Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

hojdacka
6. máj 2010

bellablonde, ja som bola u Dr. Illavskej, prvykrat minuly tyzden, objednava sa presne na konkretny termin, terminy maju tak o tri tyzdne, ale ako tehu mi dala termin hned na druhy den, necakala som ani min. navyse, velmi pekne vybavenie cakarne aj ambulancie, vsetko nove, ciste toalety, stojan s vodou v cakarni, casopisy, akvarium🙂 Dr. mila, prijemna, vsetko trpezlivo vysvetlila, dala mi materialy, rozpis diety, zbytocne neprehanala a neznervoznovala, priamo u sestricky som si kupila glukomer, pasiky mi tiez vydala hned sestricka...cize vsetko bleskovo na jednom mieste a doobeda bezproblemove parkovanie pred ambulanciou...odporucam

bellablonde
6. máj 2010

jan, vies co, ja som pri nej stale mala pocit, ze mi odpoveda len tak na pol ust, ze ma detailne zalezitosti v podstate nemaju co zaujimat a mam len pekne drzat dietu...
verim tomu, ze odbornicka je dobra, ale zrejme milion ludi v cakarni proste nema sancu u nej pokecat dlhsie len ako je nevyhnutne 😖

HOJDACKA dííííky moc 😵 som velmi rada, ze si mi napisala... presne toto som potrebovala pocut 😵 jeej a tiez sme na tom rovnako co sa tyka porodu
takze rovno sa k nim objednam
este sa chcem opytat, najblizsiu kontrolu od prvej navstevy budes mat kedy?

hojdacka
6. máj 2010

o tyzden rano krv, kontrola o dva tyzdne, teda tie pravidla pri tehu cukrovke u nej su: do 34tt kontrola kazde 2t, potom kazdy tyzden, pri kazdej kontrole velky glyk profil, glykozuria, ketozuria, mesacne HbA1c (to neviem co je - uvidim), samostatne sledovanie glukomerom - ciel: hodnoty na lacno do 5,6, hodinu a pol po jedle idealne do 6,8.

groka
6. máj 2010

baby ja uz dnes vobec nemozem sladke?akoze ja mam neskutocnu chut a prave teraz

groka
6. máj 2010

tie ktore nevedia,zajtra rano idem na test

berucka
6. máj 2010

groka, mne nikto sladke pred testom nezakazoval, praveze sa ma normalne jest, ako si zvyknuta, aby to umelo neskreslilo vysledok. Ale od polnoci sa uz jest nema.

emers
6. máj 2010

groka: nějaká sladkost dnes ten výsledek testu zítra určitě nezmění 😉

werunka21
6. máj 2010

Groka, klidně si dej něco dobroučkého i za nás, dokud ještě můžeš 🙂 , my už můžeme jen tiše závidět 😉 . Mě říkali, že v šest hodin mám lehce povečeřet a pak už nic. Jedině k pití pouze čistou vodu.

groka
6. máj 2010

ja som akoze dnes vynimocne hladna stale by som nieco jedla normalne na nervy ale to z toho zajtrajska

radula75
6. máj 2010

Ahojky,tak dnes dělám profil hodnoty zatím super po snídaně 4,7 po h 6,3 po obědě 5,6 pred večeří 4,7.Zítra jdu na kontrolu a rozhodne se zda dostanu inzulín,posledně mi našla ketony v moči a v úterý mi po snídani vyletěla glykemka na 9,6.V poradně mi přitom mudra řekla že to mám hezky korigované malá roste jak má,ja jsem trošku zhubla ale v poradně žádné ketony v moči nebyly,tak jsem zvědavá jak dopadnu. Mám z toho stres už teď,ještě k tomu jsme koncem pánevním ☹

groka
6. máj 2010

baby je vecer a ja som zjedla smotasnovy jogurt biely na to mandarinku a este aj jablko 😔

syraell
7. máj 2010

radula75
tak to máš krásný hodnoty! Držím palce, ale s takovejma číslama by ti snad inzulín dát něli...

groka
7. máj 2010

som po vysetreni,vypila som gebuzinu,dala mi tam pol citrona,dalo sa to vypit,ale zniesla by som este polku citrona dalsieho,nevadi,zarobila mi to to pohara vysieho na kavu,caj,malo to asi 2dcl takze super,po hodine som sa musela vycikat a po hodine a pol mi uz zacalo tvrdnut brusko ako som tam sedela,zle mi bolo uz,srdce bilo ako o dusu tak som zabuchala na vcere ci mi nemozem krv vziat o pol hodku skor,tak vzala ale to nie pichnutim do prsta,ale riadne odber krvy vzala,trosku som sa rozpravala aj s pani doktorkou velmi mila ochotna,porozpravala som jej,ake problemi mam pri tomto tehu,zmerali mi tlak a teda sa mi zhorsil a spodny mam hranicny,takze mam zakazane mineralne vody pit,maso jest ,mozem maso,ale velmi malinko,udene vobec,vela mliecnych vyrobkov mam jest,no a vysedky budu v pondelok,no nevidim to ruzovo,sestricka povedala,ze u mna moze ist aj o cukrovku,

a tera ladujem kolace

radula75
7. máj 2010

syraell ahojky,tak dnes jsem vyfasovala inzulín 2 jednotky ráno,už jsem si jej poprvé píchala a mám si jej píchat do břicha ☹
měla jsem totiž zase v moči ketony a bílkovinu

emers
7. máj 2010

ahojky,
tak já včera hodnoty kolem 6, takže dobrý a najednou večer přes 10 no... 😝 a to jsem si přidala inzulín...
ale dnes na velké kontrole mimčo úplně v průměru - velikost atd. takže super! 😵
já teda 2 kila dole stále, tzn. přírustek váhy od začátku těhu jen 2 kila, ale říkali, že to nevadí když je mimčo vpořádku
a moč jsem měla dnes dobrou, tak nevím, že se to v ní neprojeví nějak ta cukrovka, myslela jsem že jo třeba...

jan12
11. máj 2010

Ahojte dievcata, dnes som zhresila ☹ Stalo sa vam, ze ste dostali taku strasnu chut na sladke az vam bolo na odpadnutie? Mne dnes poobede, a to som nebola hladna. Musela som si ist kupit aspon kekse BeBe dobre rano, a ked som vosla do potravin mi prislo zle 😝, ale nastastie som to predychala.
Najradsej by som sa na celu dietu vykaslala, ale uz to nijako tie 2 mesiace vydrzim.
Buduci tyzden idem na ultrazvuk - som zvedava ci mala je vpohode, lebo ja odkedy drzim tu dietu moc nie. Som nervozna a citim sa bez energie. Nastastie uz iba 2 tyzdne do prace a hura materska 🙂

ellysa
11. máj 2010

jan netráp sa stalo 🙂 , ja som nejako ku koncu poľavila už sa tak nesledujem, jem skoro všetko, jasné, že nepchám do seba každý deň koláče, ale napríklad v nedeľu sme boli na výlete a ja som neodolala v McDonald takému čokoládovému koláču a k tomu ešte ľadové capucino a odmerala som si o necelú hoďku a že 5,2, tak ja neviem, mne sa to ide ku koncu a porušovaním diéty nejak zlepšovať 😝
ale vy sa len pekne držte, nechcem tu kaziť morálku

berucka
11. máj 2010

ahoj jan, cítim sa veĺmi podobne ako Ty, hoci zatiaľ ešte poctivo odolávam sladkému. Tento týždeň je mojím posledným v práci a už sa teším, že budem doma, lebo aspoň nebude toľko tých lákadiel ako cestou do a z práce. Ale inak mi už ten moj jedálniček pripadá velmi jednotvárny a nebaví ma ani tá pravidelnosť, to že nemožem jesť vtedy, keď mám práve chuť, ale len vtedy, keď je na jedlo čas 😖 Meriam si už len tie predpísané hodnoty (čiže jedenkrát do týždňa veľký profil (7x pich) a dvakrát malý profil (2x pich)), len občas ešte námatkovo, že ako na čo reagujem, ale nebaví ma to, odkedy som zistila, že ten glukomer si robí, čo sa mu zachce. Behom minúty som sa odmerala dvakrát a prvá hodnota 8,2 a hneď na to 7,6. Budúci pondelok sa tieť chystám na UTZ na kontrolu, tak uvidím, či to trápenie aspoň má nejaký efekt. Keď nie, tak sa asi zbláznim 🙄

jan12
11. máj 2010

berucka presne ako pises, ta pravidelnost a stale vymyslat co budem jest uz ma nebavi, aj biele jogurty mi uz idu hore krkom, tak by som si dala ovocny ☹
Uz asi 3 tyzdne som vobec nepribrala, dufam ze mala je zdrava 😒

ellysa
11. máj 2010

jan12 a meriaš si hodnoty, ak máš stále dobré, tak si mslím, že sem tam by nejaký ovocný nízkotučný jogurt neublížil 😕 , radšej ako byť ešte dva mesiace v depresii

jan12
11. máj 2010

ellysa ja nemam glukometer - iba diabetologicka mi meria kazde 2 tyzdne - na lacno a 1 hod. po jedle. Ale teraz sa jej popytam ci si obcas nemozem dat, ked som mala dnes taky abstak.

ellysa
11. máj 2010

a čo sa týka priberania, neboj bábätko si berie, čo potrebuje, ja som pribrala od 24 tt dve kilá a to malá už má skoro 3.

ellysa
11. máj 2010

je možné, že ti až moc klesol cukor, keď ti bolo zle, určite nesmieš byť hladná, radšej papať častejšie a menšie porcie, ono keď si pozrieš hodnoty na tých jogurtoch, nie je to až taký veľký rozdiel oproti bielemu, keď máš chuť kľudne si daj niečo dobré a potom choď na prechádzku, alebo len poumývaj riad, také stavy keď máš toho dosť a depky viac neprospievajú malinkej ako keď trošku zhrešíš. 😉

jan12
11. máj 2010

ellasa hladna som nebola, lebo som bola po obede a mala som kurca + zemiaky, samozrejme malu porciu. Ved preto som bola prekvapena, ja si tiez myslym, ze ked trosku zhresim nic sa nestane 😉

berucka
11. máj 2010

Práve preto, čo píšeš, ellysa, kvoli tomu stresu už to toľko nemeriam. keď sa najem a chutí mi a cítim sa dobre, tak to proste neriešim (hoci to jedlo stále vyberám podľa pravidiel). Jednoducho si vravím, že som urobila všetko, čo je v mojich silách a že ak to nezafunguje, tak proste smola, viac už si neviem predstaviť, že by som si dávala pozor. Už len pár týždňov, to nejak vydržím, musím! Včera ma ale začala trápiť zápcha a keď som sa dívala, že čo obsahuje najviac vlákniny, tak sú to sušené slivky a ďalšie veci, čo máme zakázané 😠 Dúfam, že mi zafunguje aspoň pohár vlažnej vody na ráno (dnes pomohol).

ellysa
11. máj 2010

berucka mne pomáhajú ľanové semienka ráno, ale neviem, či sa neodporúčajú až od 36 tt a potom káva s mliekom 😎 , ja si myslím, že keď sú tie hodnoty aspoň na kontrolách vždy dobré, nejak to nekolíše, bábätká sa rastú ako majú, netreba sa až tak stresovať a príliš kontrolovať, dodržiavať základné pravidlá ale zasa sa nezrútiť, keď sa sem tam zhreší, ja sa už meriam len pri tých priestupkoch a hodnoty lepšie ako po zeleninovom šaláte, neviem, ako je to možné, ale je o tak 😅

jan12
11. máj 2010

dievcata ja tiez na zapchu jem lanove semienka, lebo ja beriem este aj zelezo a to fest stahuje. Lanove semienka mozete jest od zaciatku tehu. Mam to overene na sebe, lebo trpim zapchou od zaciatku.

berucka
11. máj 2010

ellysa, možno je to práve o tom prístupe 😉 my, čo sa tým stresujeme (teda o sebe by som už mala hovoriť v minulom čase, lebo na svojom prístupe tvrdo pracujem), máme ten cukor vyšší aj vplyvom toho stresu. Ale pozitívum je, že sa mi to aspoň nezhoršuje, ako som vypozorovala. Dúfam, že to tak už ostane až dokonca a ak budú v pondelok výsledky ok, tak snáď ma to nakopne ešte nepoľaviť a vydržať až do porodu. Inak, na kávu s mliekom som ráno zvyknutá už od vysokej školy a teraz som to práve musela zmeniť, lebo mlieko sa vraj na ráno nesmie ☹ Tak si dávam kávičku až na svačinu alebo po obede. No to už nefunguje tak spoľahlivo ako ráno 😒

berucka
11. máj 2010

o tych lanovych semienkach som vobec nevedela. skúsim to teda, keď radíte 😉 Lebo včera som sa fakt vyľakala, myslela som, že vytlačím na záchode aj malého a potom som mala na papieri trochu krvy (ale zo zadku, nie z prednej časti, našťastie) ☹

didulka85
11. máj 2010

Je to tyzden co drzim dietu... Schudla som 2 kila, citim sa stale velmi zle. Ked idem do obchodu, nenormalne trpim. Vsetko zakazane na mna zmurka. Sisky, keksiky, cukriky, cokolady... Neviem, ako to prezijem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre