Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

malaberuska
20. aug 2013

@saska.t to je v %? toto som nasla :
Ukazovateľom dostatočnej liečby diabetu je priemer glykémií z posledných troch mesiacov, ktoré odzrkadľuje takzvaný glykovaný hemoglobín (skratka HbA1c). Vyšetruje sa z červených krviniek a vyjadruje sa v percentách. Ak má hodnotu pod 7%, lepšie pod 6,5%, hovoríme že cukrovka je pod kontrolou a teda je dobre liečená.

saska.t
20. aug 2013

@malaberuska tak toto ti neviem povedat 😕 to si ma teda dostala,ja som myslela,ze je to klasicka mmol/l,tak teraz neviem,povedala len 5,3 bez vsetkeho a ja som sa nepytala 😅 nabuduce sa spytam,ak dovtedy neporodim 😀

inak co po porode,museli ste este merat,mne povedala,ze namatkovo mam obcas zmerat,ale ze mam po 6-8 tyz.ist opät na test,ci s to spravilo,ale mne sa to zda dost skoro,kedze v tomto obdobi pri prvom tehu so mnou este hormony docela statocne cloumali 😎

malaberuska
20. aug 2013

@saska.t mne povedala, ze pol roka po porode by som mala mat kontrolu.. ale mne sa ta moja akoze tehu cukrovka nejako nezda.. uvidim co mi dnes povie..

werumka
20. aug 2013

@saska.t Ahoj, no 5,3 už je na těhotenskou cukrovku docela dost. Pro diabetika 1. typu je to celkem v pohodě, ale na těhotné jsou přísnější. Každopádně pokud je dítko biometricky ok a placenta taky, tak bych se tím nestresila.

saska.t
20. aug 2013

@werumka no tvarili sa spokojne,ze aj hodnoty mam pod kontrolou (merane cez den),dieta je mensie a lahsie,presne ako nasa prva kraska,ked sa narodila 47 cm a 2630g,ale zdrava a donosena a my s muzom sme tiez krpci a to som tehu cukrovku nemala a tato tiez nebude o moc väcsia ,gynekolog povedal,ze splna parametre,tak nestresujem... 😉

emha13
20. aug 2013

Dneska mi brala sestřička moč a zítra si mám jít pro výsledky. Co když budu mít těhotenskou cukrovku ? Co to vlastně je ?

werumka
20. aug 2013

@saska.t Pokud jsou všechny tyhle parametry v pořádku a navíc jsi ve 37. týdnu, tak už glykovaný hemoglobin nemá moc vypovídající hodnotu. Slouží jako hodnota pro to, aby se případně některé věci víc hlídaly (stárnutí placenty apod.). Spíš mě tak nějak nesouhlasí ta hodnota jako taková. 5,3 jsem měla, když jsem měla častěji glykémii nad 10 a navíc tři týdny před odběry zánět průdušek a dvacítky. NEmohlo se stát, že se spletli? Nebo že ta hodnota byla 3,5 a ne 5,3?

saska.t
20. aug 2013

@werumka naozaj netusim robili mi ho v 35tt ale az dnes mi povedala vysledky.... no uz sa tym nebudem zatazovat,meram 6x denne pred a po hlavnych jedlach a tie hodnoty su ok ziadne zvysene,takze tiez nerozumiem, no ak stihnem nabuduce sa spytam, zajtra zacinam 38tt a kontrolu mam 40 tt ak stihnem 😉

@emha13 zatazuj sa tym,az ked ti ju potvrdia,nema vyznam sa stresovat...😎

werumka
20. aug 2013

@saska.t Tak se ještě zkus zeptat, jestli se tam dostaneš, je to nějaký divný - čistě ze zvědavosti. Taky bych si s tím ale hlavu jinak nelámala.

malaberuska
20. aug 2013

@werumka
@saska.t ja som mala dnes kontrolu kvoli tej udajnej tehu cukrovke.. dlhodoby cukor 4,6 zevraj uplne v poriadku 🙂 uz mi ani nebudu robit opakovany, len si mam dvakrat tyzdenne zmerat cukor, ale inak aj sama doktorka uznala, ze to je blbost ta moja tehu cukrovka.. takze tych 5,3 si nemala asi az tak vela nie?

saska.t
20. aug 2013

@malaberuska no ja som teraz kukala ze dlhodoby cukor ok do 4%,lenze to by si ani ty nemala ok dlhodoby cukor,takze tomu nerozumiem,v akych jednotkach to vsetci uvadzaju,no nezatazujme sa,kedze Dr.tvrdia ze je to v norme a deticky su tiez ok 😉

@werumka jj,urcite sa pre zaujimavost spytam,ked to stihnem 😀

mm_mm
20. aug 2013

@saska.t Limit pro těhotný je do 4,0...naše diabetoložka by nás za 5,3 přizabila... 🙂 Já mám 3,4.

malaberuska
20. aug 2013

@saska.t
@mm_mm mne povedala, ze je ho mam viac ako dobry... takze asi ma neklamala nie? 😲 alebo mate v CR ine hodnoty? 😕

saska.t
20. aug 2013

@mm_mm sama tomu nerozumiem,ako mozem mat teda take hodnoty ked denne limity mam pomaly az podlimit,niekde bude chyba 😀

werumka
20. aug 2013

@saska.t Hele, já myslím, že bude chyba v laborce, nebo Tvoje výsledky dali někomu jinému... jak říkám, 5,3 je uspokojivá kompenzace pro diabetiky 1. typu. A musela jsem si stříhnout pár dvacítek, abych toho dosáhla 😀

werumka
20. aug 2013

@malaberuska Zdravý člověk by měl mít glykovaný hemoglobin maximálně 4,5. Takže 4,6 už bych řadila spíš k cukrovce. Jako takové samotné číslo je to v pohodě, ale cukrovka tam bude.

malaberuska
20. aug 2013

@saska.t asi sme na tom dobre nie?
Kompenzácia počas tehotenstva
Doporučuje sa častejšie sledovanie glykémií, v ideálnom prípade by sa mali glykémie pohybovať nalačno do 5,3 mmol/l, pred jedlami 5-6 mmol/l , glykémia po jedle 7 – 7,4 mmol/l.
Za optimálnych podmienok sa sledované glykémie blížia doporučovaným hodnotám. Hladina HbA1c, odrážajúca stav dlhodobej kompenzácie cukrovky, nemá presahovať hodnotu 6,4 %, maximálne však o 2%. Na rozdiel od netehotných sú potrebné častejšie kontroly hladiny HbA1c, a to každé 2 mesiace. Medzi dôvody patrí aj kratšie prežívanie červených krviniek u tehotnej.

malaberuska
20. aug 2013

@werumka tak potom u nas su asi divni doktori alebo ine hodnoty 😀 kedze je to v poriadku a ani cukor po jedle nemam zvyseny 🙂

werumka
20. aug 2013

@malaberuska Vím o tom, že se teď měnily hodnoty ve smyslu, že tam není desetinná čárka - tj. místo 4,5 je číslo 45. Nám třeba na diabetologii teď udávají obě čísla. Ale jinak to rozpětí se nezměnilo. Pravda je taková, že se děti rodí zdravé i při mnohem hůř kompenzované cukrovce - ta laťka je nasazená hodně vysoko. Takže pak se může stát, že se to někde řeší víc a někde míň. Mně třeba říkali, že bych neměla mít glykovaný hemoglobin pod 4, protože pak mám jedno hypo za druhým. Takže u mě je třeba ta dobrá kompenzace někde trochu jinde. Jde hlavně o vyrovnané hladiny cukru, aby moc neskákaly.

malaberuska
20. aug 2013

@werumka a ake hladiny mas a mas mat po jedle? ja neviem, ale kedze nam obom povedali, ze je to v poriadku tak asi lekari vedia co robia 🙂 ved len logicky mi vyplyva z toho, ze to su dobre hodnoty 🙂

werumka
20. aug 2013

@malaberuska My to mame delane tak, ze u glykovaneho hemoglobinu mame rozpeti do 4,5 jako vybornou kompenzaci a mezi 4,5 a 6 jako uspokojivou. Dal uz je neuspokojiva. Vetsina diabetiku 1.typu se pohybuje prave v te rovine uspokojiva, protoze kdyz maji nizsi, tak pak maji hypa, stejne jako ja. Jinak hodnoty mam po jidle predepsane stejne, jako tehotne. Akorat kdyz jsem otehotnela, tak jsem se vic merila a smerovala jsem ten glykovany hemoglobin co nejbliz te hodnote 4,5 (nakonec jsem mela i 3,8 - ale tehdy uz spis chteli, aby se trochu zvednul, protoze pri takove hodnote uz pak spatne ty hypoglykemie rozeznavam, jak se telo zvykle na obecne nizsi hladinu cukru). Ja mivam po jidle klidne kolem 8. Ale me muze ta glykemie poskocit behem hodiny o 10 i 15, takze to neni tak vypovidajici jako u tehotnych bez inzulinu.

malaberuska
20. aug 2013

@werumka ty si bola liecene aj pred tehotenstvom?

werumka
20. aug 2013

@malaberuska Ja jsem léčená už 25 let 🙂 Synovi jsou tři.

malaberuska
20. aug 2013

@werumka ou ☹

jajka78
20. aug 2013

baby a ked som mala na zaciatku 3,75 na lacno, hodina po vypiti glukozy 8,14 a po 2 hodinach 5,44 je ok?
ze ked klesol pod 7,8 je to ok -cize po 2 hodinach som mala 5,44.

werumka
20. aug 2013

@malaberuska Nahodou, dnesni doba je na lecbu cukrovky mnohem lepsi, nez jak to bylo pred lety, nez jak to bylo v minuly stoleti, kdy inzulin jeste nebyl... ted jsou pumpy, spousta znalosti v tomhle oboru. Pokud se clovek neupina na to, ze musi do nekolika let byt vyleceny, tak zijeme v moc dobre dobe. Jediny problem, ktery pretrvava a se kterym si lekari moc nevedi rady, je urcita psychicka vycerpanost, pokud uz ma clovek cukrovku dlouho. Ale i to se da resit.

jaja018
20. aug 2013

Baby mám pásiky take co sa namacaju do moču je na nich aj glukoza. Ked zjem viacej sladkeho tak mám glukozu v moči. Mám sa obávať ze aj glukozovy test mi vyjde pozitívny?

malaberuska
20. aug 2013

@jaja018 mne udajne vysla tehu cukrovka a cukor v moci nemam podla tych pasikov..

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Ahoj, ta druha hodnota poukazuje na cukrovku - priklanela bych se k tomu, ze ten inzulin zareagoval az se zpozdenim - tj. bylo ho treba na takove mnozstvi glukozy malo, a tak ho pak organismus vyplavil hodne (z toho pak ta hodnota 5,44). Ale neco to vstrebavani zpozdilo a to nasvedcuje tomu, ze v nasledujicich tydnech bys mohla mit problem se zvysenou glykemii po jidle.

werumka
20. aug 2013

@jaja018 Cukr v moči v těhotenství nemusí být příznakem cukrovky. Někdy ho bývá i docela dost a glukózový test je v pořádku. Je to způsobené vysokou zátěží na ledviny. Osobně bych byla pro, aby test udělali co nejdřív. Cukr v moči při cukrovce se objevuje až při vyšších hodnotách, které už se projevují třeba i žízní, únavou apod.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre