Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

amelia17
17. sep 2011

@bbn ja si myslim veru to iste.... podla mna zavisi vstrebavanie cukru aj od celkoveho vstrebavania a travenia vsetkych latok dokopy, t.j. tazsie jedlo trci v zaludku urcite dlhsie ako lahsie a preto si myslim, ze ak je jeho sucastou aj cukor, tak sa proste ten cukor dostava do kriv pomalsie... je otazka, ci to nesplna uz definiciu cukrovky... ja si napr. myslim, ze sa nam mozno ten cukor nenormalizuje po 1,5hodine alebo po 2 az 3 alebo aj neskor od jedla. Co som si ja napr. vsimla je, ze hodinu po jedle mam cukor uplne nizky, castokrat nizsi ako cukor nalacno. Ale diabetologovia sa o tomto s tebou nebudu bavit, hudu si len to svoje, takze ich beriem velmi s rezervou a ich navstevu posuvam na cim neskorsie. Zatial sa snazim bojovat bylinnymi prostriedkami a znizovat takto cukor, aby boli oni spokojni a ja som mohla napr. zjest denne aspon lyzicku medu, viac ako 1 ovocie, viac ako stvrtinu kopceka ryze. Uz som v 20tom tyzdni, pribrala som zatial iba 2 kila a to cakam dvojicky, nie je im to nejak malo???? drz sa !!!!

amelia17
17. sep 2011

@adetka dikes adetka, to som vobec nevedela, ze inzulin sa ovplyvnuje s hormonmi na stitnu zlazu... vedela som len, ze prebytocny tyroxin tiez spomaluje vstrebavanie cukru, no fakt, o dovod viac dat tie cukry do poriadku prirodzene... uvidime, co spravi cas, lebo ma este tie najhorsie tyzdne len cakaju...

amelia17
17. sep 2011

@gianni ufff, Roznava neznie vobec dobre... ale ani ziadna ina nemocnica, aj keby bola rovno v BA, mame este co robit, aby tu na Slovensku slovenske kucharky v nemocniciach, na skolach, v jedalnach pochopili a same sa naucili, co je zdrave varit.... apropo, vo stvrtok bude relacia so Zidekom ako varil na Grosslingovej v BA na zakladnej skole... tak by sa mali inspirovat vsetky tety a predstavit si hlavne, ze varia pre svoje tehotne dcery... a zabudli by aj na hlupe stravovacie normy a prestali by servirovat makke syry s taviacou solou, biele rozky, zasmazene privarky, sladke malinovky, atd....

petapete
18. sep 2011

@amelia17 - jenže ono nejde v tomhle případě až tak o to, kolik jsi zvyklá ty (resp. tvoje tělo) mít glykémie...jde o to, že miminu (miminům) ta vyšší hodnota škodí, protože je nutí produkovat víc inzulinu, než je pro ně fyziologický, zatěžuje je to, ukládají víc živin než potřebují, proto jsou pak velký, ale nemají při té práci navíc s tvým cukrem čas dovyvinout si svoje vlastní orgány (hlavně dýchací soustavu), takže jsou pak sice velký, ale nezralý...a hodnoty tvého vápníku nebo železa s cukrovkou opravdu nesouvisejí, tou těhu-cukrovkovou dietou naopak jíš (resp. měla bys jíst racionálně, tzn. živiny ti chybět nemohou - a to ani ty cukry, protože při správě držené dietě máš pro potřebu těhotenství dostatečné množství sacharidů...). Mmch. i se dozvíš, že při správně nastavené dia-dietě v těhotenství nemáš hubnout, max. nemáš přibírat, což nikomu až tak zásadně neublíží a miminům z toho opravdu nehrozí, že by byla podvyživená...Nicméně pokud s tím postupem nesouhlasíš - nikdo ti nestojí s pistolí u hlavy a nenutí tě nejíst sladký - je to jen tvoje rozhodnutí a tvoje zodpovědnost, jaký start připravíš dětem do života😉. Já teda při té "dietě" nemám pocit, že bych nějak strašně strádala, mimi se vyvíjí přesně, jak se dá očekávat u prosperujícího těhotenství, takže myslím, že to "omezení" není nijak drastický, abychom někdo strádali...Jo a mmch - nízký železo nebo vápník má i docela dost těhulí bez těhu cukrovky a bez diety, tam to nebude touhle dietou, ale spíš jinými stravovacími chybami😉

@gianni - v SR je jiný systém hodnocení toho glykovanýho hemoglobinu, jsou tam nějaký jiný "jednotky" a tudíž i jiný ref. hodnoty (vychází to o něco vyšší číslo než v tom referenčím "programu" v čr😉), u nás je hodnota pro optimálně kompenzovaný těhu-diabetes do 4...

adetka
autor
18. sep 2011

pred piatimi rokmi na Anolskej v Petrzalke davali na sestonedeli makove slize a sampionovu polievku.... a ako ovocie pomorance... potraviny, ktore kojacie mamicky nemozu 😕

yorinkay
18. sep 2011

@bbn já jsem byla v podobné situaci jakou popisuješ. Myslela jsem si, že mi musel někdo testy poplést a zaměnit, protože všechna měření doma po hodině (mám se měřit po 2.hodinách a limit mám 7,2, což je ve srovnání s ostatními kočkakmi tady velmi benevolentní 🙂 ) byla v pořádku, tzn 4,5-5,5). Od toho máš glukometr, jez zdravě, co hrdlo ráčí a kontroluj se. Mě cukr vyletěl přesně v 30.týdnu, musím teď hlídat snídeně a přílohy, jinak si neodpírám. Jsem zvědavá jak mi dopadnou te´d testy (glykovaný hemoglobin), ale věřím tomu, že dobře. A moc se těším, že příští týden, se to třeba zase vylepší, budu už po34.týdnu. Držím palce a buď v klidu, inzulín je stresový hormon a nejhůř je být z toho všeho ve stresu 🙂

gianni
18. sep 2011

dnes mi dali na ranjaky chlebík ,maslo,papriku a varené vajce,tak v pohode ,ja som si ešte pridala špekačku-hodnota o.k.
s obedom som to prehnala,som to aj cítila bo ja hlúpa som zjedla všetko z taniera,mali sme vývar,boli tam aj rezance a pečené stehno s ryžou-hodnota 9 ☹ bože ked ja si musím sama naberať na tanier kolko zjem a ked mám nabraté tak neviem odolať a zbaštím všetko,včera ked sme mali varené zemiaky bolo ich menej a ešte som aj zvýšila bo to ja nemusím ale ryžu mám rada a bolo jej aj dosť,šak ešte stále nie som hladná a vtedy viem že je zle,joj teraz mám výčitky

ivigirl
18. sep 2011

@amelia17 ahoj, jaké bylinné prostředky používáš na snižování cukru, aby ti vyběhl co nejmenší? Děkuji.
Taky potřebuju jíst víc ovoce a víc než tu trochu přílohy 😉

amelia17
18. sep 2011

@petapete obavam sa, ze sa velmi mylis v mojom pripade... ja sa racionalne stravujem od destva, nakolko som prekonala rozlicne traviace obtiaze a studujem vedu o vyzive nutrilogiu uz nejakych par rokov a stravujem sa mimoriadne zdravo (aspon podla mojho usudku) niekolko rokov.. to, ze mam malo zeleza a vapnika suvisi jednak s dvojickovym tehotenstvom, ale aj so stavom tychto prvkov pred otehotnenim a vseobecne s procedurami, ktore na mne lekari vyvadzaju (picham si rozlicne lieky kvoli ich zlym zasahom na zaciatku tehotenstva). Ja vobec nejem sladke, ani nijako nechcem ublizovat svojim detom. Ale prepac, aby mi niekdo nakazoval drzat cukor v norme a pritom sa mi to dari s jednym zemiakom ku hlavnemu jedlu, alebo s nulovym mnozstvom ryze, alebo nulovym mnozstvom ovocia, to proste pri dvojickach nejde. Omnoho viac vad budu mat, ak nebudu mat dostatocne mnozstvo zivin a to im teraz hrozi, nakolko mi vsetky obilniny hadzu vysoke cukry, pseno, pohanka, ryza, zemiaky... a cisto bielkovinova dieta je riadna blbost. Neviem kto kedy uverejnil studie, ze aky cukor ako skodi, ale velmi by ma zaujimali podklady, na zaklade ktorych boli stanovene normy pre tehotne, kedze aj tu vidime ako strasne sa lisi pristup diabetologov.

amelia17
18. sep 2011

@ivigirl Zatial len odskusavam, ale podla nastudovania rozlicnych knih viem o nasledovnom> caj z listov cucoriedok (musia byt listky oberane este pred dozretim plodov), salat z topinambury, podla Normana Walkera je to aj surova stava zo zelenej uhorky, nuz a myslim si, ze hlavnym uskalim mnohym z nas, napr. u mna je nedostatocne travenie, takze cokolvek, co ti podpori rychlejsie vytravenie zo zaludka... aha, este sa da varit caj zo susenych fazulovych strukov, ak budem vediet nieco nove, urcite napisem!!!

ivigirl
18. sep 2011

@amelia17 super, určo napiš, to je moc zajímavé, děkuju 😉 😎

erzulik
19. sep 2011

@gianni ja som si kupila tiez je este v zaruke do maja 2012 tak som spokojna....nad touto vecou som nejako nevahala...

lucy56
19. sep 2011

ahojte, ja som bola na poradni a zas nic nove,stale som na spicku prsta otvorena, tlak hrozny 140/100 a doktor povedal ze ked sa na 1,5 cm otvorim do 38 plus 4 ze mi moze vyvolat porod, tak som zvedava ci sa aspon na tolko otvorim, lebo fakt netusim ako dlho to este s tym tlakom a cukrovkou potiahnem dalej, uz dnes mal maly na ctg vysii tep ako je normal a doktor to pripisal mojej nervozite, tak dufam ze je to tak, vcera som mala bolesti podbruska a si zo tri krce, asi kontrakcie ale prilozila som si teply obklad a preslo to tak ze falosne kontrakcie a maleho mi nemeral ,ze sa nemam bat urci nebude nad 4kg,ze on to vidi aj podla velkosti bruska, ze bude taky akurat na mna ,no to som zvedava ci je az taky odbornik aby to podla brucha spoznal

gianni
19. sep 2011

@erzulik ja som jednej tu napísala ale zatial sa neozvala

lucy56
19. sep 2011

@gianni ako sa mas? este si v nemocke? a co dnes boli uz prietoky ok, ja dnes zase ctg nejake divne,malemu vraj rychlo bilo srdiecko,ale je pravda ze asi aj preto ze rozrusena som bola ja

gianni
19. sep 2011

@lucy56 prietoky sú o.k. ale domov ma pustia len zajtra,dačo že RI:0,63 ale neviem čo to je
ešte stále je zle otočené i ked dávnejšie sa mi zdalo že už bolo aj dobre ale otočiť sa môže kedykolvek,na ctg som nebola,na streptokoka tiež nie,ale teraz bol druhý doktor tak možno potom ked pôjdem k svojmu do poradni aj sa dohodneme že čo dalej s pôrodom
teraz sme mali obed: polievka so šampionmi a kus zemiakov,kuracie masko na zeleninke s kašou,uvidím čo spraví tá kaša,zase som to celé zjedla ale nebolo jej tolko ako včera ryže
ja mám tlak vždy 100/60

lucy56
19. sep 2011

@gianni to je uz normalna hodnota aj ja som mala taku minule, a to mas super tlak, ja tiez doma nemam nikdy vysoky to len tak ked som sa vystresujem a vyleti mi,asi uz mam aj strach z porodu tak preto,a ved tym mas este na porod cas, este si len 37tt,mne dnes povedal ze mozno ked budem v 38 plus 4 tak by mohol ist aj von malicky,uvidime ci sa to spusti same alebo bude musiet vyvolavat

gianni
19. sep 2011

@lucy56 mne pred tým tiež hovoril že v 39tt môžme rodiť,teda vlastne ukončený 38tt,dnes mám 36/3 tak o 2 týždne by to mohlo aj byť,už to nechcem naťahovať ked všetko bude o.k.

abig
19. sep 2011

Ahoj holky !
JSEM MÁMA ... po 5 letech čekání ... píšu to a zase bulím štěstím 🙂

Ve čtvrtek 15.září v 11:34 se nám narodil Jonášek o váze 3190 g (odhad dva dny předtím 3113g a pár hodin před narozením v porodnici 2800g) a 50cm.
Na první pohled velká láska, není dne kdy bych nad ním štěstím nezaplakala. Dneska nás pustili domů, tak se tu aklimatizujeme, malý je trochu rozhozený, ale myslím, že za pár dní to bude už naprosto v pohodě.

Nedočítala jsem vás, takže nevím, co tady nového. Jinak co se týče cukrovky, tak to řešili jen u jídla a dostala jsem č. 9 - jejíž označení jsem nenašla a málem pomřela hlady ... :o))) Jídlo "jen" 3x denně tímto způsobem : ráno jeden bílý rohlík buď s tvrdým sýrem nebo šunkou, oběd 4 dny ta sama šťáva se stejným nejdoucím požvýkat vepřovým masem na střídačku rýže, těstovina a knedlík, večeře 2 bílé rohlíky, 100g sýra nebo šunky 😀

gianni
19. sep 2011

@abig gratulujem a nech vás cukrovka oboch obchádza čo najdalej
aj ja mám diétu č.9 ale museli mi to upraviť lebo to sa nedalo,teraz som spokojná s jedlom
priebežne ked budeš mať času daj vedieť čo a ako

lucy56
20. sep 2011

@abig gratulujem, tesim sa z tebou,ale uz aj na mojho sa tesim, a maly je asi ok? bez nejaky cukrovkarskych problemov predpokladam, a nakoniec si mala vyvolavacku ci same sa to spustilo, a k tej diete presne som to pisala oni vobec nedodrzuju u cukrovkarov castejsie jedenie, viem ze to je tak aj u nas v nemocke ale zas manzel mi donesie aspon jogurty na olovrant,desiatu, ved aj tak si treba vsetko doniest

gianni
20. sep 2011

@lucy56 ved hej aj mne by doniesli len tu nemáme ladničku tak cez noc na balkone a potom zjesť
ešte stále ma nepustili domov čakám ako trúba kedy príde primár a treba sa mi vystriedať pri synovi bo zajtra mi chlap odchádza na týždnovku

lucy56
20. sep 2011

@gianni no to poznam, tiez ked ma prepustali som skoro dve hodiny cakala na primara a jeho podpis, oni maju cas,

gianni
20. sep 2011

ten čaj z ostružiny mi neni už zbytočný ked pôjdem pravdepodobne cisárskym?

lucy56
20. sep 2011

@gianni no urcite ti je nanic, lebo ty nebudes potrebovat aby si mala maternicu pripravenu ked pojdes cisarskym, si lahnes a babo vytiahnu doktori, ale zas to hojenie je vraj horsie, bohvie

gianni
20. sep 2011

a ten čaj viem využiť aj inokedy alebo čo s ním?

lucy56
20. sep 2011

@gianni ja som inak citala ze znizuje aj cukor, takze ak si chces len tak znizit bylinkami cukor tak skus mozno to pomoze, je pravda ze odkedy ho ja pijem mam skor nizke hodnoty,ale to je skor tymi tyzdnami lepsimi sposobene

gianni
20. sep 2011

ja som pila do teraz aj v robote zihlavový lebo že aj ten znižuje hladinu cukru

erzulik
20. sep 2011

baby prekonala niektora z vas toxoplazmozu? Vyslo Vam to v testoch?

lucy56
20. sep 2011

@erzulik ja osobne nie, teda aspon mi nikto nic ohladom toho nevravel a testy boli negativne,preco?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre