Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

erzulik
30. júl 2011

@lucy56 aj ja sa toho trochu obavam ze sa mi to bude zvysovat, uz sa aj zacalo hlavne poobede, teraz som si dala slivkove gulky so syrom strasne som mala chut na sladke som zvedava co bude po 2 hod. A zacala som jest aj melon v malom mnozstve.......

petapete
30. júl 2011

@icub - nn, to mi právě nepověděli, ta MUDra právě zmiňovala, že dia a umělá sladidla rozhodně NE, jenže dostaneš papír a tam je rozepsaná cukrovkářská dieta, jenže ne pro těhu-cukrovku, ale pro "obyčejný" cukrovkáře😖.

@erzulik - já meloun jím od začátku v pohodě, akorát ho prostě podle těch tabulek počítám do toho množství sacharidů a sním jen to množství, co odpovídá svačině (30g sacharidů) a k tomu nic až do večeře...

A k obědu jsem otestovala rýži - měli jsme pečenou kachnu s rýží, tak jsem si dala 150g rýže a hodinu po obědě glykémie zas 5,3, tak to mám asi standardní hodnotu se mi tak zdá😀, takže pohoda...akorát teda jsem se tak najedla, že teď jsem vůbec neměla chuť na odpolední svačinu a musela se k ní vyloženě donutit (no, dala jsem si jen broskev a hrníček mléka)

lucy56
30. júl 2011

@petapete mne sa riez zdaju divne, preto sa chodim sem v podstate upokojit ze moja diabetologicka je prisna a ked mam obcas, fakt vynimocne aj 6,8 az 7 ze je to este ok a nie je to nejako zavazne poskodzujuce pre mimi
a tym pribehom som chcela len povedat ze niekedy je priroda proste silna a vysporiada sa telo dietata aj s nepriaznivymi podmienkami, urcite si nemyslim ze koli tomu netreba dietu drzat

lucy56
30. júl 2011

@erzulik no ja zas som piekla dia strudlu co je na stranke tehotenska cukrovka a po dvoch kuskoch ako kazu 6,2 takze dobre aj to, ku kavicke bola skvela a hlavne vobec nebolo poznat ze je bez cukru, uz som si na prirodzenu chut potravin asi zvykla a extremne sladke mi netreba, veru sem tam hlavne cez vikend ked su navstevy sa tazko odolava dobrotkam

petapete
30. júl 2011

@lucy56 - ten štrůdl je výborný, zrovna rozmražuju těsto, že si ho udělám, protože je to ideálka na ty svačiny, se mi nechce pořád něco vymýšlet😀, takhle už to mám napočítaný, z toho 400g těsta mám tři "nohavice" (ono je rozdělený pěkně na tři pláty), dva dělám manželovi a Lukášovi, s cukrem, strouhankou a kokosem a jednu si udělám pro sebe - na to jedno jablíčko nastrouhat, minule jsem přisypala trochu lískových oříšků namletých) a je to fakt mňamka, skoro mi to i bez toho cukru přijde až moc sladký😀

lucy56
30. júl 2011

@petapete mne tiez, lebo uz sme si zvykli na nesladene a veru normalne je super,mam pri nej pocit ze je to normalne jedlo ako mozu aj ostatny, ja som robila dve a druhu pre mm sladku,ale aj on sam povedal ze je to jedno,ze on zje aj tu bez cukru, ze mu nevadi, a on je zas alergicky na mak a orechy takze len cisto jablokova alebo tvarohova u nas moze byt

petapete
30. júl 2011

@lucy56 - jj, je fakt, že já si teď fakt pochutnám i na krupicové kaši nebo rýžovým nákypu bez oslazení - jen s nějakým ovocem (zkoušela jsem zatím broskev, meruňky a borůvky - vše mňam) a přijde mi to sladký až až🙂

lucy56
30. júl 2011

@petapete ja tiez som uz mala krupicovu kasu bez cukru, ryzovy nakup nelubim a marhule-merunky su super lebo ked su mensie mozem aj tri zjest a je to v pohode, a boruvky tiez

petapete
30. júl 2011

@lucy56 - jj, meruňky jsem si do toho nákypu dala právě tři menší😀. Borůvky byly výborný v té krupicové kaši, ale naopak třeba v bílým jogurtu byly e-e, tam to vůbec neosladilo a úplně tam "zanikla" ta jejich chuť...

kaciatko81
30. júl 2011

ahojte 🙂 pozeram, ze rozoberate sladkosti 🙂 mne sa tiez vsetko normalne zda teraz strasne sladke a nejako ma to ani nelaka 😀 nastastie 😀 ale nad tou strudlou rozmyslam aj ja.
@petapete inak, ja mam tiez velmi prisne tie hodnoty. ja mam 90min po jedle nakazanych 6,0. uprimne, par krat sa mi stalo, ze som to presvihla na 6.2 a pomaly som chytila stres, ze babatku urcite ublizujem. priznam sa, ze mi pomohlo, ked som tu citala, ze mate povolene vyssie hodnoty. ale u mna je to cele tak trosku inak...

petapete
30. júl 2011

@kaciatko81 - no já mám ty hodnoty ale zas hodinu po jídle, takže možná za další půlhodinu by měly být nižší, ale těch 6 mi přijde fakt hodně málo - vždyť na lačno je ok do ca 5,5, tak toho půl mmol/l na to, aby to bylo po jídle mi přijde skoro nesmyslný 🤐 . Každopádně je v tom nehorázný binčus...já teda si upřímně myslím, že ty hodnoty - i do těch 7,3 za tu hodinu po jídle jsou nastavený naopak dost přísně, že i když sem tam ta hodnota skočí např. na 8, 8,5, tak se nic zásadního neděje - vždyť i při tom zátěžáku se prostě ty hodnoty mohou pohybovat až do těch 8,8 a je to ok, takže myslím, že je to prostě aby tam byla rezerva ještě pro dokompenzování...ono taky do nějaké té hodnoty až někde k těm osmi nebo snad i víc, se nejedná o "pravou" cukrovku, jen se to pro zjednodušení terminologie (a taky proto, aby to maminky braly vážně a držely dietu), ale o "pouhou" poruchu glukozové tolerance, až vyšší hodnoty jsou tou "pravou" cukrovkou, takže ty hodnoty nižší budou zřejmě pro dítě méně rizikové, ale je prostě potřeba na to nespoléhat a hlídat to pravidelně už od těch nižších hodnot (zejména proto, že v průběhu těhotenství se ta porucha zhoršuje a při špatné kompenzaci může v tu cukrovku přerůst natotata...)

petapete
30. júl 2011

Holky, "zkoumám" tu poradnu k té těhotenské cukrovce a tady je - jak jsme se bavily o tom rozdělení snídaně na dvě části a kdy pak měřit, že teda měřit po obou porcích snídaně:

Máte mírně vyšší glykémii po snídani - je-li opakovaně aniž se jedná o dietní chybu, pak doporučujeme snídani rozdělit na dvě části, sníst po 2 hodinách, glykémii zkontrolovat po obou porcích. 2. večeře by měla obsahovat složitější sacharidy (např. v pečivu), jinak se po ránu mohou objevovat ketolátky.

kaciatko81
30. júl 2011

@petapete no mna tiez dost matie, ze vsade sa to uvadza inak. ja mam pco a uz pred tehu, ked mi robili test, tak mi vysla v podstate porucha glukozovej tolerancie, vtedy ma nastavili na dietu s tym, ze pocas tehu to treba dodrziavat prisnejsie lebo v podstate tie hodnoty uz svedcia o tehu cukrovke. a uz vtedy mi hovoril, ze hodinu a pol po jedle by som sa mala vpratat do 6. ja sa na lacno drzim tak okolo 4.2-4.3 ak sa meriam neskoro tak povedzme 4.8, po jedle ako kedy a podla toho, co zjem, ale myslim, ze sa zatial drzim. v podstate som doteraz len chudla, az na poslednej poradni som mala plus 0.5 kg, ale od povodnej hmotnosti som stale v minuse a dr mi vravel, ze optimum bude tak 10-12kg, tak snad ok. teraz 16.8. mam ist na krv, tak uvidime.

gianni
31. júl 2011

no dnes na lačno 6,6 a po ranajkách 6,5,neviem či ti neni tým že teraz si n lačno meriam pozdejšie kolo pol osmej-osmej lebo mám dovolenku,ked chodím do práce tak meriam kolo šiestej,odmerala som si aj o druhej v noci a mala som tiež 6,5,no uvidím v utorok na kontrole čo povedia
mne vôbec nepovedala že do akej hodnoty sa mám držať,len aby som nemala nad osem
minule som mala napr.na lačno 5,9 a to som v noci dopila po malom asi deci mlieka s asi 5 guličkami neskviku

jarkalada
31. júl 2011

pár dní si zkouším odměřovat jídlo. Chci se zeptat - v tom rozpisu je vždy uveden počet sacharidů, který se maj dodržovat na snídani, svačinu atd.. . Ale jsou tam i rozepsané např. počet gramů masa /např.na oběd je tam 70g masa/ i gramy zeleniny a tak. Ale Dr. mi řekla,pokud jsem to pochopila správně, že masa a zeleniny můžu sníst kolik chci. Takže si mám hlídat jen ty celkové sacharidy, ne? Abych se vešla do toho určitého počtu? Nemusím brát ohled na maso. A ještě jedna otázka - když mi jich /sacharidů/na to jídlo vyjde míň než je uvedeno..je spíš dobře nebo je to jedno? A můžu ..když např. na svačinu si jich dám míň, si je přidat např. do oběda? To asi ne, co?Protože jak už tu někdo zmínil, a toho jsem si při pročítání toho rozpisu taky všimla, je to Diabetická diete, ne těhotenská, píšou ňákých celkem 2150 Kcal.. ale těhotný by měly mít stejně asi trošku víc.Příště se Dr.musím zeptat na ten glukoměr,co máte. Já jen podle těch papírků na moč vlastně nic nepoznám. Mám to sice pořád v tom žlutém políčku, což je dobře..ale nevím jak moc. Díky. To je ale už hnusný počasí, furt leje 😒

erzulik
31. júl 2011

@kaciatko81 dietatu tym neublizujes ak ti vyskoci par krat vysoka hodnota...dolezity je priemer za mesiac ak ti robi diabetologicka 1x do mesiaca test, od toho to zavisi aspon mne to tak vysvetlila. Aj ja mam sem tam vysoke....

mimys
1. aug 2011

@lucy56 taky peču tenhle strudl je opravdu ok co se tyce glykemie a moooc dobrej! i kafíčko s mlikem si k nemu dám... mňam !

mimys
1. aug 2011

@jarkalada zeleniu bys mela taky s mírou, teda tu sladší... cervenou papriku, mrkev, hrášek a hlavne pozor na kukuřici... to neni zelenina, ale obilovina plna cukru....... to jsou "zeleniny" obsahující cukr. me dr. rikala, ze bez omezení se může jen okurka a hlavkovy salat a muzou se zobat i mezi jidly, pokud nas honi hladová..

počasí děs běs...a to mám díte pod stanem na táboře :-/ chudáci...

lucy56
1. aug 2011

@gianni ja som si predtym nemerala na lacno len raz a to som mala 5,5,tento tyzden mi ale ranjsie hodnoty zas stupaju, tak som si zmerala rano a mala som 6,4 a po ranajkach 6,8, tymi postupujucimi tyzdnami sa to fakt zhorsuje, ja tiez idem tento tyzden na dia som zvedava co mi povie , a je mi fakt cudne ze pocas dna to mam ok celkom a rano nie a nie nicim to zrazit
a skusala som aj kukuricu a mala som 7 po nej,takze ani to nie je ok pre mna

lucy56
1. aug 2011

@mimys no strudl zmizol a chutil bez cukru aj nediabetikom, takze supis, a ked som si ho dala som si nepripadala ze sa obmedzujem ako vo vsetkom, najhorsie su navstevy kde musim kazdemu vysvetlovat co vsetko nemozem a divia sa ako sa tak da fungovat

lucy56
1. aug 2011

@jarkalada maso sa naozaj moze neobmedzene,ale zas aj tuky nieco robia s metabolizmom cukrov takze nie zas obrovske porcie, ked ti viac sacharidou nechuti nemusis ich zjest ale pridat si potom na obed viac je somarina, nemaju sa tie mnozstva prekracovat,lebo ked prekrocis tak to stupne

petapete
1. aug 2011

@jarkalada - určitě si nemůžeš to množství sacharidů, které "nevyčerpáš" v jednom jídle "přesunout" do jinýho - tím by sis u toho přidanýho jídla neúměrně zvýšila glykémii a to je špatně...takže buď vyčerpat v tom daným jídle, příp. si to rozdělit a přidat si jednu porci jídla navíc (třeba po hodině a půl, dvou hodinách - je ale dobrý nejíst dřív než po té hodině a půl nejdřív...), takže místo 6 jídel si dáš za den sedm v menších porcích...a k zelenině bez omezení patří myslím i kedlubny, zelená paprika (ale už ne oranžová a červená, ty mají cukru víc), cuketa, brokolice...A pokud budeš mít v těch jídlech těch sacharidů za den méně, tak to nijak zásadně nevadí (akorát bys neměla dlouhodobě výrazně hubnout během toho těhotenství), ale může se ti stát, že tělu to pak bude - většinou večer - chybět ty sacharidy, pokud nejsou rovnoměrně pokrytý během celýho dne a bude tě honit neodolatelná mlsná a budeš se trápit chutěma na zakázaný věci...takže je dobrý se snažit si najít nějaký svůj počet sacharidů, který ti dostačuje (nemusí to být nutně těch 250-275g/denně, ale je vhodný, aby to nebylo míň, než 200g/denně, to je taková minimální vhodná dávka) a ty si držet...já většinou taky třeba u večeře (a někdy ani u snídaně) nedosáhnu té doporučené (maximální) hodnoty a myslím, že o nic nejde, nemám pocit, že bych strádala😉

petapete
1. aug 2011

Holky a oběd při "trpění s těhu-cukrovkovou dietou"😀. Jako nevím, ale při tomhle strádat fakt nemůžu, brambor jsem si dala ještě vlastně míň, než bylo "předepsaných" a povolených a ještě jsem je ani nedojedla🙂

lucy56
1. aug 2011

@petapete dobre to vyzera, a to mas tatarsku omacku,mne zakazala diabeticka aj tu, je tam cukor a celkom dost,tak ako v kecupe, horcici, majoneze

petapete
1. aug 2011

@lucy56 - to je domácí "dresink" ze zakysaná smetany, stroužku česneku, mladé naťové cibulky a trošky soli😉. Tatarku ne-e, vím, že je v ní cukr🙂

lifinka
1. aug 2011

@petapete pošli mi porci na večeři, vypadá to skvěle, mňam!

petapete
1. aug 2011

@lifinka - no na večeři ještě zbylo, uvažuju, že si to dám jako druhou večeři😀, na první už jsem umíchala pomazánku z tvarohu a mám tu dnešní chlebík 😵, takže to bude normální večeře a pak na druhou si dám asi toho masíčka s kouskem chleba a část nechám i M., až se vrátí z práce🙂

lucy56
1. aug 2011

@petapete tak to je potom ok, a dobry tip vyskusam aj ja k nejakemu obediku

lifinka
1. aug 2011

holky kolik váží vaši drobečkové na utz?

petapete
1. aug 2011

@lucy56 - já si právě říkala, že by to k tomu chtělo nějakou takovou pochutinu jako tatarku, ale ta se nesmí, tak jsem vymýšlela a přemýšlela, tohle je ok😉. navíc jsem to udělala z celé zakysanky, tak budu mít i na zítra k obědu na hamburgra🙂

@lifinka - já měla uzv v 28+6tt a odhad byl 1100g, což by odpovídalo (podle těch propočtů uzv) stáří 28+4tt (prcek je od prvních uzv o nějaký dva dny mladší než podle ms, takže by odpovídal naprosto přesně tabulkově, ale to se i MUDra smála, že je to spíš náhoda, že to tak pěkně trefila těma křížkama😀). Nicméně odpovídal věku...tak uvidíme teď v pátek, jak se ty odhady vyvíjejí (to máme poradnu a ten poslední velký uzv)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre