Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

katchula
12. aug 2008

čau holky, já byla dneska u svého gynekologa. Mimčo je pořád o týden menší než mám termín podle MS, takže jsem ráda. Žádný obřík to snad nebude 😉 Od poslední poradny (4 týdny) jsem přibrala jen 1,5 kg což mě těší, páč předtím jsem přibírala docela rychle. Jinak dieta mě taky nebaví a strašně se těším až si budu moct zase něco sladkýho upéct a hlavně SNÍST. Taky se měřím glukometrem a hodnoty mám pokaždý dobrý, tak si občas něco malýho sladkýho dám. Ale fakt jen malinkatý kousíček třeba hořké čokolády nebo 1 kousek bebe dobré ráno. Jinak mě prý ještě čeká opakování toho oGTT testu, na to se teda vůbec netěším. Doufám, že dopadne aspoň lépe než minule.

mikulka
12. aug 2008

Juj, katchulo, znovu na ten zátěžový test? Ach jo,. A kdy na to jdeš, v kolikátém týdnu?

katchula
12. aug 2008

mikulka, no to mi zatím neráčili říct. Příští pondělí budu opět volat k Apolináři hodnoty glykémie, tak se zeptám kdy mě na ten test chtějí poslat. Asi je to až tak po měsíci co budu na tý dietě, bych tak odhadla... Kamarádka na tomhle testu byla ke konci těhotenství prý třikrát a to cukrovku neměla. Akorát hodně otékala, tak jí na to pořád posílali, protože si mysleli, že jí má. No síla 😠

dvojka
14. aug 2008

Ahojky

holky v kolikátém týdnu jste byly na těch testech na cukrovku? 🙂

euffra
15. aug 2008

ahoj dvojka,
normalne sa to robi medzi 24tt a 28tt, mne to robili az 34tt. nastastie som nemala az tak strasne zvysene hodnoty, mam dietu, nemusim si denne merat cukor, som sledovana na diabetologii a este ma teraz posielaju na nejake dodatocne testy, kedze mne zistili poruchu metaboliznu az takto neskoro, tak ci to nesposobilo nieco doteraz.
tento tyzden mi zistili aj ketony v moci, ale to bolo akurat tak, ze den predtym som poriadne nejedla a ma doktor vyhresil, ze musim jest ako vtacik, cely den nieco zobkat, nejest vela naraz ale stale, nesmie mi kolisat hladina. tak sa snazim. zatial mam dietu 2 tyzdne, da sa to este vydrzat, idem teraz na svadbu, tak to bude kriza to vydrzat a nedat si kolacik ☹

dvojka
15. aug 2008

euffra -ty jo tak to ti vůbec nezávidim,to máš teda pakárnu.Se jim to povídá co?Jíst jak ptáček,leda jak sokol,to by šlo😀
No já myslela,že na mě doktorka zapoměla.Tak mě asi pošle až potom 24tt.Ale představa toho že se nenajim ted,když už mi je dobře se mi teda nelíbí 😖
Držim palce at vše v pohodě zvádneš.Máš to už za pár tak se drž!
A děkuju za odpověd

baji
26. aug 2008

ahojky holky, tak jak bojujete? u nás to vypadá na inzulín ☹ tenhle týden se mi nějak zhoršily hodnoty, furt nad 8 ☹

euffra
27. aug 2008

ahoj baji, to mi je luto, ale zase, ak je to v prospech babatka tak vydrzime predsa vsetko 🙂

ja dodrzujem stale dietu, nemam doma glukomer, tak neviem, ako to je, posledne vysledky u doki vysli dobre, najbliziu kontrolu mam az 8.9. kvoli dokinej dovolenke.
u mojho porodnika na kontrole mi vysli tie ketony, tak ma vyhresil, ze musim viacej papat, tak sa snazim. ratam jednotky, ale zhresila som u ovocia, davam si dva kusy za den, nie len jedno, jedno na desiatu a jedno na olovrant, porodnik mi totiz vravel, ze pri mojich hodnotach nemusim byt az taka prisna ako vravela diabetologicka, tak som si to dovolila u ovocia.

euffra
28. aug 2008

ahojte, tak mne vcera zase vysli ketony, a to sa snazim jest, jem kazde dve hodiny, pijem dost tekutin aj tak mi to vychadza, uz neviem, co s tym 😒

meggietn
2. sep 2008

Ahojte , aj ja už držím 3 týždne dietu, zistili mi poruchu tolerancia cukru, pri záťažovom teste som mala hodnoty na lačno 4,4 po hodine 9,4 a po dvoch hodinách 9,2. Minulý týždeň som bola na kontrole a po raňajkách som mala 7,1. Doktorka povedala že to je ok a mám pokračovať v diete, nemsím si nič vážiť, len nesmiem cukor a sladké veci. A z ovocia že len jablká. Vravela mi že mi hrozil inzulín 😖 dúfam že to zvládnem aj bez neho, ved čo nespravím pre svoje dieťa. Ešte som schudla aj 1 kg. Nebudem musieť zhadzovať po pôrode kilá navyše 😀

buchtulka
2. sep 2008

ahojte dievcata,ako prebieha test na tu cukrovku.aj mna to caka a az sa viem na to pripravit.toto je moje prve tehotenstvo,tak som zo vsetkeho paf.dakujem

tweetinkapp
2. sep 2008

No musis prist hlavne nalacno. Mne brali aj krv zo zily, ale neviem, ci to nebolo na krvny obraz alebo nieco take. Pokial viem, tak pichaju do prsta a potom ti hned daju vypit roztok glukozy. A potom dve hodiny nejest ani nepit (ani cistu vodu). Heh...no ja som uz bola dvakrat, lebo mi ta glukoza nejak nesadla 😀 😀 ...ale tak teraz ma to mrzi, lebo mi budu tie testy chybat ☹

buchtulka
3. sep 2008

velmi pekne ti dakujem.tak to sa mam na co tesit.este ze si mi napisala.doktorka mi iba povedala,ze si mam ist den dopredu kupit v lekarni ten roztok glukozy,a ze ho mam rano vypit a za dve hodiny prist k nej,vobec ma neupozornila,ze nemam vobec nic pit.fuha to bude problem vydrzat.pa

katchula
3. sep 2008

buchtulka: kdyžtak se můžeš napít obyč. vody, alespoň já jsem to měla povolený. Ale zaráží mě postup Tvé doktorky. Měla by Ti vzít krev hned ráno na lačno, potom Ti dát vypít ten sladký sajrajt a potom Ti vzít znovu krev za 2 hodiny (někde se dělá i odběr po hodině). Mě brala krev sestřička z loketní žíly, někomu to berou z prstu, to je asi jedno. Tak hodně štěstí 😉

buchtulka
3. sep 2008

ahoj Katchula,a to som si myslela,ze mam jednu z najlepsich doktoriek.ale v utorok ked som bola na kontrole som nemala z nej dobry pocit.vsak uvidim co ma bude cakat,ked mi bude brat krv na ten cukor.potom dam vediet.este otazocka,v ktorom tyzdni by uz mohla doktorka vediet ci je to dievcatko alebo chlapcek.ja som v 20t.t a ze je to este priskoro urcit.pa

funy
3. sep 2008

kedy vam robili testy, ci mate cukrovku? myslim, ked treba vypit ten cukor? ja som v 24 tt a do poradne idem az v 29 tt a zatial ma nikam neposlali. dakujem

tweetinkapp
3. sep 2008

mne ich robili v 28. tyzdni, ale to si asi kazdy doktor robi co chce mam dojem 😒

funy
3. sep 2008

tweetinkapp, dakujem. len som sa zlakla ci nezabudli na mna.

tweetinkapp
3. sep 2008

hej...no ja mavam casto taky pocit u lekara, ze zabuda...a nikdy mi nic nepovie...a na vsetky vysetrenia chodim na poslednu chvilu...ale tak teraz ho uz menit nebudem

katchula
4. sep 2008

funy ten test na cukrovku by se měl prý dělat mezi 24.-28. týdnem. Ale pokud Ti ho udělají později tak se asi nic moc neděje. Mě ho teda dělali už někdy v 25. týdnu a řekli mi to dopředu na předchozí poradně, což bylo 4 týdny před.

buchtulka: mě řekl doktor v 21. týdnu, že to bude na 99% kluk a pak mi to bylo ještě dvakrát potvrzeno 🙂 Takže myslím, že se to brzy dozvíš taky.

buchtulka
4. sep 2008

ahojte,ja idem na tu cukrovku v 26t.ake vysetrenia ma este cakaju?uz sa tesim ked mi povedia ake je to pohlavie,snad v tom 26t to uz budem vediet.

mishusha
9. sep 2008

ja som bola na zatazovom teste v 26 tt ale zvykne sa robit az do 29tt. no mam kamosku, ktora nebola vobec na ziadnom 😖 co sa mi zda divne, lebo je to myslim, ze zakonne dane osetrenie...ale vsetko zavisi od doktora.

funy - normalne si zavolaj svojmu gynekologovi, ze kedy mas ist na to vysetrenie na tu cukrovku, mozno len zabudol, aj mojej dr. sa stava, ze zabuda 😀

no a k tomu v ktorom tyzdni mi zistili pohlavie babatka tak to bolo az v 25tt lebo dlho sa nechcela ukazat, potvora mala 🙂

caruzo19
9. sep 2008

ahojte zienky,prosim poradte,ja som z toho jelen,na poradni mi z mocu vysli zvysene ketony a sestricka mi do knizky napisala ze kontrola mocu-cukor,to sa sekla ona o okienko,alebo ako to je?myslela som si ze ked mam pozitivne ketony,ze to nieje diabetes,teda ze mam cukru praveze malo.nase sidlo mi neumozni citat celu diskusiu,tak prosim poradte kto o tom nieco viete.vdaka

zukab
9. sep 2008

tiez som mala podozrenie na cukrovku, robili mi test a dnes som sa dozvedela vysledky, takze som mala 4,1 nalacno a po dvoch hodinach 3,9. oslavila som to cokoladovym muffinom 🙂)
nastastie som nepila glukozu, tu davaju sladke energeticke drinky, tak som mala redbulla zmiesaneho s cimsi inym... zvlastne.
v kazdom pripade ostatnym drzim palce a nech idu cisla dole 😉

ivulla
10. sep 2008

Holky na test na cukrovku musíte jít jen pokud je vám přes 25, proto se některým vyhýbá. Ale pokud k tomu má nějaké sklony i mladší maminka, tak samozřejmě taky pokluše 😉

hlavinka
10. sep 2008

Holky, zkousela jste nektera to trochu porusit a rano se malicko najist? Problem je, ze spatne spim a jsem kazdy den vzhuru uz od 3 hodin a vydrzet se nenapit a nenajist do do 9 hodin, kdy mne prvne pichnou bude dost horor. Kdyz jsem uz vzhuru cca. dve hodiny, musim se najist, protoze je mi jinak soufl ☹
Jasne, ze bych asi riskovala, ze by namerili zvysenou hladinu, ale kdyz budu vedet, ze jsem mea par lzicek jogurtu nebo tak, tak se snad nic nestane, ne? 😒

katchula
10. sep 2008

hlavinka: já bych teda před testem doporučovala fakt vydržet nejíst. Max. si dej obyčejnou vodu. Taky jsem myslela, že to nevydržím, ale šlo to celkem v pohodě. A to jsem na tom byla podobně, pokud jsem se po ránu tak do hodiny po probuzení nenajedla dělalo se mi mdlo ☹ Zkus to vydržet a uvidíš, ale je blbý, že tam jdeš až v 9h, já mohla přijít už v 7,30. Každopádně držím palce 😉

hlavinka
10. sep 2008

Katchula: diky, ja vim, ze bych mela vydrzet. Jenze v noci, jak chodim porad curat, tak uz proste nad ranem neusnu. Leda bych zkusila jit hoooodnee pozde spat a treba zaspim az treba do sesti rano:o)

pajmis
11. sep 2008

Ahoj holky, tak sem dnes byla na glikemické křivce a taky mám gestačníí diabetes... ☹ sem z toho celkem špatná... bojím se o malé... prej hrozí předčasný porod... nečetla sem celou diskuzi, ale nevíte někdo veškerá rizika, které hrozí miminku?? Dr. mi o tom něco říkala, ale jen, že hrozí vysoká váha miminka a nějaké potíže...ale nevím jaké přesně... mám z toho velký strach... zatím mám jen dietu... doufám že to bude vše...nechci si pichat inzulín... mám z toho fakt strach...

katchula
12. sep 2008

pajmis ahojky, neboj se, když Ti tu cukrovku zjistili a budeš dodržovat dietu, tak miminku nic nehrozí 🙂 Horší by bylo kdyby Ti nic nezjistili a Ty jsi dál jedla sladké atd. Nám říkala doktorka na diabetologii, že z neléčené cukrovky se rodí velké děti, které nemají dovyvinuté orgány, takže po pordou musejí být třeba i nějakou dobu na přístrojích (že jim např. nefungují plíce tak jak mají). Dále, že je větší riziko novorozenecké žloutenky a že má horší průběh než u zdravých dětí. Potom, že ty děti bývají později nesoustředěný a mají horší schopnost se učit ve škole a taky mají dispozice k cukrovce a k obezitě... ALE to jsou katastrofický scénáře, takže stačí když budeš jíst pravidelně a zdravě, vůbec nic sladkýho a taky je prý dobrý mít hodně pohybu. No a jinak je normální, že jsi z toho špatná, já když jsem se to dozvěděla, tak jsem si to i obrečela 😒 Ale jde si na tu dietu zvyknout a víš, že to děláš hlavně pro toho prcka a že je to jen dočasný. Po porodu se toho z 99% zbavíme 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre