Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

nejra
1. dec 2011

@eyael uplne sa stotoznujem s tymto nazorom co tu bol spomenuty...diabetologicka stravovanie je v podstate zaklad racionalnej stravy příspěvek:
to, že máte těhotenskou cukrovku znamená, že vaše tělo má dostatek inzulínu, ale protože hormonální činnost placenty se v polovině těhotenství zvyšuje, přetlačuje tak činnost vaší zdravé slinivky a dochází k většinou velmi mírnému vzestupu krevního cukru nejčastěji po jídle. POkud by tento stav trval dlouhou dobu, mohlo by vaše miminko být veliké a mohly by se objevit komplikace ke konci těhotenství. Nyní pokud jste ve 24-25. týdnu těhotenství bych doporučovala dietou s vyloučením volných cukrů- tedy sladkoství. Ostaní cukry- tedy polysacharidy- škroby (chléb, brambory, těstoviny, rýže) je možno jíst až do celkové dávky 250-275g na den, což rozhodně není dieta, kdy by Vám mělo kručet hlady v břiše. Celkové množství cukrů na den by opravdu ideálně mělo být rozděleno do více porcí např. 50-20-60-20-50-20g na hlavní jídla a svačiny. Praxe mi říká, že toto množství cukrů lze občas s obtížemi sníst. Neměla byste mít hlad. Nevím, zda množství cukrů dobře počítáte. Je to cca 2 kusy pečiva na snídani + jogur, svačina 1ks pečiva nebo jogurt + 1 ovoce, oběd 4-5 střední brambory, svačina odpol. stejná, večeře 2 kusy pečiva, 2 večeře 1ks pečiva.
Důvod toho, proč Vám může být nyní občas po jídle slabo a bylo po zátěžovém testu je nejspíše ten,.že vaše slinivka po jídle vyplaví zvýšené množství, který spálí požitou potravu, ale ve svém účinku pak ještě přetrvá a může vést k lehkému poklesu cukru v krvi, který se většinou projeví hladem, pocením , slabostí. Prevencí je pravidelná strava s obsahem škrobů v hlavních jídlech.
MUDr. Dagmar Bartášková

maxkatka
1. dec 2011

@nejra Já teda nevím, pokud budu hodnotit stav jako "snížená glukozová tolerance do 11moll/l, tak tím pádem si asi píchám inzulín zbytečně, že??? Já ještě více jak 10 neměla... a přesto už si 2x týdně píchám!!! Ono je právě velký rozdíl mezi GDM a jinými typy cukrovek.... na těhu cukrovku jsou daleko přísnější pravidla a tady platí, že pokud máš více jak 7,2 po jídle do hodiny a půl (někdo to má dokonce přísnější a má to jen do hodiny), tak už by si měl připíchávat inzulín!!!

maxkatka
1. dec 2011

@eyael tak koukám, že ten přístup je asi všude stejný... já teda od té doby co jsem se ozvala je všechno OK... U nás se teda propouští i o víkendu... a jsi hospitalizovaná taky na předporodním, ne?

nejra
1. dec 2011

ale riadim sa aj sedliackym rozumom, telo tiez nefunguje len na zaklade pocitania niecoho...to ste si uz urcite vsimli ale...

ilonne
1. dec 2011

@nejra Hele, ale @maxkatka má pravdu a jako zdravotní sestra by jsi měla vědět, že těhotenská cukrovka je prostě těhotenská cukrovka, i když nemáš hodnoty nad 11. Ano, pokud nejsi těhotná, byla by to pouze glukozová intolerance, ale v těhotenství je to prostě těhotenská cukrovka a někomu stačí dieta a někdo bohužel skončí na inzulínu.

maxkatka
1. dec 2011

@nejra samozřejmě jsem měla namysli, že si píchám 2x DENNĚ inzulin a né týdně...

nejra
1. dec 2011

@maxkatka je rozdiel, ked mas vyssie hodnoty castejsie aj ked to neprestupi 11moll/l... ako ked mas vyssiu hodnotu raz za cas...

nejra
1. dec 2011

@ilonne ja pozna m vsetky rizika a viem co mam napisane v diagnoze...je tam znizena glukozova tolerancia...taktiez viem vsetky rizika.keby sa to neodlisovalo, pichame si inzulin rad radom ...to nevylucujem ale, ze si ho budem musiet pichat neskor. ako zdravotna sestra viem, ze tehotenska cukrovka nie je ako tehotenska cukrovka, teda aspon z nasich zdrojov...mozno v cechach je to ine.pretoze tu sa rozdeluje na znizenu glukozovu toleranciu a tehotensky diabetes

maxkatka
1. dec 2011

@nejra koukám, že s Tebou nemá cenu vůbec o tomto diskutovat... hold jsi zdravotní sestra tak víš všechno asi líp... ale bohužel se mi potvrzuje, že mezi slovenskem a českem je velký rozdíl v přístupu... Protože v ČR buďto máš těhotenskou cukrovku a nebo nemáš... nic jiného není.... Pokud nejsi těhu, tak ano, tam je rozlišení na "sníženou glukozovou toleranci" a DM2...

nejra
1. dec 2011

asi...

eyael
1. dec 2011

@maxkatka - jsem na klasickém rizikovém oddělení co tu mají, je to tu krásné, chtělo by se říct. Zrekonstruované, na pokoji dvě, telka, sociálka přímo na pokoji... jen je to pořád JEN nemocnice 😉

maxkatka
1. dec 2011

@eyael no já ležím normálně taky na předporodních pokojích.... teda na pokoji jsou 3 postele, ale už úterka jsem tu sama, mám tu taky TV a ledničku a WC se sprchou máme společné s vedlejším pokojem, který je teda nadstandrat... takže se dá říct, že při plném obsazení jsou sociálky pro 4 ženský.... Zrekonstruované je to tu už dýl... ležela jsem tu jeden den i s prvním (než se narodila). Jako takto se to tady fakt dá... ale jak píšeš, stále je to jen nemocnice...

eyael
1. dec 2011

@maxkatka - tady je to zrekonstruované taky dýl, ležela jsem tu už s Anetou. Pachatel se holt vrací na místo činu 😉 ledničku tu máme taky, ale je to spíš mraznička 😅 nějak nefunguje termostat 😨

werumka
1. dec 2011

Nazdárek 🙂 Koukám, že se tady roztrhl pytel s vášněma 😀
Já mám tak trochu pocit, že jedna mluví o voze a druhá o koze. MUDr. Bartášková je výborná, chodila jsem k ní jako těhotná na diabetologii. Co se týká technických poznámek 😀 Tak @nejra - nedá se srovnávat dieta s inzulínem a bez. Argumentace, že držet slepě (tz. bez glukometru) dietu pro těhotné diabetičky je stejné, jako neměřit glykémii diabetikovi s inzulínem je trochu nepřesná. Těhotné s gestačním diabetem nehrozí hypoglykemie a tudíž tato dieta nemůže ničím uškodit, pakliže je vyvážená a volená správně. Souhlasím ovšem s tím, že do 30. týdne stačí lehčí dieta a pak se ukáže, kam vše směřuje. Do té doby je totiž vysoká glykémie záležitostí pouze velké zátěže (např. vypití glukózy) - pakliže jde tedy o poruchu glokózové tolernace, která je skutečně až do glykémie 11 po vypití roztoku. Stejně, jako to popisuje MUDr. Baratášková. Po 30. týdnu se tudíž začíná více hlídat, případně "přiostřovat". Tudíž si myslím, že není od věci to brát se selským rozumem, jako to dělá Nejra a do 30. týdne to hlídat pouze orientačně, protože do té doby glykémie nedosahuje hodnot, které by dítěti mohly uškodit.
Myslím, že to holky @eyael a @maxkatka berou správně a zodpovědně, jak to v jejich situacích náleží. Ve chvíli, kdy bylo třeba zpřísnit, zpřísňují. Tak to má být. Ale nebuď me otrokama panického strachu. Jedna věc je, že skutečně glykovaný hemoglobin je důležitý pro kompenzaci diabetiků 1. a 2. typu, kterým glykémie lítá mnohem víc a u těhotných vypovídající hodnotu nemá. Ale zároveň jsou v této chvíli kritéria pro toto onemocnění tak přísná právě proto, že když se pak třeba stane, že to mírně vybočuje (viz. maxkatka ranní hodnoty apod.), tak to žádný životní následek mít nebude.

eyael
1. dec 2011

@werumka - hele, mě je v podstatě jedno, jak si to kdo udělá, jeho zodpovědnost, jeho zdraví 😉 já mám taky "JEN" poruchu glukózové tolerance.
A za celou dobu od glukozového testu co se hlídám dietou jsem vybočila snad jednou - dvakrát nad limit 7,2 po jídle. Ale zjistila jsem to jen kvůli tomu, že jsem se měřila! Jinak se na to přeci přijít nedá 😒 stejně tak zjistit, které potraviny mi zvedají nebezpečně cukr. Hladina cukru (nejen v těhu) by přeci měla být vyvážená - at menší či větší - a ne lítat nahoru, dolů je proto, že si nebudu hlídat hodnoty sachridů, protože mám jako jen intoleranci a tímpádem na to můžu prdět, protože je to v pohodě 😒 takový přístup mi přijde prostě nezodpovědný.

werumka
1. dec 2011

@eyael Já to spíš pochopila tak, že když člověk nemá glukometr (který se často fasuje až později), tak skutečně do 30. týdne stačí jen namátková kontrola a lehčí dieta (rozdělené do více jídel, menší porce apod.). Jsem si jistá, že jakmile by se problém objevil, tak se přistoupí na tvrdší opatření. Problém je, že z většiny lékařů se stali "kroužkovači" vyšších hodnot. Ať už jsou jen občasné, nebo značí nějaký problém. Je to hodně způsobeno tím, že už se teď testy dělají všem těhotným až na drobné výjimky a tudíž diabetologové nemají čas řešit vše do detailu. A tak kroužkují. Ale to prostě k ničemu není. Občasné vyšší hodnoty (a tím myslím do 10 mmol/l) nejsou žádnou tragédií. Problémy měli dříve novorozenci, jejichž matky měly standardně kolem 15 mmol/l. Tudíž bych v tomhle prostě nehrála na city a nevyvolávala paniku. Udělám, co mohu, ale v rámci možností. Jsem si jistá, že miminko Katky i miminko Tvoje bude naprosto v pořádku.

eyael
1. dec 2011

@werumka - já glukometr dostala v podstatě hned po glukozovém testu kdy mě mudra z gyn poslala do dia poradny 😵 U nás tedy řeší každou těhuli zvlášť, sledují naměřené hodnoty a radí podle potřeby. Netuším jak to dělají jinde 😕
ona sice panika není dobrá v ničem, ale dva měsíce do porodu být trošku histerická a držet dietu, která mi nemůže uškodit a jen mi pomoct, kdyby byl problém, mi přijde to nejmenší co můžu pro sebe a pro miminko udělat. Ale každý to má jinak, někdo mávne rukou a někdo je raději podle ostatních až příliš opatrný... 🤐

werumka
1. dec 2011

@eyael Já si právě myslím, že by lékaři měli vést k opatrnosti, ale zároveň k určité objektivitě. Ne jen strašit, ale vysvětlovat i druhou stránku věci. Ale to většinou nedělají, protože se bojí, že je někdo vezme za slovo a vykašle se na to. Ale vím sama, co dokáže udělat stres v těhotenství a že dokáže ublížit mnohem víc, než glykémie o hodnotě 8. A na to už se často zapomíná. Což je škoda. Měla jsem cukrovku celé těhotenství, měla jsem několikrát vlivem nemoci glykémii i 20. A měla jsem se z toho skládat? Ničemu by to neprospělo.

maxkatka
1. dec 2011

@eyael já taky dostala glukometr hned ten den....

gabuci81
1. dec 2011

@werumka Si jedna z mala, co tu prezentuje zdravy stred! 🙂

werumka
1. dec 2011

@maxkatka
@eyael Já jen aby nedošlo k nějaké mýlce. Rozhodně neberu diabetes na lehkou váhu a v těhotenství jsem měla výsledky lepší, než na jaké mám jako diabetik "nárok". Ale právě díky tomu neustálému stresování ze strany doktorů na svoje těhotenství v tomto nevzpomínám ráda. A v čem je tedy ta chyba? V mém přístupu, nebo jejich? Proč mnoho diabetiků prvního typu, kteří dostali cukrovku v dětství, končí na psychoterapiích nebo psychiatriích?
Protože komu na tom záleží, tak bude dělat i bez toho, aby mu to kdokoli říkal. A komu je to jedno, tomu nepomůže ani vyhrožování. Bohužel si to vyhrožování berou k srdci nejčastěji právě ti, kteřím na tom záleží a končí s očima na vrch hlavy. A to byl bohužel i můj případ. A proto proti tomu tolik brojím.

nejra
1. dec 2011

@werumka ja uplne suhlasim s werumkou.neviem ci som sa zle vyjadrila ale neprezentovala som tu nazor, ze sa netreba kontrolovat a netreba zdravo jest, a ze by som jedla vsetky cukry doradu...len proste som zistila, ze moje telo nereaguje dobre na predpisane meranie sacharidov v potrave,kazdeho metabolizmus pracuje individualne, kazdy ma inu hmotnost, to sa proste neda zatabulkovat...ked by som vsetko pocitala, asi by som sa cvokla.a hned od prveho dna nastolit tvrdy rezim diabetickej diety je pre telo velky sok.teda aspon pre moje telo bolo, kedze bolo zvyknute na uplne iny energeticky prijem a bola som rada, ze som neodpadla ked som niekam isla...

maxkatka
1. dec 2011

@nejra no ale jak víš, žes jedla málo sacharidů, když jsi je nepočítala???? :-O

nejra
1. dec 2011

@werumka werumka ale do hypoglykemie sa moze dostat aj zdravy clovek hladovanim a nie to este tehotna zena

nejra
1. dec 2011

@maxkatka nie malo-viem, ze som ich nejedla vela... snad musis vediet aj ty odhadom co kolko obsahuje sacharidov...

werumka
1. dec 2011

@nejra Do klasické hypoglykemie ne. Můžeš pociťovat příznaky hypoglykemie, ale vzhledem k nízkým glykémiím nejdeš nikdy pod 3 mmol/l. A hypoglykemie je od 3,1 mmol/l níž. Tvoje játra se postarají o vyvážení. Ale pocity, které můžeš mít už pro Tebe hypoglykemii můžou připomínat. Zatímco u diabetika na inzulínu ty játra nemusí stíhat vyvážení inzulínu, který se injekčně vpraví do těla.

maxkatka
1. dec 2011

@nejra no tak to jsem ze začátku fakt netušila kolik co má sacharidů...

werumka
1. dec 2011

@maxkatka Tak jak Ti teď večer je? Je to lepší?

zombie
1. dec 2011

Ahojte. Chcela by som sa podeliť o svoje skúsenosti s touto diagnózou. Asi na začiatok by som rada uviedla, že v súčasnosti mám už 2 ročného syna, ktorý je úplne zdravý a chvalabohu nemá ani na srdiečku výrazné príznaky mojej cukrovky počas tehotenstva. Ja som však tento problém od začiatku brala veľmi vážne a nebolo to vždy jednoduché. Na teste mi po 2 h. namerali 13,9. Hned som som samozrejme za asistencie diabetologa začala s dietou a meraním cukru glukomerom. Trvalo pár týždňov, kým som prišla na to čo mi cukor dvíha akolko toho môžem zjesť. Najväčší problém bol akékolvek pečivo, ale velmi mi pomohla pekáren a pečenie chleba z produktov z lidlu, pretože toto mi dvíhalo cukor najmenej. Aj ked som sa akokolvek snažila v 30 týždni som začala s pichaním inzulínu a musela som si dvíhat dávky až do pôrodu. Za celé tehotenstvo som pribrala cca 6 kg a malý vážil 3060 g. Po pôrode sme išli na kardiologiu na kontrolu, ani nie tak kvôli cukrovke ale máme šelestík a doktorka bez toho aby pozrela do spisov vedela, že sme prešli cukrovkou. Malý ma trošku zväčšené srdiečko, ale je to na hranici, takže ma pochvalila že sme dietu dodržiavali správne a vdaka tomu je to v porovnaní so zdravím dietatkom. Neviem ako by to dopadlo keby som to tak vážne nebrala, takže môj názor je určite toto nepodceňovat. Chvalabohu cukrovka hned po pôrode zmizla dokonca som bola hypoglykemická- kázali mi jest sladkosti, kvôli nizkemu cukru v krvi. Neviem či to má vplyv, ale môj malý doteraz neznáša nič sladké, skôr je na kyslé. Tak asi tak v skratke. Týmto som chcela povzbudit buduce maminky, že aj ked je to strašné s tou dietou, tak sa to určite oplatí. Všetkým buducim maminkám prajem všetko dobré a hlavne obrovsku trpezlivost.

nejra
1. dec 2011

@werumka ja mam informacie, ze hypoglykemia je uz pod 3,3 mmol/l a u tehotnej je to trosku ine, presnu hodnotu si nepamätam...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre