Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mimys
13. mar 2012

@werumka 🙂 tak ted mam alespon ted vymluvu, ze nemuzu vstavat moc brzo 🙂

gianni
15. mar 2012

@mimys no skôr ako o desiatej nechodím spávať aj ked niekedy by som aj šla,po nočnom kojení a celom dni mám dosť ,ale na mna príde unava len vtedy ked kojím a som na trošku v klude,ináč ked som rozbehaná tak mi to ani nepríde,preto sa ma aj doktor pýtal že kedy chodím spať a dal mi ten nočný inzulín na deviatu,no a o pol desiatej mám druhú večeru,ale viac ma štve že ani večer si neoddýchnem od detí že by mali spať ale čakajú na mna kedy si lahneme,malého ked aj skôr uložím tak sa mi po po lhodine zobudí akoby vedel že tam nie som a poriadne zaspí až o tej desiatej ked ideme fakt spať,starší to isté a ja si neviem potom večer ani nič porobiť ,nieto si oddýchnuť a priatel mi hovorí že keby som nebola hore tak by už dávno spal,no nezabiješ ich 😠
možno by som si mohla ísť lahnúť o deviatej po pichnutí ale sa bojím aby som nemala v noci hypo,ale zase sa aj teším na jedlo

mimys
15. mar 2012

@gianni ahoj
ja jsem druhe vecere zrusila, strasne me to stvalo... nikdy jsem nejedla pozde vecer. vecerim tedy pozdeji, po sedme hodine a pak uz nic... ja s plnym zaludkem neusnu.. Jinak s tema detma je to u nas taky tak ... nejdou spat, protoze nejdu spat ja...a to je desny... clovek je ma porad za zadkem :-/ maly ale usina kolem osme hodiny, tak alespon od maleho si odpocinu. S velkym pak jeste treba do desiti delame matiku, tak uz ani nevim co to je, podivat se v klidu na televizi. Asi se zeptam doktorky, jestli si taky muzu ten nocni davat v devet... ta desata me dost vadi..

mimys
16. mar 2012

@werumka tak dneska rano zase 10.5 ... a to jsem si zvedla zase o jednotku... :-/ predevcirem jsem zvedla o jednu, a pak rano bylo 8,5 ... tak jsem zvedla jeste o jednu a bylo zase prez 10 .. nejak se mi to prestava libit :-/ myslis, ze je to fakt tim rannim vstavanim ? to jsem ale vstavala pretim taky a rano bylo porad 4.5 - 5.5 ... takhle krasny to bylo mesic... a ted uz 6 dni takhle... vzdycky zvednu o jednotku, rano 8, pak se stejnou jednotku prez 10 ... tak zvednu zase, pak 8, druhy den ale zase 10 .... a to pri stejnem rezimu a stejnem jidle... 😠

mochenkaa
16. mar 2012

Ahoj holky, včera mi na OGTT naměřili zvýšenou hladinu cukru, takže jsem dostala jen lehkou úpravu jídelníčku a uvidíme co dál. Hodnoty jsem měla nalačno 4,6 a 2 hod po tom roztoku 11,3. Dnes na diabetologickém nalačno 4,6 a 1,5 hod po normální snídani 7,1.

hadimrska
16. mar 2012

@mochenkaa Tak to máš dobrý, já měla 8,3 a mám docela přísnou dietu, a musím se doma měřit, teda jen jednou týdně, jeden celý den, kdyby byly hodnoty vysoké tak musím hned volat. Ale už jsem si zvykla, co mi zbývá.

mochenkaa
16. mar 2012

@hadimrska já se mám měřit jednou za 14 dní, taky celý den. Vlastně mi akorát zakázala sladké, dia výrobky, sladké pití, omezit množství brambor, těstovin... prostě tady těch sacharidů. A hlavně jíst pravidelně (to bude nejhorší). Doteď jsem přibrala 3kg takže tam je to v pohodě, že je to lehká dieta ale nesmím nic zhubnout, že už tak mám v těhotenství nahoře málo.
Jak moc přísnou máš dietu?

werumka
16. mar 2012

@mimys A v kolik těch 10,5 měříš? Vstáváš ve 4 ráno a měříš hned, nebo až po nějaké době a pak teprve pícháš inzulín? Měla jsem tohle období ani ne před rokem - pořád mi to ráno nedotahovalo a měla jsem taky kolem desti. Hodně jsem přidala a za měsíc se to srovnalo a zase jsem ubírala. Nevím, čím to tehdy bylo, ale moje tělo vždycky v létě reaguje na všechno divně 😀

ilonne
16. mar 2012

@mimys Ahoj, tobě ta cukrovka zůstala? Já jdu na v dubnu na opakované testy.

hadimrska
16. mar 2012

@mochenkaa No já nabrala, tak pět kilo, možná trochu víc, ale kolísá mi to, přibírám a hubnu, tak všelijak, 2 kila sem, dvě tam, i když dnes to vypadá, že možná to šlo trochu nahoru, protože do toho mi bylo zle a průjem a stres to nepřidá, ale miminko by už teď mělo víc se zakulacovat.
Já mám podobnou dietu, sladký a dia ne, můžu z ovoce jen jabka, kiwi a citrusové plody, ty sacharidy taky hlídat, jíst častěji, což je někdy problém, protože mám doma už jednoho prcka a někdy je toho prostě moc. Ze zeleniny nesmím hrášek, mrkev, kukuřici, cherry rajčata a červenou papriku. No a já do toho nesmím moc mlíko nezprcovaný a mám zvýšenej lepek, takže mi toho moc nezbývá co jíst, ale tak odměřuju si to podle oka, a dojídám se zeleninou. Jo a mám glukophanový papírky na moč. Ale tak jsem ráda, že nemusím píchat inzulín, to už nějak vydržím. Jo a říkali mi, že bych měla přibrat tak 10 - 12 kilo maximálně a to jsem při prvním těhu nabrala 25 kilo, ale to jsem taky jedla tak 4x víc než teď.

mochenkaa
16. mar 2012

@hadimrska tak mi nezakázala žádné ovoce ani zeleninu (ze cherry rajčátek bych umřela kdyby mi zakázali 😀 ), dokonce mluvila i o banánu a ten si myslím že bude dobrá nálož. S tím lepkem a mlékem je mi to líto. Já dostala nějaké mini jehličky, skleněné tyčinky a nádobky s roztokem a jednou za těch 14 dní si budu brát krev na 5 odběrů a každou tyčinku namočím do toho roztoku a pak všechny odnesu do laboratoře. Ti řeknou výsledky v dia poradně a pak se uvidí. Ale ta doktorka co mám je dost kliďas a že pokud se to bude držet max tak jak dneska tak bych občas mohla i sladké, že uvidíme. Ale stáhla jsem si tabulku ze stránek o těhu cukrovce a chci se řídit tím. Uvidíš, teď by jsi neměla tak moc přibrat 😉

lucyfuk77
16. mar 2012

Ahojte kocky, potrebujem poradit. Chdim do diabetologickej poradne ohladom tehotenskej cukrovky kazde dva tyzde. Teraz vo stvrtok som mala na lacno hodnotu 5,04 a hodinu a pol po ranajkach 9,7. Na ranajky som mala jeden a pol celozrnnej kaizerky (vo vnutri platok kuracej sunky, platok syra a ladovy salat) k tomu jednu kavu s mliekom bez cukru. Normalne si mam davat 6SJ na ranajky, podla mna toto boli max 4. Ako je mozne, ze mi po ranajkach tak moc vyskocil cukor ? Doktorka tam nebola, tak prosim o rady vas. Dakujem

hadimrska
16. mar 2012

@lucyfuk77 Pozor na celozrnné pečivo, to bude tím, oni to prej sladí karamelem.

hadimrska
16. mar 2012

@mochenkaa No tak v to doufám, že už tak nepřiberu, ten vysoký lepek mi zůstal po prvním těhu. Tak ti držím palce ať si můžeš dát i sladký, já mám za chvilku narozky a ani dortík nemůžu.

maxkatka
16. mar 2012

@mochenkaa Proč Ti omezili brambory? Vařené brambory mají snad nejméně sacharidů z příloh 😕

maxkatka
16. mar 2012

@hadimrska
@lucyfuk77

Já šla k porodu s kilem nahoru... po porodu -10kg oproti výchozí váze...

maxkatka
16. mar 2012

@lucyfuk77 ono to taky je o tom CO je k snídani, než kolik je to SJ (přemýšlím co je to za zkratku - nic mě nenapadá - u nás jsou to výměnné jednotky či chlebové jednotky a u nás je předepisováno cca 20-23VJ, takže 6 VJ ke snídani by mi přišlo teda hodně)... ke snídani těhotným dělají zle mléčné výrobky (dle www.tehotenskacukrovka.cz ), tak zkusit bez nich...

lucyfuk77
16. mar 2012

@maxkatka SJ sú sacharidové jednotky , jedna SJ je 10g sacharidov. mliečne výrobky na raňajky nejem (sem tam na desiatu s musli). toho mliečka do kávy bolo málo asi ako náprstok (0,01 cl)

maxkatka
16. mar 2012

@lucyfuk77 a sýr je co? 😀

lucyfuk77
16. mar 2012

@maxkatka jeden plátok ? nízkotučný syr ?? žeby bielkovina ? 😵 😵

maxkatka
16. mar 2012

@lucyfuk77 jo tak sacharidové jednotky... taky možný název... u nás se uvádí přepočet 1VJ = 12g sacharidů (http://cs.wikipedia.org/wiki/Výměnná_jednotka)

Mě třeba dát ke snídani 60g sacharidů (6SJ - u nás 5VJ), tak bych šla určitě přes 10j cukru i přes píchnutý inzulín... 😖

maxkatka
16. mar 2012

@lucyfuk77 Nevím... já měla problém u snídaně s čímkoliv... teda pak nejen u snídaně 😢 Takže každá troška může mít vliv... ale jak píšu výše.. na mě by to bylo celkově hodně sacharidů naráz... a jak koukám, tak u nás je ke snídani doporučováno max. 40g sacharidů... (pro Tebe teda 4SJ - u nás 3-4VJ)

lucyfuk77
16. mar 2012

@maxkatka hmmm, nejak mám v tom poriadny "guláš" 😨 ja mám predpísané Raňajky 60g sacgaridov, Desiata 20 g sacharidov, Obed 60 g sacharidov, Olovrant 10 g sacharidov a Večera 60g sacharidov ... u nás dokopy 21 SJ, popravde, ja sa horko ťažko dostanem denne na 15 ... som totiž skôr mäsožravec a ako prílohu si dávam šaláty. Ak zemiaky, tak to musia byť ako hlavné jedlo a to isté cestoviny a ryža ...
Ja osobne neraňajkujem (to ešte spím, začínam až desiatou) a namiesto raňajok mám druhú večeru - čo sa však sestričke nepáči (lekárka tam nebola, tak o tom nevie) a tá mi tvrdí, že posledné jedlo mám mať o 18, no ja sa jej snažím vysvetliť, že keď chodím spávať okolo jednej v noci, tak potrebujem niečo malé aj okolo 22... 😎

maxkatka
16. mar 2012

@lucyfuk77 no tak tím, že já si musela docela brzo začít píchat noční inzulín, tak jsem měla pravý opak... teda opačný problém... nebyla jsem zvyklá jíst až TAK pozdě (v deset), ale při nočním inzulínu je zase předepisovaná i druhá večeře a já měla velký problém jíst... ale zvykla jsem si...

a teď opět koukám na ty stránky o těhotenské cukrovce, tak v ČR je v těhotenství doporučovaná tak jako tak druhá večeře... jinak se mi zdá, že na svačiny máš dost málo sacharidů!!! 😲 Máš to úplně jinak než v ČR...
U nás je 40 - 30 - 60 - 30 - 60 - 30 = 250g (já to teda měla ještě jinak... já měla 45 - 45 - 65 - 40 - 60 - 20 = 275g)

A u Tebe máš předepsáno teda jen 210g sacharidů???? :-O tak to je hodně málo... to je už redukční dieta, ne?

lucyfuk77
16. mar 2012

@maxkatka fúha 😵 a to sa dá toľko toho pojesť ?? ja si to neviem predstaviť...ako som spomínala, ja mám problém zjesť 150 g sacharidov denne (pokým nemám na obed rizoto, alebo cestoviny ..) inak horkoťažko zjem za celý deň 2 rožky, alebo 2 kajzerky ... u mňa prevažuje mäso, zelenina. veľký problém mám, že nemôžem jesť ovocie - len jedno denne

lucyfuk77
16. mar 2012

@maxkatka asi sa im zdám tučná 😀 pribrala som doteraz 9 kg 😵, pri prvom 14 😎 😎

maxkatka
16. mar 2012

@lucyfuk77 ovoce můžeš... ale musíš si ho zahrnovat do sacharidů (počítat) nebo máš jiný zdravotní problém??? Já ho měla... a tudíž jsem nemohla zase jíst žádné celozrné pečivo... teda já nesměla žádné pečivo mimo bílého (rohlíky, veka, toustový chléb), žádnou zeleninu mimo kořenové zeleniny, rajčata, pórek a ještě něco málo, ale moc ne-e... prostě nic těžkého, co nejméně vlákniny, jen lehké, lehce stravitelnou stravu... ☹ a k tomu teda držet i diabetickou dietu... takže docela slušnej masakr a k tomu hlídat, abych neměla ketony v moči (kvůli nízkému obsahu sacharidů)...

maxkatka
16. mar 2012

@lucyfuk77 tak já mám velkou nadváhu... a přesto jsem dostala 275g sacharidů...

lucyfuk77
16. mar 2012

@maxkatka mám zakázané ovocie od lekárky, len JEDNO denne. na margo vitamínov mi povedala, že si mám dávať tehotenské tabletky a nie sa cpať ovocím, čo obsahuje veľa cukru ☹ 😒

maxkatka
16. mar 2012

@lucyfuk77 šmankote, co je to za doktorku??? 😲 Preferovat chemii před přírodou!!! ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre