Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

callex
24. okt 2011

@adetka nemam inzulin..zatial len dieta..a ja beriem euthyrox kvoli vysokym protilatkam voci stitnej zlaze.

gianni
24. okt 2011

@petapete ináč ja som si zvykla robiť z Dolce Gusta tú bezkofeínovú ale už ju neviem dávnejšie zohnať lebo ju majú len vo väčších mestách a to Caro si zvyknem tiež sem tam robiť

eyael
24. okt 2011

holky, jak tu píšete, že berete léky na štítnici, já taky, mám sníženou funkci. Beru euthyrox. V příbalovém letáku píšou, že obsahuje monohydrát laktozy. Myslíte, že to mohlo ovlivnit výsledky glukozového testu, když jsem si vzala ráno na lačno asi hodinu před testem... tj. po dvou hodinách od vypití glukozy už určitě byl euthyrox v krvi...

petapete
24. okt 2011

@gianni já si právě chtěla kupovat bezkofeinovou od DG, ale nikde jsem ji nesehnala (v Brně😖), tak bych ji bývala musela objednat z netu a to jsem se k tomu nedostala a pak zjistila, že to nebude taky úplně ono, tak už jsem to dál neřešila a jsem bez kávy, příp. si ji dělám jednou za uherský rok do hodně mlíka nebo pak nescafé slabý...

ivigirl
24. okt 2011

@llluckaaa klidně mi písni do IP odkaz, vyplnim 😉

ivigirl
24. okt 2011

@ivavec Neboj, taky mám inzulín a to dost vysoké dávky a je to v pohodě 😉

petapete
24. okt 2011

@llluckaaa já ti klidně vyplním, ale už mám odrozeno na začátku října, tak pokud to nevadí, tak klidně písni IP😉

eyael
24. okt 2011

@llluckaaa - napiš do IP 😉

llluckaaa
25. okt 2011

Dobré ráno, holky, dík za ty dotazníky. Napsala jsem vám ve zprávě odkaz, teda aspoň doufám, že se mi to povedlo odeslat, já s tím tady moc neumím pracovat ☹ Jak tak koukám, co tady řešíte za problémy, tak jsem na tom byla před rokem úplně stejně. Cukrovka na krku, dieta, vážení, počítání a zkoumání obalů...

adetka
autor
25. okt 2011

@eyael neviem ci to mohlo ovplyvnit vysledky... aj ja som si dala liek (L-thyroxin je vlastne to iste ako euthyrox - len od ineho vyrobcu)... ja som pri prvej dcere lieky nebrala a mala som po zatazovom teste 9,2 a teraz, ked beriem lieky, 8,2...

adetka
autor
25. okt 2011

@callex ...ja mam momentalne znizenu cinnost... euthyrox som brala pred 13 rokmi na zvysenu... ale podla zlozenia je to to iste, akurat od ineho vyrobcu... a som rada, ze si iba na diete...

katuska
25. okt 2011

@callex callex ahoooj aj ty si tuu? fuha pozeram 487 strán. to sa mi teda nedá nechce lúskať, mne tiež gyn. dr. diagnostikovala gest. diabetes. Konečne som našla dia ambulanciu, kde ma vezmu skôr ako na budúci rok. Mám zvýšenú hodnotu cp GLU na 8,1, neviem, či je to veľa/málo... OBvodný mi povedal že optimum je medzi 4,5-5,5 a gyn. zase, že to je len hranične zvýšené (max pripust je 7,8). Tak neviem, snád mi dnes povedia v dia ambulancii, čo môžem a čo nie. Gyn. dr. mi povedala, že stačí dieta, ale však ked na to tak pozerám, tak cukor je snád vo všetkomk, možno akurát tak v cesnaku nie 😖 Ja som zatiaľ vylúčila sladkosti, slad. nápoje a ovocie....tak uvidím.....

skeptik
25. okt 2011

@katuska To je cele nejake divne - ty mas predsa gestacny diabetes, na to su ine kriteria, obvodny sa v tom evidentne nevyzna. A to, ze ta nezoberu skor ako na buduci rok? Ved tehotne su prednostne brane v diabetologickych ambulanciach - asi nie si na spravnom mieste.
Potrebujes vsetky 3 hodnoty oGTT, nielen jednu a ci bude stacit dieta, to uvidis podla merani glukomerom - predpokladam, ze ta hodnota co si uviedla je hodinu po jedle - to nie je take strasne, ale je to narusena tolerancia. Otazne je ake hodnoty mas pocas celeho dna, nielen rano. Cielom je euglykemia pocas co najvacsieho obdobia.
Zatial sa snaz prve jedlo rano jest len malo a nizkouhlohydratovo, potom na desiatu uz mozes viac.

llluckaaa
25. okt 2011

@katuska Záleží na tom, o které hodnotě glykémie píšeš. Na lačno má být do 5,5, 60 min po vypití glukózy 8,8 a 120 min po je to 7,6. Nepamatuješ si, jestli ti měřili i po hodině? Ono to totiž není povinné a nedělá se to všude. Každopádně jestli máš 8,1 po 120 min, tak podle mě patříš na diabetologii, kde by tě měli hlídat - nasadit dietu, měřit glykémii a zjistit, jestli ti zabírá a příp. nasadit jinou léčbu. A vynechat sladké nestačí, ještě to chce jíst po malých dávkách a pravidelně. Já si to musela i přesně vážit, páč mi to lítalo nahoru i po špaldovém chlebu ☹

katuska
25. okt 2011

@skeptik @llluckaaa v piatok som rozposlala asi na 15 diabetologických ambulancií mail, kto ma môže podla možnosti čo najskôr vziať.... okrem toho som ich x obvolala.... ozvala sa mi jedna jediná amb. s termínom na dnes poobede, tak som happy.
Skutočne mám papier len s jednou nameranou hodnotou a to cp GLU 8,1, nič viac na tom papieri nestojí.
Glukozový test mi robili nasledovne: ráno o 7mej mi nalačno vzali krv, nasledne som vypila sladku vodu, a po 2 hodinách mi brali z prsta krv. Medzitým žiadny odber ( po hodine). To je celé. Gynekologička ma poslala s vyýsledkami k obvodnému, ten krútil hlavou, načo ma k nemu poslala....tak mi aspon odporučil známeho, diabetologa, ale bez šance. Tak nakoniec som si našla sama dia ambulanciu . Som zvedava, čo mi tam povedia, lebo evidentne každý obvodný 4,5-5,5 že to nie je len hranične zvýšené a gynekologička zas, že sa nemusím znepokojovať, že je to len hranične zvýšené, že či som len nejedla den predtým niečo sladké, že zostaneme zatial len pri diete) hovorí niečo iné.... tak vyber si, poobede už budem mudrejšia.

adetka
autor
25. okt 2011

@katuska ...to je hodnota na dietu... inzulin sa dava az ked by ti honoty pri zatazovom teste (dve hodiny po vypiti tej sladkej vody) stupli nad 10... 🙂

llluckaaa
25. okt 2011

@katuska Tak to je super, že jsi někoho sehnala, na dia si s tebou už poradí a řeknou ti, co a jak. Já jsem tam byla poslaná hned po odběrech a od té doby tam pravidelně docházím (rodila jsem v lednu). Už si ale nepamatuju, jaké jsem měla hodnoty v tom 24tt, ale taky říkali, že je to zvýšené jen mírně nad hranici. Ale dietu jsem držela až do konce těhotenství a měla jsem to nastavené na 325 g sacharidů denně.

callex
25. okt 2011

@katuska aj ja som tu..ako pisu baby..je to na dietu a zrejme vyfasujes glukomer a budes si musiet doma merat hodnoty cukru pred jedlom a po jedle aby si vedela co a ako na co reagujes.a raz alebo 2x do tyzdna celkovy profil to znamena fakt pred kazdym jedlom a po kazdom jedle.a podla toho sa uvidi ci inzulin alebo nie.vecsina bab to ustalo dietou.len je to zo zaciatku trosku chaos co jest a nejest ale najdes sa.toto je velmi vyborna stranka:http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cukrovka_l...
to ze si vysadila cukor a sladene napoje je vyborne.drzim palce na poradnu.

eyael
25. okt 2011

@katuska podívej se na www.tehotenskacukrovka.cz , tam píší, že hodnoty pro těhule jsou přísnější, ta druhá má být do 7,3 😒
každopádně, najdeš tam návod jak držet dietu, to ti může hodně pomoct.
Udivuje mě přístup doktorů, máš nárok na dia poradnu speciálně pro těhule, měla tě tam poslat přímo tvoje gynekoložka 😨

katuska
25. okt 2011

@llluckaaa brrrr dieta do konca tehu, neviem si to ani predstavit, našťastie to vraj pôrodom pomaly odchádza.....je mi ľuto všetkých, čo s tým musia žiť celý život. ☹
@callex na akom principe funguje ten glukomer (dufam zei nebudem musieť pokažde pichať do prstaaa)
@eyael no pýtala som si od gyn.kontakt na dia ambulanciu miesto toho mi odpisala, že sa nemam znepokojovať, a stačí mi dieta. 😖

skeptik
25. okt 2011

@katuska A to v Kochu nie je interne? Podla mna normalne nejake sukromne centrum si najdi.

Inac to je sila, ze 1. ti zobrali az po 2 hodinach - a to je dost vysoka hodnota na kapilarnu krv este aj k tomu. To uz nie je hranicne, aspon pokial mi tabulka dobre preratava. Aj po hodine by to bolo vela.
Ved oGTT sa robi 1. na lacno 2. po 1h 3. po 2h a berie sa krv zo zily (viem, ze niektore laboratoria beru kapilarnu, ale to sa nema robit).

kaciatko81
25. okt 2011

ahojte, dlhsie som tu nebola 🙂
@katuska na tu dietu ta nastavia a budes ju dodrziavat do konca tehu, ale poviem ti, ze tak ako mne vraveli baby, najhorsie su tie tyzdne od 30-35tt... ja uz teraz uplne v pohode, aspon teda podla glukomeru a vlastne aj naposledy podla kontroly (uz som si inak myslela, ze glukomer sa zblaznil)... a ano, glukomer funguje tak, ze sa pichas do prsta, ale neboj, je to pohodaaaaa...
jaaj, a aby som nezabudla... ja som pribrala asi kilo, diabetolog sa tvaril, ze precooooo (stale som s vahou v minuse), nakoniec vraj preto lebo vecer si davam salku mlieka (zabijem sa, ked mi chuti? gyn povedala, ze ked mi chuti mam ho pit, ze je dolezite na kosti, a ze s vahou som stale ok). zajtra mam utz, tak dufam, ze babo zodpoveda lebo ak nie, tak neviem asi ma da na hladovku... a buduci tyzden mam poslednu kontrolu na dia

eyael
25. okt 2011

@skeptik - můžu tě ujistit, že u mého gyn to taky brali blbě. Sice ze žíly (alespoň to!), ale jen na lačno - bez kontroly výšky cukru, a pak až po 2. hodinách. Kdyby měl někdo vysokou hodnotu už na lačno, tak to ani nezjistí a ještě do něj naperou další vysokou dávku cukru. To nemluvím o tom, že vůbec nedělají po 1. hodině 😠
já se dostala do dia poradny k Apolináři a jsem za to moc ráda. Přijde mi, že jsou tam jedni z nejlepších 😎

eyael
25. okt 2011

@katuska - mmch, do glukometru se ta krev nějak dostat musí 😉 takže buď si jí vezmeš sama ze žíly, nebo se holt trošku píchneš do prstu. Je to jako když se při šití píchneš jehlou, není to nic strašnýho 😉 navíc, co bychom pro ty naše broučky neudělaly 😉 😵

llluckaaa
25. okt 2011

@katuska Jo, po porodu to mizí, ale zase máme my těhotenské diabetičky 40% šanci, že budeme mít do 10 let cukrovku II. typu. Proto ty pravidelné kontroly - mě čeká glukózový test v lednu, tak jsem zvědavá, jak to dopadne.

llluckaaa
25. okt 2011

@kaciatko81 A proč se mu nelíbí, že přibíráš? Dyk je normální přibírat 0,5 kg týdně, ne? Já jsem přibrala i s dietou 15 kg (u prvního dítěte bez diety 18) a nikomu to nevadilo (teda jenom mně, protože se to pak hrozně blbě shazovalo) 🙂 A mlíčko si určitě dej, hladovět se nemá (prý bys pak odbourávala moc tuků a tvořil by se ti aceton, který vadí miminku)!

kaciatko81
25. okt 2011

@llluckaaa no on je celkovo dost prisny... ja som na zaciatku schudla, potom dala 1kg hore, asi v 15tt a drzala sa vlastne az doteraz.... ako on nakoniec povedal, ze je to ok, ale vraj to kvoli tomu mlieku... ale ja si aj tak myslim, ze sa snazim jest vyvazene a dobre a hlavne aby drobcovi ani mne nic nechybalo, doteraz to bolo ok, tak myslim, ze to je ok aj teraz

katuska
25. okt 2011

@skeptik myslím, že nie...inak by ma neposielala k obvodnému ☹
@kaciatko81 @eyael @lllucka @callex @adetka ďakujem vam za info, rady, o hodinu už budem zase mudrejsia, idem k tomu diabetologovi.
kukla som si tu stránku, čo ste mi odporučili, hm 6x denne papať by nemal byť problém, len kto to bude počítať a pichať sa pred a po každom jedle, to ako vaše ruky vyzerajú????? ☹ 😢

kaciatko81
25. okt 2011

@katuska nie je to take zle ako sa zda, dolezite je prist na to, ako na co reaguje tvoje telo... potom budes mat urcite jedla, ktore budes mat "iste", vtedy som ja napriklad ani nemerala... a ruky... no na tych prstoch to fakt nie je vidiet 😉

llluckaaa
25. okt 2011

@katuska Já s tím pícháním měla taky ze začátku problém (dělá se mi špatně, když vidím krev), ale zvykneš si. Já to měla dělat ze začátku jen 3 x denně po hlavních jídlech a později jen 1 x denně po jídle - stejně časem zjistíš, kolik čeho můžeš sníst, aby se ti to nezvýšilo, tak se toho nemusíš bát 🙂 Dej potom vědět, jak jsi dopadla.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre