Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kathuska
3. máj 2013

@jija. Dekuju 🙂

Jeste ma dotaz, v minulem tehu jsem mela spatnou hodnotu jen na lacno, po zatezi ok v 28tt ( na lacno 6,5 po 2h 6,0) Nebyli si jisti zda mam nebo nemam cukrovku, mela jsem mit dalsi test, ale odmitla jsem ho. Dodrzovala jsem lehkou dietu. Znovu me pak delali 24h profil v nemocnici v 37tt kvuli tomu, ze byl syn o 2-3 tydny MENSI !?? a vysledky z glukomeru jsem mela takto: 5,0 5,8 6,4-po obede 6,5 5,1 5,4 4,7. Internista napsal v norme, ale porodnice me vedla jako GDM a maji me tak zapsanou do ted. Proto jdu uz pristi tyden ve 14tt na OGTT. Dle meho cukrovku nemam. Co si o tom myslite vy? Syn se narodil jako velmi drobny 2720g a ja 2 roky po porodu mam dlouhodoby cukr v norme. Dekuji za vase nazory 🙂

kathuska
3. máj 2013

@gepe pro tehule je to "super" ani nevis jak ten test nesnasim 😝

llluckaaa
3. máj 2013

@kathuska Podle diagnostických kritérií jsi GDM měla. Proto jdeš teď na test dřív než ostatní, máš vysokou pravděpodobnost, že se ti GDM zase objeví 😒
Ono by bylo asi lepší udělat tak, že když máš lačnou hodnotu vysokou, tak ti nic vypít nedají, ale přijdeš třeba za týden a udělají ti to znovu. Když budeš mít zase lačnou hodnotu vysokou, tak ti glukózu vypít nedají a budou tě vést jako s GDM.

llluckaaa
3. máj 2013

@gepe Jak už tu padlo, měla bys lačnit aspoň 10 hodin. Tak hnusný to zase není, a to já nesladím ani čaj ani kafe. Neřekla ti, že si můžeš donést slabý černý čaj, do kterého to dají? U nás se to tak praktikuje.

gepe
3. máj 2013

@kathuska 😀
@llluckaaa ok 10hod., tak dam tech 12 - snad 🙂 rekla to sestra v labu kam jsem volala, ja to moc neresim - uvidim... Ja prave sladim max medem cerny caj rano, jinak ani na sladky nejsem i kdyz obcas si telo rekne o cukr na dobiti baterek a to mi staci troska. Jen co vim, tak ze muzu az po prvnim odberu ci jak, proste s sebou pouze obyc. vodu nebo neslazeny caj

llluckaaa
3. máj 2013

@gepe Ano, nejdřív ti vezmou krev na lačno, pak ti namíchají 75 g glukózy buď do vody nebo čaje (myslím že 250 ml), ty to vypiješ a pak budeš 2 hodiny sedět v čekárně a klábosit s ostatními těhotnými 😉
Já když byla na posledním OGTT (už jako netěhotná), tak bylo vedro, čekárna mrňavá a bez oken a se mnou tam bylo několik obézních potících se důchodců 😀

kathuska
3. máj 2013

@llluckaaa jsem GDM i kdyz ostatni testy mam ok? To proste vyjde jedna hodnota jinak nez ma a uz mi to nikdo neodpare? Ja to lacneni tenkrat nedodrzela, byla jsem na lacno malo hodin a rano jsem si dala kus masa do pusy, jinak bych zvracela... Ja totiz zvracela pul roku, ten test byl pro me nocni mura ☹ tak uvidim jak dopadnu tentokrat..

llluckaaa
3. máj 2013

@kathuska Jenže diagnostický test pro GDM je právě OGTT. Ten je nejpřesnější. Glykovaný hemoglobin ani glykemický profil ti cukrovku nemusí odhalit, to jsou jen způsoby, jak se sleduje kompenzace cukrovky.
Ale mohla jsi mít falešně pozitivní výsledek, protože jsi nedodržela podmínky testu a neměřili ti glykémii na lačno 😒 Říkalas jim, že jsi před tím něco snědla?
Podle toho, co jsi sem teď napsala (o kusu masa), bych řekla, že jsi GDM neměla 😉

gepe
3. máj 2013

@llluckaaa fuu, tak takovy cekarny nemusim i jako netehotna 😀 super, diky za info! 🙂

mm_mm
3. máj 2013

@marky.nem Vynechala bych k snídani to mlíko. Pro mě bylo mlíko v prvním těhotenství to nejhorší. Nic mi nevyhodilo hodnotu tak vysoko jako mlíko, stačila deci a šla jsem nad 9.

kathuska
3. máj 2013

@llluckaaa aha aha ok. No uvidim co pristi tyden, ted nezvracim tak snad to vse dodrzim 🙂 Stejne mi jeste rekni jak muze byt takovy test ogtt kvalitni, kdyz staci neco udelat jinak a uz jsou vysledky zkreslene ( jako ze mi nekdo rikal, ze staci tyden pred vynechat cukr a omezit sacharidy a treba den pred tim jist kysele zeli a vysledky jsou hned ok ) to pro me ten test uplne ztraci smysl kdyz je tak snadno ovlivnitelny 😔

llluckaaa
3. máj 2013

@kathuska Když dodržíš podmínky testu - lačnění, nekouření, budeš zdravá a nebudeš se stresovat a budou ti brát krev ze žíly, tak zkreslený velmi pravděpodobně nebude.
To jsou jen pověry, že se test dá ovlivnit kyselým zelím a vynecháním sacharidů týden před testem 😉 Na tohle téma jsem se bavila s několika edukačními sestrami.

kathuska
3. máj 2013

@llluckaaa ok 🙂 dekuji moc za info 🙂 az na ten stress to jde 😀

llluckaaa
3. máj 2013

@kathuska Nemáš zač. Držím palce, ať vyjde negativně 🙂
Jj, "žádný stres" se lehce řekne a mnohem hůř provede 😉

kathuska
3. máj 2013

@llluckaaa dám vědět jak jsem dopadla 😉 protoze je to pro me jedna velka zahada

marky.nem
3. máj 2013

@jija Děkuji 🙂

marky.nem
3. máj 2013

@mm_mm Děkuji 🙂

marky.nem
4. máj 2013

Chěla jsem se poradit, mám pořád vysokou hodnotu po hlavních jídlech, přitom množství sacharidů mám podle tabulek, co můžu dělat špatně :( Mám snížit sacharidy?

llluckaaa
5. máj 2013

@marky.nem Ahoj, třeba neděláš špatně nic... Ale můžeš zkusit si sacharidy přerozdělit v rámci dne - ne snížit, ale z hlavních jídel jich pár přesunout do svačin. A co míváš ke svačinám? Nemíváš tam něco víc tučnějšího? To by mohlo taky zlobit.

llluckaaa
5. máj 2013

@kathuska Dej 🙂 Já těhu cukrovku řeším poslední 2 až 3 roky a pořád je to pro mě v některých ohledech taky záhada. Holt ne všechno se dá změřit, ne u všech funguje stejně a má na ní vliv plno různých faktorů 😒

mm_mm
5. máj 2013

@marky.nem Já kdybych dodržovala ten počet sacharidů, co uvádí Moravcová, tak jsem se do těch povolených hodnot nevešla nikdy. Asi jsem teda měla bejt na inzulínu, ale to se mi nechtělo. Tak jsem to množství prostě snížila a ke konci (kolem 34. tt to bylo nejhorší) jsem mohla třeba jen 25 sacharidů na jedno jídlo. Jedla jsem co dvě hodiny, určitě jsem se nedostala přes 200g sacharidů denně. Malá měla 3280g při narození. Já párkrát ketony v moči, ale nebylo jich nějak moc. Myslím, že si každej musí ten jídelníček uzpůsobit pro sebe, "jízdní řády" jsou sice fajn návod, ale pak stejně najednou zjistíš, že to, co u většiny funguje, u tebe nejde anebo že si prostě můžeš dát něco sladkýho a s hodnotou cukru ti to neudělá skoro nic. Kamarádky sestra vede v Praze jednu laboratoř, zabývaj se diabetem a to by člověk nevěřil, co se občas dozví. Myslím, že jsem to s tím mlíkem psala tobě, ale nejsem si jistá - mlíko prej brání spouštění inzulínu, proto v kombinaci se sacharidama může nadělat pěknou paseku. Ale to se nikde nedočteš. Stejně jako to, že těstovny se prostě držej v krvi dýl než třeba rejže nebo brambor. Těhotenská cukrovka je pro mě jedna velká alchymie, užila jsem si díky ní spoustu nervů a nejspíš zase užiju. Držím ti palce, ať to všechno zvládneš!

marky.nem
6. máj 2013

Děkuji holky, já taky hodně omezuji sacharidy, teď zkusím tu rozdělenou snídani, je to vážně alchymie, ale říkám si, že už mi zase tak dlouho nechybí, aby to člověk nemohl vydržet. Doufám, že nedostanu inzulín, to bych taky nerada ☹

valy
6. máj 2013

mozem mat tehotensku cukrovku, aj ked mi ten zatazovy test vyjde v poriadku? Mala som dve obrovske deti, viac ako 4 a 4,5 kg, aj vela plodovej vody, ale zatazove testy boli v oboch pripadoch ok. po druhom porode bol doktor uz presvedceny, ze mam cukrovku, mam aj rodinnu anamnezu, ale to bolo uz po porode a nic sa znova nepotvrdilo na testoch. Teraz cakam tretie a rozmyslam, ci nemam tu dietu drzat preventivne.

mm_mm
6. máj 2013

@valy Já myslím, že jo. Jsem podruhý těhotná, v prvním těhotenství jsem měla cukrovku od 16.tt a teď jsem teda šla na test zase v 16.tt. U nás "chyytráci" neměřej po hodině, ale já měla s sebou glukometr, takže vím, že mi cukr hodně vyletěl. Podle jejich měření po dvou hodinách cukrovku zatím nemám, ale já vím svý, takže dietu taky držím, i když nemám černý na bílým, že jsem diabetik. Obzlvášť pokud ti test dělali třeba ve 24.tt a výsledky byly na hraně, tak si myslím, že je to určitě možný.

valy
7. máj 2013

@mm_mm dakujem, idem zacat s tou dietou, nakoniec, pokazit tym asi nic nemozem, prave naopak. bohuzial neviem, ake boli hodnoty pri tych testoch, vzdy mi len povedali, ze vysledok je v poriadku a vtedy ma nenapadlo sa spytat.

evcounek
7. máj 2013

Ahojky maminy chtěl jsem se zetat jak jsou hraniční hodnoty na těhu curkovku? mě vyšel cuku v 11tt 5,01 je to v normě? já občas mývám třes v rukou a pocit slabosti tak si dám jeden hroznový cukr (míněna jedna tabletka) a je to v poho. Jedná se o cukrovku nebo mi jen lítá glykemický index. Cukrovku v rodině jsme měli. děda jí měl (detekována jako stařecká v nějakých 75letech) a moje mamča měla těhu cukrovku když čekala sestřicku děkuji za názory

llluckaaa
7. máj 2013

@valy Ahoj, taky myslím, že to možné je, obzvlášť v těch případech, kdy se neměří po hodině. Mám kámošku, která má teď těhotenskou cukrovku a v předchozím ji oficiálně neměla (měřili jí pouze po 2 hodinách). Ale já jsem přesvědčená, že tam byla už tehdy, protože průběh těhotenství a co se dělo po porodu, na ni ukazovalo 😒
Klidně tu dietu drž, ona je to v podstatě taková zdravá strava 😉 Teda až na ten jednoduchý cukr, ten ostatní těhotné v omezeném množství můžou 😒

llluckaaa
7. máj 2013

@evcounek Při ogtt 5,5 - 8,8 -7,7.

vvia
7. máj 2013

@valy ja som mala tehu cukrovku a mala vayila 2570kg takye asi tak

llluckaaa
7. máj 2013

@vvia Ale tys byla na dietě, ne? Víc přibírají ty děti, jejichž matka cukrovku neléčí.
Ikdyž.... ta moje kámoška, jak jí podezřívám z předchozí těhotenské cukrovky, měla dítě pod 3 kila, ale zase rodila znatelně dřív než měla termín 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre