Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lukin
6. dec 2007

A kdyby mě tam přecejenom doktor odmítl poslat, tak jaké potraviny mám jíst? Dělala bych, jakože ji mám a hotovo 😀

deina
6. dec 2007

Mne lekarka povedala tolko, ze ziadne sladke (cukor), obmedzit tucne jedla (vyprazane, bravcove maso), radsej jest nizkotucne alebo rastlinne maslo a tuky, zeleninu, sem-tam ovocie (ale nie melon alebo hrozno), cierny chlieb.... nic hrozne, to sa da zvladnut, nehladujem. 🙂 A jest castejsie, najlepsie vraj aj 6x denne, to akosi nezvladam - to sieste jedlo je uz na mna vela, ale dam si aspon caj so susienkami. Nastastie nizke hodnoty nemavam ani rano, takze by to malo byt vporiadku, ked toho uz vecer vela nezjem.

lukin
6. dec 2007

deina: Tak s tím sladkým to snad přežiju, ale jsem na něm mírně závislá ☹ Potřebuju občas do sebe něco hodit. No do porodu mi zbývají 3 měsíce, tak snad to zvládnu.

liaa
6. dec 2007

Lukin,to by jsi zvládla!Mimochodem mě odhalili cukrovku až po 30-tém týdnu.

Pokud by jsi chtěla si to v té lékárně koupit-tak stačí říct kakmusové papírky na test z moči.Že stačí ty dia-kde se odhaluje cukr.Tam je test na cukr,ketony,bílkoviny,a mám pocit zásaditost moče.Kolik to stojí už nevím ale bude to tak do 100Kč.
Ketony-já to asi nebudu umět moc dobře vysvětlit.Musíš mít určitou hladinu cukrů v krvi.U cukrovky se zvyšuje-takže držet tu dietu jak píše Deina.Ale také se hladina může nebezpečně snížit.To se mi stávalo v počátku diety hlavně ráno.A protože tělo potřebuje někde energii čerpat,tak si ji vytváří jinak.(mám pocit že z tuků)A u toho vznikají toxické látky-ketony a ty mohou ubližovat miminku.Asi tak nějak hooodně laicky jsem to v dia poradně pochopila.

liaa
6. dec 2007

lakmusové 🙂

deina
6. dec 2007

Aj ja som dost na sladke, ale da sa to vydrzat. Mozes si dat za den jedno-dve jablka a teraz, ked nejem nic sladke, tak mi to akosi staci, dokonca niekedy sa mi zdaju uz velmi sladke. 😅 Alebo pomaranc, mandarinky... Len nie vela, radsej potom zeleninu, len ta uz nebyva sladka.

Ozaj, mozno to znie divne, ale ja milujem surovy kalerab - to je co za zeleninu? V sladkosti je taka ako mrkva?

lukin
6. dec 2007

V 10 jdu do lékárny, tak si to pak změřím a napíšu to sem 🙂

liaa
6. dec 2007

Deina-taky se mi ted zdá všechno hrozně sladké!.-)I ta zelenina a občas,když mám hodnotu opravdu hezky nízkou,tak si s požitkem vycumlám kostičku hořké čokolády-ať jsem štastná!!.-)

lukin
6. dec 2007

Tak jsem se vrátila z lékárny, z pěti věcí, které jsem chtěla, měli pouze dvě :-/ No a lakmusové papírky stály 170 Kč, tak jsem se na to vyprdla, protože pozítří stejně jedeme do jiné lékárny, tak si to koupím tam.

liaa
6. dec 2007

Lukin-no to je dost peněz!Možná by ti je i mohl Dr napsat.Mě je ted teda píšou.

lukin
6. dec 2007

liaa: Fakt? No já si je koupím pozítří, abych to mohla do úterka zkoušet, když jdu ve středu na kontrolu, tak kdyby něco, tak bych to rovnou řekla doktorovi, ať mě na to pošle.

liaa
6. dec 2007

To bude Luki asi nej..No,ted je mám z dia poradny naštěstí.Tam pak mám od nich zapůjčený i glukometr,přístrojek s jehlou a testovací papírky na krev.Těch jsem dostala méně než spotřebuju.Ted si mám měřit a zapisovat do dia notýsku jen 3x týdně.Ale říkala jsem lékařce,že soukr si tu moč i test z krve musím ještě dělat častěji-protože abych viděla jak které potraviny na mě působí.Třeba u celozrnného pečiva-i když je to váhově stejné,mi to vyskočí u každého druhu jinak.Ale pak sem dělala frajerku,že ty testovací papírky na krev si teda koupím soukr v lékárně,ať si mohu vše hlídat častěji.Ale řekla mi,že to stojí někde 700Kč.Což jsem koukala.A nakonec mi dala ještě jednu krabičku na pojišťovnu.Takže jsem ráda.-)že jsem se ozvala!.-)

deina
6. dec 2007

700 korun, tak to je paradna cena! Aj babky, ktore tam u diabetologicky cakali, spominali taku cenu, najma tie sa stazovali, ktore este len zacinali a zvykli papieriky pokazit.

Inak ja som nic take ako glukomer nedostala, netestujem sa doma. Chodim k nej na kontroly a vtedy ma ona testuje, co je trosku otrava byt tam pol dna, ale nevadi.

donla
6. dec 2007

ahoj deina. A ja mám chodiť každé dva týždne na kontrolu - to zakaždým ťa pol dňa testuje? - alebo mi teda napíš ako to prebieha. Mne kázala zaklopať keď budem 1,5 -2hod po raňajkách(graham. rožok, maslo a kúsok syra a nesladená tekutina 2-3dcl)....no a ža mi pichne do prsta...a ďalej neviem. Čo sa ešte robieva? Dík za odpoveď. 😉

lienockaa
6. dec 2007

baby, viem, že naj by bolo mať glukomer doma, ale to proste musíte natrafiť na diabetológa, ktorý je dobre zásobený od farmaceutických firiem, ktoré prístroje ponúkajú, aby vám ho mohol bezplatne požičať, inak je tento prístroj na recept a normálnym diabetikom ho hradí poisťovňa..na tehulky sa to zrejme nevzťahuje.. 😒
hoci tie mamičky s GD, čo sú na inzulíne, alebo majú ketóny v moči, by ho zrejme dostali od doktora, že by im ho požičal..

sám o sebe stojí okolo 3 tisíc korún..ktorý ako..

deina
6. dec 2007

Donla, zatial ma testovala iba raz a bolo to tak, ze som tam prisla nalacno, pichla ma sestricka do prsta a zmerala cukor (este stastie, ze tehulky maju prednost, tie berie o osmej). Potom som sa najedla a o hodinu a pol som sa mala prist ukazat, zase ma pichla, zmerala to. O hodinu zase meranie, potom obed a hodinu a pol po nom ma este raz pichla a zmerala to, takze spolu styrikrat. Nastastie tentokrat mi ziadna hodnota nad 7 nevyskocila. 😅

liaa
7. dec 2007

Ahoj holky!
Tady dám kopii dotazu z virtuální poradny.Někoho se to může týkat!.-)

liaa
7. dec 2007

7. prosinec, 2007
Dobrý den, četla jsem že byla provedena studie, která ukázala, že fenylalanin v aspartamu může způsobit poškození mozku plodu. Je to nafouknutá bublina nebo je lepší se sladidel úplně vyvarovat? Případně jaké je bezpečné množství? Nijak to se slazením nepřeháním, ale každý den si dám jogurt s aspartamem a sem tam light colu.
Dobrý den,ano, "něco na tom je"....ale postupy v medicíně musí být ověřeny ne jednou studií, ale opakovaně prováděnými kvalitními studiemi - metaanalýza studií = evidence based medicine. Víme,že tyto látky, odvozené od aminokyselin, základních stavebních jednotek bílkovin, mohou ovlivnit formování např. různých hormonů. Nicméně, umělá sladidla požívá miliony těhotných žen a zatím nevidíme dopady reálně žádné u dětí těchto matek... Otázkou je,jestli se nějaké dopady objeví mnohem později....Jenže, těhotné jsou vystaveny působení obrovského množství látek kolem nás,nelze se tomu vyhnout, např. výfukové plyny aut, atd... a nemáme šanci dokázat, jakým způsobem, která látka a jak se u plodů/dětí uplatňuje. Není pochyb,že něco asi ano...můžeme např. pozorovat narůstající množství alergií atd. Takže závěr, cíleně bych se asi umělým sladidlům vyhýbal,ale při jejich občasném použití reálně nelze očekávat závažné dopady na dítě.

deina
7. dec 2007

Zaujimave. 😖 A to mam v knizke o diete napisane, ze umele sladidla su aj v tehotenstve bezpecne (dokonca az styri druhy, predtym som vedela len o dvoch). Ale zase, pravdou je, ze vela veci okolo nas je nebezpecnych a neda sa im vyhnut a nevieme, co vsetko nas ovplyvnuje.

liaa
7. dec 2007

Deina-někdy fakt člověk neví.Jeden lékař názor takový,druhý makový 🙂
Ale je fakt,že chemie do sebe dostanem během života i těhu dost,i když se snažíme.Naposledy to byla ta aféra s dětskými přesnídavkami-o kterých by si jeden myslel,že prostě musí být v pořádku-a ono ne 😒

deina
8. dec 2007

Mohli by sa ti lekari zjednotit, nie? 🙂 Snazim sa umele sladidla obmedzovat, ale odkedy citam etikety na vyrobkoch, tak su v mnohych veciach, nielen v dia veciach, ale vselijake tie light jogurty a pod. 😖

many
8. dec 2007

teď jsem potkala známou co jí příšttí týden budou vyvolávat porod a říkala ať hlavně nekupuju třeba ty light coly,..... že tam jsou umělá sladidla a to prý není v těhu dobrý 😒

deina
8. dec 2007

Mna na to upozornoval reumatolog (to som este o GD nevedela), ze si nemam kupovat light coly alebo ochutene mineralky a podobne veci.

loss
8. dec 2007

many ahoj ako sa mas?inak uz davno som ti chcela povedat ze v Olomouci ma moj drahy sesternicu a chystame sa ju ist pozriet

many
8. dec 2007

deina - a mně doktorka vůbec nic neřekla,co můžu a nemůžu pít 😉
loss - máme se dobře 😀 vy určitě taky,že 😀 tak pojedete do Olomouce na dovču 😉

loss
8. dec 2007

chceli by sme ja som atm bola v lete sama bolo super 🙂

deina
10. dec 2007

Baby, ja mam taku chut napiect nieco na Vianoce! Nieco, z coho by som si pripadne kusok aj mohla dat. Nasla som jeden recept v Mama a ja, v ktorom nie je ani cukor, ani umele sladidlo (cosi syrove), to vyzera celkom dobre. Nepoznate daky recept na medovniky bez cukru? 😅 Su aj take, v ktorych sa nepouziva med, ze?

liaa
10. dec 2007

Deina-.-)když něco vyzkoušíš a bude to dobré-tak hoď recept.-))
Doma máme užasný recept na staročeský perník.Je to normálně jako litý koláč perníkové chuti-tak jsem kousek těsta odebrala a nedala taM cukřík.Na závěr se to polévá čokoládou-tak to jsem, si taky na ten kousek odpustila-a třeba k svačině-když jsem měla hodnoty fakt výborné,jsem si kousek dala.-)
No tento víkend pekla dcera čokoládový dort-a tam to ošidit nejde.-))Tak jsem jen drobečky ochutnala .-)

deina
10. dec 2007

No zhanam, zhanam. 😀 Malo by to byt nieco, co bude chutit manzelovi a co si mozem dat aj ja, trosku. Tie syrove vyzeraju dobre, potom sem hodim repept, nie je v tom stipka cukru, skvele.

huncut
10. dec 2007

Deini toto som našla, že dia medovníky...

600g hl.muky
300g ovocny cukor
200g medu
150g masla
3 vajcia
2 lyzicky sody dicarbony
pernikove korenie (ak mas)ak nie:
mleta skorica,aniz,
klinceky, struhana kora z citrona

Postup:🙂
Vsetko spolu zmiesat,zabalit do mikrotenu a do chladnicky. Cim dlhsie,tym lepsie.Ja to robim tak asi 3 tyzdne pred pecenim. Ale nestane sa nic ,ani ked to bude1-2 dni pred pecenim.

ale je tam aj med aj ovocný cukor tak neviem aké dia

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre