Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
8. nov 2013

@lennus Tak víš co, někdo má tak dobře kompenzovanou cukrovku, že mu hodnota nevylítne, ani když si dá zákusek. To ale neznamená, že zákusek patří do dia diety, určitě chápeš, jak to myslím 😉
Ne, nemusíš, můžeš jíst jiné zdroje bílkovin, já taky nejsem zastáncem toho, aby se každý den jedlo maso a mléčné výrobky několikrát denně. Ale prostě při cukrovce se člověk musí trošku oprostit od toho, jak byl zvyklý jíst, a jíst tak, aby byla hladila glukózy stabilní. A k tomu patří, že musí být vyrovnaný příjem všech živin. Takže když si dáš sacharidové tučné jídlo, tak je velké riziko, že to bude blbě. A ikdyž si měříš třeba po hodině, tak to tam nemusí být vidět. Může se to projevit i později po několika hodinách.
Na to existuje jedna teorie, že se dá rakovina vyléčit vhodnou stravou. Ne že bych to úplně zatracovala, ale každopádně bych se na to nespoléhala ☹ Obzvlášť po tom, co jsem byla na praxi na onkologii ☹ Jinak já nezastávám názor, že je mléko a mléčné výrobky zdravé 😀 Jen prostě nevěřím, že jsou paušálně pro všechny tak škodlivé, jak někteří tvrdí 😉 A přesně tento "fakt", že žádný savec po odkojení se neživí mlékem, mi přijde jako demagogie 😅 On se totiž ani žádný savec neživí vařeným masem nebo vařenou zeleninou, ani se neživí pečenými brambory, ani si ze sóji nevyrábí žádné produkty atd. atd. Tohle prostě není pro mě argument, že by člověk neměl jíst/pít mléko. No právě, údajně ho dospělí neumí zpracovat... Myslím, že toto je hodně individuální. V kultuře, kde se mléko pije a zpracovává několik tisíc let se podle mě už člověk na příjem mléka přizpůsobil 😉
Po pravdě, lívancům chyběl cukr 😅 Ale když jsem si na ně dala povidla, tak byly docela dobré.

ined77
8. nov 2013

Ahoj milé maminky a těhulky 🙂 ,

právě vznikl v naší Wiki knihovničce nový článek https://www.modrykonik.cz/tehotenska-cukrovka/.

Budu moc ráda, když se podělíte o své zkušenosti, tipy a rady i s ostatními maminkami a těhulkami, pro které je třeba toto téma ještě nové a chtějí zjistit co nejvíce informací. Vaše postřehy jistě ocení🙂.

Psát můžete přímo pod článek do okénka Moje zkušenosti s... 🙂

Mockrát děkuji a přeji všem krásný den 🙂.

@lennus @jpetraa @werunkas @llluckaaa @calin @caboonek ...a další 🙂

putorius
12. nov 2013

ahojte, citam ze to tu je z 2006 roku ale mam otazku ak mi niekto odpovie, mam ist na glukozovy test a neviem na ake oddelenie alebo kam mam v NR zavolat a objednat sa.Podradite mi prosim.

llluckaaa
12. nov 2013

@putorius Ahoj, já bych volala na diabetologii nebo do laborky.

putorius
12. nov 2013

Dakujem, na biochemii to nerobia ale uz som nasla diabetologicku a som uspesne objednana,dakujem 🙂

cerimi77
13. nov 2013

ahojte, trochu študujem tému "tehotenská cukrovka" , nakoľko som bola včera na glukozovom teste a mám akože poruchu glukozovej tolerancie, len všade čítam iné hodnoty ktoré sú akože ešte normálne a ktoré už sú cez, vedeli by ste mi poradiť? ja som mala takéto hodnoty: 1odber (nalačno) 4,3, 2 odber (1hodina po cukrovej vode) 8,2 a 3.odber (2h po cukrovej vode) 3,3

llluckaaa
14. nov 2013

@cerimi77 U nás v ČR se nerozlišuje v při ogtt v těhotenství porušená glukózová tolerance. Jakmile porušíš hraniční hodnoty (5,5-8,8-7,7), máš diagnotikovanou těhotenskou cukrovku. Tvoje hodnoty tuto hranici nepřekročily, takže podle testu cukrovku nemáš. Některé diabetologie ani nechtějí hodnotu po 1. hodině a stačí jim hodnota po 2 hodinách.
Řídit by se to mělo tímto: http://www.cskb.cz/res/file/dokumenty/diabetes-...

cerimi77
14. nov 2013

@llluckaaa ďakujem za rýchlu odpoveď 😉 preto som sem písala, lebo sa mi tie moje hodnoty nezdali zlé, resp. podľa tabuliek viem, že nemám tehu cukrovku, len možno tú poruchu (PGT), ale ak si zoberiem hodnotu po 2h tak som ju mala nízku dosť, tak nechápem prečo to moja diabetologička berie tak nejako vážne a ma objednala dokonca na nejaké poučenie o dieté, okrem normálneju kontroly za 2t 😝 asi to poučenie odignorujem 😕 veď viem, čo je tehu cukrovka a čo hrozí, viem čo môžem a čo nemôžem jesť, tak na čo nejaké poučenie ešte 😖 ja myslím, že o 2t budem mať tie hodnoty v poriadku, ak si teraz dám pozor na sladkosti, lebo je pravda, že tých som jedla posledné týždne zbytočne veľa 😝

llluckaaa
14. nov 2013

@cerimi77 Ale ty hodnoty nejsou ani porucha glykózové tolerance, teda aspoň podle kritérií v ČR 😒
Ale jíst méně sladkého určitě neublíží 😉

adiaca
14. nov 2013

Baby, som hrozne rozrusena. Cakam druhe dieta, pri prvom som mala tehu cukrovku a dodrziavala som dietu, dieta sa narodilo prirodzene, 3100g, dokonca v den terminu🙂 ale pribrala som len 7kg za cele tehu, lebo ma lekarka plasila, ze dieta zomrie, ak to nedodrzim. Bolo to hrozne obdobie. A dnes som zazila podobne. Vcera som bola u diabet. /uz u inej, pozitivnejsej🙂 a ta ked pozerala moje hodnoty, pri jednom pripade - 9,1 povedala, ze pri tejto hodnote sa moje dieta uz pridusa-ci dusi? Vylakala ma, nastastie len raz tam bola asi za dva mesiace taka hodnota, neviem, co som jedla. Ale dnes urcite nic take ako zakusky, torta... a kedze sa dieta /som v 29,t) strasne vrti, odmerala som si a- 9,1!!!! Normalne som sa rozrevala, isla sa prejst okolo cinziaku, kde ma odchytila kamoska, ktora ma tu istu gynekolozku a dala mi na nu mobil. Ta ma ukludnila, ze trochu diabetologicka strasila, ze to nie je take hrozne, a mam sa ukludnit. Baby, som na nervy, dufam, ze sa to zlepsi. Uz asi 3 tyzdne mava stavy na odpadnutie, takze mozno to suvisi s curkovkou. Sorry, tak som sa tu trochu vyrozpravala - a snad aj ukludnila. Je tazke merat si cukor po obede, lebo clovek vzdy nieco chrume a potom ako to mam odsledovat? Rano je to v poho - som na lacno a potom hodku a pol po jedle, aj obed je este ako tak - ale potom je to tazke odsledovat objektivne...

jpetraa
14. nov 2013

@adiaca to mi vůbec neříkej...hodnotu 9,1 jsem viděla na glukoměru několikrát, i vyšší, nejvíc jsem měla 9,7 a to po kuskusu se zeleninou, kde jsem si říkala, že to bude v pohodě...navíc...to by se člověk musel měřit den co den po každým jídle, aby věděl, jestli jsou všechny hodnoty o.k.....

cerimi77
14. nov 2013

@llluckaaa určite menej cukru neublíži, to je určite fajn, len ma skôr štve, že budem musieť chodiť na tie kontroly, mám to 22km od domu, pol dňa strateného, ja verím, že za 2t budú výsledky lepšie, ale skôr tá posledná hodnota po tých 2h bola veľmi nízka, čítala som skôr o hyperglykémie a to skôr na mňa sedí, že som momentálne v takom začarovanom kruhu, kedy jem sladké a stále mám naň chuť, som podráždená a unavená, takže som rada, že vďaka tomu testu aspoň toto som si zistila že je asi môj problém a zasa sa poctivo vrátim k zdravému jedálničku, resp. hlavne pravidelne, každé 3h jesť, obmedziť jednoduché cukry, resp. vyberať potraviny s vyšším glykemickým indexom a verím, že mi prejde chuť na sladké, tak ako som to mala na začiatku tehu, kedy som sa snažila zdravo sa stravovať, lebo som aj cvičila a mala som motiváciu, a počas tehu sa mi tá motivácia akosi vytratila a takto to dopadlo, za posledné 2m som pribrala +8kg a možno úplne zbytočne, takže som rada, že vďaka tomu testu si budem odteraz viac dbať na to čo jem a kedy jem 🙂

adiaca
15. nov 2013

@jpetraa Vdaka za reakciu. Uz som sa ukludnila. Zistila som, ze vela je to o pohybe, vcera som len sedela doma, lebo mala je chora - proste, potrebujem sa hybat...
A niekedy prekvapivo vydu vysledky zle zo zdanlivo ok potravin, ze? Dnes som si nakupila dia keksiky 😉 aby som aspon nieco sladke zjedla, ked po tom moje telo tuzi 😀

jpetraa
15. nov 2013

@adiaca dia a light věci bys neměla vůbec...

calin
17. nov 2013

tak po týždnovom meraní a následnej kontrole - mi nasadili inzulín / 6ml /. Hodnoty mám rôzne - na lačno 88, 1hod. po 113 a 2 hod. po 85 ( dnes ).. Neviem nájsť tú tabluku kde sa do dá premeniť na mmol/l

seb
17. nov 2013

@adiaca hele klid, ta diabetolozka je nejaka divna asi, ja mela dnes 9,1 po rohliku ke snidani, jako
nadsena z toho nejsem, nevim co budu snidat, ale holt musim zkusit neco jinyho, dite ti urcite po tom
neumre! umi si vyprodukovat samo vic inzulinu a spotrebuje si to, po jedny zvyseny hodnote se mu fakt nic nestane a kdybys to mela zvyseny castokrat, tak ti dr nasadi inzulin, protoze jist musis a bude to zase ok,
tak se neboj a ja bych zkusila i zmenit dia ambulanci, kde bude dr s lepsim pristupem a vysvetli ti to poradne a ne strasit hned ze dite zemre 🙄

jpetraa
17. nov 2013

@calin to mi bohužel nic neříká, já znám jen to měření v mmol/l :o( a jak často jsi se měřila?

jpetraa
17. nov 2013

@seb zkus si snídani rozdělit nadvakrát po hodině...mně to pomohlo a to jsem měla každý ráno po snídani taky kolem 9.O(

seb
17. nov 2013

@lennus plesnivý sýry by se v těhu jíst neměly 🤐 já hermelín teda taky miluju, ale vyradila jsem

seb
17. nov 2013

@adiaca souhlas s
@jpetraa zadne dia vyrobky se nesmí, je tam umele sladidlo=spatny pro plod ☹

seb
17. nov 2013

@jpetraa zkusim no ☹ ale to potom mam misto svaciny druhou pulku snidane jen a to se smi jist uz po hodině? a meri se az po ty druhy pulce snidane?

jpetraa
17. nov 2013

@seb mně řekli, že když mi to nebude dělat blbej cukr, můžu jíst klidně častěji...takže já snídám kolem půl 8, pak v půl 9 druhou půlku, měřím se po té první části snídaně. svačina pak v půl 11 atd..

jpetraa
17. nov 2013

@seb já hermelín normálně jím, tepelně upravenej ničemu nevadí

lennus
18. nov 2013

@seb K plesnivým sýrům - já tady psala, že je jím tepelně upravené stejně jako jpetraa. Hermelín na oleji s vajíčkem, je to mňamka! 🙂 Každopádně musela bys toho sníst kvanta, aby to mělo negativní účinek, když si sem tam zobneš, nemělo by to vadit, ale taky to nechci pokoušet a mého oblíbeného nakládaného jsem se vzdala. Ale moje mamka je prý v těhotenství se mnou jedla fakt ve velkém, tenkrát se to samozřejmě netvrdilo, možná nevědělo a já jsem zdravá jako řípa! 😀

llluckaaa
18. nov 2013

Holky, důvod, proč se nemají jíst v těhotenství plesnivé sýry je ten, protože u nich hrozní nákaza listérie. Riziko je sice poměrně nízké, ale pořád tam je. Listerióza je nebezpečná v těhotenství, protože může poškodit plod. Listérie se ničí tepelnou úpravou - proto by bylo třeba pečené maso s nivou nebo hermelínem ok, když bude na pánvi na vajíčkách, tak se taky dostatečně tepelně zahřeje.
Samozřejmě najdete x případů, kdy se těhotná ládovala hermelínem pořád a nic se jí nestalo (protože měla štěstí). No a pak najdete takové, které si ho daly jednou a listeriózou onemocněly (protože měly smůlu). Prostě plesnivé sýry za studena jsou riziková potravina pro těhotnou a tak by se k nim mělo přistupovat.

llluckaaa
18. nov 2013

@seb Dia ale neznamená, že je ve výrobku umělé sladidlo. Můžou to být i potraviny, které obsahují místo řepného cukru fruktózu. A že se nesmí... nikde nebylo prokázáno, že plod skutečně poškozují a zakázané nejsou (pokud si prohlédneš složení některých výživových doplňků pro těhotné, tak si můžeš i všimnout, že v nich umělá sladidla jsou). Na druhou stranu ale nebylo ověřeno, že plod nepoškozují a proto je lepší se jim ve větším množství vyhnout.

werumka
18. nov 2013

@calin Ahoj! Ty máš asi glukometr, který měří v jednotkách mg/dl. Používají se hodně v USA. Nevím, proč Ti ho dali zrovna u vás. Ten převod na mmol/l se dělá tak, že tu hodnotu vydělíš 18. Tj, na lačno jsi měla 4,88 a po jídle 6,2 (1h) a 4,7 (2h). Podle těchto hodnot na inzulín rozhodně nejsi... jak jsi na tom s tím inzulínem?

calin
19. nov 2013

@werumka ahoj, ďakujem za tvoju odpoveď. Ja žíjem v Nemecku, takže preto. Inzulín mám len večer 7ml ...včera sme boli na kontrole a maličká má len 2kg 🙂 Možno tu ten inzulín dávajú preventívne - neviem, už som pribrala 14 kg ( z pôvodnej váhy 48 ). Tu si dosť potrpia, aby budúce matky pribrali čo najmenej

calin
19. nov 2013

@jpetraa ahoj, zo začiatku som si merala 9x a teraz mi to skresali na 7x

werumka
19. nov 2013

@calin To je opravdu neotřelý způsob redukce váhy - nasadit inzulín 😀 Inzulín váhu nesníží, ani nijak nepomůže, abys nepřibírala víc. Naopak - pokud ho budeš brát na nízké glykémie (které ty máš - nejsou ani nijak hraniční) - tak si akorát naběhneš na hypoglykémie a ty ten metabolismus rozhází ještě víc. Jak Ti na cukrovku přišli? Jaké jsi měla hodnoty? A jaké máš hodnoty přes den teď?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre