Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucy56
3. okt 2011

@petapete presne ako pises do mna az taky klud vstupil ked som odchadzala ze uz to mam aspon zajednane,lebo nervozna som bola ze sa neotvaram,ze maly moze mat placentu prezretu, teraz uz len vytrpiet...ja len koli tomu nechcem tohto doktora ze dost nastrihava a blbo sije, co mam od znamej info, moj porodnik naopak vediet citlivo porod a ked nie je nutne nenastrihava,ale tiez mi ide dat nejaku jemnejsie tabletku, vraj aby toho do mna naraz vela nenarval, lebo potom je prudka reakcia

lucy56
3. okt 2011

@kaciatko81 no v tychto tt to bolo strasne, ja som pomaly nejedla nic, este aj knakebrot som musela bez masla na ranajky, ale po 35 sa to zlepsi,ja uz jem normalne a este som zas schudla 1kg,ale to je asi z nervou z porodu

kaciatko81
3. okt 2011

@lucy56 mna dr strasil, ze toto su najhorsie dva mesiace, tak ja spolieham na to, co ste hovorili, ze sa to zlepsi... 🙂 😅

petapete
3. okt 2011

@kaciatko81 - buď v klidu, ono holt do toho 35.tt je to boj no...třeba @lucy56 v té době pokud si dobře pamatuju, musela víceméně úplně bezsacharidově - třeba přílohy k obědu atd. vůbec neměla...já teda v tomhle měla štěstí, že těch 150-200g brambor, 140g dušené rýže nebo těstovin,...bylo úplně v pohodě a procházelo mi to krásně...tak jen měř a nestresuj se - to je horší než sem tam dietní chybička ten stres😉. Ještě pár dnů a bude se to pomalu zlepšovat, prošly jsme tím tady takhle všechny, prostě od toho 31. do 35.tt je to nejhorší, ale pak už to jde😉

petapete
3. okt 2011

@lucy56 - no oni mě právě minule asi dali rovnou tu "silnou" tabletu...teď na to půjdou snad jemněji, už jen kvůli té operaci na děloze ta MUDra říkala, že se pak vyvolává "jemněji", tak uvidíme...v tomhle máš výhodu té prvorodičky, sice je to blbý, ale vlastně máš čas tam být klidně dva, tři dny, než se to rozrodí, mě už se tohle bude hůř snášet kvůli tomu jednomu prckovi doma, ale taky mi nic jinýho nezbyde, než to "přežít" no😀

lucy56
3. okt 2011

@petapete hej to mas pravdu ze som neni viazana na dieta doma,vy to mate tazsie co mate uz doma deti, ja tam v podstate mozem aj dva dni len sa otvarat,ved uvidim ako zareagujr moje telo ,uz je to len vo hviezdach alebo v rukach lekarov,snad su odbornici a vedia co a ako

petapete
3. okt 2011

@lucy56 jj, já si to taky říkám, že to snad nějak dopadne a bude to aspoň za námi...ono když si člověk vezme, že některý těhule v té nemocnici stráví klidně týdny před porodem kvůli hrozícímu předčasnýmu porodu,..tak tohle je brnkačka...ale komu by se tam chtělo dobrovolně a dřív, než je nutný že😀. Jako já můžu být v klidu, vím, že M. to s Lukášem zvládne, zvládli už týden před dvěma lety, kdy jsem byla na operaci a byli úplně v pohodě, teď doufám, že dýl jak na ten týden tam taky nebudu (i kdyby se rodilo třeba ty tři dny, tak snad pak po dalších čtyřech nás pustí domů), tak to nějak překlepeme😀

kaciatko81
3. okt 2011

@petapete no ja tie prilohy tiez statocne okresavam, akoze maximalne tak dva kusky zemiaku len pre tu chut.... ale napriklad som mala oskusane cukinove placky, bez zemiakov, len s troskou krupice, aby mi to aspon trosku drzalo pokope a zrazu aj to je problem... ale este tych par tyzdnov vydrzim 🙂 a vlastne stale som (ak presvihnem) len minimalne nad tu 6, tak snad to nie je take zle

ilonne
3. okt 2011

@lucy56 Tak to byla rychlovka, to budeš mít prcka u sebe dřív než my s @petapete 😉. A to já už jsem dva dny po termínu.
@petapete Hele, dej pokoj s těma dvěma - třema dny než se člověk rozrodí. Já si nepřipouštím nic jiného než, že mi zítra začnou vyvolávat a zítra hodlám porodit, nejpozději ve středu hned po půlnoci.

lucy56
3. okt 2011

@ilonne a teba nechali na termin, no ja som doktora otravovala ze nemam dobry pocit z toho ze by mal ist na termin,lebo viem kedy sme ho robili presne a uz by mal byt akurat v tomto tt, no mozno budem mat toho mojho skor a mozno nie, nikto nevie kolko to ktorej bude trvat, ja dufam v rychly priebeh tiez, som si dala ten koktail ricinovy,mam jemne bolesti podbruska a krizov,ak bude mm este chciet dame sexik a odchadza mi asi zatka

ilonne
3. okt 2011

@lucy56 Po dvou zátězácích je prý vše v poho, takže nechali. Já mám MS bolesti a bolesti zad od včera, ale žádná hrůza a ráno mi odešla zátka.

petapete
3. okt 2011

@kaciatko81 - hele, já být tebou, tak měřím po té hodině a hlídám těch 7,2, to mi přijde smysluplnější než 6 po hodině a půl, protože to už ti stejně nic nevypovídá o tom, jaká je ta nejvyšší hodnota cukru...já to včera zkoušela schválně po tom mekáči - po hodině jsem měla těch 7,1, takže skoro povolený maximum a po další půlhodině už jen 5,5, takže dost pod tu tvou normu😉

@ilonne - no hele, já se řídím tím, co mi řekla ta MUDra k mýmu nálezu, že nemám počítat, že by to bylo hned ten první den, že to bude spíš na dny, že to bude trvat, aby se to nachystalo...taky bych raději zítra nástup a šup vyvolávat a zítra mít odrozeno (mě by teda vyhovovalo i to středeční brzké ráno hned někdy po té půlnoci😀), ale raději v to optimistické moc nedoufám, pak můžu být maximálně příjemně překvapená, pokud by to tak mohlo jít😉

cecil36
3. okt 2011

@lucy56 ahoj mozem sa ta spytat, dostala si na merianie cukru aj take papieriky na moc? Ja neviem co si o tom mam mysliet. mam tehu cukrovku, ale glukomer mi nedali iba taketo indikacne pasiky. Obcas na nom mam zvyseny cukor obcas zas aceton. A este som sa chcela spytat ci si mala povolene jogurty. Lebo mne ich dr. zakazala, ale preto, ze mam malo bielkovin mozem si dat cisty biely jogurt. Som z tej diety uplne zufala 😒

petapete
3. okt 2011

@cecil36 vřele doporučuju vykašlat se na dietu podle drtivé většiny diabetologů a držet ji podle tohoto: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... Tohle je fajn dieta, která opravdu v drtivé většině těhu cukrovek bohatě stačí - máme to tu vyzkoušené takřka všechny😉, nehladovíš při ní, můžeš jíst vlastně víceméně vše v rámci "racionální" stravy, takže nebudeš strádat, mít málo živin, chutě na sladkosti,...prostě fakt se to s tímhle dá poměrně dobře kompenzovat...jinak ty proužky na moč jsou podle mě celkem k ničemu, resp. max. jako doplňková možnost, určitě ne k nějakému posuzování kompenzace cukrovky, cukr v moči má i spousta necukrovkářek, v těhu je jeho vylučování ledvinama a tím i močí do jisté míry fyziologické....naopak spousta cukrovkářek tam cukr nikdy mít nemusí, jediný způsob je fakt určování glykémií z krve (a to ty glukometry taky nejsou úplně ideální, ale lepší než drátem do oka😀), takže se zkus někde informovat, zda by ti nepůjčili třeba v nějaké jiné ambulanci, příp. se dá si zakoupit, ta cena za glukometr+50proužků není nijak horentní, pohybuje se to dost v podobné výši jako samotný proužky, ten glukometr někdy bývá přibalen k proužkům jako dárek🙂, např. tohle je za stejnou cenu, jako stojí 50 proužků do mýho glukoměru: http://www.lekarna.cz/glukometr-wellion-testova...

lucy56
3. okt 2011

@cecil36 ja som mala glukomer, pasiky na moc vobec nie, a mam pocit ze na sr dost zalezi aku mas poistovnu, co ti preplacaju, ja mam union absolutne som nic nedoplacala pocas celeho tehu,ale viem ze vseobecka toho neposkytuje moc zadara, inak jogurty ano, tiez biele som jedla, ja osobne activiu cistu bielu, najviac mi chutila a ma nizky obsah sach.ale zvykla som si do nej dat 1 kus broskyne, marhule, slivky,co bolo sezonne a voslo sa mi do 30 g sach na desiatu olovrant, aj dia dzem z lidla napr.

cecil36
3. okt 2011

@petapete dakujem moc za infosky, idem si to pekne prestudovat 🙂
@lucy56 dakujem aj tebe 😉 Ja ma doveru a dr. uz frflala, ze som u nej nadpocetna, ze uz nema limit a musi ma robit zadara. Tak o glukomere som mohla len snivat 😒 A dia dzem sa moze? To by si ma potesila 🙂 Mne povedala dr., ze na dia vyrobky mam zabudnut.

petapete
3. okt 2011

@cecil36 - dia výrobky můžeš, ALE pouze ty, který jsou bez umělých sladidel, slazený fruktozou (to je ovocný cukr a je to vlastně totéž, jako kdyby sis dala ovoce), jen to musíš započítat do celkovýho příjmu sacharidů😉. Takže třeba dia výrobky od Sedity: http://www.sedita.sk/?IDe=12717 jsou v pohodě ty Ela oplatky, na sváču úplně v klidu projdou😉. Nesmí se ta sladidla (z těch vím, že v pohodě je akorát sukraloza, možná i další, ale tohle se může), můžou mít negativní vliv na plod, nejsou dostatečně bezpečnostně ověřený...Dia džem já mám ozkoušený Diat (s přehlasovaným a) od Schwartau, ten je taky jen s fruktozou přislazený a vhodný i pro diabetiky, takže ten mi projde v pohodě😉. A teda zas započítávat do denního příjmu sacharidů😉

petapete
3. okt 2011

Holky, tak já pomalu vypínám počítač, jdu s M. kouknout na Četnický humoresky a pak asi zapadneme do postele a zkusím se vyspat ještě trochu😀

katusskaa
4. okt 2011

ahojte. som tu nova, aj ked uz dlho vas citam, tymto dakujem za vsetky rady🙂 som v 31. tyzdni, cakam druhe dieta, ogtt som mala zvyseny, 5,1 a po dvoch hodinach 8,7. aj s prvym synom som chodila na diabetol. poradnu, ale tam to velmi neriesili, raz za cas spravili profil u nich, ziadna dieta ani nic, tak som teraz zmenila lekara, mam glukomer a meram. suhlasim s vami, dieta je v pohode, tiez idem podla tej ceskej stranky, zatial nevazim, len jednoducho snazim sa jest striedmo. prve dva tyzdne boli v pohode, merala som si profily kazdy druhy den, vzdy som sa pekne zmestila nalacno do 5 a po jedle dve hodiny do 7. uz mi dr nakazala aj merat menej casto, len dvakrat tyzdenne, ale prave tento tyzden mi to velmi skace:(( ranne hodnoty mavam nad sest, 6,2 aj 6,4. cez den je to lepsie, aj ked raz som mala aj 8 😒 dve hodiny po jedle sa zmestim do 7, ale neda sa to porovnat, ved ked som zacinala s dietou, po jedle mi to krasne klesalo aj pod 5. presne ako pisete, overene jedla uz nie su overene... dnes idem na kontrolu, tak som zvedava co dr povie, nerozumiem tomu, lebo ozaj sa snazim.

kaciatko81
4. okt 2011

@petapete ja som uz tiez nad tym rozmyslala, len musim tie moje domace merania nosit k dr a asi by ma nepochvalil, ze si svojvolne meriam po hodine 😒 a zasa tolko pruzkov nemam, ale mozno nejake obetujem a spravim nejake merania aj po hodine aj po hodine a pol...
@cecil36 ja mam tiez len glukomer, pasiky na moc nemam. som vo vseobecnej a pruzky do glukomeru mi v pohode preplacaju. a co sa jogurtov tyka, tak fungujem ako lucy, biele jogurty s ovocim, ked tak trocha dzemu s fruktozou

katusskaa
4. okt 2011

mne zatial dava pruzky dr, neplatim nic.

petapete
4. okt 2011

Ahoj holky, tak jsem ještě doma😀. Proběhla kontrola, monitor, prohlídka a MUDra (moc příjemná a sympatická) vše zkontrolovala, prohlídla a zkonstatovala, že máme ještě přeci jen čas, že je zbytečný mě zavřít do porodky, že k vyvolání dnes to není a bylo by to zbytečný...nález teda od minule pokročil, mohla udělat a udělala Hamiltona, to teda bylo hooodně protivný a krvavý😀, zkontrolovala uzv, odhad váhy medvíděte 3060g, takže pohodička a řekla, že bude stačit - pokud se to po tom prošťouchnutí nespustí třeba i samo, což nevyloučila - nástup ve čtvrtek na sedmou-půl osmou ráno a to by se začalo rovnou s vyvoláváním...takže jsme spokojená, máme ještě dva dny na domácí snažení a nebudu tam zbytečně zavřená pro nic za nic😀

sachmetttt
4. okt 2011

Ahoj..Ja neviem či mám mat radost som už doma z kontroly....Takže dnes mi pre zmenu zistili cukor v moči takže super...Bielkoviny len trošičku..Na placentu som sa zabudla opýtat...Takže zobrali krv na bielkoviny.... a cukor .. Mám volat v piatok.. Tripple testy budú až o 14dní ach joj..Miminku bije srdiečko a je otočený nožičkami a ručičkami dovnútra. Dnes mi poprvé robil utz cez brucho nie spodkom..a snažil sa zachytit srdiečko. Dnes by som mala byt 16t+0 a nameral 15t+4 tak neviem ... Aj ked vravel že cez brucho sa to horšie merá tak vobec neviem ako tom mám počítat..Prosím o pomoc mal niekto z vás tak brzo tehotenskú cukrovku?? Ako sa to riešilo? Narodilo sa miminko zdravé?? Moc moc dakujem už som zúfalá

petapete
4. okt 2011

@sachmetttt - ten odhad, jestli jsi 16+0 a odpovídá 15+4tt, tak to je krása, to přesně odpovídá, v téhle fázi pár dnů sem tam při tom odhadu je úplně v pořádku😉. s tou cukrovkou - máš ji potvrzenou z ogtt nebo jen na základě cukru v moči? U té cukrovky je celkem fuk, jestli se objeví takhle brzy nebo později, jde o to, jak dobře je kompenzovaná dietou, příp. inzulínem, tzn. na hodnotách glykémií, glykovaného hemoglobinu,...to jsou ukazatele, který jsou rozhodný proto, aby bylo mimi i těhu v pořádku, ne to, jestli je cukrovka od začátku těhu nebo od 30.tt;-). Určitě nezoufej, cukrovka není z těch nejhorších komplikací, které mohou těhu provádět😉

sachmetttt
4. okt 2011

@petapete dakujem moc moc moc trošku si ma ukludnila uvydíme v piatok napíšem..

callex
5. okt 2011

ahojte..tuto cecil36 mi poradila tuto temicku ze ste tu zlate a poradite a tak sa obraciam aj na vas.moh GTT test dopadol 9,76...vyfasovala som glukomer na meranie a letacik kde je napisane ze sacharidy by mali tvorit 50-55percent stravy,obmedzit zemiaky,ryzu a cestoviny.vraj sama meranim pridem na to na co ako reagujem.nebola som velky jedak..a teraz mam hrozu z toho co budem vobec jest.a ako naschval ma chyta vecerne pozieranie a dobkanie niecoho.tak to kompenzujem slnecnicovymi jadierkami a lieskovcami.nie vela ale tak za hrst..mozem?ked si robim zaznamy pre lekarku o tom co zjem mam to aj odvazit na vahe?a este par otazok k meraniu: ked som si pichala pred doktorkou tak ma to nebolelo este som si povedala ze ako fajn..a teraz doma ma to boli a dost sa mi spusti krv a neviem ju dobre nabrat na ten papierik..naham to potom po prste co nie je asi dobre ale ako tak sami to podari a odmeria sa mi krvicka.mate nejaky grif ako to podlozit pod kvapku ci nad?uz teraz vam vopred dakujem za odpovede.

icub
5. okt 2011

@cecil tie pasiky su preto, aby si vedela, ci jes dostatocne. Ja som mala minuly tyzden virozu (zaludocne problemy) a ketony boli fialove jak das.. takze ak budes jest dobre, ta cast cukor bude zlta a ta ketony (aceton) siva

icub
5. okt 2011

@callex k tomu meraniu, mne sestricka poradila, aby som si vzdy ten prst, ktory idem pichnut pritlacila palcom, aby sa urobil kopcek a prvu kvapku musim zotriet a az do tej druhej vytlacenej kvapky namacam paperik a meriam. A nepichat do stredu prsta to viac boli 😉
Inac petapete tu uz davala cesku stranku, kde su rozpisane sacharidy.. kolko sacharidov na sto gramov tu na str. 474, pozri si a hned budes v obraze. Mojej dr. nie je treba kolko coho zjem, len tie hodnoty, ktore si meriam a ja si zapisem co jem len vtedy ak mi nahodou ten cukor vyskoci (a aby si sa toho vedela v buducnosti vyvarovat, prip. zjest menej).

petapete
5. okt 2011

@callex hodně otázek ti pomůžou zodpovědět tyhle stránky: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... doporučuju projít celé - je tam pěkně popsaný i princip, jak ta těhu-cukrovka vzniká, proč...rozepsaná pěkně dieta, jak k ní přistupovat, jsou tam tabulky sacharidů v potravinách, příp. je můžeš hledat na různých webech, např. v česku: http://kalorie.mte.cz/calcs/index/2011-10-05 nebo http://www.flora.cz/ekalkulacka/e_index.htm tam si můžeš najít a naskládat jídelníček, aby ses vešla do hodnot, který potřebuješ...jinak máš velmi rozumného doktora v tom, že ti řekne, že si máš ověřit měřením, jak na co reaguješ - každá totiž (ne)můžeme něco jinýho, můžeme si v různé míře dovolit "vyskakovat",...navíc se to mění i v průběhu těhu, tebe čekají nejhorší týdny (až do ca 34.tt se cukrovka většinou horší, pak dochází u většiny ke zlepšení hodnot, já teď ke konci třeba můžu víceméně cokoli a projde mi to...). oříšky můžeš, ale třeba v těch tabulkách máš napsaný, kolik mají sacharidů ve 100g a chce to započítat, jinak bez omezení můžeš maso, nějaký druhy zeleniny (např. zelenou papriku, okurku, saláty, brokolici, kedlubnu,...), příp. třeba sýry...to můžeš používat jako mlsání mezi jídly aniž by tě to nějak ohrožovalo vyšší glykémií😉. Já si teda jídlo celou dobu odvažovala na váze - ne pro doktorku, tu zajímaly jen hodnoty glykémií, ale pro sebe, abych věděla, co si tak zhruba můžu dovolit....s tím odběrem - nevím, jaký máš odběrný systém, ale jestli máš takový to pero, nemáš třeba nastavený zbytečně moc hluboký vpich? Já si to můžu regulovat, tak zkusit třeba tohle upravit...Základ je před odběrem ruce umýt mýdlem a teplou vodou a fakt dobře osušit, jak jsou mokrý (i jen malinko), tak se ta kapka rozpíjí a blbě se krev nabírá

vika34
5. okt 2011

@callex
tak sme sa aj v tejto téme stretli,ja idem v piatok na kontrolu a už 2 tt dietujem a merám
kočky ti už všetko napísali už to iba dodržiavať ,veľa zdaru 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre