kokosom a posledne som do toho pridala aj pol lyžice Nutelly - no a hodnotu som mala po dvoch hodinách 5,7 takže pohodka🙂
ale kým nemáš glukomer tak by som moc neriskovala. ja si všetky moje experimenty hned meriam🙂

ynett
4. apr 2014

@m.artina zas na druhej strane, ak do utorka zješ zo dva tri banány v malých množstvách tak ťa to nezabije že ano🙂 potom ked budeš mať glukomer a zistíš že to nerobí dobrotu tak pretaneš🙂 zas pokiaľ si nemala hodnotu nad 10 tak to nie je až také strašné. mala si len jemne zvýšený cukor🙂 limit je tuším 7,7

sisi137
5. apr 2014

@garam_g mám glukodr slim-stojí kolem 500,- a je k tomu 25 testovacích proužků a 10 lancet zdarma. Samozřejmě ta autolanceta a pouzdro.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre