Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
10. máj 2016

@lolka11 Ani jsi ráno nic nepila? Neměla třeba nějaký bonbon? Když Ti brali glykémii v prvním trimestru, měla bys to mít v prukazce, jaké Ti vyšlo číslo? Prvně by to chtělo co nejdřív vyhodnotit odběr lačné glykemie znovu. Z krve ze žíly.

lolka11
10. máj 2016

@werumka nie, ráno som určite nič nepila ani nejedla pred odberom, v 1.trimestri neviem, že by mi kontrolovali cukor. Zajtra idem na krv k obvodnej dr., tak som zvedavá, aký bude výsledok...

werumka
10. máj 2016

@lolka11 Ta glykémie na lačno je opravdu hodně vysoká, uvidíš, jaká vyjde kontrola. Tu krev Ti brali ze žíly nebo z prstu?

lolka11
10. máj 2016

@werumka z prsta. zajtra predpokladám, že zo žily

werumka
10. máj 2016

@lolka11 To mohlo způsobit to zkreslení. Ono prostě z prstu se ten test dělat nemá. Krev z prstu má odchylku o 20 a více procent oproti žilní krvi. Zvlášť po zátěži glukózou je to podle oka do potoka... Uvidíš zítra. Dej vědět, jak jsi dopadla 😉

lolka11
10. máj 2016

@werumka o.k., potom sa ozvem

werumka
12. máj 2016

@lolka11 Ahoj! Tak jak jsi dopadla?

lolka11
13. máj 2016

@werumka ahoj, práve som prišla s výsledkom - takže cukor nalačno 3,8, čo mi dr. povedala, že je dokonca pod normou. ja si myslím, že došlo k zámene vzoriek krvi pri tom oGTT...

josephine15
26. máj 2016

Ahojte prosim Vas je normalne,ze po dvoch mesiacoch na diete mam -1kg ? Doktor na poradni moju vahu nesleduje, len sestricka ju zapise do tehu knizky. Vsade citam, ze teraz babo najviac pribera a bojim sa ci ma z coho, ked ja chudnem

nerko
26. máj 2016

@josephine15 Neboj urcite je to ok. Ja som za prvy mesiac schudla 3kg.Po mesiaci ked si telo zvyklo mi vaha stagnovala.A to co som schudla som pribrala az tesne pred porodom. Pre porovnanie moje hodnoty: vyska 165 cm, vaha 56 kg, vaha pri porode 66kg, a po porode 58kg.

sjuzan77
27. máj 2016

ahojte, idem si k vam po radu, kedze tu mate viac skusenosti. na ogtt mi zistili tehotensku cukrovku, ktoru potvrdil aj test u diabetologa ( hodnota po 2 hodinach 9,1). mam ju kompenzovanu dietou, po mesiaci som mala jednu kontrolu u diabetologa, kde som mala ranajkovat, tam uz boli hodnoty v norme, tiez glykemicky profil bol dobry. vraj staci kontrola len po 600 nedeli, nemam ani glukomer a preto mam obavy, ci by sa nejakym sposobom ukazalo, ze sa mi znova zdvihol cukor. co sa tyka drobca, vahu ma primeranu ( som 37+4 tt, aktualna vaha 3100g, prietoky tiez ok), celkovo som pribrala 8kg, aj to len do ogtt, od zaciatku diety uz nic. ale aj tak sa s bliziacim porodom obavam, ci sa po porode neobjavia zdravotne komplikacie, priznam, ze posledny tyzden mavam nezvladnutelnu chut na sladke a neviem odolavat 😒 ake mate skusenosti, boli deticky v poriadku?

nerko
27. máj 2016

@sjuzan77 Nase babo bolo v poriadku. Po porode mu robili testy. Dietu som musela dodrziavat aj v nemocnici po porode, robili mi tam testy glukomerom. Bolo to ok. Glukomer som doma tak isto nemala, chodila som na kontroly co 2 tyzdne, brali mi krv a ranajkovala som dietne ranajky v nemocnicnom bufete a urobili mi profil. Je vsak pravda, ze som to poctivo dodrziavala. Ziadne sladkosti, co 3 hodiny strava podla odporucania diabetologicky z CR, ovocie som si vazila atd...Bolo to tazke veru, z kazdej oslavy som si doniesla vysluzku kolacov a supla to do mrazaku, po porode som si to vychutnala. Teraz druhe tehu a cukrovku nemam 😉 uz mas len kusok do ciela, vydrz to pre babätko. Prenasat by Ta nemali nechat.

janap76
31. máj 2016

@werumka Ahoj 🙂 idem aj a na konzultáciu 😉 absolvovala som dnes vyšetrenie oGTT s nasledovným výsledkom :
glukóza v moči - negatívna
glukóza 1 nalačno pred vypítím tej sladkej gebuziny - 5,0 / z prsta /
glukóza 2 po hodine 8,1 / krv z prsta /
glukóza 3 po 2 hodinách 6,0 / krv z prsta /
Dr odporúčila diétu a kontrolné odbery o 2 týždne. Mám 169 cm a 77 kg.
Prosím ťa mám tie hodnoty veěmi zlé ? Ako všetky mamy aj ja sa bojím o bábo. A prosím ťa nevieš ešte, pečivo z ražnej múky je vhodnejšie na diétu ako pšeničné ? Ďakujem pekne 🙂 🙂

werumka
1. jún 2016

@janap76 Pokud by takové hodnoty byly ze žíly, tak he to naprosto ok a cukrovka to není. Bohužel z krve z prstu se to nedá potvrdit ani vyloučit, protože kapilární krev má po zátěži odchylku 25 a více procent. Řekli Ti, proč chtějí kontrolu znovu? Ideální by byl test z krve ze žíly, ale mám pocit, že na Slovensku se nic nedělá... Pečivo: tmavé pečivo z obchodu bývá dobarvene karamelem. Ideální je klasický chleba. Rohlíky a housky z bílé mouky jdou do krve o něco rychleji. Pokud bys chtěla tmavé pečivo, můžeš si ho upéct, pikud bys měla chuť. Je dobré a přesně víš, co v něm máš.

janap76
1. jún 2016

@werumka Ďakujem 🙂 v piatok som si dohodla návštevu u diabetologičky a keď nebude ochotná mi ten test urobiť zo žily, tak skúsim ešte nejaký labák v BA a keď nič, tak bývame blízko českých hraníc, tak zbehneme tam 🙂

werumka
1. jún 2016

@janap76 To by asi bylo ideální, pokud máš na dojezd Čechy. Dobré recenze mám na laboratoř Medila v Brně na Lesné. Je škoda, že se v SK pořad bere krev z prstu. Sice je to pohodlnější, ale ten test je takhle úplně zbytečný.

josephine15
1. jún 2016

Ahojte, ja som dnes mala stresovy den, muzovi buchol do auta na parkovisku uplne ozraty chlap...zena ho odpratala rychlo domov, medzitym jej dvakrat spadol a potom som riesila opletacky s policajtmi a ked som prisla domov zjedla som od nervov cely platok milka cokolady...doteraz som dietu poctivo dodrziavala...sla som sa hned na pol hodku prejst, nech ten cukor zrazim...mohlo to uskodit malemu? Glukomer nemam

janap76
1. jún 2016

@werumka super typ ďakujem pekne, Brno máme blízko 🙂 takže keď nepochodím na Sk, tak ideme k Vám. Aj na morfo chodíme do Brna 🙂

janap76
1. jún 2016

@josephine15 neviem Ti bohužiaľ poradiť 😒

sardinka335
1. jún 2016

@josephine15 nestresuj...čo myslíš ze cukrovkari niekedy nezhrešia? Nemyslím si ze to malemu uškodilo, placenta toho vela prefiltruje. Kazdopadne pre pokoj duše to spomen na poradni gyndárovi.

helen111
1. jún 2016

Zienky ak aj mavam obcas cukor po 1,5 hodke medzi 7-8 ale po 2 hod je uz vzdy na hodnote okolo 5 - skodi ta hodinka-polhodink kym je cukor vyssi nejako vyrazne babatku? Co sa vlastne za tu chvilu moze udiat? Dakujem za vysvetlenie

miselkaj
5. jún 2016

Ahojte, viem že tu toho je veľa a po pravde pár strán som prečítala ale nenašla som to čo som hľadala preto sa chcem opýtať:
1. od akej hodnoty sa diagnostikuje teh. cukrovka? po 2 hodinách z prstu som mala hodnotu 8, nemám inzulín ani glukomer.
2. mám ísť na nejaké kontrolné odbery, neviete o tom niečo viac?
3. ako je to s pôrodom? chcem sa opýtať aj svojej lekárky na to, ale idem k nej až o 2 týždne, je možné rodiť spontánne?

Otec je cukrovkár tak som si pár dní merala cukor s jeho glukomerom, hodnoty nalačno boli od 3,1-3,6 po jedle tak okolo 5.

janap76
5. jún 2016

@miselkaj no neviem ti odpovedať na všetko, no možno na tu prvú otázku.....podľa toho čo som ja zistila, tak po 2 hodinách, má byť hodnota do 7,6 alebo 7,8 .....nie som si istá. Ale práve sa to chystám pozrieť na www.diabetik.sk a tam je vraj písané o tehu cukrovke 🙂 tak idem na to.

werumka
7. jún 2016

@helen111 Správě bys hodinu po jídle měla mít glykémii maximálně 7,8 a po dvou hodinách maximálně 6,6. Pak už glykémie prudce klesá. U gestačního diabetu se bere jako určující hodina po jídle.

werumka
7. jún 2016

@miselkaj
Gestační diabetes by se v první řadě měl diagnostikovat z krve ze žíly. Krev z prstu má po zátěži odchylku o 25% a více, tudíž se nedá podle toho cukrovka ani potvrdit, ani vyloučit. Pokud chceš mít s jistotou potvrzenou/vyvrácenou cukrovku, najdi si laborku, kde provádí test ze žíly.
O správném testování se můžeš dočíst zde:
https://www.modrykonik.cz/jak-se-spravne-provad...
Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně GDM najdeš zde:
https://www.modrykonik.cz/testovani-tehotenske-...

Ohledně porodu - pokud je cukrovka dobře kompenzovaná dietou, do porodu se nezasahuje, pokud je nutný inzulín, tak se většinou nenechává přenášet. Více info zde: www.tehotenskacukrovka.cz

helen111
7. jún 2016

@werumka Dakujem, ja si mam merat po 1,5 hodke, niektore mamicky co citam az po 2 hod. Ja mam niekedy po hodke cukor povedzme 8 ale po 1,5 hodke uz napr 5,9. Mna hlavne zaujima, ze co "zle" babatku sa moze udiat medzi tou 1hod a 1,5 hodkou ked je cukor vyssi nez by mal.

werumka
7. jún 2016

@helen111 Takhle - tady existují dva rizikové faktory. Jeden je ten, že dítě musí svojí slinivkou vyrovnávat vyšší glykémii matky. Druhý faktor je ten, že pokud Ty sama vyčerpáváš svojí slinivku vyšší glykémií, tak je pro Tebe pak zvýšené riziko rozvoje diabetu 2. typu po porodu.
Jednorázové zvýšení glykémie není riziko - to prostě slinivka dítěte zvládne. Ale když je to pravidelně, zatěžuješ jeho metabolismus. Je to třeba vidět na hodnotě c-peptidu. Je to podjednotka inzulínu, který musí dítě vyprodukovat, aby vykrylo vyšší glykémii matky. Děti diabetiček mají tuto hodnotu vyšší. Což je pak rizikovým faktorem pro rozvoj DM2 v dřívějším věku. Pokud by byly glykémie stabilně vyšší, dítě pak začne rychleji růst - říká se tomu prosáknutí kůže - dítě je velké, ale orgány jsou ještě nezralé, což způsobuje potíže s dechem po porodu nebo těžší průběh žloutenky. Nikdo Ti ale neřekne, jestli to bude Tvůj případ nebo ne. Hraje roli víc faktorů a každé těhotenství je jiné. Některá děťátka pak mají třeba větší problémy, než ty, jejichž matky měly glykémii o něco nižší. Nedá se to dopředu říct a proto je důležité to dodržovat.
Po hodině je limit 7,8 - po té době už pak glykémie prudce klesá. Pokud máš ale po hodině víc, je důležité zkontrolovat průběh diety. Taky je to závislé na glukometru - jsou glukometry přesnější a pak méně přesné.

helen111
8. jún 2016

@werumka dakujem krasne za vysvetlenie 🙂

montynka131
9. jún 2016

Tak ja som.dnes 33+3tt a inzulin ma neminul. Ja sa tak bojim o mojho bobaka maleho

josephine15
9. jún 2016

@werumka ahoj mozem sa ta prosim spytat co hovoris na moje hodnoty, po 1 hod 7,5 a po 2 hod 6,2? Su moc zle? Lebo doktor hovori, ze prisnejsia dieta a bohuzial glukomer nemam. Babo je dost velke, tak sa bojim, ci ta cukrovka nanho nevplyva zle...uz v 36tt ma 3500 g

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre