Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jpetraa
13. jan 2014

holky děkuju za informace

llluckaaa
14. jan 2014

@jpetraa Ahoj, už se ti blíží konec cukrovky, viď? Držím palce, ať vše proběhne pohodově a jste obě v pořádku 🙂

jpetraa
14. jan 2014

@llluckaaa ahoj, no jo, konec za dveřmi,ale jak píšu..jsem z toho taková nesvá, že vlastně nevím co teda bude a co je správně. teď navíc porodila jedna cukrovkářka, malej má prý kvůli cukrovce(a to držela dietu a hodnoty v pohodě)problémy s dýcháním..tak jsem taková rozjitřená:o) jak se Tobě daří?

llluckaaa
14. jan 2014

@jpetraa Neboj, to bude dobrý 🙂 Jestli byly hodnoty v pohodě, tak cukrovka za nic nemůže, problémy způsobuje jen špatně kompenzovaná.
Mně je fajn 🙂

jpetraa
14. jan 2014

@llluckaaa já te´d i hřeším...od rána se těším na pohodinovou kávu po obědě, k té si dávám nějaký oplatky...už se po tom neměřím,ale měřívala a v pohodě, kolem 6,5, tak snad to neva...na dia už nemusím,až po šestinedělí na oGGT, glukoměr mi nechali, tak se sem tam změřím, než mi dojdou proužky(když mě přepadne zas nějaká obava co a jak)a dobrý..tak snad..asi u m platí, že se to koncem těhotenství zase zlěpšuje.
to je dobře, že se Ti daří dobře:o) půjdeš asi na NT v dohledné době,ne? chcete znát pohlaví?:o)

llluckaaa
14. jan 2014

@jpetraa Jo, na NT půjdu za dva týdny. Chceme slyšet, že čekáme holčičku 😀
Já už se připravuju, že taky brzy začnu s měřením, ale na ogtt jdu až ve 24 tt, tak mám zatím klid.

jpetraa
14. jan 2014

@llluckaaa :o)) no tak když to chcete slyšet, tak to tak určitě bude:o)

alsi
14. jan 2014

@adetka Ahoj, ja som mala tehotenskú cukrovku, Nemala som absolútne žiadne problémy a ani malý, iba trochu nízky cukor, keď sa narodil (dávali mu glukózu a bolo dobre, nemali sme žiadne komplikácie a ani žltačku). Jediná nepríjemná vec je meranie si výšku cukru, ale na to si rýchlo zvykneš.
takže neboj

werumka
14. jan 2014

@alsi Ahoj, @adetka už má pár let odrozeno 😉

vafinka
14. jan 2014

@alsi ahojte kocky, rada by som sa vas tu spytala, ja som bola dneska na glukozovy test, a potom neskor som odpadla. bolo to 3h po vypiti, mne sa skor zdalo. ako keby som dostala nejaky zachvat a zrazu som sa ocitla na zemi, mali ste aj vy daco podobne? pricom ja teraz moc sladke nemusim, ale ostala som uplne hotova. boli ma cela prava strana, v ktorej som mala krc.

mima1722
14. jan 2014

Ja som mala tiez tehotensku cukrovku, uz si nepametam kolko to bolo. Dcera sa mi narodila vacsia, mala 3950gramov. Rodila som cisarskym. Tiez som mala dietu pocas tehotenstva koli cukrovke, zakazali mi aj zemiaky, cestoviny, ovocie a tak .Ale doma som si merat nemusela cukor, chodila som len na kontroly raz za tyzden. Po porode to uz bolo v pohode 🙂

werunkas
15. jan 2014

@jpetraa Já už take nemusim chodit do dia poradny akorát mi řekly ze si vezmou glukometr az budu v porodnici...a pak asi pujdu na kontrolu po šestinedělí... A s tím termínem porodu taky nevím jedna doktorka mi řekla ze přenášet nemůžu ze me vezmou když tak na vyvolání a včera na kontrole mi zase jiný doktor řekl ze chvíli přenášet můžu tak já už fakt nevím...mala ma docela dost asi 3,5 kg a termín mám az 23.1. A prý ta její váha je v normě tak já fakt nevím....každý doktor mi tvrdí něco jiného.....

jpetraa
15. jan 2014

@werumkas no já se moc neřídím jejich odhadama, přece jen plus minus půl kila je dost...spíš jsem myslela, že existuje nějakej jednotnej postup-jako např. cukrovka rovná se vyvolání nejpozději na termín...ale jak tak koukám, nic takovýho není.

werunkas
17. jan 2014

@jpetraa taky jsem myslela ze je jednotný postup ze pokud mám cukrovku tak mi to vyvolají do termínu no jsem z toho na rozpacích jsem zvědavá co mi řeknou v pondělí na kontrole....ještě se chci zeptat zkoušela jste některá z vas ricinovy olej na vyvolání porodu ?

jpetraa
17. jan 2014

@werunkas tak mně včera při poslední návštěvě na gyndě zase řekli(jiná doktorka),že mi to nejspíš vyvolají...tak si pak vyber...do porodnice jdu příští pátek, tak tam se snad už dozvím, co teda bude...včera mě ještě doktorka trochu vyděsila, že má malá velkou hlavu...což teda pro mě byla za celý těhotenství nová informace.

werunkas
17. jan 2014

@jpetraa to je fakt des jak se ty informace liší , me pravé ma dr tvrdila ze přenášet se nesmí ze me přijmou na vyvolání a ted už dva týdny chdim na poradnu do porodnice a tam tvrdí ze přenášet chvíli múzu, no uvidim v to pondělí co mi řeknou ale vyvolávány porod moc nechci to radši zkusim ten ricinovy olej, třeba to pomůže

jpetraa
17. jan 2014

@werunkas vyvolávanej porod už mám jeden za sebou, není to žádná katastrofa, ale raději bych teda tentokrát taky přírodně...tak to jsem zvědavá, co řeknou v porodnici mně! o oleji jsem nic neslyšela a moc na tyhle "vyvolávače" nevěřím

foofee
21. jan 2014

prosim vas, glykemia 7,4 /1,5 hodiny po jedle (pecivo s maslom a dzemom) je vela, alebo este v norme? A je normalne, ze glukomer u lekara mi ukazuje vyssie hodnoty ako doma? Doma mavam nalacno do 4, u lekara nad 4, doma po jedle (aj sladkom) max 5,8 (po cokolade a ovoci som som mala aj do 5) a u lekara mam stale vyssie nad 6, nad 7...

petule76
21. jan 2014

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s těh. cukrovkou. Po zátěžovém testu mě vyšly hodnoty nejdříve na lačno 6,1 a pak po dvou hodinách po vypití nápoje 8,9(norma je prý do 6). To bylo ve 26tt. Začala jsem dodržovat dietu, úplně jsem odbourala cukry, ovoce jen citrusy. Ve 30tt výsledky žilní 4,12 a od té doby se mi hodnoty pořád snižují. Co se týče jídla(vše krom sladkého) jsem jedla pořád v neomezeném množství, i přílohy. Nyní 35tt hodnoty cca 3, tak že velmi nízké a mám okamžitě přerušit dietu. Miminko málo přibírá. Podotýkám, že od 30tt jsem dietu nepravidelně porušovala, kdy jsem hlavně večer měla chuť na sladké, tak jsem to řešila čokoládou. Tímto chci říct, že všeho moc škodí. 😀 😀

denask1234
21. jan 2014

@petule76 no mne sa znížil cukor až tak,že po porode som mala 2,2 a malý mal iba 2980g ked sa narodil🙂

hababa
22. jan 2014

ahojte baby, kvoli otvaraniu som v nemocke 5 tyzdnov, mam tehu cukrovku, pomerne vysoke hodnoty, som na diete, nejem pecivo ani prilohy ani ovocie....ledva sa drzim do 7,8 po1,5 hodine, tak ako mi nakazala doktorka....za tychto 5 tyzdnov som schudla 3 kila a mam obavy ci neuskodim miminku...lekarka sa k tomu nevyjadruje...mate s tym niektora skusenosti?

werumka
23. jan 2014

@hababa Sacharidy jíst musíš, to je nutnost. Jinak budeš v permanentní ketoacidóze, která sama o sobě zvyšuje glykémii mnohdy dost výrazně. Pokud nestačí dieta, tak se musí nasadit inzulín. Ale rozhodně to nejde stavět na tom, že nebudeš jíst. Inzulín je potřeba i ve chvíli, kdy nic nejíš, zajišťuje dobré fungování metabolismu. Takže hladověním se nic nevyřeší. Diabetolog za Tebou chodí?

hababa
23. jan 2014

@werumka bola za mnou iba 1x aj to len skontrolovala hodnoty v zazname, takze sa chystam s nou porozpravat

raffaella
23. jan 2014

ahojte kocky. Tak ja som bola u diabetologa na kontrole v pondelok, 2 hod. po jedle (biele pecivo so sunkou, maslom + 2 kocky horkej cokolady) som mala hodnotu 4,8. Pred 2 tyzdnami ta ista hodnota 2 hod po jedle. Takze lekar usudil, ze u mna sa tehotenska cukrovka nerozvinula, ze som prekonala uz to najhorsie mozne obdobie, takze vyradil ma uz z evidencie, ale sladke ze mam obmedzovat az do konca tehotenstva. Pytala som sa, ci mam prist po porode, povedal ze nie, ze lebo ja cukrovku nemam. Asi kazdy diabetolog hovori inak, neviem, sama sa nevyznam. Mate tiez niekto podobnu skusenost? 😉

werumka
23. jan 2014

@hababa Rozhodně si dupni a nech si jí zavolat. Řekni jí přesně co jíš, nebo spíš nejíš, ať si to srovná s glykémií a zkontroluje ketony v moči, určitě jich budeš mít požehnaně. Ať se můžeš zase trochu normálně najíst, tohle není k životu.

werumka
23. jan 2014

@foofee Ahoj, různé značky glukometrů měří různě a všechny do jednoho pouze orientačně. Proto je dobré u diabetologa dělat jednou za čas vyšetření v laboratoři.

foofee
23. jan 2014

@werumka dakujem 🙂 tak oni mi tiez meraju glukometrom v ambulancii.. jedine nalacno posielaju do labaku. Vcera som robila "pokus" s manzelom, obaja sme mali dost sladke ranajky a merala som nam obom po dvoch hodinach (on cukrovku nema, bola som zvedava na rozdiel) a on mal 4,3 a ja 4,5...co si o tom myslis? a pri tom to boli o dost sladsie ranajky, ako pred vysetrenim u lekara (kde som mala po 1,5 hodine 7,4)

werumka
23. jan 2014

@foofee A jaký typ glukometru máš, případně jaký má lékař?
Dvě hodiny po jídle je taková hodnota úplně v pořádku. Ono po sladkém jídle ta hodnota vyletí rychleji a prudčeji, ale pak často také stačí spadnout. Relevantnější by bylo, změřit se spíš po hodině.
A hodnoty z laboratoře vycházejí oproti glukometru jak?

foofee
23. jan 2014

@werumka lekar neviem co ma, ale ja mam contour TS. Mne lekar kazal 2 hodky po jedle merat, ale vcera som si zmerala aj po hodine, lebo som bola zvedava a mala som 6,7 a hodinu na to uz len tych 4,5. Ranajky boli jogurt ovocny 200g, vlocky 40g, banan, vlasske orechy,zopar piskot, kava so sojovym mliekom. Do laboratoria posielali raz zo zily a raz z prsta (oboje nalacno) a mala som 4,7 a potom 4,9

werumka
23. jan 2014

@foofee Ty dvě hodiny po jídle je to spíš pro diabetiky 1. typu, kteří si před jídlem píchají inzulín - po těch dvou hodinách je pak dobře vidět, jak se to s tím jídlem zkombinovalo. Každopádně hodinu po jídle bys měla mít max. 7,3-7,6. A do toho ses v pohodě vešla. Ale zase, je to jen orientační, mně glukometr v jednu chvíli dokáže změřit výsledek, který se liší třeba o celou jednotku. Takže desetiny bych házela za hlavu. Soustřeď se spíš na tendence - jestli po tom jídle v průběhu dní, týdnů ty glykémie postupně nestoupají, nebo naopak moc nepadají.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre