Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

boka79
20. jan 2012

@lajcikova

To co je za doktora? Mne sa to nezda byt vela 4 kg do 24 t. , po prve a podruhe, ake je toporadenstvo? Bola si u diabetologa?
je na to super stranka - www.tehotenskacukrovka.cz tam je vsetko o jedalnicku..

7,8 po dvoch hodkach? A kedy si mala 5,8? nejako tomu nerozumiem

lajcikova
20. jan 2012

@boka79 těch 5,8 sem měla tři tydny od toho zátěžoveho testu,jo je to diabetolog,v ponděli jdu zas na kontrolu po 14dnech,odmitla sem ten glukometr,mam panickou hruzu z jehel,ne tak si píchat ještě něco sama doma ☹ tak sem na něj zvědava,naposled sem přišla ubrečena a rozhozena na dalši tři dny....vykladal mi že vubec nevim co to je cukrovka(před rokem a pul mi na ni umřela mamka tak vubec nevim co je to být diabetik),no snad ji mam sníženou aspon doufam

elisisse
20. jan 2012

Ahojte, ako sa mate ja celkom fajn. toto poznate???
file:///C:/Users/Eliska%20a%20Lukas/Documents/justgoji.htm

elisisse
20. jan 2012

Prepacte som to blbo poslala poznate dzus JustGoji? ak by ste chceli nieco o tom vediet napiste mi email adresu poslem vam dalsie info...

boka79
20. jan 2012

@lajcikova

a to bolo na lacno, 5,8?

To pichanie vobec neboli ver mi, len sa musis prekonat, ale pre Teba a babo je to to najlepsie, aby si si kontrolovala, aky mas cukor..
A hladovat tiez nesmies, pozri si tu stranku, co som Ti napisala. ja som mala take hodnoty ako ty, po zatazi, a aspon som sa meranim naucila, co mi cukor zvysuje a co nie. U kazdeho je to inak , niekto nemoze cestoviny, niekto zasa ryzu, alebo v mensich mnozstvach...

je to pre teba naozaj to najlepsie, a ten doktor je no co mam na to povedat, nechcem byt vulgarna.
S

lajcikova
20. jan 2012

@boka79 ano na lačno,jinak ty stranky jsou prostě dokonale,sem zjistila že se šidim a to zcela zbytečně 🙄 našla sem i pár chyb co dělam,hlavně v ovoci,ale to všechno vychytam.děkuju moc za ty starnky 🙂

boka79
20. jan 2012

to ti vsetko mal povedat ten doktor, no ale couz, pri tej diete, clovek ani hladom netrpi, takze drzim palce

llluckaaa
20. jan 2012

@lajcikova Ahoj, většinu ti napsala už @boka79, souhlasím s tím. Ten glukometr bys asi měla raději mít, abys věděla, jak ti dieta zabírá. Ale to se dá zjistit i glykovaným hemoglobinem na kontrole na dia. Kdybych měla cukrovku v rodině a navíc s takovými následky, tak si raději dávám pozor a pravidelně se měřím, ale záleží na tobě. Hlavně se netýrej hlady, tvoje tělo sacharidy potřebuje, máš i zvýšenou potřebu bílkovin, takže si pořádné jídlo dát musíš. Můžeš zkusit i zvýšit porce zeleniny, kdybys měla hlad. Jo a 4 kila mi určitě nepřijdou moc, já tolik přibrala už v prvním trimestru 😉

mimys
21. jan 2012

@lajcikova ahoj mrkni se na www.tehotenskacukrovka.cz tam najdes vsecky informace, co potřebuješ. Dietní doporučení, všecko. V těhu rozhodně nemusíš jíst suchý chleba, neboj. Na těch stránkách píší odbornice z pražské porodnice U Apolináře, mají letitý zkušenosti. Ničeho se neboj.

mimys
21. jan 2012

tak koukám, že jsem neměla aktualizovanou stránku... tak jsem odpovídala na již odpovězené.... omluva 🙂

maxkatka
21. jan 2012

@lajcikova ahoj, jak píší holky... glukometr je fajn věcička... odběr trošičku bolí, né že ne-e.... ale jehlu vůbec nevidíš... ta je schovaná... a naopak si budeš moci vysledovat jaká jídla můžeš a jaká ne-e...

Bohužel Tě nepotěším co se lačné glykemie týče... tu máš špatnou a je bohužel předpoklad, že se s postupem těhu bude horšit a ta lačná se dietou neovlivní... píši vlastní zkušenost... mám to čerstvě za sebou.... Jinak se obrň trpělivostí a jestli po tobě diabetolog začne znovu vřískat, tak začni vřískat po něm taky, že je tam od toho, aby Ti pomohl a poradil a né jen vyhrožoval.... ještě lepší by bylo, kdyby tam s Tebou mohl jít třeba partner... abys na něj nebyla sama...

Ještě k té lačné glykemii... pokud bude fakt vyšší, tak je tam největší "riziko" velkého dítěte. Já si musela začít kvůli tomu píchat inzulín.... moje diabetoložka mi to vysvětlila, takže sice jsem měla hrůzu z toho si píchat, ale po prvních aplikacích jsem přišla na to, že to není taková katastrofa a raději než riskovat problémy miminka, tak to dělat budu...

kludsisek
22. jan 2012

Ahojky všechny 🙂 tak hlásím že jsem 17.1.2012 porodila zdravého chlapečka s váhou 2900g a 50cm takže u nás naštěstí velké miminko kvůli těhu cukrovce není...... 😀 ale že bude takový maličký nečekali ani doktoři. Takže po šestinedělí opět OGTT a snad bude cukrovka pryč.

maxkatka
22. jan 2012

@kludsisek gratulace.... jste teda o dva dny mladší 😝 a a OGTT mám jít až za tři měsíce....

a nevíte někdo jak je na tom @mmaarrkkeettkkaaaa ????

maxkatka
22. jan 2012

ááá tak koukám, že @mmaarrkkeettkkaaaa to má už taky za sebou!!!! Takže gratulace!!!

walina29
23. jan 2012

Ahoj holky, prosím vás jaké jogurty jíte při těhu cukrovce? Jen bílé smetanové nebo i něco jiného. Co tvaroh ovofit?

ilonne
23. jan 2012

@walina29 Ahoj, já jedla jen smetanový choceňský - bílý a dávala jsem si k tomu vždycky odvážený kousek ovoce, aby mi to vyšlo sacharidově na sváču.

hanka10
23. jan 2012

Ahoj. Chtěla bych se vás zeptat, jestli jste někdo měli těhu cukrovku i v minulém těhotenství a teď jste šli na oGTT i ve 3. trimestru. Já jsem si minule měla (byla jsem na testu skoro na konci 28. týdne a po dvou hodinách jsem měla 8.07). Teď jsem šla na začátku 25. týdne a po hodině jsem měla 7 a po dvou 6.83 - docela mě překvapilo, že to za hodinu tak málo kleslo. V 1. trimestru jsem nebyla, protože doktorka se mě ani nezeptala, jestli jsem jí měla, a doktor na dia mě při kontrole po 6 měsících po porodu říkal, že stačí když půjdu až na test ve 2. trimestru, ale hned na začátku. Na tehotenskacukrovka.cz jsem se dočetla, že když to teď vyšlo v pořádku, tak bych měla jít ještě ve 3. trimestru. Měl jste to prosím někdo stejně?

gianni
23. jan 2012

@werumka ahojky
čo si myslíš o udenej makrele? mám ju strašne rada,neviem kolko a či vôbec obsahuje sacharidy lebo mi ju priatel nosí z Polska a to len v sáčku,zvyknem si ju dať na druhú večeru s chlebom (40g),zjem ju celú,je to vhodné?
dnes som bola na kontrole u dia tak mi len znížil rannú davku,mám 5-4-4-6
minule mi vyskočilo na 12 a to som mala desiatu: stredne velky banán a 2 celoz.tyčinky(fornetty),ale že také výkyvy môžu byť ked mám raz nízko a potom mi tiež vyskočilo v noci,to aby som si merala kazdy den čo sa pravdaže nedá ale potom ani kontrolovať sa neviem kedy čo a ako

mysinka
23. jan 2012

Holky, můžou zlepšující se hodnoty značit blížící se porod? 😅 Jako že třeba klesají ty hormony, které blokují inzulin....? POsledních pár dní mám i po decentním prasení skvělé hodnoty a nevím, čím to 😀

werumka
23. jan 2012

@gianni Ahoj! Makrely si klidně dej, kolik chceš. Je to maso a v tom množství nemá vůbec žádné sacharidy. Taky si ji dávám a nepočítám ji.
A kdy jsi měla těch 12?

werumka
23. jan 2012

@mysinka Stát se to může. Taky jsem to tak měla (nebylo už třeba zvedat dávky inzulínu, naopak jsem malinko snižovala). Je to tím, jak stárne placenta.

llluckaaa
23. jan 2012

@walina29 Bílé, střednětučné nebo smetanové. S ovocem ne, protože jsou slazeny cukrem. V ovofitu je nějaké náhradní sladidlo, ne? Jestli jo, tak ho nejíst...

gianni
23. jan 2012

@werumka
jeden den: 3,5-4-5,5-4,2 -12(pred večerou) -5,1 - 6,1
druhý den: 4,9 - 3,3 - 8,7 - 8,1 - 5 - 7,3 - 12,7(v noci o druhej)
potom o týžden
jeden den: 5,4 - 4,2 - 9,4 - 9,4 - 9,4 - 9,5 - 3,6 - 4 ,5
druhý den: 4,7 - 4,8 - 5,6 - 3,7 - 5,8 - 6,5 - 9,6
škoda že si nemôžem niečo aj priebežne zobnúť ako napr. dnes od obeda do večere dom si dala jogurt s jablkom ,potom jeden pagáčik a trochu orieškov ,no a pred večerou 12,je mi tažko zjest len ovocie a zase 2hodiny nič,vždy ma to láka niečo zobnúť ,ale potom to ide vždy po kuse hore a už mi treba pichať a cukor hore

walina29
24. jan 2012

@llluckaaa Jo je tam nějaké náhradní sladidlo je to vhodné pro diabetiky tam píšou, takže to asi jíst nemám:(

oli26
24. jan 2012

ahoj holky tak se taky pridavam, myslim, ze pri druhem tehu me cukrovka opet nemine ☹ ☹ ☹ nevite prosim, kdy se ma jit na OGTT poprve? kdyz uz sem tehu cukrovku mela? myslim, ze je to nejak driv, ze? 😒

llluckaaa
24. jan 2012

@walina29 Umělá sladidla těhotná nesmí ☹ Takže ovofit ne. Já jsem to někdy dělala tak, že když jsem chtěla ovocný jogurt, tak jsem si do bílého přimíchala trochu dětské neslazené přesnídávky (třeba Hami 100% ovoce, Hamánek bez cukru, Sunárek, ...), ale chce to taky s mírou, třeba jen 50 g.

hanka10
24. jan 2012

@oli26 Na www.tehotenskacukrovka.cz maji napsáno toto:
Důležité upozornění: u žen s vyšším rizikem by měl být test proveden již v 1. trimestru a v případě normálního výsledku znovu zopakován ve 2. trimestru. Jsou-li výsledky opět v normě, naposledy se test provede ve 3. trimestru (nebo alespoň test se standardní snídaní).

Já jsem jí při prvním těhotenství měla, v 1. trimestru jsem nešla, protože doktor na dia řekl, že stačí až v 24. týdnu. Teď jsem byla na testu na začátku 25. týdne a zatím dobré.

boka79
24. jan 2012

Ahojte,

som sa chcela spytat, ake mate glukomeri?

Ja som dneska bola trochu paf, lebo mi za sebou ukazalo dve uplne rozdielne hodnoty, ta prva sa mi zdala byt vysoka a tak som si znova zmerala a vysla mi skoro o 2 mmol/l menej... Glukomer je novy, tak teraz ani neviem, ci ostatne vysledky boli ok....

Ja mam Optium xceed.

Ake mate skusenosti s tym?
Silvia

boka79
24. jan 2012

@llluckaaa

Ahoj , ako dopadla druha skuska?

llluckaaa
24. jan 2012

@boka79 Ahoj, ty si pamatuješ? Dostala jsem dvojku, ale jsem ráda, nějak jsem se v tom oku plácala a pletla si sklivec se sítnicí 😉 Teď mě čeká v pátek chemie, a to bude obzvlášť kruté - bílkoviny, enzymy, sacharidy a jejich metabolismus 😠

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre