Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
23. máj 2011

mne, ako som už skôr spomínala mi doktorka žiadne SJ nespomínala tak ja len skúšam a meriam,napr. teraz v sobotu mi zase vyskočilo po ranajkách na vyše 11 a to som mala 1 grahámový rožok+vajíčková pomazánka a zelenina,za tým bezkofeínová káva a dnes som na raňajky vylúčila pečivo mala som len zeleninový šalát síce s fr.dresingom,ale pekných 5,1 tak bud nebudem jest na ranajky pečivo ,alebo si budem musieť zvýšiť dávky inzulínu,ináč to nevidím,len už nevim čo jesť,raz som si dala 5 kusov tých knäckbrotov a tiež mi vyskočilo,
za tie dia výrobky a umelé sladidlá som tiež počula že by sa nemali ale zase v malom množstve určite neublížia
v nedelu som trochu zhrešila a ochutnala som polku muffiny bo som to robila prvýkrát pre mojich chlapov že ako to vlastne chutí ale som si nemerala bo som si doma zabudla prúžky do glukomeru
komu dávajú tie glukomery a komu nie podla mna závisí aj od doktora ale hlavne od hodnôt ked sú vysoké neni čo riešiť

katarinasifrova
23. máj 2011

ahojte, takze dnes som si bola po vysledky v diabetologickej ambulancii a vsetko je v poriadku. ziadna cukrovka 🙂 vsetkym vam tu drzim palce, aby ste to dotiahli do uspesneho konca 🙂

anelisa
23. máj 2011

@cottoncandy takze uz jedavas len knackerbroty alebo obcas aj nejake pecivo? ja milujem cerstve pecivo, ale tie grahamove rozky, ktore teraz jedavam nie su bohvieco, ale vydrzim.
@dai ved bud rada, ze Ti vychadzaju dobre vysledky, aspon si mozes s kludnym svedomim raz za cas dopriat nieco sladke 🙂 a pod obycajnym kolacom myslis sladke pecivo z obchodu alebo domaci kysnuty, ci co?
Este ma napadlo, ze doobeda si pisala, ze mas yogurette s 5 g cukru.....toto mi este nie je jasne....mozu sa jest aj veci, ktore maju napisane, ze obsahuju cukor?
Nezavidim Ti, ze Ti byva este zle, to si ani neviem predstavit 😖

anelisa
23. máj 2011

@gianni po takych ranajkach to dokaze vyskocit na 11? 😕 mam v zasobe knackerbroty, ktore maju v 100 g az 60 g sacharidov, nemam ich rozbalene, takze neviem kolko g vyjde zhruba na jeden kus, ale vyzera to, ze tiez by sa z toho malo len trosku zobat 😅
podla mna by mali poziciavat glukomery kazdemu na cca 2 tyzdne, aby si vedel odsledovat, co ano a co nie a dalej podla vysledkov 😅

gianni
23. máj 2011

@anelisa no ja mám teraz tiež jedne nerozbalené knackebroty, ktoré obsahujú 65,5g sach.(to si môžme dať aj čierny chlieb) a je tu písané aj že 1 plátok má 6,6g
dnešný obed zase 11(šošovicová polievka,br.mäso+1/2 porcie cestoviny a zeleninový šalát) ma porazí 😒

cottoncandy
23. máj 2011

@anelisa ja jem už iba knäckebrot, zjem naraz maximálne dva kúsky, viac do seba nedostanem, čiže pre mňa je jeden kúsok knäckebrotu ako jeden krajec chleba

lemurko
24. máj 2011

Mne vobec nechutia knackebroty. Je pravda, ze po nich mam cukor najlepsi, ale nedokazem to jest nejako pravidelne. Aku znacku kupujete? Mozno len neviem trafit nejake dobre.

Co sa tyka glukometra, tak mne ho doktor nepozical. Ked som sa na to pytala, tak na mna vyplestil oci a ze ved viem v akej situacii je zdravotnictvo, takze si ho mam ich kupit. Riadi sa dost hodnotami co si nameram sama, ani jeden krat mi krv v ambulancii zatial nebrali a nemerali. Jedine co si robim sama tie odbery do skumaviek a na druhy den im donesiem. Je pravda aj co sa tu pisalo, ze tie hodnoty cukru su potom naozaj nizsie. Ja som si z rovnakej krvi merala aj doma hned po odbere a napriklad ja som si namerala 10,4 a z labaku prisiel vysledok 9,2. Moze to byt aj glukomerom, ze meria vyssie, alebo aj tym, ze ten cukor po 24 hodinach v odobratej krvi klesne.

A este som vam chcela napisat, ze aj dieta aj to kolko clovek moze vlastne tych sacharidov je uplne individualne. Mne sa aj pri inzuline o 21 SJ ani nesniva, musela by som mat toho inzulinu viac. Sladke u mna vobec nehrozi. Sice jem uz trosku viac, ako ked som mala len dietu, ale viac v tom zmysle, ze si pridam napriklad polku zemiaku, alebo stvrtku grahamoveho rozka.

dai
24. máj 2011

anelisa,
jedla som normalny domaci kolac jablckovy s cukrom... a vysledky boli ok...

ja neviem ako s tym cukrom - mam doma dia kucharku a tam napr. cukor pouzivaju normalne, vobec ho nenahradzaju - len vzdy su tam hodnoty na 1 porciu a gramaz porcie...
mne lekarka povedala ze sacharidy su vlastne vsade - ide o to ako rychlo sa vstrebu a vylucuju - u normalneho cukru relativne rychlo - preto ak chcem nieco cukrove tak to musim kombinovat s normalnym jedlom ( takze najskor maeso alebo chleba so zeleninou a potom nieco malinke sladke - tym sa ten cukor pomalsie vylucuje...) aj v tej kucharke je napisane ze tie priame cukry by sa nemali osamote jest, aby zrazu cukor nevyskocil - v celej diete ide vlastne o to udrziavat tie hodnoty cukru na priblizne rovnakych mierach... aspon tak som tu knizku pochopila ( je tam taky velky uvod o potravinach a ich vplyve na cukrovku )

neviem, no, ja dufam ze to bude ok, ale lezie mi to cele dost na nervy ☹

hrusti
24. máj 2011

@lemurko Ja ted bastim taky jen knackebroty, protoze po bilem pecivu nebo chlebu mi ty hodnoty hrozne litaly. Kupuju zn. wasa, delikatess knackebrot.

lemurko
24. máj 2011

@dai no mne zas lekar hovoril, ze tehu cukrovka je uplne ina ako cukrovka normalna, lebo vlastne hodnoty cukru, ktore mame my ako uz vyskoke, tak pre "normalnych" diabetikov vysoke nie su. A prave preto, tento typ cukrovky nezatazuje a neohrozuje nas, ale ohrozuje malicke v brusku (ak to samozrejme nelieta cez 10 a podobne). A ze preto sa musime drzat inak ako normalny diabetici a napriklad je pre babo skodlive aj to, ked ma sice vyrovnanu ale permanentne o nieco vyssiu hladinu cukru. Tak mi aspon zdovodnoval to, preco mne dal ako strop nizku hodnotu a preco to teda riesime teraz inzulinom.

Zo zaciatku diety mi po ranajkach cukor vobec nevyskakoval, neexperimentovala som s kolacmi, ale zjedla som to iste ako predtym a cukor som mala v pohode. Mala som problem po obede a po veceri. teraz sa to zase zmenilo a problematicke su ranajky a vecera, obed malokedy presvihnem. Takze podla mna aj to meranie len po ranajkach nemusi chytit uplne vsetko. U mna su tie vykyvy rozne a vsimla som si, ze ked uz rano zacinam s vyssim cukrom, tak v ten den mozem robit cokolvek a ten cukor sa tak stale drzi. Potom zase iny den je v poriadku. Ja to mam tak, ze 2 - 3 krat v tyzdni mi kazal merat cely den a zapisovat co som jedla a podla toho teda nasadzoval aj liecbu.

anelisa
24. máj 2011

@lemurko knackerbroty mam burger sezamove z kauflandu, ale este som z nich nejedla, potom Ti dam vediet 🙂
@gianni inak Ti nezavidim, ze si este len v 20 tt a uz pichas inzulin. Mala si cukor v moci? Ci ako Ti to tak skoro zistili?
Mne prizvukovala sestricka asi 10x, ze tehotenska cukrovka nie je ako normalna cukrovka.........normalne sa mi zdalo, ze ju uraza, ze tento vykyv v spracuvani cukru v tehotenstve sa vola tiez cukrovka, podarena bola 😀
Co si myslite o vysmazanom syre? Viem, ze struhanka ma vela sacharidov, ale syr je v pohode, takze k tomu trosku zemiacikov a je to ok, nie? ......lebo dnes to mam na obed 😅

anelisa
24. máj 2011

@dai pockam na prve vysledky a ak to bude ok, tak si vyskusam dat aj ja raz za cas nejaky kolacik 🙂

lemurko
24. máj 2011

@anelisa vyprazany syr som mala minuly tyzden - bol s varenymi zemiakmi. Zjedla som polku syra a zemiakov tak odhadom okolo 100 g. Bez tatarskej a hodnoty boli super (s inzulinom). Akurat to bolo po dlhej dobe tak tazke, ze mi z toho bolo zle cely den a vecer som mala problem, ze som jest musela, ale pri pomysleni na jedlo sa mi obracal zaludok. Takze som si aj tak povedala, ze to nabuduce radsej jest nebudem. Ale chutil skvelo 🙂 Tak zakazano....

anelisa
24. máj 2011

@lemurko ja som si dala pre istotu aj trochu tatarskej, ale idem to radsej trochu vybehat 🙂

kalo
24. máj 2011

Pro všechny dietářky, které se chystají mít i druhé dítko, mám dobrou zprávu....Myslela jsem, že když je těhot.cukrovka v prvním těhotenství, bývá i v druhém. Tak pravdidlem to není, teď při druhém mi vyšli testy na cukr v pořádku!!!!!!!! Jsem moc ráda! Ta dieta je otřesná... ☹ Tak vydržte, přeji hodně sil!!!

dai
24. máj 2011

lemurko,
moze byt... ale tak ja neviem co robit - glukomer nemam a vysledky boli zatial vzdy fajn - ja neviem fungovat na knaeckenbrote... asi by som teda vedela, keby mam zle vysledky, ale ked nemam ☹

lekarka sa tvari ze je to ok , na kontrolach je babatko v poriadku, tak dufam ze to aj tak dalej bude...
ten syr inak sa jest moze ( aspon podla mojej lekarky a vsetkych sprav co som nasla...)

ilonne
24. máj 2011

Ahoj holky, tak se k vám přidávám. Dneska mi volala sestřička od mojí doktorky, že i po OGTT mám vysoký cukr. Už i nalačno. Tak jdu ve čtvrtek do diabetologické poradny. Co mě tam čeká?

hrusti
25. máj 2011

@ilonne Vítej v klubu 😉 Počítej s tím, že budeš muset držet dietu, jíst 6x denně, pravidelně cca po 3 hodinách, vyloučit sladké, hlídat si přílohy a vše, kde jsou cukry a sacharidy tzn. i ovoce, sladké pití atd. Držím palce, ta dieta je fakt opruz 😒

hrusti
25. máj 2011

@ilonne Mrkni na stránky www.tehotenskacukrovka.cz . Tam je problematika hezky vysvětlená 🙂

gianni
25. máj 2011

anelisa: hej zistili mi to hned z prvého moču a potom to už išlo
ináč posledné 2 dni po raňajkách mám dobré hodnoty,ale!!!!!!!! jeden den zeleninový šalát s dresingom a druhý deň ovocný šalát s jogurtom,žiadny chlieb,no neviem dokedy to vydržím 😉
minule som si dala aj ja trochu vyprážaného rezna a syru so zeleninou,ale na druhý den som si už strúhanku zlúpala dole
včera som si dala napr. na večeru tú polievku z Lidla z fr.kuchyne na ochutnanie ratatouille a po 2 hod. mi kleslo až na 3,nevedela som čo to spraví lebo to obsahuje cukor ale zase som toho nezjedla vela
tolko ovocia a zeleniny som fakt za celý život nezjedla ako teraz

piskotlea
25. máj 2011

Ahoj těhulky a maminy..jsem tu poprvé...no o pár týdnů mě taky čeká ten zátěžový testík. Sladké jím normálně, no začala jsem ujíždět na nektarinkách a melounech 😀 Pomůže se vyvarovat na pár dní "problémových" jídel před testem?
@kalo gratuluji...určitě si toho vážíš ještě víc než ostatní těhulky 🙂

kaculetka
25. máj 2011

@piskotlea Já myslím, že to neovlivníš, když nebudeš před testem baštit sladké. Já na sladké v těhu nebyla vůbec a stejně jsem cukrovku měla.☹

jaruska8
25. máj 2011

@ilonne Ahoj, nuž budeš musieť držať diétu, ako som ju ja držala, v podstate ja som ju držala skoro tri mesiace, zo začiatku je to ťažšie, ale ver mi, ja som sa vlastne pri nej cítila skvele, akoby sa mi očistil organizmus a nebrala som to už potom tak tragicky, za zdravé bábo to určite stojí. No a má to aj ,,výhody", mne osobne sa zlepšila celulitída a pribrala som v tehu len 6 kg a v pôrodnici som nechala 9, takže som bola štíhla ako prútik. 🙂 Všetko potrebné nájdeš na stránkach www.tehotenskacukrovka.cz

bosoriak
25. máj 2011

@piskotlea Vysledok testu sa da ovplyvnit iba ak by si vedome vedela ovladat pankreas 🙂 Neda sa to ovplyvnit, okrem toho je lepsie ak ti zistia, ze ju mas a par mesiacov nebudes jest sladke ako mat potom dieta s nasledkami neliecenej cukrovky.

ilonne
25. máj 2011

@hrusti
@jaruska8 Díky, už jsem to pročetla a na první pohled se to netváří až tak hrozně. Zítra jdu na diabetologii k Apolináři, tak uvidím.

hrusti
25. máj 2011

@ilonne Já chodím taky k Apolináři. Tedy chodím je silné slovo. Zítra ti udělá mudr. Moravcová přednášku, kde ti vysvětlí rizika neléčené cukrovky, co jíst atd. a vyfasuješ tabulku s hodnotami sacharidů glukoměr a budeš si podle toho muset hlídat jídlo a 1x týdně se měřit glukoměrem a ty hodnoty sestřičce 1x týdně zavoláš. Dostaneš žádanku na krev a až ti sestřička řekne, tak si budeš muset dojít na Karlák na krev.

ilonne
25. máj 2011

@hrusti Mě docela potěšilo, že můžu ovoce. Např. u jahod mi to vyšlo na sváču 300 g, což mi připadá dost dobré. Sladké mi snad ani chybět nebude, ale to ovoce bych asi oplakala ☹ .

hrusti
26. máj 2011

@ilonne Mně tedy sladké chybí 😀 už se těším, až budu mít po porodu a dám si zmrzku 😝 Ovoce můžeš, ale určitě bych omezila to hodně sladké ovoce typu banán, hroznové víno atd. a dala si ho jen občas. Mně třeba lítala glymča i po banánu a jablku 😉

barchee
26. máj 2011

@ilonne ovocie môžeš skôr kyslejšie, vyhýbaj sa banánu, melónom, hroznu...majú veeeľmi veľa cukru, mne počas tehu diabetologička banán a hrozno doslova zakázala ☹ bola som tehotná jar-leto-jeseň a teda som strašne trpela, že som si nemohla dať sezónne ovocie 😕 tie gramáže neber moc vážne, musíš si odsledovať glykémie a tak zistíš, koľko bude pre teba únosné 😉 tá dia diéta je cez leto pri toľkom ovocí veľmi náročná na sebaovládanie, ale kvôli bábätku to stojí za to 🙂 Držím palce 😉

barchee
26. máj 2011

@ilonne neviem ako si na tom s glykémiami a či aj picháš inzulín., nečítala som dozadu príspevky 😝 ja som pichala inzulín od 15 tt... mala som vcelku prísnu diétu, ale dalo sa to zvládnuť 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre