Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
2. nov 2011

@maxkatka Jak tvoje dr. na dia pozná, že máš velké dítě? 🙂 Je fakt originální, je jí jedno, že hubneš a zakáže ti druhou večeři. A tvoje mamka a babička k ní taky chodí? A jsou s ní spokojené?

maxkatka
2. nov 2011

@llluckaaa ne nechodí k ní... No další kontrolu mi naplánovala po ultrazvuku u mého gynekologa... Jdu 11. na lačno na odběry (do osmi ráno), v devět mám gynekologa, kde mi budou brát taky krev! a pak se mám vrátit znova do špitálu na DIA... Jako kdybych neměla auto, tak nějak nemám šanci toto zvládnou, ale JE to nezajímá, že? 😢 Taky už jsem přemýšlela, že bych šla do jiné diabetologie... ale ve špitálu si vybírat nemůžu a do soukromé je to taky na prd... tam zase výsledky a všechno je za dýl... 😖 Kdežto tady jsou do dvou hodin po odběrech... 🙄

maxkatka
2. nov 2011

Jo a k večeři jsem si dala 200g pečených brambor a zakysanou smetanu s česnekem a hrnek mléka a evidentně jsem přešvihla sacharidy... mám 7,7... už po rýži na oběd jsem měla hodně... takže dneska mimo hodnot po snídani, jsem přešvihla všechno... 😖 No zítra to musím více pohlídat...

llluckaaa
2. nov 2011

@maxkatka Na malých městech to není jednoduché, není si moc z čeho vybírat. My máme ve městě dia jedinou. On ten UTZ bývá ale v těch odhadech dost nespolehlivý, ne? Co ti říkali u prvního? Poznali, že bude větší? Přeci jen 4100 není žádný drobeček (aspoň proti mým 3020 a 2970).

maxkatka
2. nov 2011

@llluckaaa No spolehlivý až tak není... ale cca se dá... prý je to +/- 500g... u malej mi den před porodem odhadli váhu 3500g a druhý den se narodila s 4130g... Nebyla odhadnutá jako mega velká... ale jako optimální.... a i teď v tom 27tt odhad 900g a pro tento týden je předpis 750g-1300g. Takže taky velký rozptyl... no nechám se překvapit...

llluckaaa
2. nov 2011

@maxkatka Moje chytrá tabulka říká, že jen ty pečené brambory byly za 42 g sacharidů. Při dietě se mají prý raději vařit, jsem slyšla...
To brzy zmákneš, neboj, ze začátku s tím mají problémy skoro všichni.

maxkatka
2. nov 2011

@llluckaaa a ty máš nějakou chytrou tabulku? Nešla by nějak zveřejnit? Já našla jen vařené brambory...ale pečené ne-e... ale pochutnala jsem si... jo a na večeři mám povoleno 60g sacharidů.... takže do předpisu jsem se určo vešla... jen moje tělo prostě sacharidy asi nechce.... 😢

eyael
2. nov 2011

@llluckaaa - nejsem sice žádná tyčka, ale tuhle dietu dala všem, co jsme tam byly - chodím k Apolináři, moje diabetoložka je autorkou www.tehotenskacukrovka.cz. Je tedy hubená až moc na můj vkus 😉 😀

eyael
2. nov 2011

@maxkatka - je zbytečný aby do tebe rvala inzulín, když by ti pomohlo si jen rozdělit dávky do celého dne. 20g sacharidů na druhou večeři si moc neumím představit, hmm. spíš těch 30g. A přes den to máš taky dost nevyvážený, já laicky bych dala 40 - 35 - 65 - 35 - 65 - 35, hlavně to ráno a poslední večer. Časy si uzpůsob podle sebe, ale snaž se do hodiny po probuzení snídat a večer klidně na spaní, intervaly 3hodiny, ale můžeš i 2,5 když ti to nebude vycházet. Méně nebo víc ne.

jasně, 6,3 po jídle je ok, ale já mám standardně ráno do 6ti, takže je to takový zdvižený prst, že to nemám dráždit. pak třeba přes den by to už asi bylo v pohodě, ale ráno cukr vyskočí sám o sobě, tak proč tam ještě přidávat med 😉

gianni
2. nov 2011

@mimys ahoj
sa tu toho teda popísalo,sa mi to nechce všetko už čítať
tak to si mala riadnu hodnotu teda,ja som tiež už dávno nemerala,normálne som si aj odvykla a preto aj sem tam zhreším,zvyknem si kúsnuť do koláčika a tak a v noci chodím na sladké bo kým zase malého nakojím prejdú 3 hodiny a má kedy hodnota klesať 😉
možno zajtra si aj zmeriam ale mám už len na 1 den prúžky,v piatok idem s malým na kontrolu klbikov tak si pôjdem nafasovať tie prúžky,som fakt zvedavá ,ale ked meriam tak sa aj držím a dávam si pozor čo a kedy zjem ,ale ked nemeriam tak nepozerám ani na hodinky a riadim sa žalúdkom kedy som hladná,ináč schudla som na 48kg a mávala som kolo 53-54kg,už ma fakt nebaví tá diéta,teraz sme mali doma všetci nejakú črevnú chrípku tak som nevedela ani čo jesť

maxkatka
2. nov 2011

@eyael no každá to máme nastavený jinak... a nebudu se pak s dr. dohadovat... dala mi 275g a ten rozpis, tak nevidím důvod toto nějak moc měnit, noooo.... Já to stejně "neprojím"... no dopoledne určo ne-e...

eyael
2. nov 2011

@maxkatka je jasné, že to každá máme nastavené jinak, ale evidentně je něco na tvém nastavení špatně, když hladovíš tolik hodin. Je to vidět i na tvých ranních hodnotách 😉

maxkatka
3. nov 2011

Tak jsem si dala v půl jedenácté knekebrot se sýrem... a ráno??? Za prvé vlčí hlad a za druhé hodnoty 6,6 😢 Takže knekebrot fakt nezabral... 😖

maxkatka
3. nov 2011

@eyael Kdybych ale hladověla, tak mám ketony v moči, ne? a ty já nemám....

ivigirl
3. nov 2011

@maxkatka zkus si na noc dát papriku, okurku, nebo něco výživnějšího, než je "suchar" knekebrot.

llluckaaa
3. nov 2011

@eyael Tak to vzkazuji tvé doktorce, že je šikulka. Stránka se jí fakt povedla 🙂

maxkatka
3. nov 2011

@ivigirl jo zkusím... nechtěla jsem to hned "dráždit", že...

eyael
3. nov 2011

@maxkatka - hele mě je to v důsledku jedno jak to máš nastavené, nechci se hádat a nejsem tvůj doktor. Ale jde o tvoje zdraví a zdraví tvého miminka. Jen vím, žes psala, že nejíš 14hodin v kuse, to je hladovění a i pro netěhotnou je to moc velká pauza - dočteš se ve všech základních příručkách pro správnou výživu.
S ketony v moči ti neporadím, já je nemusím měřit, měřím jen cukr aby byl ve vyrovnané hladině. Na lačno jsem nikdy neměla víc než 4,9 😉 jen se ti snažím ukázat jiný pohled na věc. Neříkám, že je to ten jediný správný, ale v řadě věcí se tu s holkama shodujeme, tak na tom možná něco bude 😉
jinak já si k druhé večeři dávám Cottage od Madety (sacharidů 3,3g na 100g výrobku) a sklenici plnotučného mléka (teplého) cca 1,55-2dcl podle chuti. Tuky neřeším, nedržím přeci redukční dietu. To budu řešit až po porodu 😉 Zatím jsem přibrala necelých 8kg, to taky jde - jsem cca 8měsíc těhu.
PS: já bych tedy udělala vše pro to, abych nemusela píchat inzulín, to mi přijde až poslední možnost když vše ostatní selhává a jsou hodnoty třeba kolem 11 a výš...

eyael
3. nov 2011

@llluckaaa - díky díky 😉 i když na tom nemám žádnou zásluhu, potěší to 😵 jsem docela ráda, že jsem u ní, sama měla těhu cukrovku u obou dětí, tak to zná opravdu na vlastní kůži. To je pro mě hodně cenné, že ví o čem mluví a nemá to naučené jen z knížek.

maxkatka
3. nov 2011

@eyael nehladovým 14 hodni... mám 12,5 hodiny... to za prvé... a v kolik jíš ty poslední jídlo a v kolik první??? Ale jinak nevím, ale u všech redukčních diet je, že se po šesté večer nemá jíst... my teda nedržíme redukční diety, že. Proto jím kolem sedmé večer... Já chápu, že jsou různé pohledy.... ale měla bych se spíše řídit radama lékaře než nelékařů, ne? Já jsem cca v půlce sedmého měsíce a nepřibrala jsem nic... Jinak taky nechci inzulín... ale je hodně holek co si hold píchat musí... je to v zájmu dítěte... naštěstí moje top hodnota byla půl hodiny po jídle 9,2 (to mi měřili v nemocnici,když mi vysvětlovali zacházení s glukometrem).

llluckaaa
3. nov 2011

@maxkatka Mohla bych to ofotit a někde vystavit, je to z brožury pro diabetiky. Ale takových tabulek bude na internetu určitě plno. Taky bych si myslela, že když ti ta dieta nezabírá, tak že by se měla upravit - aspoň rovnoměrněji rozložit do dne a nechat stejné množství. Co myslíš tím, že to neprojíš? Ty jíš ještě míň, než máš předepsáno? Ketony nemáš, ale hubneš, to znamená, že ti to jídlo nestačí. A měříš si je každý den? No ale třeba budeš ty ten případ, na kterého nestačí dieta a bude se muset nasadit inzulín.

ivigirl
3. nov 2011

Já átedy jím poslední jídlo v 22hod. a první v 7 ráno. 😉

maxkatka
3. nov 2011

@llluckaaa "neprojím", protože dát si tolik sacharidů naráz, tak mi cukr 100% vyletí... 😖 a nemyslím si, že to není nerovnoměrně rozložené...
když na 225g je rozdělení 40-30-60-30-40-30 (což mi teda vychází na 230g)
a já mám 275g s 45-45-65-40-60-20

llluckaaa
3. nov 2011

Něco k těm zmiňovaným redukčním dietám... Tam je hlavně úplně jiný cíl, a to spálit tuky. Kdežto u diabetes řešíte vyrovnanou hladinu glykémie. No ale něco mají společného: pravidelnost v jídle, rovnoměrné rozložení energie, zásady racionální výživy, dostatečný příjem tekutin. A píšou tu, že poslední jídlo má být v 18 až 21, aspoň dvě hoďky před spaním (mám to z Klinické dietologie od Svačiny).
@maxkatka Máš pravdu, odborník nejsem ☹ Tedy aspoň zatím 🙂

llluckaaa
3. nov 2011

@maxkatka Ale to šesté jídlo sis dala teprve včera, ne? Já to myslela tak, že když ti dělá problémy tolik sacharidů najednou, tak je právě ještě víc rozdělit a baštit je třeba po 2,5 hodinách a udělat si z toho třeba 7 dávek. Ale záleží opravdu na tobě, ale s takovými hodnotami to na ten inzulín vypadá. Kdy máš další kontrolu?

llluckaaa
3. nov 2011

@ivigirl Mně přijde knackebrot se sýrem celkem výživný... Ale okurka a paprika navíc k tomu určitě neuškodí 🙂

eyael
3. nov 2011

mám to stejně jako ty @ivigirl. Začátek mám klouzavý, podle toho jak se přesně vzbudím, ale když snídám v půl 8, tak poslední jídlo mám ve 22:30

eyael
3. nov 2011

@maxkatka - poslední poznámka - píšeš, že když si dáš najednou všechno, co máš předepsané tak ti cukr vyletí - pak je asi na místě víc rozložit během dne a když to nepomůže, tak snížit dávku sacharidů - když je stejně neprojíš...
jinak odborník - tj. lékář - tu nejsme žádná, pokud vím, sdělujeme si jen svoje zkušenosti a názory, informace čerpáme od svých dia lékařů

eyael
3. nov 2011

promiň, ale nedá mi to @maxkatka, možná se ti nelíbí můj přímý přístup, ale nemůžu si pomoct, jsem zvyklá říkat věci jak je myslím 😕
- to že nejíš 12,5hod je také velká pauza
- u těhu cukrovky mají být pauzy mezí jídly 2,5-3hodiny, ne méně než 2, jíst cca 1,5hod před spaním poslední jídlo
- nejsi na redukční dietě, takže to žes v těhotenství nic nepřibrala není výhra, ale špíše na škodu - tělo hladoví a musí brát ze zásob, vznikají odpadní látky, které škodí miminku (klasická chemie - přeměna tuků na cukry a další chem. procesy)
- u těhu cukrovky je základním cílem udržovat stabilní hodnoty cukru, takže spravedlivě rozložit do celého dne. Máš to nerovnoměrně rozložené - to co máš k snídani, máš cukry napsané ve stejné vyýši i k dopolední svačině, takže ti cukr zákonitě musí vyletět, protože po ránu jsou těhu hormony nejvyšší a nejvíc negativně ovlivňují hladinu cukru. A nemáš druhou večeři zas dostatečně velkou, aby tělo vydrželo uhlídat hladinu cukru až do rána.
To je můj naprosto neodborný laický názor podložený jen tím, co jsem se dozvěděla v dia poradně od mé dietoložky, která si troufám tvrdit tomu tedy rozumí víc než my dvě dohromady 😀

llluckaaa
3. nov 2011

@eyael Tohle všechno víš od své dietoložky??? Ta si s tebou teda povídá mnohem víc než ta moje se mnou. Nejradši bych tě místo sebe poslala na zkoušku z biochemie 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre