Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
24. júl 2016

@guizui Ta půlhodina u toho testu může hrát významou roli... těžko říct, jak by ty glykémie vypadaly, kdyby byly brané ve správný čas 😒 U diabetologa už se dá brát krev z prstu - po normálním jídle to nevadí. Vadí to po zátěži glukózou.
U toho glykovaného hemoglobinu to záleží v jakých jednotkách je laborka počítala (DCCT nebo IFCC). Pokud to bylo hodnocení podle DCCT, tak je to naprosto výborný výsledek (v limitu, shodný s výsledkem nediabetika).

n0mi
24. júl 2016

@werumka @zuzuzuzka ja mam accu chek performa nano. Freestyle sa mi 4krat pokazil. Raz ukazoval blbu glykemiu, ptm odisla baterka atd. Az sa rozhodli a dali mi toto. Vyhoda je v pere mas 6 ihli, nemusis hned menit ako pri freestyle som menila a doteraz funguje zatial ok. :D

werumka
24. júl 2016

@n0mi Já mám taky přesně tento 🙂 V nových testech vyšel nejlépe co do měření ten Freestyle, ale je pravda, že když jsem ho měla, tak jsem ho během pěti let asi dvakrát reklamovala. Ale Accu chek je výborný taky.

vvia
24. júl 2016

@werumka nenastvala neviem preco si to myslis 🙂 iba tvrdim ze netreba vsetko prehanat a ked si das za cele tehu aj napriek cukrovke raz dvakrat sladke, nic hrozneho sa nestane ;) kazdy ma ine hodnoty a ako jeden nezvladne ani to a to druhemu to nerobi nic

werumka
24. júl 2016

@vvia Jasně, tomu rozumím 🙂 Však občas je potřeba trochu obalit nervy. Ale nedá se to brát tak, že když je glykémie po sladkém po hodině v pořádku, můžu si ho v pohodě dávat 😉

guizui
24. júl 2016

@werumka ano je to DCCT 🙂 normalne mi odlahlo, po mnohych dnoch to nevidim tak tragicky s tou cukrovkou. ako vravim, zdrava strava mi nevadi, prospeje to. budem verit, ze ani s pribudajucimi tyzdnami tehotenstva sa to nebude zhorsovat..

zuzuzuzka
24. júl 2016

@n0mi
@werumka dakujem baby...zajtra skocim do dr.Max, vidim, ze ho tam maju 🙂))

foofee
24. júl 2016

@werumka a na ten contour ts od bayeru co vravis? ozaj.. da sa nejak overit ci dobre meria? myslim nejaky roztok alebo nieco.. netreba ho dat po tych par rokoch kalibrovat?

werumka
24. júl 2016

@foofee Tady můžeš kouknout na spolehlivost měření glukometrů: https://www.scribd.com/document/150314003/DIA-i...
Je to strana 8. Jsou tam nejpoužívanější glukometry v ČR a v SR.
Dál se můžeš podívat sem: www.diab.cz/vysledky-testovani-glukometru
Tam už jsou detailnější informace o jednotlivých glukometrech.
Ten Bayer není žádná hitparáda, ale na orientační měření stačí.

werumka
24. júl 2016

@foofee Jinak obecně - pokud dostaneš glukometr, měl by být vždy nový. Jen tak máš jistotu, že s tím glukometrem někdo nedělal něco, co by mohlo spolehlivost měření ovlivnit (např. chození bezpečnostními rámy apod.). Pokud ho máš nový, není potřeba kalibrovat.

foofee
24. júl 2016

@werumka vdaka.. novy nie je, ale pouzivala som ho iba ja.. len par mesiacov, potom este par krat po porode, inak stoji v skrini

werumka
24. júl 2016

@foofee Tak to je v pořádku 🙂

zuzuzuzka
25. júl 2016

Kupila som si Accu-Chek Performa, tak dufam, ze som dobre spravila 🙂

zuzuzuzka
26. júl 2016

Zase Vas pootravujem trosku, ale skuste mi povedat, ak sa mylim.
Dnes som si dala radler nealko citronove. Po hodine som si namerala 7 a po 2hodinach 6. Sa mi zda, ze je to ok. A proste tomu nerozumiem. Ak mam ozaj tu cukrovku, tak nemala by som mat vyssie hodnoty? Ste pisali, ze taky radler v ziadnom pripade.....

werumka
26. júl 2016

@zuzuzuzka Radler Ti zvedne glykémii mnohem rychleji - ten vrchol glykémie budeš mít třeba za 30 minut a pak už glykémie klesá. Ten rychlý vzestup je právě nevhodný.

zuzuzuzka
26. júl 2016

@werumka skusim to este s melonom teda

n0mi
26. júl 2016

@zuzuzuzka na melon tiez pozor ake mnozstvo zjes.

hankagirl
28. júl 2016

Taaak baby odbornicky, ziadost o pomoc. V piatok mi vyslo u gyn. 4,34 na lacno a 9,4 po 2.hodinach. mam sa objednat na dia, ale tam maju do 8. dovolenku. Som 26tt. Takze pilne googlim. Strava upravena. Vynechala som krabicu dzusu na dva dni co som riedila vodou, uz som len na vode, podstatne som okresala mnozstva ovocia co mi velmi isli a vylucila som zmrzlinu, langos ci kofolu. Zdvihla som strukovinove polievky a zaradila 2-3ks cnackebrot so sunkou na casy ked som jedavala ovocia... najvacsi problem mam ze som jedla kazdu polhodinu, hodinu daco (jogurt/termix/ovocie) aj obed som si delila do 4 etap (najprv polievka a potomna tri razy francuzske zemiaky abo svieckova..atd.) vcul ked musim jest az po 2,5hodke som prejedena na zaciatku a hladna na konci, preco sa nesmie jest medzi 6 jedlami. Jedavala som tak do 19 a mala len daco male tak vecer mam aspon polievku alebo kusok z obedu a som pridala aj neskoru veceru. Dake rady? Co vam vlastne na tej prvej navsteve u dia povedali?

foofee
2. aug 2016

uz mam prvu dia poradnu za sebou. Na lacno 4,3 mmol/l, 90min po ranajkach 6,4mmol/l, glykovany hemoglobin dcct 5,2%. Predpisal mi konecne pruzky a tak som zacala merat. Po mojich oblubenych ranajkach (kasa z ovsenych vlociek, maslo, kakao, kokos struhany, dosladene kokosovym cukrom, kava so sojovym mliekom ) glykemia 3,6mmol/l - taku nizku som nemala ani na lacno, nie to este po jedle 😀

zuzuzuzka
2. aug 2016

@foofee cize to mas ok, ze??

foofee
2. aug 2016

@zuzuzuzka zatial chvalabohu ano.. len nech to aj tak vydrzi

lilinka007
2. aug 2016

@hankagirl dobre si obmedzila tie veci, co sispominala, na prvek navseteve ma dok upozornila na ovocie - pozor ake a kolko, sladene napoje, muku, a to aj v polievkach so zaprazkou - je to klamne a cukor sa dviha veeeelmi,clovek by nepovedal, dalej na dia vyrobky a umele sladidla v nich, umele sladidla mi uplne zakazala. Drzala som sa toho, najprv som bola zufala, co mam vlastne jest, kedze mam aj lakt.intoleranciu a potravinove alergie 🙂 Potom som na ranajky jedla graham.rozok a sunku, trochu masla, rozky som mohla aj dva kusy a nic, bpohode,vzdy som si hod.pojedle merala hladinu cukru. Aaha, este pozor na graham.rozky, niektore su iba akoze grahamove, hlavne vo velkych obch.retazcoch, pozor na to, celozrnne pecivo je tiez vo väcsine pripadov iba dofarbene biele a hnedu farbu mu dodava karamel!!! cize obyc.graham.rozky original aj dva kusy som a bolo ok, niekedy som si parky k tomu dala s vysokym obsahom mäsa, nie lacne aby v nich nebola muka (napr.oblubene zipser maju iba 46%masa!!!), na obed mäsko na stave akekolvek alebo rybka, trochu zemiakov a hlavne zeleninku, stiahla som si kdesi na nete tabulku s glykem.indexom potravin a podla toho som sa riadila, clovek by nepovedal, kolko cukru maju zemiaky a ryza, cize na prilohy pozor, vsetko co pisem, som aj na vl.kozi odskusala, odmerala hodnoty atd. Pichala som si inzulin sice nizke davky, ale 4-6x denne, bez neho to neslo. pozor na cestoviny, skratka vsetko mucne. Mala som zapozicany glukomera predpisala mi pasiky, aj to inz.pero mi pozicala lekarka, vsetko som po porode vratila, ked som nepotrebovala potom. A este: keksik Mäta ten v čokoláde bol ok, vôbec mi nezdvíhal hladinu cukru, čomu som nechcela veriť, ked mi to tu jedna baba písala, naozaj, ten som mohla. Jeden denne a v pohode 🙂

odrobinka291
2. aug 2016

Ahojte baby
Som 27TT a mam zistenu tirz cukrovku.
Hodnoty po OGTT dost zle.
Kedze dia je neaka sialena tak by som potrebovala vediet ake su normalne hodnoty cukru v tehotenstve aby ta cukrovka bola dobra kompenzovana pretoze lekarka nepovedala ani makme f.
Nezapozicala mi ani glukometer ani nic ani nedala neaky jedalnicek.
Prosim pomoc

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 na lacno do 5,3 po jedle do 7,3

guizui
2. aug 2016

@odrobinka291 inak ani mne nedala glukomer a teda dost len hadam, ci jem spravne.. stravu mi najskor predstavila asi takto: ziaden cukor a biela muka, vyhybat sa zemiakom a ryzi. jest maso so zelenininou, celozrny chlieb a cestoviny, kvalitnu sunku, mliecne vyrobky (tvaroh, biele jogurty a cottage cheese), no a pozor na ovocie - priblizne 2 hrste denne - hlavne nie vela naraz... ja som to zobrala moc vazne a po tyzdni bola zdesena, lebo som mala ketony v moci, co znamena ze bud hladujem alebo mam malo sacharidov.. tak tie sacharidy pridavam, ale bez glukomeru dost tazko.. inak uz to bude pomaly mesiac co a takto stravujem a zacinaju mi nejake dobroty chybat.. chut na sladke by som vedela oklamat ovocim, ale bez glukomeru sa teda bojim.. ale aby som som to ukoncila pozitivne, hned po tyzdni upravenej stravy som mala hodnoty ako uuuplne zdravy clovek..

odrobinka291
2. aug 2016

@guizui
No ja som bola zdesena po prvej aj druhej navsteve pretoze mi povedala to iste co vam ze ziadne sladke atd a to bolo vsetko.
Dalsi krat som tam bola a nalacno bez jedla asi 12hodin glykemia6.3 uplna katastrofa a po jedle 8.1
Lenze som zjedla mozzarelu a vraj rano miesu vhodne mliecne produkty.to mi ale tiez nepovedala.
Kedze v moci boli ketony tak mi len povedala ze by mozno bolo dobre ist na tu dietu do nemocnice aby ma to naucili.
Som skoro odpadla.
Ale papier do nemocky mi nedala len to napisala do spravy.
Ja mam vzdy zlu len rannu glykemiu teraz mam cez 6 a newiem si dat rady.
Cez den to je po jedle celkom v pohode.

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
Ak sa smiem spytat ta hodnota 7.3 je hodinu po jedle???

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 ked dodrzujes prisne dietu a cukor je na lacno vysoky treba inzulin.
Ketony mas ked vynechavaa druhu veceru tz hladujes vecer v noci.

n0mi
2. aug 2016
odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
Uz som skusala aj druhu veveru ale objavi sa mi tam ten keton aj ked nie moc vysoky ale objavi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre