Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

eyael
29. okt 2011

@maxkatka - tak jsem si toho už všimla a nechápu to. Myslela jsem, že doktoři mají jasné postupy jak cukrovku řešit-léčit, zvlášť u těhotných. Jak můžou být tak rozdílné názory na to kolik je maximální hodnota naměřeného cukru po jídle, kolik má být sacharidů dieta pro těhotné, v jakých časových intervalech měřit, co jíst a co nejíst? Jak se v tom pak máme vyznat my, když ani doktoři nejsou jednotní?

llluckaaa
30. okt 2011

@eyael Je to fakt divný. Já myslím, že jednotný oficiální postup léčby asi neexistuje. A doktoři jsou buď horší nebo lepší. A s tou dietou mi to přijde jasné, jen každý na ní reaguje jinak a tomu se musí přizpůsobit. Včera jsem udělala taky ten štrůdl, mňam! Skoro jsem si spálila pusu, jak jsem to do sebe házela 🙂

llluckaaa
30. okt 2011

@maxkatka Je to fakt divný, hlavně ta hodina a půl... Někdo prostě musí být originální 🙂 A jakých hodnot máš dosahovat?

eyael
30. okt 2011

@llluckaaa - s dietou mi to taky není úplně jasné - proč má někdo nastvené, že má jíst 275g sacharidů denně a někdo jen 250g sacharidů? To že každý reaguje jinak to chápu, každé tělo je jiné...
dneska jsem zkusila kneckenbrot - s máslem a šunkou, černý čaj s citronem, ráno jsem měla zase 4,3, jsem zvědavá co to udělá s hodnotou cukru po hodině.

llluckaaa
30. okt 2011

Já myslím, že to souvisí i s tím, kolik vážíš a jak aktivní máš den (někdo těhotenství víceméně proleží nebo prosedí a jiný furt někde lítá). Podezírám mojí dia, že mi naložila tolik (325), protože jsem jí řekla, že si za celý den skoro nesednu (měla jsem v té době dvouleté dítě) a že jsem jí připadala hubená (BMI necelých 21). A taky každý má jinak rychlý metabolismus - na té další schůzce se ptá, jak to zvládáš a jestli ti to stačí (u mě to tak třeba bylo), tak to případně ještě upraví. Ale těch 250 mi přijde hrozně málo, vůbec si neumím představit, jak bych na tom měla já přežít...
To budeš mít určitě dobré 🙂
Děsím se těch svých testů v lednu, kdy půjdu zase na glukózu a budou mi zjišťovat, jestli mám DM II.

maxkatka
30. okt 2011

@llluckaaa No nevím,jestli to berou podle váhy a aktivity... Váhu mám vysokou, aktivitu skoro žádnou (rychle mi tvrdne břicho a strašně mě bolí stydká kost, takže jsem spíše v klidu a to mám tříleté dítě) a mám dietu 275g sacharidů... No na kontrolu jdu až v pondělí - vlastně to bude první kontrola... Ale to by se dalo ještě tak nějak pochopit... ale spíše nějak "nepobírám" to, že někdo měří, hodinu, někdo hodinu a půl a někdo až dvě hodiny po jídle... 😕

maxkatka
30. okt 2011

@eyael Já dneska taky "testuji" novou snídani... jinou kaiserku, ale jen 30g s máslem a kolečko šunky, zbytek sýru jadel a zelenina (paprika a rajčátka)... Na lačno 4,8 a to jsem v deset večer měla hrnek mléka a po půlnoci, ač jsem neměla hlad, tak jsem si byla (po cestě na záchod) ukousnout sýru... jen jedno sousto.... Hodně jsem se tu dočetla, že je to dobré si v noci něco přikousnout, aby tělo nehladovělo... Ranní hodnota jedna z mých nejnižší... a to jsem večer měla 7,3 Teď čekám měření po jídle... ale to mám ještě čas...

llluckaaa
30. okt 2011

@maxkatka Já teda nemůžu pořád pobrat, proč má někdo těhotenskou cukrovku, když skoro není sladké, žije a jí zdravě, nemá nadváhu a cukrovku nemá v rodině.
Zkus se zeptat na dia, proč měříš zrovna po hodině a půl... To by mě zajímalo, co ti řekne. Podle mě na to žádný důvod není, myslím, že to tvůj dr. takhle stanovuje všem svým pacošům.

eyael
30. okt 2011

@llluckaaa - já jsem hodně zvědavá, jak mi vyjde takový ten dlouhý profil z krve, budou mi ji brát po měsíci diety - vždycky zapomenu jak se to jmenuje 😒
jinak po kneckenbrotu - dala jsem si 4plátky - jsem měla nejnižší hodnoty po snídani, co si zatím měřím. Jen 5,2!

a s tou aktivitou to asi nebude tak jak píšeš - já se doma rozhodně nezastavím, dokud dcera nechodila do školky, tak jsem měla za celý den fičák, dítěti je třeba se věnovat. Až mi jeden čas tvrdlo břicho a měla jsem trochu kontrakce, beru magnézko, takže je to lepší.

Co nám říkali v poradně, cukrovka není o tom jestli jsi hubená nebo obézní, ale jde o genetickou dispozici, která se buď probudí nebo zůstane neaktivovaná. Pak stačí metabolická zátěž typu těhotenství a je vymalováno. Samozřejmě i tloušťka je zátěž pro organizmus, takže pak cukrovka "vyskočí". Jenže tloušťka je taky o špatném metabolismu, je to začarovaný kruh.

U nás máme cukrovku v rodině, všechny ženské z máminy rodiny. Navíc já mám nemocnou štítnou žlázu, vysoký tlak... a sladké v podstatě nemusím co je rok (měsíc 😵 ) dlouhý, takové ty nezdravé věci vůbec doma nejíme - máme malé dítě, tak se snažíme stravovat tka aby mu to neškodilo. A stejně mám nadváhu, co nadělám. Ostatně, váhu budu řešit až po těhu.

eyael
30. okt 2011

@maxkatka - jestli chceš mít nižší hodnoty ráno, po snídani, neměla bys podle mě ani ten sýr - je to mléčný výrobek jako jogurt 😉 ale jestli to budeš mít v normě, můžeš takhle "hřešit".

maxkatka
30. okt 2011

@llluckaaa Tak proč těhu cukrovka, tak to mi dr. říkala, že hold jak dochází v těle k hormonálním změnám... a o tom, kdo ji bude a kdo ji nebude mít to sami doktoři netuší... kdy to tušili, tak by bylo zase hned lépe na světě...

Jinak každý diabetolog Ti řekne, že sladkosti jako takové nemají vliv na vznik cukrovky...

maxkatka
30. okt 2011

@eyael no sýr (tvrdý) mi to nezvyšuje... mě nejvíce dělá "zle" pečivo... s cukrovkou "žiji" teprve 9tý den... takže stále spíše zkouším... Jediné co "vidím" je, že jsem dala asi kilo dolů... takže jsem na výchozí váze co jsem otěhotněla...

Jinak to vyšetření se dočítám je o tom glykovaným hemoglobinu, ne? Prý je to takový "hlídací" pes... 😀

maxkatka
30. okt 2011

@eyael Jinak koukám, že termín porodu máme hodně podobný... 😉

maxkatka
30. okt 2011

Tak jiná kaiserka neprošla... ☹ No byla hodně tmavá... takže dost možná přibarvená karamelem... 😢 Mám 6,9... 😖 Tak tuto papat už nebudu.... No v týdnu vyzkouším i obyčejný klasický rohlík... To teda budu mít už po kontrole na dia - tam jdu zítra... no jsem moc zvědavá CO mi řeknou... ☹

eyael
30. okt 2011

@maxkatka - zas 6,9 je v pohodě, to máš v normě 😉 mělo by to být do 7,3. No jo, termín máme skoro podobný, to je dobrá náhoda 😉 mě tedy na posledním utz napsali, že je miminko trošku větší, takže to posouvali na 18.1., ale bůhví jak to bude zas tentokrát, ty dva dny nehrají zas takovou roli. Navíc tiše doufám, že se nebudu kulit až do konce 😀

mmaarrkkeettkkaaaa
30. okt 2011

Ahoj holky, tak koukám, že je vás více s problémy cukrovky...já jsem už chodila na diabetologii dříve. I my máme cukrovku v rodině a proto jsem už dříve byla hlídaná...Netěhu jsem měla po hodině asi 11, takže mi byla doporučena dieta...Inzulín zatím nemám a docela čučím jak tu všechny striktně dodržujete dietu...Mně třeba dr. řekla, že si jídlo vůbec vážit nemám. Už vůbec ne nějaký počet sacharidů. Mám se prostě omezovat...místo 4knedlíků si dát dva, místo 2mandarinek jen jednu atd. Samozřejmě se snažím jíst pravidelně, ale že bych jedla vysloveně až nejdřív po 3 hodinách to ne...A hodnoty mám v normě...Nevím tedy jak to bude třeba po 30. týdnu, kdy je na tělo větší nápor, ale zatím to prostě omezu "jen v míře".
@ u nás to taky odnesly většinou ženský ☹ měl ji praděda, babička, mamka a teď ji zjistili i mně 😖
@maxkatka myslím, že 6,9 není nic dramatiského...já mám povoleno do 7,5 😉 ale tedy hodinu po jídle... tak dej zítra vědět, co ti nového řekli ...

maxkatka
30. okt 2011

@eyael
@mmaarrkkeettkkaaaa

No těch 6,9 bylo po 30g kaiserky!!! Což je půlka té bulečky... 😖 kdybych dala celou, tak bůh ví, kolik by toho bylo.... 😢

@eyael

a kolik mělo mimčo? Moje v 27tt mělo 900g a rozmezí je 750-1300g

mmaarrkkeettkkaaaa
30. okt 2011

@maxkatka hm tak to je zvláštní. já nedavno zbaštila k večeři 2 (ty z Lidlu) a hodnoty do 7. ono se to třeba srovná, neboj...já jsem zvědavá kolik bude mít náš prcek...utz nás čeká až za měsíc ☹ ale zatím jsem přibrala jen 3kg, tak snad bude vše o.k....juu koukám že mám taky podobný jako ty a eyael 😉

maxkatka
30. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa tak to já od začátku těhu po minulý týden v pátek jsem přibrala kilo... ale vypadá to, že po dietě je zase dole... 😲 Ale mám dost velkou nadváhu, takže toto nikdo řešit nebude a nemám alespoň takovou zátěž na klouby (teda ještě větší).... No ale do konce těhu je ještě tak cca 12 týdnů, takže ještě není vše "ztraceno", že... oproti prvnímu těhu mám ještě 6kg rezervu... Tak snad to více nebude... by mě asi hráblo....

mmaarrkkeettkkaaaa
30. okt 2011

@maxkatka ty jo to je dobrý že jsi na svojí váze, hlavně aby to nějak neovlivňovalo miminko 😒 i když jak píšeš, 12týdnů je ještě dlouhá doba na to, něco nabrat...ono mimi přibývá hlavně v těch posledních měsících, tak se necháme překvapit, na kolika kg to skončí.. A holčička se narodila v pořádku? nehledě na to, že byla trochu větší...žádné zdravotí komplikace nemá?

maxkatka
30. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa jako takto ne-e... je zdravá... jen po narození měla na levé ledvině zvětšenou pánvičku, pak se jí to po čase udělalo i na pravé, ale bez refluxu (moč se naštěstí nevracela z močového měchýře do ledvin - což je dobře), diletace se pak ještě zvětšila, ale pak už zase ji nenašli... přesně ve třech byla na velkém vyšetření (dynamické scintigrafii ledvin) a tam teda zjistili, že je bez diletace (že nejsou pánvičky už zvětšené - ono tím, jak dítě roste, tak rostou i orgány a tím došlo k úpravě té pánvičky - je to běžný jev), pravá ledvina je 100% zdravá (tz. že má tu 50% funkčnost) a levá ledvina má zhoršenou drenáž, ale je bez omezení... Teda více se teprve dozvím za týden (7. listopadu). Jinak jí toto sledují na nefrologii. Vypadá to, že tam budeme chodit jednou ročně na prevenci, kdyby náhodou... prý totiž (dle vyjádření naší dětské) je to tak zanedbatelný, že je to jen na pohlídání pro sichr....

mmaarrkkeettkkaaaa
30. okt 2011

@maxkatka chudinka 😒 mně právě zajímalo, kdyby jsi měla cukrovku i při prvním těhu, tak jestli to mělo nějaé následky...Ale to co jsi popsala s cukrovkou zřejmě nemá nic společného...Tohle je moje noční můra, aby malá byla v pořádku a cukrovka ji nijak neovlivnila 😖 na druhou stranu si řikám, že dřív se to kolikrát ani nezkoumalo a děti se rodily zdravé...

maxkatka
30. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Jinak u první jsem od 34tt do 38tt přibrala 4kg!!! Udělaly se mi příšerný otoky nohou.... ☹ Ale to jsem měla i vysoký tlak, od 4tého měsíce jsem brala léky na snížení, ale bez nějakého většího efektu... To teď nemám... tlak je OK (většinou, pokud mě nevytočí dítě 😀 či chlap 😠 ) Jsem celkově více v pohodě - v prvním těhu jsem strašně všechno prožívala.... všechno moc řešila... se vším jsem se stresovala... Odmítala jsem cokoliv zvednou, jakkoliv se namáhat... atd. Teď toto nehrozí... nehroutím se u všeho a hold mám tříleté dítě, které nemůžu od sebe odhánět, takže když chce pomazlit, tak mazlím a to má 16kg, ještě nedávno jsem si v klidu dala deci vína atd. Prostě vše, jak kdybych nebyla těhu... Takže paráda.... Akorát mi to břicho při některých aktivitách vadí - jako při vaření, že se nemůžu opřít o pracovní desku, když se ohýbám, tak to taky až tak nejde... 😀

maxkatka
30. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa ne, to bych strach neměla... mě na dia řekli, že jde o to, aby dítě nebylo fakt velký a nebyl takový problém u porodu... že se tím nemám až tak stresovat... akorát jsem se dočetla, že děti diabetiček můžou mít větší problém s novorozeneckou žloutenkou... ač v prvním těhu mi test nedělali, tak věřím, že jsem jí mít mohla... malá teda po porodu problém se žloutenkou měla... měla ji silnou a musela podstoupit silnou fototerapii, ale bylo to o tom, že prostě prospala iks hodin v inkubátoru a byla osvětlována spešl světlem... sice jsem to obrečela, protože jsem jí chtěla mít u sebe, ale místo toho mi jí nosili jen na kojení a nic víc...

http://kristynka29052008.rajce.idnes.cz/Porodni...

mmaarrkkeettkkaaaa
30. okt 2011

@maxkatka jj to jasný, taky si říkám že se nemá nic přehánět..babička mi vždycky řikala, že když se člověk nebude pořád sledovat, vyhýbat se běžným pracem, bude mít o to jednodušší porod.proto chci chodit co to půjde do práce, abych se jen neválela doma...zatím to není problém, jen v noci se dost často budím, takže ráno vstát je nadliskej úkol...
tak alespoň že ten tlak a otoky máš v pohodě 😉

mmaarrkkeettkkaaaa
30. okt 2011

@maxkatka no teda pěknej macíček byla Kristýnka 😀 stejně tyhle větší děti jsou takové roztomilejší 😎 než miminka pokrytá jen kůží...
jj to jse taky četla, že se u nich může projevit silnější žloutenka a můžou mít problémy s plícema...tak potom sis malou užívala učitě doma 🙂 i když taky by mě to mrzelo ☹

maxkatka
30. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa No naštěstí z toho macíčka vyrostla...

http://kristynka29052008.rajce.idnes.cz/ZOO_Jih...

Teda ona měla doma pak špatný "start"... začala jsem mít problém s kojením a nedokázala jsem se vyrovnat s tím, že by měla jít na umělé mléko.... a trápila jsem nás obě... až mi naše dětská dala "rozkazem", že nepřibírá a musíme začít přikrmovat... to byla další "rána"... ale nic jiného nám nezbývalo a od té doby jsem měla zlaté dítě 😝 spokojeného kojence...

eyael
30. okt 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa - ona je cukrovka dědičná, můžeme poděkovat příbuzenstvu 😉
@maxkatka - mudra mi na minulé KO neřekla kolik malá má, jen že je trošku větší, o 2dny. Tentokrát - jdu ve středu - se chci zeptat přesně. I kvůli cukrovce to potřebuju vědět.
Koukám, že sis s prvorozenou taky užila svoje 😒 ta naše se narodila ve 36tt díky nehlídané a neléčené preklampsii, měly jsme na mále obě (tlak jsem měla 215/115), akutní císař to jistil. Ale jinak je v pořádku, měla jen trochu žloutenku (2dny), váhu i cm měla odpovídající týdnu, byla takový malý skříteček - 2,2kg a 46cm.
To tahle bude asi jinačí cvalík, pokud jí donosím do konce v pořádku 😎
Jo a hodinu po obědě mám 5,2 tak mám velkou radost! Jdu si schrupnout, dcerka zalehla, tak to musím taky využít 😉

jabluncanka
30. okt 2011

@eyael Těhotenská cukrovka je samostatný jev,který nemá s dědičností co dělat.Patří do těhotenských gestoz a jako taková po těhotenství zmizí.Jediné,co se musí zohlednit je,že ačkoliv po těhotenství zmizí,může se ve vyšším věku objevit jako cukrovka II.typu,buď na dietě,nebo perorálních(podávaných ústy) antidiabetikách. 😉

maxkatka
30. okt 2011

@eyael taky jsem měla akutní císař.... problémy začaly tím, že malá měla špatnou srdeční činnost... tak začali vyvolávat porod... a skončilo to kvůli preeklampsii u mě tím císařem (ve 38tt).... tlak jsem měla chvílema 180/110... dávali mi kapačku na snížení a po pěti minutách jsem jím omdlévala kvůli nízkému tlaku... zvracela jsem.... atd. Ale mimo žloutenky byla malá v pořádku - naštěstí... teda z těch léků do do mě rvali byla asi hodně oteklá.... ale to se pak spravilo...

Jinak já po hodině a půl po jídle mám 5,9 a to jsem kafe s mlíkem dopila teprve před chvíli...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre