Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vlci_mak
14. máj 2013

@mm_mm Ono to bude znít hloupě, ale já vlastně ani pořádně nevím, co to ten knäckebrot je.... U nás jsem to ještě v žádném obchodě neviděla, nejspíš budu muset zkusit zdravou výživu. Takže teď čekáš druhého mrňouska? (Nečetla jsem historii, tak se omlouvám, pokud jsi to tady už psala...)

jipal
14. máj 2013

ahoj, před měsícem mi zjistili těh. cukrovku. minulý týden jsem byla na diabetologii, vyfasovala glukometr. zítra jdu na odběry a příští týden kontrola u dr.
ale chtěla jsem se zeptat, jak často se měříte? já jsem se zatím neměřila, až zítra budu měřit, abych měla nějaký ty hodnoty pro dr. na příští kontrolu.
jsem z toho taková na rozpacích, nechci nijak ublížit mimču, ale na druhou stranu to nechci hrotit a stresovat se. sestra na diabetologii říkala, že stejně to co teď bude ok, může být za 14 dní jinak tím, jak se blíží k porodu. takže teď dodržuju dietu a jím pravidelně po těch 2,5 až 3 hodinách. ale nechce se mi teda po každým jídle měřit. jak to máte vy?
a dnes jsem byla v poradně, dr. měřila mimčo a podle odhadu má 1440 gramů. vím že to je jen odhad, který se může lišit, ale myslím, že zatím to je v normě.

joa.n
14. máj 2013

ahoj holky,
tak jsem zase psychicky na dně... dneska jsem měla k obědu jasmínovou rýži 120g a k tomu kuř. maso na čínský způsob se zeleniou (jen koření Čína a cuketa, paprika, rajče, mrkev, cibule a česnek). poté ledový salát se zálivkou (jen ocet a voda a sůl) no a hodinu po jídle 8.9! už mám nastavenou dietu na 225g/den a na oběd mám max. 50g
co asi v jídle vadilo? lámu si nad tím hlavu až dobré 3 hoďky a na nic jsem nepřišla...

kaja11111
14. máj 2013

Cukor treba merat po jednej a pol az dvoch hodinach.Po hodine je skoro.

joa.n
14. máj 2013

@jipal
já si myslím, že ve 31 tt je váha miminka OK..
U Kačenky jsem taky měla těhu cukrovku a ve 32tt měla 1700g a taky to bylo OK..
teď to ale nějak snáším špatně.. Dneska na kontrole Dr na velikost miminka nic neříkala.. na velký utz jdu za 14 dní tak se uvidí..

joa.n
14. máj 2013

@kaja1111
testuje se různě, moje dr chce po hodině..
Čas testování Hladina glukózy v krvi
----------------------------------------------------
Nalačno 5,3 mmol
1 hodinu po jídle 7,8 mmol
2 hodiny po jídle 6,7 mmol

mm_mm
14. máj 2013

@vlci_mak Knäckebrot je takovej suchar... 🙂 Je hodně druhů, některý jsou hnusný a některý ještě hnusnější... 🙂 Mají je i v hypermarketech, jsou to prostě takový hubený plátky křupavý, většinou bez chuti. Hoď si to do vyhledavače do zboží, uvidíš. Jo jo, jestli to klapne, budu mít děti rok od sebe. Údaje tady jsem zatím neaktualizovala, ještě jsem nevypustila do světa, že jsem těhotná a píšu si přes koníka se spolužačkou. 🙂

mm_mm
14. máj 2013

@rejocka Tak snad se ti to nebude moc horšit. Já mám pocit, že u nás to funguje tak, že když máš poruchu glukozový tolerance, tak ti dělají ogtt každý dava roky, aby viděli, jestli už je to cukrovka. Já takhle asi taky dopadnu...

kaja11111
14. máj 2013

@joa.n Tak to je prisne.Ja som najprv k lekarke a ta testovala po 1,5 hod.Teraz mam lekara ktory je dost prisny a meria mi po dvoch hodinach.Ja mam povolene do osem.Kazdy lekar je iny.

joa.n
14. máj 2013

holky dotaz: je tady některá maminka co si píchá nebo píchala inzulín?
asi k tomu spěju a potřebuju tak nějak vědět do čeho jdu ☹

joa.n
14. máj 2013

@rejocka
já mám zvýšený hodnoty i po porodu a tak chodím na ogtt každý rok...

denask1234
14. máj 2013

@joa.n ja to mám tak isto, po dvoch hodinách vraj nesmie byť nad 6,7...ale nastastie sa zatial držím.

mm_mm
14. máj 2013

@kaja11111 No a já si vždycky v těchhle chvílích, když si přečtu odlišný názory doktorů, říkám, co je vlastně správně...Vždyť to přeci nejde, aby to každej viděl jinak. A to už vůbec nemluvím o tom, že jedinej Ústeckej kraj kontroluje pravidelně kardio miminka, protože děti matek s gdm mají hypertrofickou kardiomyopatii, která sice po pár letech zmizí, ale musí se prej hlídat. Hlava mi to nebere. Těhotenská cukrovka by potřebovala nějakej řád!

llluckaaa
14. máj 2013

@joa.n Ahoj, k té hodnotě 8,9.... Já bych v tom tak velkou záhadu neviděla. Problém mohla udělat jasmínová rýže, která má vysoký glykemický index (vyšší než 100, takže je v krvi rychleji než glukóza) a při diabetu se nedoporučuje. Nepíšeš tam nic o tuku - maso jsi měla asi kuřecí prsa, tak tam ho moc nebylo a těžko říct, kolik sis tam dala oleje. Chtělo by to tak polévkovou lžíci, aby se oběd trávil déle a nezvedla se glykémie tak rychle (teda aspoň teoreticky by to tak mělo fungovat 😉 ).

llluckaaa
14. máj 2013

@mm_mm Já se taky pořád divím, že to každý dělá jinak 😒

llluckaaa
14. máj 2013

@vlci_mak Mně knackebrot docela chutná 😉 Teda ne že bych se jím cpala denně, ale jako rychlá svačina se sýrem je dobrý. Já ho kupuju v Albertu pod značkou Euroshopper, jedno balení stojí cca 17 Kč.

joa.n
14. máj 2013

@llluckaaa
já už fakt nevím.. dnes jsem měla k večeři zapečený tousty (4ks toustového chleba - tj. 40sacharidů a tvrdý sýr se šunkou - ale malé množství) k tomu ředkvičky a ovocný čaj a hodnota byla 8.8!!! před jídlem 5.4.. před 14 dní jsem měla k večeři to samé a hodnota byla 6.7!!!!
takže mám depku a řvu tady, že je to už na mě asi moc a tělo to bez inzulínu nezvládá... takže si pro něj nejspíš ve čtvrtek jdu ☹

llluckaaa
14. máj 2013

@joa.n Neboj, to zvládneš. Když to nejde dietou, tak pomůže inzulín 😉 Jinak inzulín si píchala např. @maxkatka, ale nevím, jestli sem na MK ještě chodí.

Kolik je to malé množství? Ono by totiž na večeři mělo být asi tak 80 g sýru nebo šunky 😒

joa.n
14. máj 2013

@llluckaaa
děkuju..
bylo to malé kolečko sýru a malé kolečko šunky.. si říkám, že to bylo v normě..
no uvidíme co na to Dr.... já mám hlavně teď strach o prcka, když mám takto zvýšený cukr a moc se nedaří ho dal dolů... ☹

joa.n
14. máj 2013

@llluckaaa
jak dopadla zkouška??? 😉

llluckaaa
14. máj 2013

@joa.n Aha, no to je právě asi málo (odhaduju tak na 20 gramů) a chtělo by to znatelně přidat. Když jíš sacharidy, je potřeba jíst zároveň i dostatek bílkovin a tuků, zpomalí to nástup glykémie.
Neboj, vysoké glykémie nemáš pořád a nejsou zas tak moc vysoké. Právě maxkatka s tím taky hodně bojovala, pak přišel na řadu inzulín a pořád se držela tak nějak kolem hraničních glykémií a mimčo, co si pamatuju, rodila v termínu a narodilo se zdravé. Škoda že tu není, určitě by tě uklidnila, že to není žádná hrůza 😉 Jsou tu maminky, které mají cukrovku 1. typu a inzulín si píchali celou dobu v těhotenství a dítě je taky zdravotně úplně v pořádku. Myslím, že @werumka je jedna z nich.

jahodarka
14. máj 2013

@joa.n ahoj, moc teď nechodím do srpnovek, tak nevím, kdy ti na cukrovku přišli? s kačenkou jsi ji neměla? já byla na inzulínu už s vojtíkem a to 4x denně vč. nočního inzulínu, teď mám těhotenskou cukrovku zjištěnou už od 6.tt a jestli si dobře pamatuju kolem 10. tt na inzulínu, tak kdybys potřebovala poradit s dietou, klidně napiš, ráda napíšu poznatky, protože tentokrát to mám už docela fakt zmáklý a to mi to lítalo v tomhle těhotenství fakt hodně.. má to i svoje výhody, budeš krásná hubená maminka! 😉

llluckaaa
14. máj 2013

@joa.n Nevím, byla to 4-hodinová písemka, kterou budu v úterý obhajovat. Výsledky se dovím až v to úterý.
A jak tobě? A z čeho jsi vlastně dělala zkoušku?

joa.n
14. máj 2013

@jahodarka
ahoj 🙂
s Kačkou jsem ji taky měla, ale udržela jsem to bezproblémů na dietě...
ve 13tt mi děli testy a byly OK, pak ve 22tt a ty už vyšly pozitivně - od té doby na dietě.. ještě před cca 3 týdny hodnoty v normě.. měla jsem radost, ale posledních cca 10 dní po náhodném měření hodnoty fakt vysoké.. no je to šok!! co jinému k tomu říct..
hlavně se nejvíc bojím o prcka a pak jestli mi náhodou nezůstane cukrovka..
mám zatím 3 kg nahoře a už měsíc se váha nepohnula.. takže o kila fakt starost nemám 😉 😀

a co Vojtík - ten je bez cukrovky? Kačka je zdravá.. toho jsem se bála nejvíc.. jen nám moc neprospívá - má 13 kg ve skoro 4 letech .. ale všechny testy u ní jsou dobré..

joa.n
14. máj 2013

@llluckaaa
dělala jsem test z lexikologie a mám ho... 🙂
teď se snažím učit na páteční test z americké literatury.. jen v této situaci na to nemám zrovna myšlenky, tak to jde hooodně těžko..

držím při obhajobě testu palce 😀

llluckaaa
14. máj 2013

@joa.n Gratuluju 🙂 A děkuju za držení palců, včera to zabralo, měla jsem štěstí při tahání otázky 😀 Psala jsem o dietě při hypertenzi 🙂 Mě čeká příští pátek ústní z léčebné výživy a to bude mnohem drsnější 😝

To chápu, mně zjistili cukrovku, když jsem byla v prváku a ještě před porodem jsem rychle dělala zkoušky v zimním semestru. Dojíždění do školy, nervy ze zkoušek, nervy z cukrovky,... teď už je to proti tomu pohodička.

jahodarka
14. máj 2013

@joa.n mě to s vojtou lítalo fakt hodně, patřila jsem mezi mizivé procento těhucukrovkářek, kterým cukrovka roste až do porodu, takže mi pořád zvyššovali inzulín viz. moje album. jak už jsem psala, měla jsem denní 3x denně a další na noc, byla jsem z toho puntíkatá jak dalmatin 🙂, glykémie mi lítali i nad 11 i přes inzulín a vojta se narodil 5 dní před termínem po 3 denním vyvolávání porodu s váhou 3.350 g a 53 cm, takže naprosto ukázkové miminko a ani já ani on hned od porodu nemáme zaplaťpánbůh žádný problém, taky jsem se dost bála, ale ono pokud držíš fakt dietu, tak když ti to občas vyletí, tak se houby stane. teď jsem se bála podstatně víc, protože jsem měla fakt silnou cukrovku hned od začátku a jsem tentokrát po ivf, takže fakt vymodlené miminko. dokonce mi ani nemohli udělat ogtt, protože jsem měla glykémii tak vysokou už na lačno, že jsem to nemohla pít.. no, nicméně po zhruba měsíci a půl, kdy jsem fakt na sobě testovala co můžu a nemůžu to mám myslím docela vychytaný a jsem pořád na základním inzulínu 6-6-6, což je pecka. to jestli ti to občas vylítne nebo naopak klesne (a já mívám teď fakt velkej problém s hypoglykémiema, ale to je jiný případ) je v celku jedno, důležitý je, aby ti nestoupal glykovaný hemoglobin - dlouhodobý cukr. já chodím pravidelně na krev 1x za měsíc (to jsem v prvním těhu (jiná poradna i porodnice) vůbec neměla, kdyžtak si to vyžádej, ať máš klid. mám dokonce soukr. číslo na mudr. moravcovou, která je jedna z největších kapacit u nás na těhucukrovku, vzala si mě pod křídlo jako ukázkový případ 🙂 a ta říká, že pokud mi občas vylítne cukr, udělá maximálně bububu, dejte si pozor, ale když by stoupal ten dlouhodobej, tak to je právě ten problém. no, zkrátka, abych tě uklidnila, mě to i teď přes inzulín občas a to fakt málokdy stoupne i kolem 11, ale dlouhodobej držím v normě, takže je to v klidu.
jez pravidelně 6x denně, to je fakt důležitý, aby ses nedostávala do hypoglykémií a neměla hlad, to miminku dělá snadd ještě hůř než hyper.. vyzkoušej přílohy, co ti škodí a co ne, dej tomu třeba týden, za ten se nic nestane. mě dělá nejhůř pečivo, to mi fakt stačí malý krajíček chleba nebo jedna houska a vylítne mi to i přes inzulín. nejhorší je to ráno, většině lidí vadí mléčné výrobky po ránu, dokonce i mléko do kávy, přes den už to nevadí, ale snídaně je problém, mě naopak vůbec, takže snídám klidně jogurt bez inzulínu, což nikdo nechápe 🙂 zkrátka chce to vyzkoušet a fakt se netrap tím, jestli to vyletí nebo ne, ono to není vysoký pořád. potom je taky dobrý, když víš, že máš víc sacharidů se po jídlu hýbat, pohyb cukr snižuje, takže já holt po snídani šůruju byt 🙂
promiń, píšu asi trochu chaoticky 🙂 trochu těhudemence 🙂 takže abych shrnula co jím a nejím, rozhodně jsem vynechala veškeré rychlé cukry, jím minimálně pečiva (původně jsem ho vynechala úplně, ale měla jsem pak aceton v moči, tzn. hlad, takže jsem ho musela zase trochu zařadit), nevadí mi jakékoliv přílohy pokud jich sním do cca 150 gr., knedlíky si dám max 2-3, zkus vynechat ty mléčné výrobky k snídani, popř. pečivo, uvidíš, co z toho ti bude vadit víc. bez omezení můžeš vajíčka, šunku od kosti (pozor, většina vakuových šunek je doslazovaná), pozor na tmavé pečivo, většina z něj je dobarvovaná karamelem! ideální je šumava nebo bílé pečivo.. pozor na ovoce, hlavně banány jsou problém, jinak jím po půl kuse, omáčky pouze symbolicky, ale jím je normálně, odmítám vařit pro sebe zvlášť... kneckebroty jsou třeba úplně v pohodě. se zeleniny pozor na kukuřici a mrkev, po tom mi to taky vždycky vylítne, dokonce i když je to ve směsi... když mám chuť na něco sladkého dávám si dětskou přesnídávku, většinou je bez cukru a zvládám jí celou, ale kdyby ne, dej si ji třeba půl na půl s bílým jogurtem, chutná to dobře a trochu to uspokojí chuť 🙂 no a to je asi ve zkratce všechno 🙂

mm_mm
15. máj 2013

@joa.n Prosím tě, mně by 4 toasty taky neprošly, to vím naprosto jistě, takže bych to ani nezkoušela. Navíc předpokládám, že světlý, takže pšeničná mouka. Tý se snaž vyhnout a hledat žitnou. Já bych na tvým místě dala dva toasty a pokud by mi glykémie rychle spadla, za dvě hodiný bych dala další dva. Totéž třeba u oběda, vím, že to asi není ukázkovej návod a že by diadoktoři moc nesouhlasili, ale pro mě to byla a vlastně i je jediná cesta, jak se tomu inzulínu vyhnout. Trošku se najíst, počkat, až spadne cukr a najíst se znova. Takže rozhodně jím víckrát než 6x denně. Průšvih je, že jestli se teď kvůli těm hodnotám stresuješ, tak ti to asi dolů jen tak nepůjde. Já měla vloni v sprnu stres a prostě s hodnotama to dělalo šílenosti...

mm_mm
15. máj 2013

@joa.n diaforum.cz je forum pro diabetičky - hlavně asi prvního typu, najdeš tam jejich diskuse týkající se těhotenství, přečti si, jak strašně a vysoko jim lítaly hodnoty v těhotenství a uvidíš, že tvoje hodnoty jsou "v pohodě"

joa.n
15. máj 2013

dobré ráno holky,
moc děkuji za rady.. jsem se z toho trochu vyspala a hned to vidím růžověji..
nějak se to zmákne... 😉 prostě musí... 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre