Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
16. nov 2012

@pinonka3 Ahoj, gratuluju! Jasně že teď už sladké můžeš, užij si to.

tinka_21
16. nov 2012

Ahojte! Už dávnejšie som tu strašila s tým, že mi lietajú hladiny cukru ako sa im zachce... povedala by som že až bez príčiny. Dnes ráno som mala nalačno hladinu 4,0 a po raňajkách klasických (rožok, maslo, tvrdý syr) 8,0 (problém mohol byť že to bolo pohánkové pečivo.. a možno aj prifarbené :-/// )... po obede 7,7... takže stále nad limit. Už dávnejšie mi niektorá z vás poradila vypiť vodu s citrónom... takže moja skúsenosť, naozaj to pomáha! 🙂 Ďakujem... Hneď ako mi vyletí cukor, vypijem pohár vody s citrónom... ďalšie meranie som si robila po hodine a cukor spadol z 7,7 na 6,7 🙂))
Inak všeobecne mi povedali, že síce mi to občas vyletí, ale ostatné hodnoty mám ukážkové, glykovaný hemoglobín takisto, takže inzulín mi zatiaľ nedajú. Inak neviete prosím dokedy takto budem sleovaná na diabetologii??? Buduci tyzden idem na kontrolu a doktor vravel že to už asi bude výstupná kontrola... do porodu už potom nič???

pinonka3
16. nov 2012

@llluckaaa Díky za zprávu...on totiž taky co člověk, to jinej názor ...tak jsem byla už zmatená... 🙂

llluckaaa
16. nov 2012

@pinonka3 Tak ona je hodně vysoká pravděpodobnost, že brzy po porodu cukrovka zmizí, takže proč se dál trápit s diabetickou dietou. Tím neříkám, že by se měl člověk rozežrat se sladkým a přehánět to, ale zase se hlídat a vymýšlet, co si může a nemůže dát... Na to je čas až když se mu pak případně potvrdí cukrovka na kontrolním ogtt 😒
U nás v nemocnici po porodu tě ani do diabetiků nezařadí a dostáváš sladké hned. Já se na to ptala několika odborníků a zatím se všichni shodli, že dieta po porodu není potřeba.

pinonka3
16. nov 2012

@llluckaaa Tak to ráda čtu...díky moc. A klasická cukrovka se nepozná podle krve nalačno ráno?

llluckaaa
17. nov 2012

@pinonka3 Jo, pozná. Když při opakovaném měření máš aspoň 7. A porušená glukózová tolerance je opakovaně 5,6 až 6,9 na lačno.

pinonka3
17. nov 2012

@llluckaaa Opakovaně je prosím tak kolikrát? A ta porušená gluk.tolerance pak znamená co? Dieta?

llluckaaa
17. nov 2012

@pinonka3 Aspoň dvakrát. Je možné, že někteří dr. budou měřit i víckrát, možná doporučí úpravy stravy (můj dr. chce po pacientech, aby přestali pít pivo a změří je zase po několika týdnech 😉 ) Mrkni sem: http://www.cskb.cz/res/file/dokumenty/diabetes-...
Porušená tolerance znamená prediabetes (vysoké riziko diabetu v budoucnu), takže bys měla být pravidelně testována (myslím že aspoň 1 krát za dva roky, náš dr. posílá 1 x za rok). Pokud máš nadváhu, tak ti pravděpodobně doporučí zhubnout a jíst zdravěji, ale jinak bez diety a bez PAD.

lumari
17. nov 2012

@tinka_21
Ahojky, pokiaľ si mala po raňajkách zvýšenú glyčku, skús toto:
- namiesto pečiva si daj knackebrot
- nedávaj si na raňajky žiadne mliečne výrobky (syry, maslo, syrokrém, jogurt)
- daj si šunku, vajíčko na tvrdo alebo ryby v konzerve (pozor nie v paradajkovom pretlaku)
- pozor na pečivo, veľa je prifarbované a bohužial to neuvádzajú výrobcovia, aj ja som sa parkrát na tom dostala, ....napr. chlieb Bevit z Tesca je celkom fajn, samozrejme skús si po 2 krajcoch so šunkou a zeleninou odmerať glyčku a uvidíš, či ti nerobí problém
Tým, že si v 36 tt. už naozaj nie je potrebná kontrola u diabetológa do pôrodu 😉 .....presne ako ti to povedal tvoj diabetológ, potom po pôrode je potrebné ešte kontrolné OGTT, najskôr 3 mesiace po pôrode.....väčšinou na SR je to 3 - 6 mesiacov po pôrode podľa diabetológa, takže pri poslednej návšteve sa ho opýtaj, kedy máš po pôrode prísť na kontrolu 😉
Pokiaľ budú po pôrode výsledky ok, už k diabetológovi nemusíš 🙂

kristina119
18. nov 2012

Dobry den buduce mamicky,
som studentka JLFUK odboru porodna asitencia a pisem diplomovu pracu na temu dodrziavania leiecebneho rezimu u tehotnych s diabetes mellitus. V ramci vyskumu by som potrebovala vyplnit anonymny dotaznik. Boli by ste niektore ochotne mi ho vyplnit ? dakujem kontakt IP 🙂

lumari
18. nov 2012

@kristina119
pošli, rada vyplním 😉

llluckaaa
19. nov 2012

@kristina119 Jestli nevadí, že už mám po porodu a z DM jsem se tak "vyléčila", tak mi ho můžeš taky poslat. Ráda pomůžu.

lenyy
21. nov 2012

ahojte. dnes som bola na oggt test a zhruba 15 minut po vypiti glukozy som jemne skolabovala /hlucho v usiach, tma pred ocami tlak hadam nula/nulaemoticon/. chcem sa opytat- mam ocakavat zly vysledok ked moje telo takto zle zareagovalo na glukozu a evidentne ju nezvladlo spracovat? vdaka za kazdu opdoved

iwusik88
22. nov 2012

Ahojte 🙂)..tak ja som vcera mala ten test a zistili mi tu cukrovku ..hned dnes som musela znova tam aby mi zobrali krv tentokrat uz zo zily ..a znova ma objednala na pondelok :(( doktorka mi hned povedala aby som nasadila dietu ak nechcem skoncit na inzuline ....ako ste to zvladali vy ?? ja milujem sladkee,dnes som to dako vydrzala bez sladkosti ..no neverim ze to bude lahke :((

andie25
23. nov 2012

@lumari Ahoj, ako sa dari? Ja som sa len prisla pochvalit, ze moja glykemia aj rast babatka je pod kontrolou a mala som konzultaciu s primarkou a dohodli sme porodny plan pre porod do vody 😉
Monitoring budu robit samozrejme v porodnici s wi-fi a vodeodolnym CTG. Velmi sa tesim!
Velmi verim a dufam, ze aj doma sa veci pomenia a zeny budu mat viac moznosti ako prezit porod co najnormalnejsie, pokial im to ich stav dovoli a tehotenska cukrovka sa bude drzat pod kontrolou.

veroniqe
27. nov 2012

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, jestli některá z vás máte zkušenost s hospitalizací po zjištění gestačního diabetu (těhot. cukrovky). Jsem už třetí týden zavřená v nemocnici a stále mi upravují hladinu cukru. Dostala jsem inzulín - píchání jsem se hodně bála, ale je to v pohodě. Jen už mi ta doba v nemo leze krkem. Od doktorů se člověk nic nedozví.....

werumka
27. nov 2012

@veroniqe Ahoj, no to záleží na tom, jak ten cukr reaguje na inzulín. Pakliže je potřeba každý den měnit dávky a i tak jsou ty hodnoty špatné, tak si lékaři nedovolí pustit domů. Máš k dispozici hodnoty glykémie?

lumari
28. nov 2012

@andie25
ahojky, ma teší, že máš taký krásny pôrodný plán, držím palce, aby pôrod prebehol presne podľa tvojich predstáv 😉
To je super, že ty a bábo ste ok 🙂
Ja som už po pôrode, máme ELLU, tehu cukrovka je preč a ja sa napchávam sladkým 😝, bábo aj ja sme úplne v poriadku 😉

janaspa
28. nov 2012

Ahoj, nemam cascitat cele forum, od zaciatkutehotenstva mam v moci cukor, na teste na teho cukrovku v krvi cukor nebolv moci ano. Je to cukrovka?

werumka
29. nov 2012

@janaspa Pokud je test na cukrovku z krve v pořádku, nic se neděje - cukr v moči může být i bez cukrovky.

mm_mm
1. dec 2012

Ahoj holky, chtěla bych podpořit všechny, co se teď perete s těhotenskou cukrovkou. Mně jí zjistili už v 16.tt., ale zdárně jsme to dotáhly do konce bez inzulínu a na konci října se mi narodila zdravá holčička. Dieta je boj, někdy člověk vyhrává, někdy se v tom plácá a je zoufalej. Ale všechno to omezování za to stojí, na konci čeká ta největší odměna. Držím palce všem!

mravcica
1. dec 2012

@mm_mm gratulujem mooocisko ku krasnej a hlavne zdravej dcerenke. normalne ti v dobrom zavidim, ze uz to mas za sebou. ja bojujem s cukrovkou uplne od zaciatku, este ma caka 5-6 tyzdnov a uz sa neviem dockat, kedy to vsetko uz budem mat za sebou a malu uz pri sebe a ja sa budem moct konecne najest toho, co a kolko mi pride na chut. este raz gratulujem

aymee
1. dec 2012

ahojte, chcem sa opýtať či máte skúsenosti s tehu cukrovkou zistenou v počiatkoch tehotenstva?
mne ju zistili v 14tt, tým glukozovým testom -nalačno som mala 8,4, po hodine 11.4, po dvoch 9,6, po troch 8,9. Lekári ma strašili liečbou ale tak nakoniec od toho upustili a kedze som v nemocnici ,aj kvoli anemii tak mi nasadili dietu,, dnes ráno som mala 7,1 dve hodinky po ranajkach 8,5 čiže o cosi lepsie vysledky.
da sa takto dietne vydrzat do konca tehu? alebo mate niektora skusenost ze vam aj tak nasadili nejakú liečbu? preferuje sa v tehotestnve leicba leikmi ci rovno inzulinom?
Ďakujem za odpoved.

mm_mm
2. dec 2012

@aymee Ahoj, léky se v těhotenství nepoužívají, nasazuje se inzulín. Rozhodně tě nechci strašit, ale tvoje hodnoty nasvědčujou, že nejde jen o těhotenskou cukrovku, ale o cukrovku normální. Buď ráda, že jsi pod dohledem. Držím palce.

aymee
2. dec 2012

@mm_mm dakujem ,, a pred tehotenstvom som cukrovku urcite nemala este do leta som chodievala darovat krv.

gianni
2. dec 2012

@aymee ahoj
no mne zistili tehu cukrovku asi v 4 mesiaci,hned z prvého moču , potom mi spravili hned test a mala som cez 7, 12, 10,9
hned mi nasadili inzulín a bohužial mi tá cukrovka po pôrode aj ostala,no nechcem ťa strašiť...

katja78
2. dec 2012

@gianni - môžem sa Ťa spýtať...po pôrode Ti hodnoty cukru ostali také ako počas tehotenstva? resp. inzulín bolo, či nebolo treba po pôrode vysadiť? 😕 teda aký typ cukrovky sa nakoniec u Teba potvrdil?

aymee
2. dec 2012

@gianni ahoj, mna s liecbou teda pravdepodobne s inzulinom strasia uz par dni, ale tak zatial definitivne mi ho nenasadili, i ked mam pocit ze sa tomu nevyhnem.
cize ti cukrovka ostala? a pichas aj inzulin?

gianni
2. dec 2012

@katja78
@aymee
dá sa povedať že áno, po pôrode mi vysadili inzulín ,ale ked som začala normálne jesť,teda ešte v nemocnici diétne tak hodnoty zase boli vysoké a začala som si znova pichať s tým že na velkej kontrole mi už diagnostikovali DM I typu a ked som bola v Lubochni tak tam mi zistili aj spomalenú činnosť štítnej žlazy,no jedno s druhým,bol to pre mna velký šok nakolko milujem jedlo a sladké a ešte stále som si nezvykla že už celý život musím diétovať...
pichám si možno o pár jednotiek viac ako počas tehotenstva,nakolko mám ešte vlastný inzulín,potom toho bude viac...
ale zbytočne vás tým nechcem zaťažovať a dúfam že vám tá cukrovka neostane a ako prišla tak aj odíde 😉

katja78
3. dec 2012

@gianni ďakujem, myslela som si, že to tak je. A je super, že Ti cukrovku zistili tak skoro 🙂 voľakedy, keď oGTT skríning nebol povinný, tak sa aj stávalo, že priebeh, aký si mala Ty, sa nezachytil, až pred pôrodom, keď už glykémie boli hodne vysoké...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre