Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lemurko
6. júl 2011

@skeptik no ono ten jogurt je skor sacharidove ako bielkovinove jedlo. Syr uz je lepsi a zase ked ho zje clovek 1 platok na chlebe, tak je to menej ako ako napr. 150 g jogurtu. Ja to tiez rano nemozem a navyse samotny biely jogurt nie je nic moc, zajest pecivom to uz je vela sacharidov, ovocie na rano vobec. Takze si ho nechavam na desiatu s nejakym kuskom ovocia. A tiez nim ochucujem hlavne jedla. Aj napriklad take acidko, tiez na rano nie, ale napriklad olovrant alebo druha vecera bez problemov.

skeptik
6. júl 2011

@mimys nehnevaj sa, ale to nie je doveryhodny zdroj. Opytaj sa svojho lekara - pokial mozno nie nejakeho, ktory si okrem ineho mysli, ze mlieko zahlienuje a propaguje homeopatiu okrem ineho. Lekara, ktory sa riadi evidence based medicine.

Okrem toho je velmi velky rozdiel medzi mliekom a jogurtom a syrom. To je tak, ked laik pise instrukcie. Syr (tvrdy) neobsahuje v podstate ziaden cukor a glykemiu ti nezdvihne nikdy ani na ranajky ani o polnoci. Jogurt (pochopitelne plnotucny a cisty) obsahuje uplne minimalne mnozstvo uhlohydratov, neda sa vobec porovnavat s nejakym pecivom. A mlieko obsahuje vela cukru- laktozy - ale pri procese vzniku jogurtu sa tato lame. Keby si povedala, ze mlieko nie, lebo zdviha glykemiu (cim menej tucne, tym viac cukru), tak to s tebou budem suhlasit, nakolko mlieka sa takisto pije viac ako stamprlik. Ale prosim neplet do toho ostatne mliecne vyrobky.

mimys
6. júl 2011

@skeptik hele jak chces, jestli doktorka, ke ktere posilaji nejtezsi pripady z celeho stredoceskeho kraje a porodnice, ktera zachranuje miminka, ktera se jinde neodváží odrodit jako neduveryhodny zdroj, veř si čemu chceš, ja ti sve dobre minene rady nechci vnucovat. Mimochodem to na tom netu píše právě ta "moje" doktorka... jsou to jeji stranky.

skeptik
6. júl 2011

Takze: moj jogurt z chladnicky obsahuje: 4.7g sacharidov, ALE zaroven 4.3g bielkovin A 3,6g tuku, ktore ten cukor spomalia, takze to rozhodnie nie je to iste, akokeby som si dala cisty 4.7g sacharid!
Okrem toho, taky maly krajec chleba obsahuje aspon 20g sacharidov a skoro ziadne bielkoviny!

skeptik
6. júl 2011

@mimys ved dobre, podla mna je to vrcholne nespravne, ale tiez ti dobre mienene rady nebudem vnucovat. Ked niekto na ranajky odporuca 40g sacharidov a vyluci jogurt a syr ako nevhodne pri diabetickej diete, tak sa mi oci prevracaju. Ja nemozem uverit, ze toto pise lekar.

ilonne
6. júl 2011

@skeptik Ahoj, tak tomu zkus věřit. Je to přesně tak, jak píše @mimys. Mám gest. diabetes už přes měsíc, taky chodím k Apoli, jsou vážně nejlepší na tuto problematiku. Protože nevěřím všemu, tak jsem si to vyzkoušela. Po mléčných výrobcích k snídani mi prostě glykémie skáče vysoko a je jedno jestli je to sýr nebo jogurt. Po vejcích, šunce, másle, zelenině a chlebu mám gylkémii v normě. Je to takhle u těhodtných diabetiček. A měla to tak i kamarádka a ta chodila k jiné doktorce, do jiné nemocnice. A taky mléčné výrobky prostě k snídani nesměla. Nevím kolik toho víš o gestačním diabetu, ale u Apoliníře zjevně hodně.

gimulka
6. júl 2011

ahoj holky, minulý týden jsem byla na testu na cukrovku měla jsem tyto hodnoty: na lačno 6,3 a po 2hodinách po vypití toho sajrajtu 8,2 je to hrozný? Dostala jsem žádanku na diabetologii, ale mají tam dovču, takže tam půjdu až 20týho. co mám nebo nemám do tý doby jíst??? díky moc

ilonne
6. júl 2011

@gimulka Ahoj, tak já měla na lačno 5,6, po hodině od vypití 8,6 (myslím, touhle hodnotou si nejsem moc jistá) a po dvou 9,4 v 21 tt. Od té doby jsem na dietě. Takže si myslím že to u Tebe tak hrozné není. A kam budeš chodit na diabetologii?

gimulka
6. júl 2011

@ilonne budu chodit do Třebíče...já když tam volala tak i sestra řekla, že to není hrozný že stačí přijít toho 20týho

ilonne
6. júl 2011

@gimulka Tak vidíš. Oni Ti určitě řeknou co s tím. Zatím můžeš mrknout na www.tehotenskacukrovka.cz, tam jsou dobré rady, rozpis sacharidů a tabulka.

skeptik
6. júl 2011

@ilonne dobre, nechajme to, u vas je to proste vsetko par rokov pozadu (aj podla toho, ze sa zatial bezne nepredpisuje namiesto inzulinu metformin), zase ked nebudes jest na ranajky jogurt, tak sa nic nestane, ja som vam akurat povedala svoj nazor, urcite tomu, co tu pises nebudem verit ani ked to este tri potvrdia. Ak ti "jogurt" zvysuje glykemiu, tak potom bud to nie je cisty plnotucny jogurt alebo si k nemu davas nieco ine. Ale nebudem sa tu hadat, ved kazda nech urobi ako je pre nu najlepsie.

ilonne
6. júl 2011

@skeptik Fajn, já se taky hádat nechci. Jen píšu, že jsem si to vyzkoušela. Ohledně jogurtů - umím číst i počítat a Choceňský plnotučný jogurt je skutečně plnotučný a kupuju bílý. Jak jsem psala, gylkémii mi zvedl i sýr. že jsme jak píšeš pár let dozadu, bych tedy neřekla. Nevím kde jsi přišla na to, že zrovna Tvoje názory jsou ty správné a nejpokrokovější.

ada80
6. júl 2011

skeptik:holky mimys a ilonne mají pravdu já jsem se dozvěděla přesně to co ony tak na tom asi něco bude

mimys
6. júl 2011

@ilonne 🙂 my jsme jeste neslezli ze stromu, asi... ja verim me doktorce, jinak bych k ni nechodila.

skeptik
6. júl 2011

Uz koncim - ale ten clanok je naozaj ako spred 20 rokov: Odporuca jest radsej polotucne ako plnotucne mliecne vyrobky (uplne nevhodne pre diabetikov), odporuca natierat margarin na chlieb (!) - pricom je v sucasnosti kazdemu jasne, ze margarin je vhodny tak maximalne na topanky, odporuca jest obycajne rozky!!! to snad ani nie je pravda. Na druhej strane sa obava sacharidov v semienkach na posypke rozka a pise, ze orechy s mierou! Vobec nezdoraznuje ako je dolezite jest ryby (pochopitelne s preukazanym povodom) a takisto sa vobec nezmienuje o dolezitosti dostatocneho prisunu bielkovin a olivoveho oleja.
Potom este ze pecivo na noc, no uplny des, proste nenechat ten pankreas si ani chvilu vydychnut.

ilonne
6. júl 2011

@skeptik Hele fakt nevím jestli máš nebo jsi někdy měla cukrovku, nebo co o ní vlastně víš, ale odvážené pečivo na noc má své opodstatnění. Je to dlouhý cukr a pokud si ho nedáš, tak ti ráno na lačno stoupne glykémie. Proč si asi normální diabetici na noc píchají tzv. "long inzulín" - máme dost diabetiků v rodině. Prostě douhé přestávky mezi jídlem nejsou dobré.

mimys
6. júl 2011

@skeptik lepsi obyceny rohlik, nez tmavy rohlik obarvený karamelem.... ono do toho tmaveho rohliku nevidis, proc je tak tmavy... kdyz ho koupis v obchodnich retezcich. samozrejme, ze kdyz mas duveryhodny zdroj, je vzdycky lepsi celozrnne tmave pecivo.

mimys
6. júl 2011

@ilonne presne tak. jeste se dozvime, ze druhe vecere nejsou dobre pro diabetika a to uz bude "revoluce" v dietách 🙂

lemurko
6. júl 2011

@skeptik no budes sa cudovat, ale vcera som vyskusala zjest obycajny biely zemiakovy chleba - nedala som to do ust snad 5 rokov - snazim sa jest celozrnne a zdrave veci. Bohuzial ale u nas vsetko co sa predava je prifarbovane. Takze odkedy mi diagnostikovali cukrovku tak hladam a hladam a naozaj som zatial nenasla ani jeden druh "tmaveho" peciva so semienkami, ktory by som mohlo nazvat celozrnnym, a nezdvihal mi glykemiu priserne vysoko. Ked som sa zacala dopatravat k zlozeniu toho peciva, tak v kazdom (aj v chleboch) je bud rovno pisany cukor, alebo karamel, alebo glukozovy sirup, prazeny slad .... Preto mi naozaj vychadza, ze sice biely rozok je humus, nezasyti na tak dlho a zdraviu velmi prospesny nie je, ale v pripade ked v tehotenstve kvoli babatku musis drzat ten cukor v nejakych hladinach, tak je rozhodne vhodnejsi.

,

skeptik
6. júl 2011

@lemurko Ono chlieb (akykolvek) nie je nic moc pre diabetika. Najlepsie je si upiect chlieb sama, potom vies co v nom je. Namiesto chleba su lepsie obilniny vo forme vlociek a strukoviny. Ja jem chlieb velmi malo, pretoze nie som naucena na tzv. chlieb s niecim. Skor ako maly kusok k salatu. Udeniny vobec nejeme - takze sunky neprichadzaju do uvahy, kupujem bio celozrnny s podrobne popisanym zlozenim a aj to malo. My jeme vacsinou ryby a zeleninu, velmi vela strukovin - skoro kazdy den, potom trochu maso a hlavne cervene a modre ovocie. Melon a banan nie (syn ano). Zemiaky nejeme skoro vobec - ked mam rybu zo zeleninou, tak si neviem predstavit este k tomu aj zemiak, ved to by uz bolo vela, ryzu vynimocne k azijskym jedlam, najviac letia rozne tekvice, brokolice, karfioly a potom uhorky a rajciny a salaty. Mliecne vyrobky jeme tiez velmi vela a takisto semena a orechy a samozrejme vajicka. Muku nepouzivam na nic, kupujem len prilezitostne ak treba niekam nieco konkretne upiect. Olivovy olej kupujem kazdy tyzden, ten jeme ku vsetkemu asi naozaj. Manzel ani syn nemaju ziaden nabeh ani na priberanie ani na cukrovku, ale vyhovuje im takato strava, manzelovi sladkosti vobec nechybaju, syn si obcas vypyta zmrzlinu (a dostane).

Este sa mi nestalo, zeby mi mliecny vyrobok zvysil glykemiu - teraz nemozem odmerat, lebo tym, ze neprestaje uzivam metformin mam cukor stale ok nezavisle od toho, co jem. Nakolko metformin ma nemoze dostat do hypo, tak nepotrebujem v noci jest a nemam s tym problemy - ale ja mam cukor stabilny vdaka tomu, ze limituje vylucovanie inzulinu a zabranuje metabolizmu glykogenu v peceni, takze ja som na tom tak, ze v podstate nemam skoro nikdy hlad a co zjem ide do buniek ako ma.

skeptik
6. júl 2011

@mimys to teda nie su. Myslim pre diabetika, ktory nie je zavisly na inzuline a nepicha si ho. Pokial uz je na inzuline, tak to je o inom.

mimys
6. júl 2011

@lemurko mas pravdu. nase dr dokonce rika, ze je ten pribarvovany rohlik s karamelem stejny, jako bychom si ten obyceny dali s marmeladou.

skeptik
6. júl 2011

@mimys no to neznamena, ze ten obycajny je ok! To uz radsej chlieb potom ked uz musi byt - napriklad nejaky pumpernickel - take mate?

anelisa
6. júl 2011

ahojte 🙂 aka debata sa tu strhla 😅 myslim, ze kazdy by si mal odsledovat sam na sebe, co moze a co nie 😉 Napr. @dai moze vsetko, aj sladkosti 😎 😀 a stale ma dobre hodnoty, ze? 😉 A tiez je tazke zmenit zo dna na den stravovacie navyky. Ja som bola zvyknuta jest pecivo a zemiaky na tony, takze uplne vylucenie tychto potravin u mna nehrozi. Uz to, ze zjem max. 1-2 kusky peciva denne je u mna hrdinsky vykon 😀 A za kazdy jeden biely jogurt, ktory by som doteraz nezjedla ani keby zomieram hladom, by som si udelila nobelovu cenu po zjedeni 😀
@mimys tie pecene zemiaky s cesnakovym tvarohom robis ako? znie to lakavo 🙂 tvaroh som nejedla ani nepamatam, lebo som ho zvykla robit len na sladko, ale cesnak milujem, tak by som vyskusala slanu kombinaciu, ak posles postup 😉

mimys
6. júl 2011

@skeptik ja nerikam, ze se cpu bilymi rohliky.. jen jsem psala, ze bily je mensi zlo, nez tmavy s karamelem. za tyden jsem mela jeden bílý rohlík.. take radsi jim chleba, nebo knackebrot...

mimys
6. júl 2011

@anelisa no tvaroh si rozmixujes s cesnekem a trosku osolíš. brambory.. nejlip ty nove ocistis a nakrajis na čtvrtky, nebo poloviny, podle toho, jestli jsou velke, nebo male... trosku je pokapes olejem.. ja delam s olivovym. a pak nejakou tu sůl a koření... treba trosku papriky, nebo oregana,nebo majoranku muzes dat nebo se prodava i primo koreni na americke brambory, ale pozor, v nekterych je glutamat, nebo cukr... je treba se mrknout. no a das je upect do triouby. když jsou do zlatova, tak si k nim dam ten tvaroh a dlabu jako zjednana....trošku to palí, kdyz se da cesneku vic, ale je to prijemne.... taky se da dat misto cesneku treba šnitlík, ale ja mam rada cesnek. a jeste se k tomu napit kefíru, to je taky dobrý. vcera jsem po tomhle jidle ( 200g brambor a 100g tvarohu) mela glykemii jako víno jenom 5 !
poprve snad za celou dobu, co dietuju. nejlepsi je to z tech novych jarních brambůrek ....

mimys
6. júl 2011

@skeptik jo jo, ten si obcas kupuju, mam ho moc rada. a taky hodne zasyti, staci jeden jedinej platek a je po hladu na dlouhou dobu. jen nevim jiste, jestli je to ten "pravej" ale i v nemecku jsem si ho kupovala v bio prodejnach.

mimys
6. júl 2011

@skeptik jo jeste k tomu melforminu... u nas ho tehotnym nedavaji, protoze prstupuje placentou a jeste nikdo nezjistil, jestli to nema vliv na dite. dokonce to prostupuje do materskeho mleka ve stejne koncentraci, jako ho mas v krvi...proto ho u nas nedavaj... ne proto, ze bychom ho neznali...
tem netehotnym diabetikum ho tasky predepisujou, pokud jim staci tabletky.

gianni
6. júl 2011

dnes som bola na kontrole,tak mi zase zvýšila trochu dávky ráno a na obed,ináč 2 dni po sebe som mala na lačno kolo 7,5 ,neviem čo to bo na lačno si tak často nemeriam,ale zatial som nemala viac ako 6, dnes na obed som si dala slimáky a 3 malé zemiaky tak uvidím,
to či je dobré si dať doobedu mliečne výrobky alebo nie to ja fakt neviem,ale mám trochu menej ked si dám ovocie s jogutrom ako chleba,syr ,šunku a zeleninu , proste kde je chleba tak koniec a polka rožka mi je na ranajky malo,to si radšej pichnem viac,včera sme mali slávnostý obed s predjedlom,polievka a hl.jedlo tak som si pichla pre istotu o 2 dávky viac a mala som vyše 9,ale čakala som aj viac

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre