Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

evitkamalicka
29. júl 2008

no vidis a mne to pri tom prvom zatazovom teste vobec do labaku neposlali, proste ma odflakli

helka
29. júl 2008

Ahojte, zda sa, ze patrim do vasho klubu :( Som v 24tt a dnes som bola po vysledky OGTT... hodnoty cukru som mala vraj len trosicku nad normu, ale mala som cukor v moci, cize zle spracovavam cukor... chcem sa vas opytat, lekara som zabudla - pocas testu som tu prvu hodinu sedela v cakarni, ale potom pocas tej druhej hodiny som sa sla trochu prejst... musela som, kvoli chrbtici nemozem dlho sediet... mohla ta prechadzka ovplyvnit cukor v moci ???

zelva
29. júl 2008

helka: to určitě nemůže ovlivnit. Já ani nemusela čekat v čekárně, šla jsem domů, protože to mám blízko a pak jsem za 2 hoďky přišla...

eliotka
29. júl 2008

helko, to nemůže ovlivnit, spíš naopak by mohl být výsledek lepší, při chůzi a aktivitě se cukr rychleji zpracovává.

helka
29. júl 2008

Dakujem kocky, aj ked ste ma nepotesili 🙂

zelva
31. júl 2008

Ahoj holky, tak jak pokračujete s dietami? V pohodě? 😉

baji
31. júl 2008

ahojky, no já se snažím, ale dneska jsem byla na kontrole a nedopadlo to nejlíp, po snídani hodnota minule na hranici, dneska už vyšší, tak uvidíme, co za týden... 😒

zelva
31. júl 2008

baji: to mě mrzí, snad se to zlepší! Já si udělám měřící den asi zítra, mám ten glukoměr...

baji
31. júl 2008

to máš fajn, ten já nevyfasovala, tak nosím jednou týdně vzorky do laborky... 😒

fim
31. júl 2008

Tak vám holky řeknu, že ta dieta je pěknej vopruz..... myslím, že z nedostatku cukru (a vody možná taky) mě bolí hlava a jsem pořád unavená........ Co s tím, když to sladký nemůžu? 😒 Včera jsem prospala půl dne a s pitím se sice snažím, ale ta voda mi prostě samotná nešmakuje... 😅

eliotka
31. júl 2008

fim, ale to je divné, to vypadá, že ti chybí sacharidy. Já to takto měla na začátku a musela jsem zvýšit. Taky jsem byla ochablá a jen ležela a točila se mi hlava. A máš rozpočítané dávky sacharidů na jednotlivé porce? Já třeba ke snídani musím mít 50 G, jinak jsem unavená. Někomu stačí 40.
Kolik sníš sacharidů/den?
Taky záleží, jak dlouho dietu drříš, ze začátku je to těžší, než si tělo zvykne. 😉

zelvičko, ahoj 🙂 Dietu držím, ale sacharidů sním spíš míň. 250 málokdy, jenže pak hubnu a to s mojí postavou není dobré. A jak ty?

baji, a kolik jsi měla po snídani?

fim
31. júl 2008

ELI: dietu držím chvilku (asi týden a kousek) a rozpočítáno nic nemám. prostě nesmím cukry. Takže třeba ani blbej kečup, protože je slazenej. Ovoce - utrum. Max. ovocný čaj. JEště leda citrusy a jabka - ale to tak půlku ráno a půlku večer..... takže asi tak. 😒

eliotka
31. júl 2008

fim, kečup je i neslazený, dělá ho Otma a nepoznáš rozdíl.
To je divné, že ti nic moc k té cukrovce neřekli, nemůžeš přece jen tak vědět, kolik sníš za den sacharidů. Můžeš jich mít málo, proto jsi tak unavená.
Ovoce se smí, ale jen max 3 ks denně a nesníst je najednou. Může se i meloun červený, ten nemá moc cukru, více mají nektariny, broksve, ale mohou se. Nebo teda já je mohu.

baji
1. aug 2008

eli, po snídani jsem měla 7,7 (má být do 7,3) - měla jsem ráno mandarinku, tak prý je to možná tím, takže mám k snídani zakázáno krom mléčných výrobků i ovoce, tak snad to pomůže...
ke snídani mám 40 g sach., zatím to snižovat nemám, celkem mám na den 260 g, sním tak 250-260 g...
jinak hotová jsem teď furt taky, ale asi spíš tím vedrem...

zelva
1. aug 2008

Já také nemusím rozpočítávat sacharidy. Jen držet dietu a občas měřit. A mám napsáno, že ty hodnoty mají být ráno nalačno do 5,5 a po jídle do 7,8.

euffra
7. aug 2008

ahojte, tak uz do tejto diskusie patrim aj ja, som rada, ze tu je, zacala som citat od zaciatku ale este som vsetko neprestudovala a je tu mnozstvo cennych rad, ako s tym bojovat.
mne zistili poruchu tolerancie v piatok, rano na lacno 3,85, po dvoch hodinach od vypitia roztoku 7,89. nazvali to poruchou tolerancie a nasadili dietu a v pondelok idem opat na kontrolu k diabetologicke.
moja gynekologicka vobec tieto testy nerobi, vraj ked vyjdu dobre hodnoty nalacno a nie je dispozicia v rodine, tak ze tehotne tym netrapi, takze az ked som bola prvy krat u mojho porodnika ktoreho by som si rada zazmluvnila, sa s nim dohodnut, tak bol v soku ze mi to nerobili, dost frflal na doktorku a objednal ma hned na piatok na testy a tam mi to vyslo, ze mam tuto poruchu a to uz som bola v 34tt. dovtedy som to netusila a jedla som kvanta ovocia, aj polku melona na posedenie, dufam, ze som mojej malej neublizila.
tiez mi vysvetlili, preco sa nesmieme pohybovat po vypiti toho roztoku, ze by sme mohli nahodou ten cukor spalit a potom uz ten vysledok je klamlivy.

katchula
7. aug 2008

euffra ahojky, já měla podobné výsledky jako ty, na lačno 4,2 a po 2 hodinách 7,9. Ale normálně jsem mezitím jela domů, moc pohybu jsem sice neměla, protože mě vyzvedl přítel autem a doma jsem seděla na gauči, ale stejně je to divný. Co doktor to jiná zkušenost. Mě dělali ten test v 25. týdnu a výsledek jsem se dozvěděla až za týden. Teď jsem tedy 2 týdny na dietě. Ale nejsem úplně 100% pečlivá, protože mě nebavilo si pořád to jídlo vážit, navíc v práci to ani nejde, tak jsem se na to vykašlala. A vážim jen občas. Včera jsem si dělala krupicovou kaši k večeři, měla jsem strááášlivou chuť na sladký. Dala jsem si do ní půlku banánu na kolečka a nastrouhala jsem si tam JEDEN ČTVEREČEK hořký čokolády. No a fakt mě to uspokojilo, už na sladký chuť zase nemám. Pak jsem si po hodině změřila glukometrem a měla jsem 6,7 takže OK 🙂

euffra
7. aug 2008

ja si to jedlo tiez vobec nevazim, len odhadujem, zatial este chodim do prace, tak na to vela casu nemam, mozno ked budem doma na materskej tak zacnem. uvidim, ako mi dopadnu testy teraz v pondelok. v brozure od diabetologicky mam napisane k jedlam vahu aj pocet, nap. pol. krajicka chleba=1SJ a tak sa to snazim ratat len takto.
skor mam strach z toho, ze doteraz som netusila ze mam GD a jedla som dost sladkeho a ovocie na kvanta a kysnute kolace s ovocim posypane drobenkou a dufam, ze som neuskodila mojej malej a bude v poriadku.
moj porodnik ked som bola u neho prvy krat min. tyzden, tak mi vravel, ze podla hodnot krvi je nizka pravdepodobnost ze by som to mala a nakoniec sa to potvrdilo. ☹

hlavinka
8. aug 2008

holky, da se ten test vydrzet? Ja mam ted problem, ze kdyz nemam co 2 hodiny pravidelne jidlo, jsem dost na nervy. Neumim si predstavit, ze rano vstanu, hodinu, nez se nachystam a hodinu, nez dojedu k lekari budu ohladu a bez taky bez piti v techhle vedrech ☹ 😒 😠
Kdyz to nevydrzim, proste se najim (malicko) a budu pocitat s tim, ze mi test vyjde hur. Ale o hladu to fakt asi nevydrzim 😀

katchula
8. aug 2008

hlavinka, já měla stejný problém. Měla jsem hlad už v noci, protože jsem si přečetla, že po 18-19 hodině by se už nemělo nic jíst. No a já jsem ten večer ani nemohla usnout, protože jsem měla děsný hlad. Takže jsem se děsila toho rána, ale kupodivu to bylo ráno úplně v pohodě, ani jsem hlad neměla. Trochu jsem se po ránu napila obyč. vody z vodovodu. Takže vydržet se to určitě dá, pro mě bylo horší vypít ten sladký hnus, protože jsem toho měla dohromady s čajem asi 700 ml a to je na mě naráz fakt hodně 😝 😝
Držím palce, určitě to zvládneš, hlavní je, aby výsledky pak byly v pořádku 🙂

adetka
autor
8. aug 2008

ja som si vobec nevazila... a vsetko bolo v poriadku 😉 .. nestresujte sa este navyse vazenim 😉

katchula
8. aug 2008

adetka, že jo? Podle mě je to taky zbytečný a já už jsem se na to vážení vykašlala 🙂 Já spíš nechápu když si pročítám tuhle diskuzi, že někomu zakázali i bílé pečivo a prostě výrobky z bílé mouky + bílou rýži a těstoviny. To já tohle všechno můžu, ale jen v omezeném množství. Ale když jsem si třeba vážila brambory k obědu, tak mi vyšlo, že jich můžu sníst fakt velkou porci.

euffra
8. aug 2008

hlavinka, da sa to vydrzat. mne doktor vravel, ze od polnoci nic nepit, nic nejest, den predtym nejest sladke, dat pozor na vela ovocia, aby test nebol ovplyvneny, ani rano som si zuby nemohla umyt, nic, len prist o siedmej. no a presne vtedy tam mali problem s jednou pacientkou, ktora im tam skolabovala v ordinacii, bola tam len jedna sestricka, ziadnemu doktorovi sa nevedela dovolat, bola z toho dost hotova, tak to trvalo dost dlho, kym sa jej podarilo niekoho zohnat a potom tam bola este mamicka s dvojmesacnym babatkom, tu vzala prednostne a este jeden cukrovkar, co tiez prisiel nalacno na odbery a uz mu nebolo prave najlepsie tak ho tiez vzala aby aj ten neskolaboval a ja som sa dostala dnu o 8:40, uz som myslela ze nevydrzim, ale zvladla som to a ta cukrova voda je taky sok potom pre organizmus, ze potom vobec nie si hladna, vydrzis v pohode tie dve hodiny. potom ma poslali sa najest ze vysledky budu do pol hodiny, ja v bufete som si skoro kupila aj obrovsky karamelovy veternik, tak sa na mna usmieval, ale som mu odolala lebo som bola dost este precukrena a nakoniec aj dobre ze som odolala, lebo mi zistili zvysene hodnoty ☹

eliotka
8. aug 2008

Ahoj holky, tak se hlásím po kontrole, hodnoty jsme měla v pořádku, juchu, ale dietu samo nadále. Jak vy?
Bílé pečivo mohu taky, ale né třeba 3 rohlíky, tak rohlík a půl. Jako ensníst toho moc najednou, ani si nedat mísu ovoce naráz a tak.

zelva
9. aug 2008

eliotka: tak to je supéééér!!! Gratuluji!
Já se občas měřnu glokoměrem a mám to také pořád v normě. Přiznám se, že už tu dietu úplně nehrotím a občas si něco mňamkatého dám, ale samozřejmě pořád hodně omezeně. Pak se po tom mňamkatém změřim a zatím vše O.K. ťuk ťuk ťuk - musím to zaťukat......

eliotka
9. aug 2008

zelvičko, já si taky občas dám něco sladkého. Třeba tu čoko 70 % lindt. 😕 Snad nám to vydrží a budeme nadále v pořádku.
Také chodíš častěji na UZ? Mně teď poslali na velký UZ za 3 týdny.

zelva
10. aug 2008

Ne, mě neposílají na UTZ častěji 😕 . To je divný. Zítra tedy jdu, ale to je ten povinný velký UTZ v 8. měsíci.

misakulicka
11. aug 2008

Krásné ráno děvčata! taky jsem měla těhu cukrovku. Zjistili mi to 3 měsíce před porodem, držela jsem přísnou dietu-měla jsem z toho velkej stres, strašili mě insulínem-tak jsem zhubla jednou za 3dny 2 kg-, což v těhotenství je super truper, taky mě říkali, že to malej nemusí rozdejchat a kdesi cosi....no hrůza-než mě to zjistili snídala jsem 2 krajíce s máslem a medem-a pak BUM a půl krajíce chleba, vlastně jsem nic moc nejedla, aby mi nedali ten insulín, tak jsem to s pomocí manžela, který taky jedl míň (a sladký přede mnou vůbec neotvíral-protože fakt to byla síla vydržet takový hladovění v době, kdy se nemá nic odpírat....takže pak to stejně dopadlo výborně-malej je zdravej jak řípa, krásnej-no koukněte do alba-a já aspoň šla z porodnice štíhlá jak proutek...ale nikomu tu cukrovku nepřeju.No a jestli chcete mlsat čokoládu-tak doporučuju Dia Mika-ta chutná jak normální a nezvedá až tak cukr-když si dáte čtvereček na mls.

mikulka
11. aug 2008

Ahoj holky, mně posílají na UZ znovu po tom velkém za měsíc.

lenka.pav
11. aug 2008

ahojte, aj mne zistili cukrovku v tehotenstve. musim drzat tu blbu dietu, ale nic vazit, proste len nejest sladke. a musim si 4x denne merat cukor z prsta, dostala som na to ten pristroj. zistila som, ze mne blbne cukor len rano po ranajkach, takze som sa naucila, ze mozem rano jest len jeden krajec celozrnneho chleba so sunkou a nejakou zeleninkou, potom si po hodinke zmeriam cukor a potom, ak je dobry, si spravim zas tie iste ranajky. a potom sa uz asi pankreas nastartuje a vysledky mam ok. a na UZV chodim kazde tri tyzdne, ci drobec moc nerastie. ale musim povedat, obcas je to boj bez toho sladkeho (ale ak mam cukor ok, tak si pasik cokoladky doprajem) 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre