Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucy56
29. júl 2011

@petapete to ta obdivujem ,lebo fakt to mas len o jednu desatinku horsie,oproti mojej hodnote je to normal podla mna, inak po ranajkach si nikdy nejdem lahnut, hned som sla umyt riad, piect strudlu, zbehla som do obchodu, sice autom lebo mi nieco chybalo surne do strudly a tak,asi to bude postupujucimi tyzdnami, ved uvidim co na to diabetologicka povie

icub
29. júl 2011

@petapete tak to su super spravy.. mna to caka o tyzden aj cosi.. tak duuufam, ze to bude tak podobne 😉 este ze je ta tabulka.. aspon sa vie clovek trosku zorientovat (ja by som zrejme jedla malo a to tiez nie je bohvie co)

petapete
29. júl 2011

@lucy56 - no mě právě překvapilo a stále překvapuje, že mi ta omezení fakt nijak nevadí, spíš naopak, jsem s tím řádem v jídle taková "spokojenější" 😵. A nepomohlo by ti třeba tu snídani rozdělit na dvě části - sníst půlku a druhou půlku třeba za dvě hodiny a pak za dvě hodiny už zas svačinu? Prostě přidat na stejný množství jídla jedno "krmení" navíc, že by se ty sacharidy dostávaly do krve po ránu prostě pomaleji? Určitě není řešení snídani úplně vynechat, to by podle mě spíš uškodilo než prospělo, ale to rozložení by třeba zabralo?

petapete
29. júl 2011

@icub - a ty půjdeš poprvé? Taky čekáš tak dlouho? Já měla skoro tři týdny prodlevu mezi výsledky ogtt a první návštěvou diabetologie, kdy nebýt těch netových stránek a tabulek, tak nevím vůbec nic (ne, že bych po té návštěvě dia věděla něco víc, jen mám aspoň ten glukometr na měření🙂, jinak mi tam neřekli víceméně nic). Taky bych asi měla tendenci jíst míň (a i jím, ty dávky z toho webu prostě nedám - hlavně to dopoledne, myslím, že mi to hodí za den dobře o 20-30g sacharidů míň, ale zas tam píšou, že to jsou spíš maximální doporučené dávky, tak to beru, že míň o tu trochu nevadí🙂)

lucy56
29. júl 2011

@petapete asi to rozlozenie by zabralo,len potom neviem ako si mam merat po ktorej hodine cukor,ked si robim profil

petapete
29. júl 2011

@lucy56 - asi bych to měřila po té první půlce, prostě hodinu po prvním jídle v tom dnu😉. Příp. třeba při tom rozložení bych ze začátku zkusila po první i druhé půlce snídaně a pak viděla, jak vypadají ty hodnoty a pak měřila standardně po té době, kdy by byla glykémie vyšší (a nebo se zeptala v příští poradně😉)

lucy56
29. júl 2011

@petapete dik za tip,vyskusam to aj takto, mozno to zaberie

petapete
29. júl 2011

Tak hodinu po obědě 6,2 (a to jsem tu hodinu proválela na pohovce 😵😀)

ilonne
29. júl 2011

@lucy56 Určitě měř po té první snídani. Já jsem měla taky jednu chvíli snídaně rozložené na dvě půlky a sestřička říkala, že mám měřit po té první. Teď už jsem to vychytala a snídám najednou, ale těch 40g sacharidů nedám. Může to být i tím jak jsi ve stresu, že máš měřit a že to určitě zase vylítne. Nervy to hodně ovlivňují. Jinak tím pokročilejším těhu se prostě cukrovka zhoršuje. A ty ranní glykémie jsou fakt problém. Zkusila jsi třeba vajíčka? Hodně zasytí, jsou bez sacharidů a dáš si k nim méně chleba, Nebo zkus vyměnit pečivo, já to taky musela udělat. Prostě co funguje chvíli, za chvíli už nemusí.

ilonne
29. júl 2011

@petapete Štastná to žena 😀 .

jarkalada
29. júl 2011

Ahojte, já se k vám taky (bohužel) přidám. Jsem 26+1,s dvojčátky. Dnes jsem byla prvně u dietoložky.Dostala jsem taky seznam s počtem gramů, co kdy můžu a nemůžu. Jak jsem si vás tu ale pročítala, tak mě zajímá jedna věc - vy ste všechny dostaly glukometr a můžete si měřit přesné hodnoty? Mně dala jen takový ty papírky na moč na měření glukózy a ketonů. To prý mám zkoušet tak 3x týdně a příští týden si mám vyhradit jeden den, kdy si budu píchat do prstu jen takovou jehličkou a odkapát krev do takové maličké zkumavky,4x denně před a 1 h po jídle a další den ráno to odnést do laboratoře, kde mi zároveň ještě vezmou krev.Další den si mám zavolat na výsledky.Měla ste to některá taky takhle?Protože se mi zdá, že já podle těch papírků na moč vlastně jen poznám, zda jsem přes noc hladověla(když to zrůžoví) a jestli glukóza není moc zvýšená..ale nepoznám o kolik, chápu to dobře? Jsem z těch všech informací docela vykulená 😎

mimys
29. júl 2011

@jarkalada ahoj vítej mezi námi..Je to divný, že ti nepůjčili glukometr... ještě jsem se nesetkala s tím, že by někdo někam nosil zkumavky... mě dali glukometr hned prvni den... paradoxně papírky na moč vůbec nedali. Moč mi kontroluje v normalni poradne jednou za měsíc... teda ted jednou za 14 dnů....
Ve kterem městě jsi?

mimys
29. júl 2011

@petapete já taky čekala víc než 14 dní, ale dietu už mi dala sestřička u gynekologa, tak jsem už dietovala celou dobu pred diabetologií... tam jsem dostala glukometr a hned za dva dny na to inzulin, protoze jsem mela telefonicky hlásit výsledky a nebyly dobré.

icub
29. júl 2011

@petapete ja som tam uz raz bola ale k dr. som sa nedostala iba k sestricke. Ked som sa bola informovat ako to tam chodi, ci sa treba objednat alebo rano prist a sediet zistila som, ze od dalsieho dna maju dvojtyzdnovu dovolenku. Tak mi sestricka dala termin po ich dovolenke a v rychlosti rozpravala, co nesmiem, co mozem a ukazovala to na velkosti ruky (kus chleba), prilohy (ryza, zemiaky) ze mozem 3 lyzicky... nuz len to je tazko, ci plne ci ake.. a co je velke a male ovocie.. a za kompotovu misku.. jedna vacsia, jedna mensia... takze tie tabulky su fakt super, aspon mam predstavu, ze coho kolko.
Tak ja netusim ake mam hodnoty a ako to prebieha u mna, hadam to bude dobreeee...

gianni
29. júl 2011

no u mna sa to asi zhoršuje čím dalej tým viac,stravujem sa rovnako už som to mala ako tak vychytané ,ale zvýšili sa mi aj hodnoty na lačno,posledne od 6 do 7,v utorok idem na kontrolu tak uvidím dúfam že mi nedajú aj nočný inzulín,včera sme boli v ZOO a dala som si akože na obed celý biely jogurt s ovocím,som v kuse chodila a po 2 hodinách vyše 7,proste viac a viac,asi zase zvýšime dávky 😒

petapete
29. júl 2011

@jarkalada - někde to tak dělají, že nosí tu krev v těch malých zkumavečkách do laboratoře, ono je to vlastně to stejný, jak když si člověk doma měří ten malý glykemický profil...akorát je to míň pohodlný a blbější, že si nemůžeš zjistit a "experimentovat", co s tebou dělá jako potravina...Ty proužky na moč jsou teda úplně k ničemu, protože docela dost holek-cukrovkářek třeba vůbec cukr v moči nemá a naopak spousta necukrovkářek v těhotenství má glukozu v moči, aniž by měla diabetes...tam to má smysl tak akorát na ty ketony, čímž se ale nezjistí kompenzace cukrovky, ale pouze to, že přes noc dlouho nelačníš a tělo nezačíná ve větším využívat jako zdroj tukovou tkáň, při kteréžto přeměně právě vznikají ty ketolátky a není to pro organismus optimální...

@mimys - já dietu nedostala vůbec žádnou právě...ale mě to až tak zásadně nevadilo, věděla jsem o těch stránkách - měla jsem je projitý už před zátěžákem, takže jsem věděla, kde hledat info a myslím, že to je fakt optimální zdroj, odkud čerpat a čím se řídit...ještě mají tyhle dvě MUDry poradnu na porodnice.cz, takže tam je taky fajn si projít nějaký ty dotazy, člověk se může "inspirovat" a vidí, že v tom není sám😀.

@icub - jj, ta stránka je fakt nej...já nebýt toho, tak ty tři týdny vůbec nevím co a jak jíst, takhle nestrádám, jsem pěkně najedená a cukr se krásně drží...

Jinak já dnes výsledky super zatím (ještě čekám v devět na výsledek hodinu po večeři a pak po desáté ještě na ten "noční", ale před večeří hodnota 4,2 😵

petapete
29. júl 2011

@gianni - a ty pícháš ten "krátký", tzn. denní inzulín zatím jenom? Ty hodnoty teda nic moc😖. A máš se měřit po dvou hodinách? To je stejně zajímavý, jak to má každý diabetolog nastavený jinak...já se včera bavila s tou MUDrou, že mám měřit po hodině, že právě u "normálních" diabetiků se měří po hodině a půl až dvou hodinách, ale v těhotenství, že se nejvíc ta hladina zvyšuje už tu hodinu po jídle a že to chce měřit po té hodině hned a teda hodnoty do těch 7,2-7,3 maximálně...

erzulik
29. júl 2011

@lucy56 ahoj vyskusaj na ranajky 1 grahamovy rozok s maslom , so sunkou a syrom. K tomu zeleninu paradajky, papriku. Ja to uz jem v kuse 1 mesiac a mam cukor rano do 5,7. Ja mam skor problem s obedom lebo sa stravujem v praci a kto vie co tam vsetko davaju. Vtedy mam najvyssi cukor priemer 6,2. Vyskusala si kukuricu?

mimys
29. júl 2011

@petapete no ty stránky jsou super a ta paní doktorka je moc fajn ženská. opravdu dokáže poradit. dneska jsem s ní zase mluvila snad deset minut a to je na dovolené.

erzulik
29. júl 2011

@lucy56 aj ja idem 3.8. na kontrolu tak som zvedava co aj mne povie

petapete
29. júl 2011

@mimys - chodíš přímo k Apolináři, jo? Tak to skoro závidím😉. I když teda ta "moje" MUDra je taky taková milá, příjemná,...ale dietu vrazí na papíře klasickou diabetickou (ne těhu-diabetickou), takže rady typu místo cukru používejte umělá sladidla, kupujte výrobky označená dia,...(sice v poradně řekne, že sladidla ne-e, ale na papíře to mají 😖), takže jsem jí to odkejvala, myslela si svý a dál jedu jídla podle toho webu😀

erzulik
29. júl 2011

@petapete aj ja si meriam po 2 hod. Bola som na stranke mama a som sa tam informovala ako si spravne merat cukor, lekar mi napisal mail ze po 2 hod. a norma je do 7,2, uz ani ja tomu nerozumiem jeden vravi tak druhy inak...

gianni
29. júl 2011

@petapete áno pichám si len cez den,ale už minule mi doktorka povedala nech si meriam častejšie na lačno(merala som si len raz za týžden mozno)že či mi nebude treba ten nočný
hej a merať si mám po 2 hodinách,viem že väčšinou si meráte po hodine,ale už ked som tak začala tak nechám tak ,po hodine mám určite vysoké hodnoty
@erzulik tak ja mám napr.skúsenosti s takými ranajkami také že som si dala presne to isté ako píšeš akurát len 3/4 gr.rožka a hodnoty kolo 8-9,ale je to individuálne,tie čo máte len diéty ste na tom lepšie,ja si už taký luxus na ranajky nemôžem dovoliť ☹

petapete
29. júl 2011

@erzulik - to je divný, protože tu hodnotu do 7,2 mám já mít za hodinu po jídle, což si myslím, že musí být vyšší než po dvou hodinách, to bych řekla, že by měla být ta hodnota ještě nižší😖. A právě včera mi to zmiňovala i ta MUDra s tím, že po těch ca dvou hodinách mají měřit "normální" diabetici, ale ty těhotný už po té hodině, kdy ta hladina bývá nejvyšší...těžko říct no, prase aby se v tom vyznalo...nechápu, proč nevydají nějaký jednotný "stanovy", jak se má při té léčbě postupovat a jak to má vypadat...

mimys
29. júl 2011

@petapete no, chodím tam, mela jsem stesti, ze mi tam dal muj doktor doporuceni, a to nejsem z Prahy.

lucy56
30. júl 2011

@erzulik to uz som skusala a nerobi mi to tiez dobre, asi sa budem musiet zmierit na rano s inzulinom ,lebo ja uz aj po polke rozku som mala 6,7 a od dokiny mam do 6,3 povolene po hodine a pol, takze tak, a ja som tiez citala ze mozme mat do 7,8 dokonca hodnoty po jedle tak mi je divne ze moja doktorka trva na tych 6,3, podla mna to je hodnota u zdraveho cloveka nie u diabetika, nejaka tolerancia by tam mohla byt, a este jeden priklad, vcera som si citala pribeh baby co mala normalnu cukrovku, cukor mavala aj 20 obcas, ale bezne hodnoty 11, 9, 8, a porodila zdrave dieta, tak fakt netusim ako to funguje

lucy56
30. júl 2011

@erzulik este sme nemali dozretu kukuricu na zahrade, takze este nie

mimys
30. júl 2011

@lucy56 u nas maji po jidle hranici 7,4 Je to opravdu divne, ze to maji vsude jinak...
S tim inzulinem nemej strach, jde to celkem dobre. Nejhorsi je to poprve a pak si budes rikat, proč si se vlastne tolik nervovala.... a hlavne budes se moci normalne najist.... nemyslím nacpat do sebe vsecko, ale najist se bez hladu, ikdyž dietne..... drzim palce!

petapete
30. júl 2011

@lucy56 - ty tvoje "předepsané" hodnoty jsou nějaký divný - moc nízký, vždyť to nemá ani zdravý člověk po jídle...navíc u té těhu cukrovky jsou ty hodnoty kolem těch 7,3 hodinu po jídle nastavený přísněji než u "normálních" diabetiků, ti mají povolený ještě o pár desetinek víc - právě kvůli tomu, že v těhu to ohrožuje to mimčo, tak je to daný přísněji (jak na lačno, tak po tom jídle). A ten příběh - holt měla paní asi štěstí, že bylo miminko v pořádku, ale nespoléhala bych na to...to máš jak na některým dítěti se nepodepíše matka alkoholička, kuřačka,...a narodí se zdravý...jenže na jedno takový připadne třeba deset, který s tím budou mít problémy...to stejný bude s cukrovkou - holt některý dítko tomu bude odolnější, ale určitě jich bude spíš míň než většina, takže proto se to raději hlídá a řeší...

Jinak já dnes zkusila na snídani krajíc chleba s žervé, salámem, k tomu rajče a papriku, pak teda jsem se hodinu fakt nezastavila (dala vařit oběd, umyla nádobí, dala rychlou sprchu a vyrazila na 40min. se psem na ostřejší procházku) a pak měřila a měla jsem i po tom pečivu (nebyl to teda čerstvý chleba, ale ze včera) i žervé hodnotu 5,3, takže pohodička 😵. Tak si budu asi dopřávat krom těch polystyrenů a knackebrotů, který mi už upřímně lezou krkem😀, měkký chlebík 😵

icub
30. júl 2011

@petapete tak to je cudne, ze u diabetologa ti povedia, ze mozes kupovat dia vyrobky, pretoze to bolo prve co mi sestricka povedala vynechat predovšetkym cukor (biely, hnedy,..), a umele sladidla, med, sladkosti.....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre