Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

malaberuska
20. aug 2013

@mmisenka az velmi rychlo 🙂 ja mam poradnu az 4.9, uz sa neviem dockat 🙂

malaberuska
20. aug 2013

dievcata, ja som sa docitala, ze u vas v CR mate ine metodiky na vypocty a preto mate aj nizsie hodnoty 🙂

mmisenka
20. aug 2013

@malaberuska ked Ti povedala ze je to OK tak to neries..tie hodnoty mozu byt inak pocitane, fakt bud v klude 🙂

werumka
20. aug 2013

@malaberuska To je zajímavý - kde sis to četla? Docela by mě to zajímalo.

jajka78
20. aug 2013

A ten cukor sa meria po jedle ci kedy mam
@werumka

malaberuska
20. aug 2013

@mmisenka som som v kludne 🙂 som uplne rada 🙂 dufam, ze aj tebe to vyjde dobre 😉

malaberuska
20. aug 2013

@werumka na nejakej stranke som to nasla, ze u vas v CR sa to rata podla nejakej novej metody ci co..

malaberuska
20. aug 2013

@jajka78 po jedle 1,5 by si mala mat cukor do 7-7,2, tak mi povedala diabetologicka.. a nalacno do 5,7.

werumka
20. aug 2013

@malaberuska Už na to koukám, je tam nějaké kritérium DCCT a IFCC (to se používá v ČR). Je možné, že u vás se skutečně dělá více ta první varianta.

jajka78
20. aug 2013

@malaberuska a po hodine a dvoch?

malaberuska
20. aug 2013

@werumka asi ano, ked doktorka tvrdi, ze je to v poriadku, asi vie co hovori 🙂

malaberuska
20. aug 2013

@jajka78 po 1,5 hodine mi hovorila, aby som si merala.. po dvoch neviem..

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Stačí měřit jednou týdně - vždycky před jídlem a pak 1 hodinu po jídle. Na lačno bys měla mít do 5,5 a po jídle do 7,2 (pokud bude třeba 7,5, tak to je pořád v rámci odchylky glukometru a neznepokojuj se tím). Kdyby sis všimla, že třeba jeden týden to bylo v pohodě a další už ty hodnoty byly vyšší, tak to nahlaš doktorovi. Kup si taky proužky do moči Diaphan - měří se tím cukr a ketony (ty se objevují, kdybys třeba jedla málo). Jen zmenší porce a častěji (abys nebyla hladová), zasycuj se zelninou (třeba salát). Určitě to bude dobré! 😉

saska.t
20. aug 2013

@malaberuska otazka je,ci to plati aj pri tehu cukrovke,ten dlhodoby cukor,ak ano tak splname Limit uplne v pohode 😉

inak k tym jednotkam aj v DE sa rataju mg/l a nie mmol/l plati to pre nemecko,taliansko,USA a v ostatnych krajinach vcetne SR a CR sa rata v mmol/l

malaberuska
20. aug 2013

@saska.t nasla som na viacerych strankach take hodnoty aj pri tehu cukrovke.. ved aj tam co som ti sem skopcila to je tak pisane..toto..
Kompenzácia počas tehotenstva
Doporučuje sa častejšie sledovanie glykémií, v ideálnom prípade by sa mali glykémie pohybovať nalačno do 5,3 mmol/l, pred jedlami 5-6 mmol/l , glykémia po jedle 7 – 7,4 mmol/l.
Za optimálnych podmienok sa sledované glykémie blížia doporučovaným hodnotám. Hladina HbA1c, odrážajúca stav dlhodobej kompenzácie cukrovky, nemá presahovať hodnotu 6,4 %, maximálne však o 2%. Na rozdiel od netehotných sú potrebné častejšie kontroly hladiny HbA1c, a to každé 2 mesiace. Medzi dôvody patrí aj kratšie prežívanie červených krviniek u tehotnej.

jajka78
20. aug 2013

Tak ja neviem ci alebo nie je to v poriadku.

malaberuska
21. aug 2013

@jajka78 co nevies ci je v poriadku? 😕

malaberuska
21. aug 2013

@werumka tak u nas sa beru hodnoty B-HbA1c DC - tu som mala 4,6 a B-HbA1c IF a tu som mala 2,68 🙂

emha13
21. aug 2013

Holky, přidávám se k vám. 🙂 Dneska si jdu pro výsledky a dozvím se zda mám těhu cukrovku nebo ne. Snad bude vše OK. 🙂

jajka78
21. aug 2013

@malaberuska
som mala na zaciatku 3,75 na lacno, hodina po vypiti glukozy 8,14 a po 2 hodinach 5,44 je ok?
ze ked klesol pod 7,8 je to ok -cize po 2 hodinach som mala 5,44.

mmisenka
21. aug 2013

@jajka78 ano mas to v poriadku 🙂
Normální hodnoty glykémií při testu jsou:

do 5,5 mmol/l nalačno,
do 8,8 mmol/l za 1 hodinu a
do 7,6 mmol/l za 2 hodiny po vypití roztoku.

malaberuska
21. aug 2013

@jajka78 jasne, ze je to ok, preco stresujes? ved pre hodiny po vypiti glukozy by to nemalo byt viac ako 7,8-8...

werumka
21. aug 2013

@malaberuska JAsně, tak teď už to chápu - u nás se používá ta druhá hodnota. Tu máš skvělou.

malaberuska
21. aug 2013

@werumka tak uz som kludnejsia 🙂 si ma vcera trosku aj vystresovala 😀 az teraz som si pozrela tie vysledky a zbadala, ze tam je aj ina hodnota 😀
tak som rada. mne sa ta udajna tehu cukrovka aj tak nezda.. sak toto bol profil za nejake tri mesiace.. a ja som vobec stravu neupravila odkedy mi povedali, ze mam udajne tu cukrovku.. tak neviem 😕

werumka
21. aug 2013

@malaberuska To se omlouvám, to jsem fakt nechtěla 😀 Mně se to nezdálo taky - když jsi psala, jaký máš průběh glykémií, tak jak bys přišla ke 4,6...
A jaké hodnoty jsi měla u OGTT - ono je možné, že Ti organismus reaguje blbě jen na velké množství glukózy - což při tom testu je. Při normálním jídle se to neprojevuje.Třeba kdybys teď vypila sklenici sladké cocacoly, tak Ti to vyletí, protože to jsou tzv. rychlé sacharidy.

malaberuska
21. aug 2013

@werumka mala som 5,2 a po dvoch hodinach 9... praveze si dam aj kofolu a nic 😕 ani po marlenke mi to nevyletelo tak ja uz som z toho debil... ale sak som rada na druhej strane 🙂
vcera, ked som jej povedala, ze si dam aj marlenku tak som myslela, ze ma doktorka zozere.. ale hovorim jej sak co by som si nedala, ked mi to nelieta hore dole? 😕
ona tiez hovorila, ze mozno, ze reagujem len na taketo veci, ale ani to sa mi nejako nezda.. minule som mala potrebu dat si med.. no zakaz to tehotnej 😀 tak som si dala dve kopcove lyzicky a uplne pohoda cukor..

werumka
21. aug 2013

@malaberuska Co člověk, to originál. Mně se taky cukrovka zlepšila, když jsem otěhotněla, najednou byla poslušná, dobře reagovala na inzulín... prostě pohoda. Do toho 35. týdne bych to hlídala, protože do té doby může nastat zlom, že najednou přestanou ty glykémie dobře reagovat.

werumka
21. aug 2013

@mmisenka
@malaberuska Jinak u @jajka78 je problém v tom, že toto už byl druhý test, který jí dělali, protože ten první vyšel pozitivní. A oba ty testy se prováděly měřením z prstu, což je tak stejně průkazné, jako nedělat ten test vůbec a spolehnout se na intuici.

werumka
21. aug 2013

@malaberuska Hele, a nedělali Ti ten test taky z prstu?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre